Ivik24
01.02.13,09:16
K 31.1.2013 som ukoncila PP a 1.2.2013 som sa dala vypisat na PN. Nemam zatial narok na podporu v nezamestnanosti (som po VS a odpracovala som 1 rok a 149 dni) a zatial som sa nesla registrovat na Urad prace. Urobila som dobre, alebo som mala ist na UP a tak na PN? Doktorka mi nevedela povedat, ci mam PN odniest byvalemu zamestnavatelovi, alebo do SP. (?) Ak odniest do SP, bude o tom informovany aj moj byvaly zamestnavatel? A este by ma zaujimalo, ci sa mi PN bude teraz pocitat do odpracovanych rokov alebo nie. Dakujem.
ivka70
01.02.13,08:28
PN odnesies do SP, zamestnavatela uz tvoja PN nezaujima. PN po ukonceni PP sa ti do odpracovanych rokov nepocita.
Kedze nie si evidovana na UP a ani sa pocas PN nemozes zaevidovat, musis sa prihlasit do 8 dni od ukoncenia PP vo svojej zdravotnej poistovni ako poistenec statu na PN v ochrannej dobe.
Ivik24
01.02.13,08:47
Dakujem za info. Pred chvilkou mi ale volala sestra od lekarky, ze to mam odniest zamestnavatelovi, ze sa na to pytala reviznej doktorky. Je to mozne? Teraz uz neviem, co mam robit.
Katy a R
01.02.13,08:57
Dakujem za info. Pred chvilkou mi ale volala sestra od lekarky, ze to mam odniest zamestnavatelovi, ze sa na to pytala reviznej doktorky. Je to mozne? Teraz uz neviem, co mam robit.
nuž - vyskúšaj ;)Ale zamestnávateľ ak s tebou ukončil PP a DPN si až po jeho skončení - tak on s tým už nič nemá. Povie ti to isté - čo ti Ivka písala . Alebo bude mzdárka taká ochotná - a ak bude mať cestu do SP - tak to za teba odovzdá (len ak sa jej bude chcieť;))
- treba ale poslať do pobočky SP v mieste sídla zamestnávateľa..
Ivik24
01.02.13,09:01
Ok, ja to radsej vezmem cez SP a ak mi to vezmu, tak to necham tam. Este ma zaujima, ci to mozem odniest na SP v BA, alebo musim do SP v mieste trvaleho bydliska (SNV)? Doktorku mam v BA, aj sa tu dlhodobo zdrziavam. Dik za rady.
veronikasad
01.02.13,09:03
K 31.1.2013 som ukoncila PP a 1.2.2013 som sa dala vypisat na PN. Nemam zatial narok na podporu v nezamestnanosti (som po VS a odpracovala som 1 rok a 149 dni) a zatial som sa nesla registrovat na Urad prace. Urobila som dobre, alebo som mala ist na UP a tak na PN? Doktorka mi nevedela povedat, ci mam PN odniest byvalemu zamestnavatelovi, alebo do SP. (?) Ak odniest do SP, bude o tom informovany aj moj byvaly zamestnavatel? A este by ma zaujimalo, ci sa mi PN bude teraz pocitat do odpracovanych rokov alebo nie. Dakujem.
Mala si sa isť najskôr zaevidovať na UP, až potom isť na PN-ku z ochrannej doby. Počas PN-ky ťa na UP nezaevidujú a musíš riešiť zdr.poistenie.
Obdobie poberania nemocenského po skončení prac.pomeru sa ti nezapočítava do poistenia v nezamestnanosti, teda nárok na dávku v nez. ti ani po skončení PN-ky nevznikne.

Nemocenské ti bude SP počítať z príjmu posledného zamestnávatela, nie je potrebné predkladať žiadne potvrdenie o príjme.
Ivik24
01.02.13,09:08
Co znamena riesit zdr. poistenie? Budem si ho musiet sama platit, kym budem PN?
Katy a R
01.02.13,09:09
- v sídle zamestnávateľa !!
Katy a R
01.02.13,09:11
Co znamena riesit zdr. poistenie? Budem si ho musiet sama platit, kym budem PN?
to znamená, že ak tam nepôjdeš nahlásiť, čo je s tebou (si momentálne DPN) - tak ťa budú evidovať ako neplatiča!!!!
ak to "poriešiš" - tak platiť nebudeš.
veronikasad
01.02.13,09:13
Co znamena riesit zdr. poistenie? Budem si ho musiet sama platit, kym budem PN?
Nie, nebudeš - zostávaš poistencom štátu. Len musíš odniesť do ZP kopiu začiatku PN-ky (do 8 kal.dní) a keď ti vyplatia nemocenské, ísť si vypýtať do SP Potvrdenie o výplate nemocenského a toto odniesť do ZP.

Ak by si sa bola najskôr zaevidovala na UP, týmto "vychádzkam" do ZP sa vyhneš.
ivka70
01.02.13,09:17
Co znamena riesit zdr. poistenie? Budem si ho musiet sama platit, kym budem PN?

Nie, ale musis sa prihlasit a odhlasit ako osoba na PN v ochrannej dobe a po ukonceni PN zasa prihlasit ako osoba evidovana na UP.
Za obe kategorie je platitelom ZP stat.
mohla sisi to prve prihlasovanie a odhlasovanie usetrit :)