Danielka
02.03.06,11:27
Ahojte,
čo by ste prosím povedali na firmu, v ktorej su 3 spoločníci a zároveň aj konatelia. Len jeden z nich je aj v pracovnom pomere, nemajú žiadnych zamestnancov. Kúpili 6 telefónov, na ktorých bývaju účty spolu tak 10-12 tis. Tri používajú oni a 3 pani manželky. Žiadajú odomňa, aby som to všetko dávala do nákladov. Nie je to čudné z hľadiska daňovákov - 3 konatelia a 6 telefónov?
Krupcová
02.03.06,10:31
Podľa prevádzkovateľov sietí, ale je neprimerané.
Zita5
02.03.06,10:37
Ahojte,
čo by ste prosím povedali na firmu, v ktorej su 3 spoločníci a zároveň aj konatelia. Len jeden z nich je aj v pracovnom pomere, nemajú žiadnych zamestnancov. Kúpili 6 telefónov, na ktorých bývaju účty spolu tak 10-12 tis. Tri používajú oni a 3 pani manželky. Žiadajú odomňa, aby som to všetko dávala do nákladov. Nie je to čudné z hľadiska daňovákov - 3 konatelia a 6 telefónov?

Z môjho pohľadu je to čudne , ale aj riskujú s tým , že im to môžu daniari vyhodiť z nákladov a budú musieť doplatiť daň aj so saknciami .
Pokiaľ by mali tri telefóny , je to adekvátne k počtu spoločníkov , inak nevidím dôvod vlastniť taký počet . Aj to uplatniť len vo výške služobných hovorov .

Netreba zabúdať na jednu dôležitú a preukázateľnú vec , že existuje aj spôsob výpisov z telef.hovorov , ktoré pri spochybnení uplatňovania nákladov na takéto telefóny môže evidenciu týchto hovorov nariadiť aj daňový úrad .

Čiže ak na Teba tlačia tým , že si osobne želajú uplatniť do nákladov , Ty ako účtovníčka by si ich mala upozorniť na tieto záležitosti .
Danielka
02.03.06,10:50
Ďakujem, oni sa tvária, že to je len môj výmysel, tak som sa uistila. A ak by som dala napr. len 50 % do nákladov, kde by som zaúčtovala zvyšok v PÚ?
Chobot
02.03.06,10:52
Podľa mňa je podstatné, ako si to dokážu obhájiť v prípade kontroly. Ak by mali každý 2 telefóny pre každého operátora zvlášť a budú argumentovať, že veľa telefonujú s klientami v oboch sieťach preto majú na každú osobitne telefón, aby ušetrili náklady a ešte to aj doložia výpismi ako uviedla Zita5, tak by to bolo OK. Ale ak to nebudú vedieť zdôvodniť, tak im to neuznajú.
ajobs
02.03.06,10:54
Z môjho pohľadu je to čudne , ale aj riskujú s tým , že im to môžu daniari vyhodiť z nákladov a budú musieť doplatiť daň aj so saknciami .
Pokiaľ by mali tri telefóny , je to adekvátne k počtu spoločníkov , inak nevidím dôvod vlastniť taký počet . Aj to uplatniť len vo výške služobných hovorov .

Netreba zabúdať na jednu dôležitú a preukázateľnú vec , že existuje aj spôsob výpisov z telef.hovorov , ktoré pri spochybnení uplatňovania nákladov na takéto telefóny môže evidenciu týchto hovorov nariadiť aj daňový úrad .

Čiže ak na Teba tlačia tým , že si osobne želajú uplatniť do nákladov , Ty ako účtovníčka by si ich mala upozorniť na tieto záležitosti .

Viem si predstaviť aj 6 telefónov, ale mali by byť z rôznych sietí. Ak je to 3 x T-Mobile a 3 x Orange, tak by som to považoval za primerané, avšak závisí aj od výšky účtov a prevolaných minút vo vzťahu k dosiahnutiu, zabezpečeniu a udržaniu príjmov. Dva telefóny pre rovnakú osobu (konateľa) v identickej sieti sú daňovo neobhájiteľné.
Danielka
02.03.06,10:54
Problem je asi v tom, ze sa jedna vo vsetkych 6 pripadoch len o 1 operatora.
Zita5
02.03.06,10:55
Ďakujem, oni sa tvária, že to je len môj výmysel, tak som sa uistila. A ak by som dala napr. len 50 % do nákladov, kde by som zaúčtovala zvyšok v PÚ?

Tým že zaúčtuješ len 50% podozrenia sa nezbavujú . Nezabudni na to , že ak by si použila polovičnú čiastku a ste plátcami DPH , tak tu uplatňuješ len polovičný odpočet .

Čo sa týka účtu kde účtovať , to Ti poradia kolegovia z oblasti PÚ ja účtujem JÚ , ale jedno je isté , bude to položka zvyšujúca ZD .
ajobs
02.03.06,10:56
Problem je asi v tom, ze sa jedna vo vsetkych 6 pripadoch len o 1 operatora.

Potom sorry, je možné uplatniť iba 3 telefóny.:mee: :cool:
Zita5
02.03.06,10:59
Viem si predstaviť aj 6 telefónov, ale mali by byť z rôznych sietí. Ak je to 3 x T-Mobile a 3 x Orange, tak by som to považoval za primerané, avšak závisí aj od výšky účtov a prevolaných minút vo vzťahu k dosiahnutiu, zabezpečeniu a udržaniu príjmov. Dva telefóny pre rovnakú osobu (konateľa) v identickej sieti sú daňovo neobhájiteľné.

Mňa nepresvedčí ani 3x T Mobil a 3x Orange .;) Mňa presvedčia výpisy z telef.hovorov .

Potom by sa zistilo aj to že ja sama som si volala T-Mobilu na Orange .:rolleyes:
ajobs
02.03.06,11:03
Mňa nepresvedčí ani 3x T Mobil a 3x Orange .;) Mňa presvedčia výpisy z telef.hovorov .

Potom by sa zistilo aj to že ja sama som si volala T-Mobilu na Orange .:rolleyes:

Zitka, ja som to nenapísal ako postačujúcu podmienku pre uznanie takýchto nákladov, je to iba podmienka nutná. Ako však Danielka napísala, ide o toho istého operátora, takže táto moja poznámka je , povedal by som irelevantná.:) :cool:
Danielka
02.03.06,11:08
Ďakujem všetkým, neviem, čo s tým teraz urobím, lebo priebežne som to účtovala celý rok do nákladov a teraz som zistila, že tých telefónnych poplatkov za celý rok je cez 100 tis., tak mi to hneď udrelo do očí.
Zita5
02.03.06,11:11
Zitka, ja som to nenapísal ako postačujúcu podmienku pre uznanie takýchto nákladov, je to iba podmienka nutná. Ako však Danielka napísala, ide o toho istého operátora, takže táto moja poznámka je , povedal by som irelevantná.:) :cool:

Ale aj tak by to bola sranda nie v ľavej ruke T mobil a v pravej zasa Orange , to ma len tak napadlo .:cool:

Inak Ajobs všetko O.K.:)
Zita5
02.03.06,11:12
Ďakujem všetkým, neviem, čo s tým teraz urobím, lebo priebežne som to účtovala celý rok do nákladov a teraz som zistila, že tých telefónnych poplatkov za celý rok je cez 100 tis., tak mi to hneď udrelo do očí.

No to už je parádna čiastka , majú k tomu aspoň úmerné celkové výnosy ?
Lila
02.03.06,11:14
Ja som toho názoru, keď to chcú mať v nákladoch, nech to majú. Vy ich len upozornite na možné požiadavky DÚ /výpisy/ a následné vyhodenie z daň. nákladov.
Viem, že v niektorých firmách sú "páni konatlia" všemohúci a vševediaci" a nedovolia, aby im ktosi oponoval.
Ak nemáte výpisy k jednotlivým DF, určite by som nič nedávala ako nedaňový náklad. Veď nech si to zdôvodňujú konatelia. V konečnom dôsledku o všetkom predsa vedeli.

Ešte doplním: Sú konatelia, ktorí bežne majú 25-30 tis. mesačné telef.účty.
Danielka
02.03.06,11:55
No, práve som im oznámila, aký problém si vyrábajú, tak ich nápad je, že urobíme dohody na pani manželky, že vykonávajú obslužnú činnosť pri PC (napr. správa serverov - to sa u nás naozaj deje, ale páni konatelia to robia sami z domu 24 hodín denne) s tým, že odmenou bude len ten preplatený telefón. To je ale asi blbosť. Lebo tam by zasa asi vstupovala daň z príjmov. Neviete mi prosím ešte poradiť?
ajobs
02.03.06,12:00
No, práve som im oznámila, aký problém si vyrábajú, tak ich nápad je, že urobíme dohody na pani manželky, že vykonávajú obslužnú činnosť pri PC (napr. správa serverov - to sa u nás naozaj deje, ale páni konatelia to robia sami z domu 24 hodín denne) s tým, že odmenou bude len ten preplatený telefón. To je ale asi blbosť. Lebo tam by zasa asi vstupovala daň z príjmov. Neviete mi prosím ešte poradiť?

Samozrejme, dohodárov musíš VOPRED prihlásiť do SP, z dohody musíš platiť 0,8 % úrazové poistenie, odvádzať preddavkovo daň 19%, a naviac, dohoda sa nemôže uzatvoriť na opakovanú činnosť, pretože správa servrov je OPAKOVANÁ činnosť. :eek: :confused: :rolleyes:
Zita5
02.03.06,12:01
No, práve som im oznámila, aký problém si vyrábajú, tak ich nápad je, že urobíme dohody na pani manželky, že vykonávajú obslužnú činnosť pri PC (napr. správa serverov - to sa u nás naozaj deje, ale páni konatelia to robia sami z domu 24 hodín denne) s tým, že odmenou bude len ten preplatený telefón. To je ale asi blbosť. Lebo tam by zasa asi vstupovala daň z príjmov. Neviete mi prosím ešte poradiť?


Ak by chceli vystaviť dohodu o vykonaní práce , tak túto nahlasujú na SP už deň vopred. Nuž neviem ;) Tie telefóny máte na jednej faktúre ?
Danielka
02.03.06,12:16
Takže ani dohoda nie je riešenie. Na tie telefóny chodia faktúry na každý zvlášť.
Monča
14.03.06,08:55
Môj manžel je tiež SZČO, má 5 mobilov. Jeden do nákladov nedávam, ten je akože súkromný. Zvýšné štyri (všetky dostal ich po 1,- Sk) dávam do nákladov, na každom má najnižší paušál, ak to spočítam je to jeden normálny vyšší paušál pre podnikateľa bežný a obhájiteľný. Rozdelil si to iba kvôli výhodám, ktoré má po prevolaní paušálu na každom, takto si to zhrnie. Karty si vymieňa, nenosí pri sebe 5 mobilov, iba 2, pri ich kazivosti má vždy nové v zálohe.
ajobs
14.03.06,20:03
Môj manžel je tiež SZČO, má 5 mobilov. Jeden do nákladov nedávam, ten je akože súkromný. Zvýšné štyri (všetky dostal ich po 1,- Sk) dávam do nákladov, na každom má najnižší paušál, ak to spočítam je to jeden normálny vyšší paušál pre podnikateľa bežný a obhájiteľný. Rozdelil si to iba kvôli výhodám, ktoré má po prevolaní paušálu na každom, takto si to zhrnie. Karty si vymieňa, nenosí pri sebe 5 mobilov, iba 2, pri ich kazivosti má vždy nové v zálohe.

A mala si už daňovú kontrolu ???
Zita5
14.03.06,20:07
Môj manžel je tiež SZČO, má 5 mobilov. Jeden do nákladov nedávam, ten je akože súkromný. Zvýšné štyri (všetky dostal ich po 1,- Sk) dávam do nákladov, na každom má najnižší paušál, ak to spočítam je to jeden normálny vyšší paušál pre podnikateľa bežný a obhájiteľný. Rozdelil si to iba kvôli výhodám, ktoré má po prevolaní paušálu na každom, takto si to zhrnie. Karty si vymieňa, nenosí pri sebe 5 mobilov, iba 2, pri ich kazivosti má vždy nové v zálohe.

To je opovážlivosť aj napriek šetreniu a akému koľvek zvýhodneniu .Keby mal piatich zamestnancov , nepoviem nič .........:)
magnum
09.04.06,16:42
IMHO ak dam cestne prehlasenie ze potrebujem 8 telefónov na dosiahnutie ... udržanie príjmov tak daňový úrad mi nemá právo liezť do výpisov a pod...

až by sa mi stalo, že daňovák by žiadal odomňa výpis hovorov na zhodnotenie tak by som v momente dal firmu do likvidácie a išiel sa zamestnať do štátnej správy...
duficek
09.04.06,16:53
myslim ze na to netreba cestne prehlasenie. ako tie telefony obhajis? to volas s dvoch fonov naraz, z kazdeho ucha? mas taku mierku aj v inych veciach, teda mas 5 notebookov a 4 auta, vsetko na udrzanie a zabezpecenie prijmov jednej FO?
neviem si predstavit obhajobu 8 mobilov na jednu osobu....teda ak som dobre pochopil ze myslis 1 osobu..
Milka
09.04.06,17:13
No ozaj zvláštne postrehy... Môj syn mal daňovú kontrólu na DPH za celý rok 2004 a hoci nič nenašli - veď mu robím poctivo celé účtovníctvo, vyhodili mu časť nákladov telefónu na pevnu linku a to z nasledovného dôvodu. Na telefón ma napojený fax, ktorý používa len na podnikanie a keďže bol evidovany na moje meno a nemala som dôvod platiť paušal pretože mám mobil a chcela som ho zrušiť, tak si ho prehlasil na firmu len kvôli faxu. Do júna som mu dávala do nákladov len 60 % bez nároku na DPH, od júla mu chodili už riadne faktúry na firmu a tak som v plnej výške začala uplatňovať aj DPH. Jednalo sa o nepatrné náklady väčšinou len do Sk 600.-, v čom bol zahrnutý aj paušál. Pri preberaní dokladov sme sa obhajovali, že má zúčtovanú od júla riadnu faktúru daňový doklad na firmu, do júna to bolo iba časť nákladov cez pokladňu - výdaj na moje meno... Vypísala som náklady na telefón z roku 2002 - na porovnanie, keď sme uvedený telefón používali aj súkromne - bol pri nižších paušaloch a cenách výšší za rok o 3500.- !!! Nepomohlo.... Dali to do protokolu, hoci sa jedná o 187,- SK, čo za pol roka nie je tak veľa - ale vraj porušenie paragrafu - čo ma viac štve... Tak neviem ako by postupovali pri 6 telefónoch....
Zita5
09.04.06,17:51
No ozaj zvláštne postrehy... Môj syn mal daňovú kontrólu na DPH za celý rok 2004 a hoci nič nenašli - veď mu robím poctivo celé účtovníctvo, vyhodili mu časť nákladov telefónu na pevnu linku a to z nasledovného dôvodu. Na telefón ma napojený fax, ktorý používa len na podnikanie a keďže bol evidovany na moje meno a nemala som dôvod platiť paušal pretože mám mobil a chcela som ho zrušiť, tak si ho prehlasil na firmu len kvôli faxu. Do júna som mu dávala do nákladov len 60 % bez nároku na DPH, od júla mu chodili už riadne faktúry na firmu a tak som v plnej výške začala uplatňovať aj DPH. Jednalo sa o nepatrné náklady väčšinou len do Sk 600.-, v čom bol zahrnutý aj paušál. Pri preberaní dokladov sme sa obhajovali, že má zúčtovanú od júla riadnu faktúru daňový doklad na firmu, do júna to bolo iba časť nákladov cez pokladňu - výdaj na moje meno... Vypísala som náklady na telefón z roku 2002 - na porovnanie, keď sme uvedený telefón používali aj súkromne - bol pri nižších paušaloch a cenách výšší za rok o 3500.- !!! Nepomohlo.... Dali to do protokolu, hoci sa jedná o 187,- SK, čo za pol roka nie je tak veľa - ale vraj porušenie paragrafu - čo ma viac štve... Tak neviem ako by postupovali pri 6 telefónoch....

Toto je príklad toho , že niekdy nemáme istotu ,ako naše uplatňovačky telefónov môže dopadnúť a to nehovorím o predchádzajúcich príspevkoch , kde si chcú uplatňovať ,5 ...až 8 telefónov .;) Trošku opatrnosti nezaškodí ....:) a najradšej mám .....no a čo, prečo by som nemohol/la mať 2...4..5.a podobne telefónov ....Stále platí ........jednému to prejde a druhému bohužiaľ nie .....:(
Vlado66
09.04.06,17:53
Osobne si myslim že aj ten Daňovy urad vlastne reprezentuje uradnik,vačšinou zakomplexovaný ,všetko zavidiaci a do všetkeho vidiaci..,ale su aj takí aj onakí..zaleži na koho natrafiš kym ťa hodnotí človek je to vždy hodnotenie subjektívne aj keď pod hlavičkou DU
bepo
09.04.06,17:58
IMHO ak dam cestne prehlasenie ze potrebujem 8 telefónov na dosiahnutie ... udržanie príjmov tak daňový úrad mi nemá právo liezť do výpisov a pod...
IMHO ty musíš dokázať že 8 telefónov potrebuješ na dosiahnutie a udržanie príjmov a nie DU že máš o 7 fónov navyše
Vlado66
09.04.06,18:03
aj ja mam 5 telefonov a som sam obcas mam 3-5 zamestnancov a preco by som ako konatel nemohol mat dva telefony??? ktory zákon tohto štatu mi to vyslovne zakazuje?,alebo aj 8 ks?????je to niekde výslovne zakazané?????Nie je to len utkvela predstava niekoho,že 2 mu netreba a 6 je veľa????
bepo
09.04.06,18:07
Zákon výslovne nezakazuje ale skús mrknúť do Zákona o dani z príjmov čo sa považuje za daňový výdavok a náklad ;)
Zita5
09.04.06,18:09
Osobne si myslim že aj ten Daňovy urad vlastne reprezentuje uradnik,vačšinou zakomplexovaný ,všetko zavidiaci a do všetkeho vidiaci..,ale su aj takí aj onakí..zaleži na koho natrafiš kym ťa hodnotí človek je to vždy hodnotenie subjektívne aj keď pod hlavičkou DU

To súhlasím , záleží od toho , kto na kontrolu príde.;)
Vlado66
09.04.06,18:17
V minulosti ked Orange bol Gobtel tak FO mohla mat max 2 MT.Dnes? aj 50000 ks ak ich stiha platit a nikoho nezaujima na co mu je tolko telefonov.... .Tak o čom to to niekto kaže. Keď sa daňovak zle vyspi aje to čierne ked nie je to biele a ešte aj ako mu to podate.. to je moj nazor..
Zita5
09.04.06,18:23
aj ja mam 5 telefonov a som sam obcas mam 3-5 zamestnancov a preco by som ako konatel nemohol mat dva telefony??? ktory zákon tohto štatu mi to vyslovne zakazuje?,alebo aj 8 ks?????je to niekde výslovne zakazané?????Nie je to len utkvela predstava niekoho,že 2 mu netreba a 6 je veľa????

No neviem ak by prišlo na dokazovanie , aké čísla z tých fónov sú volané , však to nie je problém zistiť , keby prišlo k niečomu.Ale nezabudni na jednu vec , že je už pomaly v tejto dobe bežné , že podnikatelia kúpia fóny na firmu a pritom ich používajú členovia rodiny .Účtujú sa do nákladov a toto sa podľa môjho názoru začne sledovať .....;) Inak nikto Ti nezakazuje ,môžeš si uplatniť výdavky , ktoré si vynaložil na dosahovanie Tvojich zdaniteľných príjmov , práve že ak si si všimol , vo veľa prípadoch na porade sú obvyklé odpovede typu ...ak obhájiš.....zdôvodníš...zargumentuješ .....je to proste na každom jedincovi .On musí najlepšie poznať mieru únosnosti.


My sme 4 členovia združenia každý máme svoj mobil , okrem toho máme 2 pevné linky a jednu linku faxovú ...ako som písala ..zatiaľ sme možno natrafili na dobrého kontrolóra .....a možno o pár rokov príde taký , ktorému sa niečo nebude páčiť alebo podzávať a kto vie čo bude .:rolleyes: napr. 10 telefónov .
Vlado66
09.04.06,18:32
..ak by aj chcel niekto preverovať telefonne čísla tak to môže len na základe povolenia prokuratora...a to znamena že Vas musia najprv obviniť atd atd a až potom prisť na kontrolu a aj to z dovodu vyššie uvedeného.Čiže ak a poviem že z každeho tlf je volabe len pracovne tak to musi stačiť takisto ak poviem že v prípadnom vypise su všetky hovory služobne.
duficek
09.04.06,18:36
V minulosti ked Orange bol Gobtel tak FO mohla mat max 2 MT.Dnes? aj 50000 ks ak ich stiha platit a nikoho nezaujima na co mu je tolko telefonov.... .Tak o čom to to niekto kaže. Keď sa daňovak zle vyspi aje to čierne ked nie je to biele a ešte aj ako mu to podate.. to je moj nazor..
operatorovi je jedno kolko ma zakaznik mobilov/pausalov, pokial ich stiha platit. ale to nema nic spolocne so zakonom o dani z prijmov. ak si pred danovou kontrolou obhajis, ze vsetkych 5 mobilov pouzivas na dosiahnutie za bezpecenie prijmov, je vsetko OK. u mna by si neuspel tvrdenim, ze mozes mat telefonov kolko chces...kedze ja osobne aj ten jeden mobil co mam, kratim osobnou spotrebou.
Zita5
09.04.06,18:38
..ak by aj chcel niekto preverovať telefonne čísla tak to môže len na základe povolenia prokuratora...a to znamena že Vas musia najprv obviniť atd atd a až potom prisť na kontrolu a aj to z dovodu vyššie uvedeného.Čiže ak a poviem že z každeho tlf je volabe len pracovne tak to musi stačiť takisto ak poviem že v prípadnom vypise su všetky hovory služobne.

Ten výpis si povinný na požiadanie predložiť ak by Ťa daňový úrad vyzval ....:) z dôvodu skúmania tvojho uplatneného výdavku resp.nákladu .Viac už nemám čo k tomu dodať ..a ver mi , že poznám aj ľudí , ktorí sa vyjadrovali tvojim spôsobom a potom zmäkli ako hnilá hruška ... prepáč , ale nemohla som to ani inak vyjadriť .....jedným slovom prišla kontrola a bol podnikateľ hotový .....krvi by si sa mu nedorezal .:)
duficek
09.04.06,18:39
..ak by aj chcel niekto preverovať telefonne čísla tak to môže len na základe povolenia prokuratora...a to znamena že Vas musia najprv obviniť atd atd a až potom prisť na kontrolu a aj to z dovodu vyššie uvedeného.Čiže ak a poviem že z každeho tlf je volabe len pracovne tak to musi stačiť takisto ak poviem že v prípadnom vypise su všetky hovory služobne.
DU bude chciet dokazat, ze pouzivas telefon na firemne ucely. bremeno je na tvojej strane, cize ty si donesies od operatora vypis hovorov a predlozis ho DU a ukazes ze vsetko su firemne hovory...ak si zavolal manzelke, detom....hovory cez vikendy a nedele....no neviem ako to obstoji...
ak nebudes mat cim argumentovat, faktury ti smahom vyhodia a pri 5 telefonoch je to pekne cislo myslim...
Vlado66
09.04.06,18:41
...to je presne to co som opisoval vyssie...,niekomu vadi dokonca aj ten jeden..,podla mna je to az nezdrave prehananie poctivosti...,prepac za uprimnost ale som uz taky.Dopraj si zivota ved ho zijes iba raz,samozrejme s mierou,pretoze su fakt extremne pripady rozletov a uletov niektorích tiez konatelov.
duficek
09.04.06,19:03
mne ten jeden naozaj nevadi, len vo vypise odzrkadlujem jeho skutocne pouzitie. v uzivani si zivota ma to naozaj neobmedzuje. mam na seba viac telefonov, ale ako na sukromnu osobu a pouziva ich rodina, su to dalsie 3 telefony. to si mam v uctovnictve "uzivat" 4 telefony?....

mohol by si nam tu predostriet pripadnu argumentaciu pri kontrole, ked budes obhajovat 5 telefonov? urcite by sa tu vela nas rado priucilo...silove argumenty neberieme, ani DU :)
Melnick
09.04.06,19:13
Súhlasím s názormi od : Zita5 a duficek,
že nie DU Ti bude dokazovať niečo cez prokurátora,
ale Ty musíš dokazovať DU opodstatnenosť uplatnenia
si výdavkov.
A v konečnom dôsledku,nechceme obhajovať neobhájiteľné?
Veď tie telefóny z 50% využívame súkromne.Či nie je tak?:)
Paula
09.04.06,20:08
nie DU Ti bude dokazovať niečo cez prokurátora,
ale Ty musíš dokazovať DU opodstatnenosť uplatnenia
si výdavkov.

A tu je asi zakopaný celý veľký pes tejto debaty:cool: . Výsledok zažije a dôsledok prežije (či neprežije ) v konečnom dôsledku každý sám až pri kontrole.
bepo
10.04.06,05:35
V minulosti ked Orange bol Gobtel tak FO mohla mat max 2 MT.Dnes? aj 50000 ks ak ich stiha platit a nikoho nezaujima na co mu je tolko telefonov....
Jediný náklad ktorý môžeš neobmedzene zvyšovať bez námietok DU pokiaľ stíhaš platiť sú mzdy,všetko ostatné musíš obhajovať ty a bez príkazu prokurátora ;)
Marianna01
10.04.06,17:04
Keď sme začali s manželom podnikať, mali sme jeden telefón - na mioje meno, živnosť ale na manžela. Tak sme to riešili dohodou a VPD. Časom sme uznali, že aj muž potrebuje tlf., tak sme mu ho kúpili. Ten rok som ešte doúčtovala s oboma tlf, veď všade bol udaný môj telefón. Na ďalší som však už začala zaraďovať len manželov. Pre istotu... ;)
Zita5
10.04.06,17:09
Keď sme začali s manželom podnikať, mali sme jeden telefón - na mioje meno, živnosť ale na manžela. Tak sme to riešili dohodou a VPD. Časom sme uznali, že aj muž potrebuje tlf., tak sme mu ho kúpili. Ten rok som ešte doúčtovala s oboma tlf, veď všade bol udaný môj telefón. Na ďalší som však už začala zaraďovať len manželov. Pre istotu... ;)

Marianna , ale ak obaja podnikáte môžete si každý svoj tel.účtovať .
magnum
10.04.06,20:07
DU bude chciet dokazat, ze pouzivas telefon na firemne ucely. bremeno je na tvojej strane, cize ty si donesies od operatora vypis hovorov a predlozis ho DU a ukazes ze vsetko su firemne hovory...ak si zavolal manzelke, detom....hovory cez vikendy a nedele....no neviem ako to obstoji...
ak nebudes mat cim argumentovat, faktury ti smahom vyhodia a pri 5 telefonoch je to pekne cislo myslim...

To som zvedavý či mi potom DÚ uzná výdavok za výpis hovorov ako daňovo uznaný náklad bo ten už fakt nemá níč spoločné s udržaním dlhu...
duficek
10.04.06,20:24
ja si vypis do nakladov davam....50sk mesacne za vypis je menej ako 5 x XXX sk za mobilne pausaly bez vypisov z hovorov.
anto
10.04.06,21:02
Telefón ako prostriedok komunikácie medzi podnikateľmi je vynikajúca vec. Preto niektorí podnikatelia si kupujú i viacej takýchto prístrojov, aby mohli viesť hovory so svojimi zákazníkmi.
Zákon o dani z príjmu uvádza, že náklady, ktoré môže mať daňovník sú náklady na zabezpečenie a udržanie príjmu. V zákone sa nikde nehovorí o tom, že podnikateľ môže mať nejaký počet prístrojov, nie je nikde strikne povedané, že nemôže mať povedzme viac telefónných prístrojov - mobilov. Podmienka je, že ich využíva na podnikanie, t.j. na zabezpečenie a udržanie príjmu. Ďalšou podmienkou je, ktorá ale vyplýva z účelu použitia tohoto prístroja, že používateľ tefelónu ho vlastní, alebo má v prenájme. Je nelogické, aby nákladom podnikateľa bol náklad na telefón, ktorý mu nepatrí.
Z uvedeného vyplýva, že podnikateľ môže mať viacero telefónných prístrojov, ktoré sú jeho vlastníctvom a na prevádzku ktorých má zmluvu s poskytovateľom služby mobilnej komunikácie, alebo že si kupuje kartu - kredit na hovory. Dôkazom o tom, že ich používa na podnikanie je tá skutočnosť, že faktúry za telefónne hovory prichádzajú na meno podnikateľa. Nie je podmienkou zákona, aby k telefónnému účtu mal výpis hovorov a aby tento musel predložiť pri prípadnej kontrole. Pri kontrole správneho uplatnenia nákladov a pochybnosti správcu dane je povinnosť správcu dane predložiť dôkazný materiál a potom na základe tohoto znížiť náklady podnikateľa. Samozrejme, ak podnikateľ sebavedome pred kontrolným orgánom dane nevyhlási, že mobil používa aj na súkromné účely. (Kto by ich nepoužíval, že)? Pri používaní mobilných telefónov a ich uplatňovaní do nákladov je zrejmá chyba v zákone, ktorá toto umožňuje. Hlavná zásada - čo nie zákonom zakázané, je dovolené platí v tomto prípade naplno a prečo to nevyužiť, že...
Vlado66
10.04.06,22:05
jeeej konečne rozumna a spravna reakcia ..,konečne to tu niekto povedal spravne a tak ako to tvrdim cely čas!!!!!!!.Sami si vyrabate problemy.Žijete iba raz a zakony su dane jasne.Len to treba vediet poriadne čitat a nie sami seba obmedzovat a aj svojich zakaznikov tych dokonca a doslova sikanovat!!!
Keby si bol žena tak ťa za ten prispevok vybozkam!!!:D :) ;)

dufíček prečitaj si to aspon 100000 krat...!!! a poriadne!!
Paula
11.04.06,06:09
To som zvedavý či mi potom DÚ uzná výdavok za výpis hovorov ako daňovo uznaný náklad bo ten už fakt nemá níč spoločné s udržaním dlhu...
tomuto akosi nerozumiem :confused:
Zita5
11.04.06,07:12
Telefón ako prostriedok komunikácie medzi podnikateľmi je vynikajúca vec. Preto niektorí podnikatelia si kupujú i viacej takýchto prístrojov, aby mohli viesť hovory so svojimi zákazníkmi.
Zákon o dani z príjmu uvádza, že náklady, ktoré môže mať daňovník sú náklady na zabezpečenie a udržanie príjmu. V zákone sa nikde nehovorí o tom, že podnikateľ môže mať nejaký počet prístrojov, nie je nikde strikne povedané, že nemôže mať povedzme viac telefónných prístrojov - mobilov. Podmienka je, že ich využíva na podnikanie, t.j. na zabezpečenie a udržanie príjmu. Ďalšou podmienkou je, ktorá ale vyplýva z účelu použitia tohoto prístroja, že používateľ tefelónu ho vlastní, alebo má v prenájme. Je nelogické, aby nákladom podnikateľa bol náklad na telefón, ktorý mu nepatrí.
Z uvedeného vyplýva, že podnikateľ môže mať viacero telefónných prístrojov, ktoré sú jeho vlastníctvom a na prevádzku ktorých má zmluvu s poskytovateľom služby mobilnej komunikácie, alebo že si kupuje kartu - kredit na hovory. Dôkazom o tom, že ich používa na podnikanie je tá skutočnosť, že faktúry za telefónne hovory prichádzajú na meno podnikateľa. Nie je podmienkou zákona, aby k telefónnému účtu mal výpis hovorov a aby tento musel predložiť pri prípadnej kontrole. Pri kontrole správneho uplatnenia nákladov a pochybnosti správcu dane je povinnosť správcu dane predložiť dôkazný materiál a potom na základe tohoto znížiť náklady podnikateľa. Samozrejme, ak podnikateľ sebavedome pred kontrolným orgánom dane nevyhlási, že mobil používa aj na súkromné účely. (Kto by ich nepoužíval, že)? Pri používaní mobilných telefónov a ich uplatňovaní do nákladov je zrejmá chyba v zákone, ktorá toto umožňuje. Hlavná zásada - čo nie zákonom zakázané, je dovolené platí v tomto prípade naplno a prečo to nevyužiť, že...

anto , áno takto by to mohlo aj byť ako popisuješ , len škoda , že nemôžeš robiť pri prípadných daňových kontrolách anjela strážneho:rolleyes: , bola by som veľmi zvedavá, ako by si sa obhajoval a vôbec, ako by si dopadol pri jednoosobovke s počtom telefónov napr.8 -ako bolo v tejto téme uvedené .
Melnick
11.04.06,07:15
jeeej konečne rozumna a spravna reakcia ..,konečne to tu niekto povedal spravne a tak ako to tvrdim cely čas!!!!!!!.Sami si vyrabate problemy.Žijete iba raz a zakony su dane jasne.Len to treba vediet poriadne čitat a nie sami seba obmedzovat a aj svojich zakaznikov tych dokonca a doslova sikanovat!!!
Keby si bol žena tak ťa za ten prispevok vybozkam!!!:D :) ;)

dufíček prečitaj si to aspon 100000 krat...!!! a poriadne!!

Nesúhlasím s tebou Vlado66 a vo výroku,že šikanujeme
klientov už vôbec. Ja si myslím, že sme iba zodpovednejší
ak robíme účtovníctvo niekomu inému a nie iba sebe.
Svoje DP som odovzdala kedysi zač. februára a už sa k nemu
nevraciam,ale DP klientom,to ma podchvíľou obleje studený
pot: "bože a toto som mu uplatnila,a toto, a toto......
je síce dobrý pocit ,ke´d zistím ,že sa zbytočne nervačím,
ale to je tá z o d p o v e d n o s ť. Takže asi toľko.
Budem rada ,keď Ti cez daň. kontrolu ľahko prejde aj 10 tf.
Pekný deň prajem.
Vlado66
11.04.06,08:11
..nehadžem všetkych do jedneho vreca.. a ani neuražam Vašu pracu, to nie to by som Vas urazil, vysoko si ju važim,apropo,moje daňove odišlo koncom januara a že to bolo tak včas vďačím mojmu účtovníkovi. len som chcel povedať,že sa netreba držať utkvelej predstavy...,načo mu tolko telefonov a robiť si sdam sebe problemy,že je to veľa a že sa to neda,ano su veci ktore sa nedaju,ani ja by som si nedovolil nutiť môjho účtovníka do niečoho čo zavaňa pruserom,jeho nazory plne rešpektujem a ak niečo po ňom chcem aj ja ho musím presvedčiť že mam pravdu.Pokiaľ mi to on neodklepne tak do ničoho nejdedm.Vždy to spoločne konzultujeme.Divočinu nepresadzujem,ale len to čo je dovolene a nie zakazane..ok?

Apropo jeho nick je ricij

Zita aj jednoosobovka ma zamestnancov,ma obchodne vztahy s SZCO.. vid realitky apod. tam maju sluzobne mobily,pokial sa vmestia do paušalu ktory im stanoviš nie je problem,nad paušal si doplatia..je to riešenie..a celkom realne.. a že ma ta SZCO aj vlastny mobil,nech,ale pracuje pre mna a tak nech si rieši pracovne problemy cez moj telefon. ok?
duficek
11.04.06,10:27
dufíček prečitaj si to aspon 100000 krat...!!! a poriadne!!
staci mi to precitat raz a nesuhlasim s tym.
ak si to pri danovej kontrole dokazes obhajit, je to OK.
anto
11.04.06,10:57
Ešte doplním k mojej odpovedi.:
Bude nelogické, a isto neobhájiteľné pri kontrole, ak podnikateľ vlastní viacej telefónov a na týchto suma všetkých spotrebovaných minút presiahne 24 hodín denne. To nie je fyzicky možné spotrebovať také množstvo hovorovo a samozrejme kontrolór to vyhodí. Inak podnikateľ sa preukazuje tým, že používa mobil na hovory na zabezpečenie príjmu tým, že ho vlastní, platí zaň účty a je vedený v majetku podnikateľa.
Zita5
11.04.06,11:07
..nehadžem všetkych do jedneho vreca.. a ani neuražam Vašu pracu, to nie to by som Vas urazil, vysoko si ju važim,apropo,moje daňove odišlo koncom januara a že to bolo tak včas vďačím mojmu účtovníkovi. len som chcel povedať,že sa netreba držať utkvelej predstavy...,načo mu tolko telefonov a robiť si sdam sebe problemy,že je to veľa a že sa to neda,ano su veci ktore sa nedaju,ani ja by som si nedovolil nutiť môjho účtovníka do niečoho čo zavaňa pruserom,jeho nazory plne rešpektujem a ak niečo po ňom chcem aj ja ho musím presvedčiť že mam pravdu.Pokiaľ mi to on neodklepne tak do ničoho nejdedm.Vždy to spoločne konzultujeme.Divočinu nepresadzujem,ale len to čo je dovolene a nie zakazane..ok?

Apropo jeho nick je ricij - tomuto už vôbec nerozumiem .Ale neva .

Zita aj jednoosobovka ma zamestnancov,ma obchodne vztahy s SZCO.. vid realitky apod. tam maju sluzobne mobily,pokial sa vmestia do paušalu ktory im stanoviš nie je problem,nad paušal si doplatia..je to riešenie..a celkom realne.. a že ma ta SZCO aj vlastny mobil,nech,ale pracuje pre mna a tak nech si rieši pracovne problemy cez moj telefon. ok?

Zle si ma pochopil , ja som jednoosobovku myslela firmu kde je len jedna SZČO a s.ro. len s jednou osobou , konateľ spoločník v jednej osobe .

Ale nemá zmysel hľadať , kto z nás má pravdu ...neprináša to žiadny efekt ........... Pozri ,ak by si dal na UDRSR otázku v štýle Tvojom Vlado 66 , tak odpoveď dostaneš , že v zmysle § 19 odst zákona DzP je možné tieto výdavky uplatniť...... pokiaľ sú nevyhnutné na dosahovanie zdaniteľných príjmov . V tomto duchu by znela odpoveď . Stačí ......:) Nemám už slov ......je na každom z nás a toho som si vedomá aj ja .
bepo
11.04.06,12:04
Škoda času
Melnick
11.04.06,12:49
[quote=Vlado66]..

Apropo jeho nick je ricij

Pochopila som ,že Vladovi66 robí účto náš poraďácky
kolega s nickom ricij.

Vlado66 vieš že by som Ťa rada videla ako daniara:D :D :D
A vôbec si nemyslím,že nás hádžeš do jedneho vreca,veď
keby aj. A ani sa preto neurážam,pretože to beriem ako
diskusiu- veď preto sa zapájaš Ty,ja a aj ostatní.:)
A občas tu môžeme aj nesúhlasiť,nemusíme si stále iba
prikyvovať - bola by to nuda.
Zita5
11.04.06,12:54
[quote=Vlado66]..

Apropo jeho nick je ricij
Pochopila som ,že Vladovi66 robí účto náš poraďácky
kolega s nickom ricij.

Určite máš pravdu .Ale na veci nič nemení .;)
Paula
11.04.06,14:44
mimotemy Varoval niekto Ričiho, že sa tu klebetí o ňom bez neho?:confused:
Marianna01
11.04.06,14:59
Marianna , ale ak obaja podnikáte môžete si každý svoj tel.účtovať .

Jasné Zitka, ja som ale medzitým išla na materskú ;)
Vlado66
11.04.06,15:32
riciho som tu uviedol s jeho suhlasom..-ako vždy po vzajomnej konzultacii

a to preto aby bolo jasne pracu ktoreho konkretneho účtovnika si vážim.

Samozrejme ak je jednoosobovka a nema zamestnancov ani zmluvných SZCO,čiže nema ako "rozdeliť na drobne tie mobily"

(čiže nie je podstane či ich ozaj aj maju..a kto ich v skutočnosti používa..o tom tato tema aspoň predpokladam že je apropo niekto sa ma tu pytal na možne riešenie ich tzv. zakrytia..)

tam by som sa ako daniar pozastavil pri 4 a viac-to ako odpoveď na otázku aky by som bol daniar.. ale len pozastavil,pretože stale plati čo nie je zakazane je dovolené a to sa musi dodržiavať.

anto mam pocit že to je akoby Dvaja proti Všetkým....:D :D ale mame spravne nazory a za tymi si stojime..;)
Melnick
11.04.06,15:38
Vlado66 ani súhlas Ti nemôžem dať.Prečo nemám
tlačítko -súhlasím?:D :D :D

Ale nie ste sami - sme s Vami.......la.la.la.la.la.la.:p :p
Vlado66
11.04.06,15:46
..či mi daš suhlas alebo nie na tom svet nestoji..a že ho nevidíš..čo už stava sa. aj horšie...:D :D :D

len mam pocit že sa to zvrhava na Hity xx rokov.. Už tu chyba len Mach a Šebestova...;) ;) ;) tí nam to vyfarbia..xi
Marianna01
11.04.06,16:19
Asi je na každom, aby si určil, kde je jeho hranica, za ktorou už nechce niesť prípadnú zodpovednosť. Vladko, Ty si dáš účto urobiť Richardovi. Lenže my sme tí účtovníci, ktorí za to budú niesť v konečnom dôsledku zodpovednosť. Preto trochu (možno niekedy aj viac) opatrnosti nezaškodí.
Ja vždy klientovi poviem, že za zaúčtovanie zodpovedám ja, ale čo si chce uplatniť, za to nesie zodpovednosť on. Pri všetkých činnostiach, ktoré moji klienti vykonávajú, totiž nedokážem zistiť, či skratky na dokladoch typu SKR8-2894-CM sú alebo nie sú daňovým nákladom... Nech si za to nesie zodpovednosť klient, on vie, čo kupoval, musí to vedieť zdôvodniť na DU. To isté sa týka aj viacerých telefónov - ak niekto vyslovene chce, aby som mu zaúčtovala 5 telefónov, aj keď je sám FO bez zam., nech sa páči, oboznámim ho, čo ho prípadne môže čakať. Ak naďalej trvá na zaúčtovaní, bez ďalších rečí mu to tam dám.
Samozrejme, ak sa ma niekto opýta - je toto uznateľný náklad - odpovedám :) - to len aby ste si nemysleli, že sa zbavujem veškerej zodpovednosti.;)
Zita5
11.04.06,16:32
riciho som tu uviedol s jeho suhlasom..-ako vždy po vzajomnej konzultacii

a to preto aby bolo jasne pracu ktoreho konkretneho účtovnika si vážim.

Samozrejme ak je jednoosobovka a nema zamestnancov ani zmluvných SZCO,čiže nema ako "rozdeliť na drobne tie mobily"

(čiže nie je podstane či ich ozaj aj maju..a kto ich v skutočnosti používa..o tom tato tema aspoň predpokladam že je apropo niekto sa ma tu pytal na možne riešenie ich tzv. zakrytia..)

tam by som sa ako daniar pozastavil pri 4 a viac-to ako odpoveď na otázku aky by som bol daniar.. ale len pozastavil,pretože stale plati čo nie je zakazane je dovolené a to sa musi dodržiavať.

anto mam pocit že to je akoby Dvaja proti Všetkým....:D :D ale mame spravne nazory a za tymi si stojime..;)

Nezdá sa mi od Teba férové , takýmto štýlom vystupovať na Porade .Mne to je jedno , že kto Ti robí účtovníctvo , či to je ricij ,alebo kto koľvek .

Každý máme nárok na vyjadrenie svojho názoru a každý si zodpovedáme za svoje konanie . To neznamená , že keď Ti dal súhlas ricij , takže teraz sa niekto zľakne a ešte Ťa pochváli .....dobre vlado66 ...atď .

Mal by si si prečítať pravidlá porady a v súlade s nimi sa aj chovať .
Vlado66
11.04.06,16:40
Marianka,Zita uz sa opakujem,viem o com pises,uz som sa na tuto temu vyjadril.Riša som dal na tapetu -po jeho súhlase,ako uznanie konkretne jeho účtovnickej prace,ale nerozoberajme ho lebo to nie je hlavna tema prosim.ok?O ňom už dosť.Vašu prácu si važim a uznavam.

marianka mas pravdu v tom co robiš a ako to robiš,aj vy učtovnici a aj ja(teraz hovorim za seba) chceme mat pokojny spanok.
A preto koname tak ako koname,ale aj využivame to čo sa da a čo nie je zakazane,ale takým spôsobom aby nebolo uškodene ani jednej zo stran t.j. Klient a účtovnik(čka).
magnum
11.04.06,18:52
tomuto akosi nerozumiem :confused:
prepáč samozrejme som myslel príjmu ale teraz mi skôr po hlave behajú dlhy... sakra...




Nie je podmienkou zákona, aby k telefónnému účtu mal výpis hovorov a aby tento musel predložiť pri prípadnej kontrole. Pri kontrole správneho uplatnenia nákladov a pochybnosti správcu dane je povinnosť správcu dane predložiť dôkazný materiál a potom na základe tohoto znížiť náklady podnikateľa.

Tak toto som mal na mysli. samo že 8 telefónov je moc ale keď si zvážiš že jeden môžem mať v aute, 3 (napríklad tie jablotroňácke čo vyzerajú ako pevná linka) sú v troch kancloch a jeden nosím pri sebe tak to je hneď päť kusov a ešte keď to vynásobím dvoma aby som mal od oboch operátorov tak to je hneď 10 telefónov na osobu... kua

:):):)
ricij
13.04.06,10:55
mimotemy Varoval niekto Ričiho, že sa tu klebetí o ňom bez neho?:confused:
Fúha, keďže v poslednom čase dosť pracujem, mám stále menej a menej času na poradu. Čo je škoda, ale aspoň ma ešte niekto pozná. Vlada už poznám dlhšie, pri takýchto sporných prípadoch ako je tento, robím mu diablovho advokáta a musím povedať, že Vlado vie argumentovať veľmi dobre. A o tomto to je.
Vlado66
13.04.06,13:06
Citaát:

operatorovi je jedno kolko ma zakaznik mobilov/pausalov, pokial ich stiha platit. ale to nema nic spolocne so zakonom o dani z prijmov. ak si pred danovou kontrolou obhajis, ze vsetkych 5 mobilov pouzivas na dosiahnutie za bezpecenie prijmov, je vsetko OK. u mna by si neuspel tvrdenim, ze mozes mat telefonov kolko chces...kedze ja osobne aj ten jeden mobil co mam, kratim osobnou spotrebou.

Predpokladam že ak mas paušal napr.100 minut a prevolaš 60minut,ako pišeš osobna spotreba 20 minut,tak potom predpokladam že vždy aj požiadaš operátora aby ti tych zvyšnych 20 minut nefaktúroval..:D :D .Keď už absurdistan tak poriadny... stan.. .Veď ako píšeš neboli použité na zabezpečenie prijmov.. a operator sa na tebe vlastne obohatil xixixi jooooooj...chcem to vidieť.

No osobne si myslim že k tejto teme už bolo ozaj napisane dosť argumentov pre a proti ale aj perličiek,ale o tom to je.. tato porada.
Jana Acsová
13.04.06,13:17
Krátiť treba, keď sme si vedomí a na druhej strane netreba keď sme sebavedomí a istí si svojimi argumentmi v súlade so ZDP.

Celá téma je vlastne o tom istom. Nikto netvrdí nič iné a predsa sa nemôžete dohodnúť.

Napr.: Určite by som si nekrátila paušál, keby som si bola vedomá, že mobil používam v súvislosti s podnikaním, aj keby to bol môj jediný mobil. Rovnako tak nerobím, keď mám dva a tretie číslo využívam na internetové pripojenie. A nerobila by som to, keby som vedela obhájiť aj 8.

A to vedela obhájiť ... to už je vec osobného postoja, sily argumentov a aj dokazovania. Bolo tu povedané, že DÚ musí niečo dokazovať. No moja prax ma presvedčila, že nie DÚ, ale daňový subjekt. Ak DÚ niečo spochybní, daňový subjekt dokazuje.

A to si už ponechajme na slobodnej vôli každého, kto si za názorom stojí. A pritom: "ZMENA NÁZORU VYHRADENÁ" .-)
duficek
13.04.06,13:53
vlado nerozumiem tvojej narazke. cim by sa na mne oparator obohatil?
ak nejaky pausal pouzivam na 100% na podnikanie, nemam problem dat do nakladov 100%. ak ale viem, ze 50% ide na hovory s rodinou a na vybavovanie sukromnych zalezitosti, 50% dam ako osobnu spotrebu. ak aj neprevolam 200 minut z mojho pausalu (este sa mi to nestalo), pausalny poplatok na fakture je rovnaky, neprevolane minuty sa mi prenesu do dalsieho mesiaca....operatorovi je jedno na ake ucely pouzivam pausal, DU ale nie.


aj ja mam 5 telefonov a som sam obcas mam 3-5 zamestnancov a preco by som ako konatel nemohol mat dva telefony??? ktory zákon tohto štatu mi to vyslovne zakazuje?,alebo aj 8 ks?????je to niekde výslovne zakazané?????Nie je to len utkvela predstava niekoho,že 2 mu netreba a 6 je veľa????
ak mas ty 5 mobilov, z toho pouzivas ty 2 a 3 davas docasne zamestnancom na dohodu, tu sa asi zhodneme ze to je danovy vydavok. ale ak je SZCO sam, pripadne jednoosobova SRO bez zamestnancov a ma na seba 8 mobilov s vysokymi pausalmi, podla mna to uz nie je jednoznacny danovy vydavok. nikto podnikatelovi nezakazuje mat tych telefonov 8, ale podla danoveho zakona sa za danove vydavky dosahuju iba vydavky na zabezpecenie a udrzanie bla bla bla....ak si tych 8 telefonov obhajis a kontrola to uzna, je pre teba vsetko OK. podla mna ale, ked z tych 8 mobilov ma rodina 4 a nepracuju pre mna, tak to nie je danovy vydaj a DU moze pozadovat preukazanie opravnenosti zaradenia do danovych vydavkov (preukazes napr vypisom hovorov kde budu cisla obch. partnerov, alebo aj dlhe vecerne nedelne hovory na to iste sukromne cislo...)


Telefón ako prostriedok komunikácie medzi podnikateľmi je vynikajúca vec. Preto niektorí podnikatelia si kupujú i viacej takýchto prístrojov, aby mohli viesť hovory so svojimi zákazníkmi.
Zákon o dani z príjmu uvádza, že náklady, ktoré môže mať daňovník sú náklady na zabezpečenie a udržanie príjmu. V zákone sa nikde nehovorí o tom, že podnikateľ môže mať nejaký počet prístrojov, nie je nikde strikne povedané, že nemôže mať povedzme viac telefónných prístrojov - mobilov. Podmienka je, že ich využíva na podnikanie, t.j. na zabezpečenie a udržanie príjmu.
bez vyhrad suhlasim
Ďalšou podmienkou je, ktorá ale vyplýva z účelu použitia tohoto prístroja, že používateľ tefelónu ho vlastní, alebo má v prenájme. Je nelogické, aby nákladom podnikateľa bol náklad na telefón, ktorý mu nepatrí.
Z uvedeného vyplýva, že podnikateľ môže mať viacero telefónných prístrojov, ktoré sú jeho vlastníctvom a na prevádzku ktorých má zmluvu s poskytovateľom služby mobilnej komunikácie, alebo že si kupuje kartu - kredit na hovory. Dôkazom o tom, že ich používa na podnikanie je tá skutočnosť, že faktúry za telefónne hovory prichádzajú na meno podnikateľa.
tymto by som si uz nebol taky isty. to za dokaz nepovazujem. to by sa dalo potom premietnut aj na auto v majetku firmy a tym padom by vsetky jazdy boli firemne, aj tie sukromne? ved dokazom je, ze auto je pisane na firmu...preto sa vedie kniha jazd, ktora rozdeluje na jazdy firemne a sukromne a urcuje opravnenost danovych vydavkov na auto (paralelou k tomu je podla mna vypis hovorov k pausalu)
Nie je podmienkou zákona, aby k telefónnému účtu mal výpis hovorov a aby tento musel predložiť pri prípadnej kontrole. Pri kontrole správneho uplatnenia nákladov a pochybnosti správcu dane je povinnosť správcu dane predložiť dôkazný materiál a potom na základe tohoto znížiť náklady podnikateľa. Samozrejme, ak podnikateľ sebavedome pred kontrolným orgánom dane nevyhlási, že mobil používa aj na súkromné účely. (Kto by ich nepoužíval, že)? Pri používaní mobilných telefónov a ich uplatňovaní do nákladov je zrejmá chyba v zákone, ktorá toto umožňuje. Hlavná zásada - čo nie zákonom zakázané, je dovolené platí v tomto prípade naplno a prečo to nevyužiť, že...
Zita5
13.04.06,13:59
dufiček , ja sa Ti čudujem , že sa ešte stále snažíš niečo vysvetlovať ......máš teda trpezlivosť ,pusti to už z hlavy von ...však ide Veľká noc .......:)

Každý si úsudok spraví sám ......:) a teda je na každom .
Inak ja s Tebou súhlasím ;)
Marianna01
19.04.06,19:21
Ja s vaším dovolením ešte vytiahnem tému telefónov. Preberali sme ju z každej strany, len teraz ma napadla taká vec: čo ak nebudem mať paušálne telefóny v počte kusov 5, ale si začnem kupovať kredity a budem ich mať za napr. 8tis. mesačne. A budem sama SZČO. Ako si odo mňa bude pýtať DU opodstatnenie hovorov - t.j. podrobný rozpis hovorov?Čo keď v skutočnosti budem mať tých telefónov 5 - pre celú rodinu, ale jednoducho ich nezahrniem do výdavkov. Tam budem zahŕňať len kredit. Kto mi kedy dokáže, komu som kedy, za koľko telefonovala? Môžem predsa povedať, že som v rámci firmy telefonovala do (zveličujem) Austrálie, nie...? Ako mi ne/dokážu, resp. ako ja mám dokázať, kam som volala?
duficek
19.04.06,20:49
aj ten kupovany kredit treba k niecomu "viazat", cize nejaky mobil v majetku musi figurovat. ak by sumy za kredit boli v "norme", myslim ze by netrebalo extra dokazovat opravnenost vydavkov....v opacnom pripade je aj k predplatenym kartam mozno dostat vypis hovorov..je to podstatne drahsie ako podrobny vypis hovorov (a sms aj mms) ako pri pausaly, ale nie je to nemozne.
mimochodom sa pripravuje (alebo dokonca uz plati) zakon (nariadenie?) o povinnosti operataorov zhromazdovat a archivovat udaje o hovoroch, kto komu kedy volal, dtto sms a mms (pri mailoch to uz funguje davno) v ramci antiteroristickeho zakona (nejde o odpocuvanie a ukladanie sms, iba udajov kedy a kam sa volalo resp posielalo sms...)
Marianna01
20.04.06,07:44
No myslím si, že využitie daného nariadenia na iné účely by bolo protiústavné. Takže to asi nie. V momentálnej právnej situácii.
Čo sú kredity "v norme"? To podľa mňa neurčí nik... Kto si trúfa?
duficek
20.04.06,10:14
neviem ci zrovna protiustavne, ale uviedol som to preto, ze take nieco sa deje. neuvadzal som to ako priklad ze to vyuzije danovy urad (aj ked clovek nikdy nevie).
myslim ze vyska tych nakladov sa bude posudzovat (ak sa bude) rovnako ako pri pausaly, vypis hovorov a sms sa da dolozit jak ku pausalu, tak k predplatenej karte.
Vlado66
20.04.06,10:54
no tak teraz si to priklincoval poriadne...,od počtu telefonov k zistovaniu výpisov hovorov cez zákon o teroristoch..,nie si Ty nahodou ten byvalý minister vnutra,ktory cez zakon o horskej sluzbe presadzoval zmeny v cestnom zákone..?olalala bingooooo..:D :D :D :D
duficek
20.04.06,11:44
vlado pochopil si ma zle. k teme som uviedol, ze vypis hovorov sa da ziadat ako k pausalu, tak aj k preplatenej karte (len je to drahsie). k vydavkom na telefonovanie sa uz nevyjadrujem, nech si kazdy uplatnuje kolko chce a ako chce, on si za to zodpoveda....




uz mimo temy som uviedol , len pre info, ze "archivovanie" funguje alebo bude fungovat pre vsetkych operatorov v EU, kvoli inym dovodom....
Gugel
20.11.06,12:38
Ešte raz sa vrátim k vyššie uvedenej téme "firemných mobilov". Jednoosobová sro t.j. 1 konateľ je 1 zamestnanec má 4 mobily. 2 využíva on a 2 poskytol osobám, ktoré s firmou spolupracujú na základe mandátnej zmluvy, teda sú živnostníci. Chce ich lepšie motivovať, a tak im platí telefóny.

Podľa mňa to nie je OK. Mám tie dva mobili účtovať ako nedaňový náklad?

Poradíte???

ďakujem.