adi160
31.01.13,18:42
Prosím Vás o radu. Som obyčajným živnostníkom v oblasti stavebníctva. V roku 2012 som dva mesiace vykonával murárske práce pre jednu českú firmu, ktorej som práce fakturoval. Dnes mi prišla od českej firmy žiadosť o zaslanie daňového registračného čísla ako plátcu DPH, nakoľko som vraj povinný byť registrovaný ako plátca DPH na Slovensku pri poskytovaní stavebných prác v inej zemi EU.
Som z toho úplne vedľa, neviem, či mám byť registrovaný ako plátca DPH a čo teraz keď som nebol zaregistrovaný.
Ďakujem Vám za rady.
kn-alka
31.01.13,17:47
Zákon o DPH

§ 7a


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.



Tvoja účtovníčka ťa neupozornila, že keď budeš "pracovať" mimo SR, musíš sa ešte pred začatím prác prihlásiť na DÚ ako platca DPH?
Janiela
31.01.13,17:49
Ide o registráciu podľa 7a zákona o DPH. DPH sa nevyčísľuje. Súčasne vzniká povinnosť štvrťročne elektronicky zasielať súhrnné výkazy. Je tu dosť tém týkajúcich sa tejto problematiky.
alebo
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf
adi160
31.01.13,17:50
Žiaľ neupozornila, čo s tým teraz urobím???? Učtovníčku som používal len raz do roka, keď som podával daňové priznanie - uplatňujem paušálne výdavky.
beatam
31.01.13,17:56
Prosím Vás o radu. Som obyčajným živnostníkom v oblasti stavebníctva. V roku 2012 som dva mesiace vykonával murárske práce pre jednu českú firmu, ktorej som práce fakturoval. Dnes mi prišla od českej firmy žiadosť o zaslanie daňového registračného čísla ako plátcu DPH, nakoľko som vraj povinný byť registrovaný ako plátca DPH na Slovensku pri poskytovaní stavebných prác v inej zemi EU.
Som z toho úplne vedľa, neviem, či mám byť registrovaný ako plátca DPH a čo teraz keď som nebol zaregistrovaný.
Ďakujem Vám za rady.

Stavebné práce...ide o práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť? Potom je to § 16 ZDPH. Miesto dodania služby je ČR. Slovenský podnikateľ by sa mal registrovať tam. Pokiaľ viem, v ČR aj Nemecku je podľa ich zákona o DPH možnosť preniesť daňovú povinnosť na príjímateľa služby.
ecompka
31.01.13,17:58
Mne sa teraz tiež dostalo do rúk účtovníctvo, kde remeselník fakturoval práce na stavbe v ČR. Nie je platca DPH a fakturoval bez DPH. Som sa nad tým práve zamýšlala, či sa mal registrovať, lebo tieto práce sú prakticky podľa § 16- nehnutelnosť/stavba / je v ČR. Daňová povinnosť je teda na území ČR. V §7a sa hovorí o §15.
beatam
31.01.13,18:02
Ja som sa stretla s faktúrami za stavebné práce v Nemecku. Poskytovateľ na faktúre pekne uvádzal odkaz na paragraf o prenose daňovej povinnosti podľa nemeckého zákona o DPH.
Dašena O.
07.03.13,07:10
S.r.o.-platca DPH na Slovensku dostal faktúru bez DPH od českého dodávateľa platcu DPH v ČR za stav.práce vykonané v ČR-musí táto s.r.o. byť tiež registrovaná v ČR pre DPH, alebo faktúru len dodaní na Slovensku?-avšak miesto dodania je ČR,tak neviem.
Dašena O.
07.03.13,07:40
Prosím nikto nevie?
Dašena O.
07.03.13,08:04
A čo ak tento český dodávateľ vykonával práce na Slovenku a aj v Rakúsku pre slov.s.r.o.-platcu DPH-čo s DPH???
Dašena O.
07.03.13,09:07
Odpoviem si sama, keď nikto nevie: práce v ČR vystavuje český dodávateľ s DPH, práce v SR dodaňujeme my, práce v Rakúsku-mal by sa český dodávateľ registrovať v Rakúsku. Aspoň niekto dajte súhlas alebo nesúhlas
Dašena O.
07.03.13,10:38
Len ešte neviem či sa to týka aj stavebných prác