tomik1987
01.02.13,12:19
Dobrý deň,
som Tomáš, a pracujem na TPP v jednej nemenovanej spoločnosti. Popri zamestnaní chcem založiť s.r.o, ktorá sa bude venovať hlavne predaju tovaru a službám formou internetového obchodu. Všetko mám premyslené čo a ako. Moji dodávateľia sú z USA, Číny, Slovenska, Česká republika.
Ide mi hlavne o to ako sa postaviť k prímaniu tovaru napr. z USA a Číny. Viem že pri nákupe zo zahraničia (mimo EU) budem platiť DPH a CLO. Tovar, ktorý ale budem nakupovať nebude presahovať výšku cca 100,- EUR preto podľa mojich doterajších informácií by som mal platiť DPH.
niekedy sa však môže stať, že balík bude hodnoty do 20,- EUR vtedy by to nemalo podliehať DPH ale aj tak ju mám zaplatiť?
a ako vtedy nato? podotýkam tovar ktorý beriem ku všetkému budem mať faktúry. CHcem byť platcom DPH , aby keď mi nastane príklad že kupim tovar zo zahraničia. a následneho ho predám tak zákazník (koncový) zaplatí DPH v predajnej cene. Vtedy ak sa nemýlim by sa mi mala dať tá DPH čo som zaplatil Colnému úradu vrátiť.
Všetko to chcem účtovať v Podvojnom účtovníctve a to si chcem viesť sám. (pred pár rokmi som z toho maturoval) nakoľko chcem, aby mala s.r.o čo najmenšie náklady počas rozbehnutia chcem sa vyhnúť programu (nakoľko sú to podľa mňa dosť vysoké sumy) a chcem účtovať len do účtovného denníka. Pravdou je že na túto časť účtovníctva si už veľmi nepamatám. viac menej sa to vtedy zanedbávalo. tak ale do toho sa snáď dostanem. pokiaľ budem zamestnaný. chcem byť len konateľom (bez odmeny) časom by sa uvidelo. čo a ako.

za každú cennú radu budem veľmi vďačný =))
srska
01.02.13,11:38
Dobrý deň,
som Tomáš, a pracujem na TPP v jednej nemenovanej spoločnosti. Popri zamestnaní chcem založiť s.r.o, ktorá sa bude venovať hlavne predaju tovaru a službám formou internetového obchodu. Všetko mám premyslené čo a ako. Moji dodávateľia sú z USA, Číny, Slovenska, Česká republika.
Ide mi hlavne o to ako sa postaviť k prímaniu tovaru napr. z USA a Číny. Viem že pri nákupe zo zahraničia (mimo EU) budem platiť DPH a CLO. Tovar, ktorý ale budem nakupovať nebude presahovať výšku cca 100,- EUR preto podľa mojich doterajších informácií by som mal platiť DPH.
niekedy sa však môže stať, že balík bude hodnoty do 20,- EUR vtedy by to nemalo podliehať DPH ale aj tak ju mám zaplatiť?
a ako vtedy nato? podotýkam tovar ktorý beriem ku všetkému budem mať faktúry. CHcem byť platcom DPH , aby keď mi nastane príklad že kupim tovar zo zahraničia. a následneho ho predám tak zákazník (koncový) zaplatí DPH v predajnej cene. Vtedy ak sa nemýlim by sa mi mala dať tá DPH čo som zaplatil Colnému úradu vrátiť.
Všetko to chcem účtovať v Podvojnom účtovníctve a to si chcem viesť sám. (pred pár rokmi som z toho maturoval) nakoľko chcem, aby mala s.r.o čo najmenšie náklady počas rozbehnutia chcem sa vyhnúť programu (nakoľko sú to podľa mňa dosť vysoké sumy) a chcem účtovať len do účtovného denníka. Pravdou je že na túto časť účtovníctva si už veľmi nepamatám. viac menej sa to vtedy zanedbávalo. tak ale do toho sa snáď dostanem. pokiaľ budem zamestnaný. chcem byť len konateľom (bez odmeny) časom by sa uvidelo. čo a ako.

za každú cennú radu budem veľmi vďačný =))ak budeš platiteľom dph, nárok na odpočítanie dane ti vznikne vtedy, keď zaplatíš vymeranú dph colnému úradu. napr.: tovar ti dajú do režimu voľný obeh napr. 31.01.2013 ale ak dph zaplatíš 01.02.2013 a budeš mesačným platiteľom, odpočítaš ju až v dp dph za 02/2013 .

vyhnutie programu: a čo ak ti budú napr. faktúry z číny posielať v usd? ručne budeš prerátavať cudziu menu na domácu? to je otročina.

na ostatné ti určite odpovedia ďalší poraďáci
tomik1987
01.02.13,12:13
Pri faktúrach som dohodnutý nakupujem aj mi dodávateľia pošlú faktúry už v EURACH . platcom budem pravdepodobne štvrťročným platcom. čiže ak som to pochopil napr. napr. kupim tovar v prvom štvrťroku (napr. od 01-2013/03-2013) podám Daňové priznanie kde mi vrátia DPH , ktorú som zaplatil v predošlom štvrťroku . ale tovar nemusím predať a budem ho mať na sklade kľudne aj 5 rokov a potom ho predám koncovému zákazníkovi, kde bude cena aj s DPH a potom tú DPH odvediem potom znova o 5 rokov.
ešte mám otázku. nejaký tovar s ktorým chcem podnikať mám doma. kupil som ho ako fyzická osoba je to nový tovar a chcem ho dostať na sklad ( môže ho s.r.o ,ktorej budem ja konateľom kúpiť na základe nejakej kupnopredajnej zmluvy od FY-nepodnikateľa mňa ?? a tak ho ďalej predávať???
tomik1987
02.02.13,14:43
a ešte na jednu vec sa chcem opýtať. Výrobky ktoré budem kupovať už majú na sebe označenie CE. tieto výrobky teda môžem predávať voľne na trhu . alebo mám ešte žiadnať od dodávateľov certifikáty a dať si ich následne preložiť?