Karol.Krivda
01.02.13,09:03
zijem v rodicovskom byte a otec by ho na mna chcel prepisat. mame hovo vlasnicve cc15rokou. byvame tu cc 25rokou. len nevieme aky sposob je teraz najlesi aby sme statu zbytocne naplatili. dakujem.
svojar
01.02.13,14:22
A otec v tom byte býva tiež?
Kvaka
01.02.13,14:37
zijem v rodicovskom byte a otec by ho na mna chcel prepisat. mame hovo vlasnicve cc15rokou. byvame tu cc 25rokou. len nevieme aky sposob je teraz najlesi aby sme statu zbytocne naplatili. dakujem.
Píšeš, že máte byt vo vlastníctve cca 15 rokov, ale nepíšeš, kto ho má presne vo vlastníctve. Otec ti môže darovať len ten podiel z bytu, ktorý má zapísaný na liste vlastníctva, ak ho vlastní celý, tak celý. Daň z darovania sa neplatí.
verkaz
01.02.13,14:37
Darovacou zmluvou. Výdavky z prevodu vlastníctva ťa neminú.
Karol.Krivda
02.02.13,06:53
Otec si asi pred tyznom zmenil aj trvale bydlisko. Nebyva tu asi tak 5kokou. Vlasnik je on sam. Trochu sa bojim toho darovania. Lebo volakedy sa platila dan s darovania 10percent s trznej hodnoty nehnutelnosti. ale ja niesom pravnik a neviem ako sa v zakon vtomto smere menil. najme pri dnesnej vlade ked sa nas snazia osklbat aj o posledny cent. Ale dakujem za odpovede.
Ice dive
02.02.13,07:08
no najideálnejšia je darovacia zmluva, tam sú jediné náklady 66 € za vklad do katastra... prípadne náklady pre právnika za vyhotovenie darovacej zmluvy, ak by otec chcel aj právo doživotného užívania tak ďalších 66 € ak sa vklad nepodáva elektronicky...

záleží však aj od situácie, či má otec viac dedí viac majetku, a pod... nakoľko pri dedičskom konaní môže byť následne problém...
buchač
02.02.13,07:12
Otec si asi pred tyznom zmenil aj trvale bydlisko. Nebyva tu asi tak 5kokou. Vlasnik je on sam. Trochu sa bojim toho darovania. Lebo volakedy sa platila dan s darovania 10percent s trznej hodnoty nehnutelnosti. ale ja niesom pravnik a neviem ako sa v zakon vtomto smere menil. najme pri dnesnej vlade ked sa nas snazia osklbat aj o posledny cent. Ale dakujem za odpovede.
Daň z darovania sa neplatí .......ale dokedy tak bude , to je vo hviezdach ...

Ako bolo spomenuté , ideál je darovacia zmluva ...vklad do katastra je 66 € ...
buchač
02.02.13,07:13
no najideálnejšia je darovacia zmluva, tam sú jediné náklady 66 € za vklad do katastra... prípadne náklady pre právnika za vyhotovenie darovacej zmluvy, ak by otec chcel aj právo doživotného užívania tak ďalších 66 € ak sa vklad nepodáva elektronicky...

záleží však aj od situácie, či má otec viac dedí viac majetku, a pod... nakoľko pri dedičskom konaní môže byť následne problém...
...vysvetlíš ???.......:confused:
svojar
02.02.13,11:18
To je myslené + za vecné bremeno doživotného užívania. Pretože to sa platí ako ďalší návrh zápisu do listu vlastníctva.
buchač
02.02.13,11:28
To je myslené + za vecné bremeno doživotného užívania. Pretože to sa platí ako ďalší návrh zápisu do listu vlastníctva.
Fíha ....a fakt .......:eek:

To kedy sa legislatívci ( hajzli ) zmenili ...???
majkii
02.02.13,11:56
Poplatok za vklad je 66.- EUR, pri podaní oznámenia o zamýšľanom návrhu na vklad sa poplatok znižuje o 15.-EUR teda na 51.- EUR. Oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad je možné podať aj elektronicky v deň pred podaním návrhu jednoduchým preklikaním a odoslaním formulára na stránke katasterportálu. Pri poplatkoch netreba zabúdať aj na osvedčenie podpisu darcu na každej zmluve, poplatok na matrike je 1.50 EUR za podpis
Ice dive
02.02.13,15:40
Fíha ....a fakt .......:eek:

To kedy sa legislatívci ( hajzli ) zmenili ...???

nuž to ti povedať neviem, ja keď som toto riešil v roku pána 2008 už to po mne chceli... že 2 x 66 €... kasičku treba plniť, oslík otras sa...
buchač
02.02.13,19:13
nuž to ti povedať neviem, ja keď som toto riešil v roku pána 2008 už to po mne chceli... že 2 x 66 €... kasičku treba plniť, oslík otras sa...
...len preto som prekvapkaný , že ja som riešil darovačky 2001 a vtedy len jeden poplatok ...darovacia zmluva mala jeden bod práve to vecné bremeno dožitia a iba jeden poplatok to bol ...
Ice dive
02.02.13,19:53
...len preto som prekvapkaný , že ja som riešil darovačky 2001 a vtedy len jeden poplatok ...darovacia zmluva mala jeden bod práve to vecné bremeno dožitia a iba jeden poplatok to bol ...


no tak velebnosť za tých 7 rôčkov zmúdrela, že jedna vec darovanie a druhá vec vecné bremeno, t.j. 2x treba platiť... ale je to inak choré, že za toto treba platiť... veď to len evidencia... nepoviem pri predaji, ale pri darovaní, kde nikto nič nezarobí a zas cudziemu sa nedá len tak mirnix dirnix...
svojar
03.02.13,06:07
...len preto som prekvapkaný , že ja som riešil darovačky 2001 a vtedy len jeden poplatok ...darovacia zmluva mala jeden bod práve to vecné bremeno dožitia a iba jeden poplatok to bol ...
No však práve - jeden bod - jeden poplatok.
Teda zápis nehnuteľnosti - jeden bod - jeden poplatok
zápis vecného bremuna dožitia - druhý bod - druhý poplatok
Nejdem do minulosti, ale tak tomu bolo asi stále. Ja som síce dostal dar v ČR v r. 2000 a keby sme tam dali VB pre dožitie muselo by sa platiť aj za to. A tie zákony v tej dobe boli asi rovnaké.
Potom sa to zmenilo napr. daň z darovanie sa v SR zrušila v ČR zostala.