Lea2012
01.02.13,02:34
Dobry den,
dcera bude mat zaciatkom marca 3 roky, som zamestnana, momentalne na RD, ale chcela by som si rodicovsku dovolenku predlzit. Dcera je zdrava, takze to nie je kvoli jej zdravotnemu stavu.
Chcela by som si zrekapitulovat a doplnit informacie, ktore som ziskala na internete.

1. Komu to treba oznamit? Zdravotna, socialna aj zamestnavatel?
2. Ake odvody bude za mna v takom pripade platit stat?
3. Viem, ze v pripade takejto starostlivosti o dieta, dieta nesmie navstevovat predskolske zariadenie (resp. len v takom pripade za rodica plati odvody stat). Tyka sa to aj sukromnych skolok?

Dakujem pekne za odpoved.
Lea
Lea2012
09.02.13,09:06
Dobry den,
nenajde sa niekto, kto ma v tejto oblasti skusenost a vie poradit?
Dakujem
avalik
09.02.13,09:25
Zakonnik prace
§166
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

takze jedine poziadat zamestnavatela o neplatene volno alebo dat vypoved
Lea2012
09.02.13,09:39
Dakujem velmi pekne.
Pozrela som si ten paragraf a zaroven som tam nasla aj odsek 4, ktory sa tyka mna - zamestnavatel suhlasi s predlzenim do 5 veku (cize to len treba asi dohodnut pisomne)
§166
(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.


Vedeli by ste mi odpovedat na dalsie otazky:
1. Komu to treba oznamit? Zdravotna, socialna?
2. Ake odvody bude za mna v takom pripade platit stat?
3. Viem, ze v pripade takejto starostlivosti o dieta, dieta nesmie navstevovat predskolske zariadenie (resp. len v takom pripade za rodica plati odvody stat). Tyka sa to aj sukromnych skolok?

Dakujem pekne

Lea
ivka70
09.02.13,09:42
Dakujem velmi pekne.
Pozrela som si ten paragraf a zaroven som tam nasla aj odsek 4, ktory sa tyka mna - zamestnavatel suhlasi s predlzenim do 5 veku (cize to len treba asi dohodnut pisomne)
§166
(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.

Predpokladam, ze toto pre teba neplati, kedze si bola stale na RD do 3 rokov dietata.
Toto plati, ak by si sa napr. po roku vratila, rok pracovala a opat chcela ist na RD, vtedy ju mozes cerpat este rok po 3 narodeninach dietata.

Cize so zamestnavatelom sa mozes dohodnut len na neplatenom volne, nie na predlzenej RD, ta nema oporu v ZP.
avalik
09.02.13,09:47
Dakujem velmi pekne.
Pozrela som si ten paragraf a zaroven som tam nasla aj odsek 4, ktory sa tyka mna - zamestnavatel suhlasi s predlzenim do 5 veku (cize to len treba asi dohodnut pisomne)
§166
(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.

Vedeli by ste mi odpovedat na dalsie otazky:
1. Komu to treba oznamit? Zdravotna, socialna?
2. Ake odvody bude za mna v takom pripade platit stat?
3. Viem, ze v pripade takejto starostlivosti o dieta, dieta nesmie navstevovat predskolske zariadenie (resp. len v takom pripade za rodica plati odvody stat). Tyka sa to aj sukromnych skolok?

Dakujem pekne

Lea

v zadani si nepisala, ze si mala prerusenu RD ... ak teda cerpas RD bez prerusenia ods. 4 sa na teba nevztahuje

pozri aj http://www.porada.sk/t191646-neplatena-rodicovska-dovolenka.html
Lea2012
09.02.13,10:06
Nie nemala som prerusenu RD, dakujem za upozornenie.
V mojom pripade zamestnavatel bude suhlasit aj s neplatenym volnom.
Ostatne som sa uz docitala na prilozenom linku. Dakujem velmi pekne.
Lea2012
09.02.13,10:36
Predsa len ma napadla jedna otazka:
V pripade, ze v obdobi neplateneho volna zostanem znova tehotna, ake bude rozhodujuce obdobie na zaklade ktoreho mi vypocitaju matersku?
Dakujem
brčko
09.02.13,14:22
Asi už vieš, že musíš požiadať zamestnávatela o neplatené volno. Môže a nemusí ti vyhovieť. Ak ale píšeš, že bude súhlasiť, tak potom treba zájsť na zdr.poistovnu a zahlásiť sa ako poistenec štátu ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov (dieťa môže navštevovať aj škôlku, no maximálne 4hodiny denne, inak nesplnaš definíciu zo Zákona o zdr.poistení).
Čo sa týka poistenia v soc.poistovni, ak súvisle z rodič.dovolenky prejdeš na čerpanie neplateného volna, tak nemusíš nahlasovať nič. Ak si si po pôrode podala prihlášku na soc.poistovni, aby si bola dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak to môže pokračovať nadalej (až do 6rokov dieťaťa, ak ti nevznikne iné povinné dôchodkové poistenie, tj. napr. nebudeš čerpať v zamestnaní dovolenku medzi RD a NV ... alebo sa nezmení zákon)

2. štát za teba platí len zdravotné poistnie a dôchodkové, žiadne iné, počas neplataeného volna, teda pozor, ak by si otehotnela a neplatené volno si čerpala viac ako 460dní (niečo cez 15mesiacov), tak nárok na materské ti s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikne, lebo nesplníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v období 2roky pred skutočným pôrodom.

3. ako som písala, pre zdrav.poistenie štátom môže dieťa chodiť do škôlky (je jedno či súkromnej, či inej) na max. 4hod. denne, ak by chodilo viac, tak si musí platiť zdr.poistenie sama, ak sa nezahlási napr. na UP
dôch.poistenie štátom je možné aj ked dieťa chodí do škôlky na 8hodin

čo sa týka spôsobu výpočtu materského, tak tam velmi záleží od konkrétnych podmienok a je velké riziko, že bude mateské z minima. Neviem odpoved, len sa pokúsim rozmýškať nahlas. Ak by aj bola splnená podmienka aspon 270dní nem.poistenia pred pôrodom (to je zásadná podmienka), neviem iste, ako sa berie v prípade RD a NP vznik poistenia (aby snád nebolo treba nanovo tých 90dní, aj ked si to nemyslím), ak by nastúpila na MD priamo z neplateného volna=počas prerušenia nem.poistenia. Nedávno som čítala prípad, ked išla žena na PN po očr, ktorá trvala viac ako 10dní, tj. tiež išlo o prerušenie poistenia ako je to pri NV a Pn jej rátali z minima. Ale presné údaje si nepamätám. Nepozerala som ešte presne zákon, ako to bolo teraz pomenené (nie že by som vedela na 100%, ako by postupovali predtým), no ak by si v predchádzajúcom kalendárnom roku k roku nástupu na md mala len Rd a neplatené volno, tak by bol nárok z minima určite. Ak by v predchádzajúcom kal. roku bol len Rd, teda napr. by si na md nastupovala ešte v r.2013, tak veru, neviem. to by chcelo pozrieť §57 poriadne. Ale asi lepšie skúsiť napísať aj na soc.poistovnu s konkrétnymi dátumami RD, NV (od do), nástupu na md resp. pôrodom. Ale asi by som neriskovala byť tesne pred nástupom na md ešte na neplatenom volne. Ale to by chcelo ozaj potom konkrétne. Tak toto ozaj berte, že rozmýšlam nahlas :)
Lea2012
09.02.13,14:41
Dakujem velmi pekne za rozsiahlu odpoved, dostala ma viac do obrazu.

Skusim byt konkretna:
Za bod 1. moj zamestnavatel je firma, ktoru vlastni moja rodina, takze s tym problem nebude, v podstate zvazujem moje momentalne moznosti.
Za bod 2. hlavne by ma zaujimalo, z coho by ratali matersku, keby som nastupila este v roku 2013 (je totizto aj moznost, ktoru nechcem zakriknut, ze tehotna uz som). V podstate som o moznosti ostat na neplatenom volne uvazovala hlavne ak by som nebola tehotna, kedze sa blizia dcerine tretie narodeniny.
Za bod 3. pokial viem, sukromne skolky nenahlasuju nikde deti (aspon tak mi v tej nasej povedali), alebo som dostala zle informacie?

Dalsia moznost, nad ktorou uvazujem (ak by som naozaj bola tehotna), je nastupit do zamestnania a nastavit si plat taky, aby som mala maximalnu matersku, to si este musim postudovat, ako sa to rata v takomto pripade.

L.
alexandricka
04.03.19,20:54
Jedine a po vlastnej skusenosti urcite odporucam, skoncit pracovny pomer, najlepsie este pred dovrsenim 3 rokov dietata a po dovrseni 3 rokov nastupit nanovo, s novym platom.... ide o to, ze to nesmie byt jeden den ukoncene a na druhy den hned zaciatok, v socialke to potom beru ako pokracovanie (to sa stalo jednej znamej)... co je sice blbost, ale nevyhadali sme to... pre istotu, nech tam je medzera aspon 1 den.... ja som mala moznost nastupit na jeden den do inej firmy, takze som to mala takto poistene... :-)