Jannet
02.03.06,11:24
zamestnanec ma zmluvu, ze moze pouzivat automobil aj na sukromne ucely co ma ako nepenazny prijem, ak od neho neziadam uhradu PHM, ale dostane to ako dalsi nepenazny prijem ktory ma tiez zdaneny v mzde mozem nechat sumu za PHM v nakladoch ? - ak ano necham ho ako spotrebovane PHM alebo ako naturalna mzda?
Tweety
02.03.06,12:11
zamestnanec ma zmluvu, ze moze pouzivat automobil aj na sukromne ucely co ma ako nepenazny prijem, ak od neho neziadam uhradu PHM, ale dostane to ako dalsi nepenazny prijem ktory ma tiez zdaneny v mzde mozem nechat sumu za PHM v nakladoch ? - ak ano necham ho ako spotrebovane PHM alebo ako naturalna mzda?
PHM ostávajú v nákladoch, vo výške, podľa zákona o Dzp §19 ods.2písm.l:cool:
Peterka
02.03.06,13:41
Nepeňažný príjem zamestnaca za PHM-nepožaduje od neho úhradu by u mňa ako u firmy mal byť tento nepeňažný príjem ako výnos alebo ak nie je ako výnos potom nemôže byť PHM ako náklad. Upozorňujem na DPH.
Jannet
02.03.06,14:33
dakujem za upozornenie na DPH, to na vystupe zapocitam, len mi stale nie je jasne, PHM zdanim zamestnancovi a dam si ho do vynosov zdanim ich 2x
bruno
03.03.06,07:36
Ja by som sa zapojila do temy pretoze mam ten isty problem. 1 % z OC auta im zdaňujeme. Co sa tyka tej spotreby PHM na sukromne ucely. Malo by to byt tak, ze PHM vratane DPH za sukromne jazdy si zamestnanci v plnej vyske zaplatia a tym sa to bude uctovat ako pohladavka voci zamestnancovi. Alebo vidite nejaku inu variantu? Mohli by ste mi vysvetlit ako a preco uctujete DPH na vystupe? Majte sa
Peterka
03.03.06,10:44
Ja by som sa zapojila do temy pretoze mam ten isty problem. 1 % z OC auta im zdaňujeme. Co sa tyka tej spotreby PHM na sukromne ucely. Malo by to byt tak, ze PHM vratane DPH za sukromne jazdy si zamestnanci v plnej vyske zaplatia a tym sa to bude uctovat ako pohladavka voci zamestnancovi. Alebo vidite nejaku inu variantu? Mohli by ste mi vysvetlit ako a preco uctujete DPH na vystupe? Majte sa
Súhlasím s postupom a sama si si odpovedla že oprečo na výstupe DPH.
Jannet
03.03.06,12:31
Ale ked tu cenu PHL chcem dat zamestnancovi ako nepenazne plnenie, jemu to vo vyplate zdanim a odvediem DPH moja otazke je, ci si to ja mozem nechat v nakladoch ako PHL alebo ako mzdu, nechcem, aby to platil cele, len dan
bruno
03.03.06,12:37
Mozes si to nechat v nakladoch ,ale ako nedanove. Spotreba PHM na sukromne ucely, nie je danovym vydavkom.
Peterka
03.03.06,12:42
Buď mám vo výnosoch PL na osobnú spotrebu (nákup PL mám v nákladoch) alebo ak nemám výnosy potom nemôžem mať náklady na nákup PL a ani príslušnú časť DPH na vstupe.Treba sa rozhodnúť ale jednoduchšie je mať výnosy ( navrhujem raz za mesiac vyfaktúrovať PL aj s DPH, ktorú zamestnanec použil na súkromné jazdy a potom riešiť uhradenie faktúry - nepeňažné plnenie-príjem zamestnanca 521/311).
bruno
03.03.06,12:44
Súhlasím s postupom a sama si si odpovedla že oprečo na výstupe DPH.

nechapem.Mozes mi to vysvetlit? Zamestnanec mi zaplati PHM + dph / pretoze on si ju nemoze uplatnit/. DPH zo sluzobnych km si uplatnim.
Preco musim ja odviest dph? Mohla by si mi to prosim ta vysvetlit na nejakom priklade?
Dakujem
Peterka
03.03.06,12:48
nechapem.Mozes mi to vysvetlit? Zamestnanec mi zaplati PHM + dph / pretoze on si ju nemoze uplatnit/. DPH zo sluzobnych km si uplatnim.
Preco musim ja odviest dph? Mohla by si mi to prosim ta vysvetlit na nejakom priklade?
Dakujem
Nemusím odviesť ak si neuplatním DPH na vstupe pri nákupe PL.Tento postup sa mi zdá lae náročnejší ako postup, ktorý úvádzam- upaltniť DPH na výstupe na zákalde faktúry.
Tweety
03.03.06,14:25
Ja by som sa zapojila do temy pretoze mam ten isty problem. 1 % z OC auta im zdaňujeme. Co sa tyka tej spotreby PHM na sukromne ucely. Malo by to byt tak, ze PHM vratane DPH za sukromne jazdy si zamestnanci v plnej vyske zaplatia a tym sa to bude uctovat ako pohladavka voci zamestnancovi. Alebo vidite nejaku inu variantu? Mohli by ste mi vysvetlit ako a preco uctujete DPH na vystupe? Majte sa
Tým, že zamestnancovi umožníte používať auto na súkromné účely, podľa zákona o dph, poskytujete službu, ktorá tejto dani podlieha.Preto daň z dodania služby musíte odviesť DÚ.:cool:
Peterka
07.03.06,13:20
Tým, že zamestnancovi umožníte používať auto na súkromné účely, podľa zákona o dph, poskytujete službu, ktorá tejto dani podlieha.Preto daň z dodania služby musíte odviesť DÚ.:cool:[/quote]
Toto nie je pravda,nejde o službu problém je len v PHM a so všetkými nákladmi na prevádzku vozidla používaného aj na súkromné účely zamestnanca ,t.j. odpisy, opravy, údržba......DÚ zatiaľ riešia len PHM ale dúfam že nebudú rozvíjať túto myšlienku (uplatnenie DPH na vstupe a náklady) ďalej.
gertruda32
17.05.07,13:06
Ahojte,

prosim Vas, moze mi niekto poradit k tejto teme. Zamestnanec pouziva sluzobny automobil aj na sukromne ucely. Plati si spotrebovane PHM a z ktorych sa teda odvadza DPH. Docitala som sa ale, ze v pripade pouzivania osobneho motoroveho vozidla zamestnancom na pracovne aj sukromne ucely je potrebne posudit z hladiska DPH aj vysku dalsich nakladov suvisiacich s prevadzkou osob.automobilu (chapem tym umyvanie, opravy a udrzba). Je potrebne odvadzat z tychto sluzieb DPH na vystupe v prislusnom pomere??
betka
18.05.07,06:37
Ak sa používa automobil z časti i na súkromné účely i na podnikanie je potrebné rozdeliť výdavky v pomere, v akom sa používaju na tieto účely. Ide o odpisy, opravy a udržiavanie, umytie auta, teda všetky výdavky, kt. vzniknú v súvislosti s automobilom.
Platiteľ môže odpočítat daň z tovarov a služieb, kt. použije na účely svojho podnikania.

(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.
Orsz
05.06.07,17:02
Ahojte,

prosim Vas, moze mi niekto poradit k tejto teme. Zamestnanec pouziva sluzobny automobil aj na sukromne ucely. Plati si spotrebovane PHM a z ktorych sa teda odvadza DPH. Docitala som sa ale, ze v pripade pouzivania osobneho motoroveho vozidla zamestnancom na pracovne aj sukromne ucely je potrebne posudit z hladiska DPH aj vysku dalsich nakladov suvisiacich s prevadzkou osob.automobilu (chapem tym umyvanie, opravy a udrzba). Je potrebne odvadzat z tychto sluzieb DPH na vystupe v prislusnom pomere??

Náklady na opravu, údržbu, odpisy by mali byť zohľadnené v nepeňažnom príjme zamestnanca - 1% z OC vozidla - stŕha sa mu 19% daň v rámci mzdy. A plus spotrebované PHM na súkromné jazdy.