inge57
02.03.06,11:30
Ahojte! Prosím Vás my svojím zamestnancom poskytujeme stravu prostredníctvom školskej jedálne. Cena 1 obeda je 52,- Sk/bez dane, nakoľko nie sú platiteľmi dane/. No neviem ako správne zaúčtovať nasledovné: ja predávam zamestnancom 1 obed za 22,-SK + 4,20 DPH. Ako má správne vyzerať predpis na vyúčtovanie stravného, ako správne zaúčtovať DPH? Zo SF zatiaľ neprispievame na stravné. Ďakujem
inge57
02.03.06,11:05
Prosím Vás to nikto neúčtujete stravné?
Tweety
02.03.06,11:14
Ahojte! Prosím Vás my svojím zamestnancom poskytujeme stravu prostredníctvom školskej jedálne. Cena 1 obeda je 52,- Sk/bez dane, nakoľko nie sú platiteľmi dane/. No neviem ako správne zaúčtovať nasledovné: ja predávam zamestnancom 1 obed za 22,-SK + 4,20 DPH. Ako má správne vyzerať predpis na vyúčtovanie stravného, ako správne zaúčtovať DPH? Zo SF zatiaľ neprispievame na stravné. Ďakujem
Je tá jedáleň Vaša?.
Jana Acsová
02.03.06,11:18
Jana Acsová
02.03.06,11:22
Ahojte! Prosím Vás my svojím zamestnancom poskytujeme stravu prostredníctvom školskej jedálne. Cena 1 obeda je 52,- Sk/bez dane, nakoľko nie sú platiteľmi dane/. No neviem ako správne zaúčtovať nasledovné: ja predávam zamestnancom 1 obed za 22,-SK + 4,20 DPH. Ako má správne vyzerať predpis na vyúčtovanie stravného, ako správne zaúčtovať DPH? Zo SF zatiaľ neprispievame na stravné. Ďakujem

Účtovanie faktúry:
55% príspevok zamestnávateľa: 527/321 30,00 x počet lístkov
príspevok zo SF: 472/321 (keby bolo prispievané)
inkaso od zamestnanca:335/321 22,00 x počet lístkov
predpis DPH: 335/343 4,20 x počet lístkov

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o odber stravy, t.j. už došlo k odberu a následne sa tento fakturuje, nedoporučujem účtovanie 213 - ceniny. Vyúčtovanie obedov je možné priložiť k faktúre, alebo ku mzdám. Na predmetné účtovanie je potrebná kalkulácia, ktorá by mala byť súčasťou internej smernice.
inge57
02.03.06,11:29
Ďakujem, ale problém je taký,že školská jedáleň mi fakturuje dopredu / narp. 03.01.2006 mi fakturuje stravu na január 2006/ a v ďalšej faktúre mi vznikne buď nedoplatok alebo preplatok. Napríklad za december 2005 mi vznikol preplatok vo výške 1589,- Sk a neviem či tento preplatok uvedený na faktúre za január 2006 mám započítať do r. 2005 alebo do roku 2006?
Jana Acsová
02.03.06,11:31
Ďakujem, ale problém je taký,že školská jedáleň mi fakturuje dopredu / narp. 03.01.2006 mi fakturuje stravu na január 2006/ a v ďalšej faktúre mi vznikne buď nedoplatok alebo preplatok.Fakturuje vám dopredu obedy, ktoré ešte neboli odobraté? A dáva Vám k tomu stravné lístky?
inge57
02.03.06,11:40
Nie. Oni nám dávajú len obedy. Nahlásime sa dopredu koľko nás bude chodiť a keď nechceme prísť tak sa odhlásime a odráta nám to z nasledujúcej faktúry.
Jana Acsová
02.03.06,11:45
Nie. Oni nám dávajú len obedy. Nahlásime sa dopredu koľko nás bude chodiť a keď nechceme prísť tak sa odhlásime a odráta nám to z nasledujúcej faktúry.Tak potom smernica. A možno aj účtovanie cez 213 - ale je to potrebné odôvodniť. T.j. faktúra 213/321 a následne tak ako som uvádzala:
527/213
335/213
335/343
Vzhľadom k tomu, že reálne stravné lístky nemáte, predmetné účtovanie nie je perfektné, ale v praxi najčastejšie.

Účet 213 by bolo možné nahradiť nejakým účtom pohľadávok, ale tým by sa to skomplikovalo. Podľa môjho názoru môžete k tomu pristúpiť tak ako uvádzam, nakoľko máte možnosť na obedy sa nahlásiť aj odhlásiť. To či v ruke pri obede máte lístok, alebo nie ... nie je možné zistiť. A určite všetci okolo vás ich pri obede držia (myslím stravníci), takže účtovanie ani nebude také neopodstatnené.
Jana Acsová
02.03.06,11:47
Vyúčtovanie spotreby obedov dokladovať zoznamom stravníkov a počtom odobratých obedov za ten ktorý mesiac.
Jana Acsová
02.03.06,11:49
Napríklad za december 2005 mi vznikol preplatok vo výške 1589,- Sk a neviem či tento preplatok uvedený na faktúre za január 2006 mám započítať do r. 2005 alebo do roku 2006?Ak vám boli fakturované obedy navyše, ponechajte si zostatok na účte 213 v počte neodobratých obedov.
inge57
02.03.06,11:53
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. A ako by sa v mojom prípade dala odôvodniť 213? Predkontáciu 213/321 urobím cez faktúru, ale predkontáciu 527/213, 335/213, 335/343 je potrebné urobiť cez interný doklad napr. pri výplatách alebo na konci mesiaca? A ešte sa chcem spýtať nakoľko vidím,že tomu dobre rozumieš. Napr. ja pri výplate/ v marci/ spočítam koľko kto chodil na obedy za predchádzajúci mesiac/t.j. február/ a vypočítam z toho DPH, ale tú DPH musím zarátať do daňového priznania DPH za február 2006 alebo sa mýlim?
Ďakujem veľmi pekne.
Jana Acsová
02.03.06,12:05
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. A ako by sa v mojom prípade dala odôvodniť 213? Predkontáciu 213/321 urobím cez faktúru, ale predkontáciu 527/213, 335/213, 335/343 je potrebné urobiť cez interný doklad napr. pri výplatách alebo na konci mesiaca? A ešte sa chcem spýtať nakoľko vidím,že tomu dobre rozumieš. Napr. ja pri výplate/ v marci/ spočítam koľko kto chodil na obedy za predchádzajúci mesiac/t.j. február/ a vypočítam z toho DPH, ale tú DPH musím zarátať do daňového priznania DPH za február 2006 alebo sa mýlim?
Ďakujem veľmi pekne.Spresnenie:
1) faktúru účtovať na 213 ... odôvodniť to tým, že je to štandardné pri tejto forme stravovania (ono ste skôr výnimka, že lístok nemáte, keď ho všetci okolo vás majú. Mám za to, že s týmto nebude žiadny problém.)
2) spotreba lístkov - teda zabezpečenie služby stravovania zamestnávateľom je potrebné vykazovať minimálne mesačne za skutočne odobraté obedy podľa stravníkov. Predpis robiť interným dokladom tak ako uvádzate. Je to možné pri výplatách (tie účtujete vlastne tiež ku koncu mesiaca). Čiže ak vo výplatách, tak zrážka za odobraté obedy za mesiac január vo výplate za mesiac január. Ale tu už iba párujete 335, ktorú účtujete predpisom dokladovaním zoznamom stravníkov za ten ktorý mesiac.

Zhrnutie:
Odobraté obedy za január ... odvod DPH v daňovom priznaní za január (ak ste mesačný platiteľ).
inge57
02.03.06,12:08
Ďakujem veľmi pekne.
va1ke
22.03.06,07:31
Ahojte prosím Vám ako sa účtujú stravné poukážky v JU.
Môžem takto.
1. Zúčtujem faktúru v plnej výška ako VOZD
2. Cez ID 45% preúčtujem ako VNZD
3. úhrada od zamestnancov POZD
Môže to tak byť alebo je to inak. Ja JU neúčtujem len teraz prvý krát. Ďakujem
.lena.
22.03.06,08:29
Ahojte prosím Vám ako sa účtujú stravné poukážky v JU.
Môžem takto.
1. Zúčtujem faktúru v plnej výška ako VOZD
2. Cez ID 45% preúčtujem ako VNZD
3. úhrada od zamestnancov POZD
Môže to tak byť alebo je to inak. Ja JU neúčtujem len teraz prvý krát. Ďakujem

Tiež som to tak účtovala ale keďže som si nebola istá, tak som to práve teraz prerobila takto:
1. Zaúčtujem úhradu fa ako nákup cenín - VNZD
províziu + poštovné dám do réžie
2. Cez ID dám do nákladov 55% z nakúpených lístkov
a čerpanie zo SF
3. Príjem od zamestnancov zaúčtujem ako PNZD

Dúfam že ke to tak ok. Ak nie opravte ma.
.lena.
22.03.06,08:46
A je prídel na zam.stravu so sociálneho fondu povinný?
va1ke
22.03.06,10:13
[quote=.lena.]Tiež som to tak účtovala ale keďže som si nebola istá, tak som to práve teraz prerobila takto:
1. Zaúčtujem úhradu fa ako nákup cenín - VNZD
províziu + poštovné dám do réžie
2. Cez ID dám do nákladov 55% z nakúpených lístkov
a čerpanie zo SF
3. Príjem od zamestnancov zaúčtujem ako PNZD

Dúfam že ke to tak ok. Ak nie opravte ma.[/quote

Takže príjem od zamestnancov zaúčtuje ako PNZD???
Tweety
22.03.06,10:14
A je prídel na zam.stravu so sociálneho fondu povinný?
Je povinný.
.lena.
22.03.06,10:50
[quote=.lena.]Tiež som to tak účtovala ale keďže som si nebola istá, tak som to práve teraz prerobila takto:
1. Zaúčtujem úhradu fa ako nákup cenín - VNZD
províziu + poštovné dám do réžie
2. Cez ID dám do nákladov 55% z nakúpených lístkov
a čerpanie zo SF
3. Príjem od zamestnancov zaúčtujem ako PNZD

Dúfam že ke to tak ok. Ak nie opravte ma.[/quote

Takže príjem od zamestnancov zaúčtuje ako PNZD???
Pokiaľ úhradu celej faktúry dávam ako VNZD a do nákladov dám cez ID
len 55%, tak príjem od zamestnancov je PNZD.
Ak si to premietnem cez podvojné účt. tak sa tam použijú len účty
213, 331 a 211 resp 221 čiže žiadne výnosové čo sa týka zamestnancov.
silvia.molnarova
20.06.08,08:20
chcela by som sa opýtať, ako by ste v PÚ účtovali stravné, ktoré podľa internej smernice hradí zamestnávateľ v plnej výške v hotovosti. Nemajú žiadne stravné lístky a zariadenie v ktorom sa stravujú nie je ich vlastné.
Tam sa asi musí použiť aj účet SF,že?
zuzanask
06.05.09,08:00
Nam takisto restauracia vystavuje faktury za stravovanie zamestnancov. Kedze jeden clovek ma dve firmy, tak si to potom prefakturovava na druhu firmu. Nam sa stala taka zalezitost, ze nam nedotiahlo do danoveho priznania pokladnicny doklad, ktorym nam zamestnanci zaplatili 45% stravneho. Prosim Vas, ako je najlepsie teraz postupovat co sa tyka DPH. Musim podat dodatocne DP za vsetky 3 mesiace?
Alena T.
16.07.09,06:35
Dobrý deň, ja mám podobný problém... od začiatku roka sme zamestnancom poskytovali stravné lístky, ale 19. 6. 2009 sa šéf rozhodol poskytovať obedy:confused:, za ktoré nám riadne faktúrujú. problém je v tom, že lístky som objednávala mesiac dopredu, čiže v máji som objednala lístky na jún, ale aj obedy už mám vyfakturované za jún... ako to teraz zaúčtovať???? a ako mám vlastne tie obedy účtovať???? Ďakujem:o
Aljok
16.07.09,08:45
Alena T.
11.08.09,07:14
ďakujem veľmi pekne. ale ako mám postupovať, ak náš zamestnávateľ hradí plnú výšku obedov. Zamestnanci za obedy neuhradia ani cent. dakujem za odpovede
Zlata
12.08.09,08:40
ďakujem veľmi pekne. ale ako mám postupovať, ak náš zamestnávateľ hradí plnú výšku obedov. Zamestnanci za obedy neuhradia ani cent. dakujem za odpovede

527/ 55% z ceny stravného ako nákladová položka
427/ príspevok zo SF (výšku najlepšiepodľavnútropodnik.
smernice
527/ zvyšok - evidovať analyticky ako pripočitateľnú
položku k základu dane
Aljok
12.08.09,12:53
Len doplním Zlatu :
527 účtovať min. 55% z ceny obeda a maximálne 1,98 EUR

nedaňový náklad (t.j. zvyšok, ktorý mali hradiť zamestnanci) by som účtovala na 528
Alena T.
27.08.09,12:51
Dobrý deň, aj ja mám nejaké otázočky k účtovaniu stravného...
prišla nám faktúra- dodanie obedov + olovrantov v celkovej sume 610,89Eur.
problém je v tom, že obedy nám fakturujú za 2,62EUR/ks a olovranty 2EUR/ks. predpokladám, že nemám nejako osobitne deliť tie olovranty, proste to pripočítam k obedom, ale v sume 2EUr/ks. je to takto správne???
lenže môj najväčší problém je v tom, že zamestnanci si za obedy neplatia, proste zamestnávateľ sa rozhodol obedy vyplácať v plnej výške. ako to teda mám zaúčtovať???
55% ako príspevok zamestnávateľa x počet lístkov 527/321
tu sa chcem spýtať, 55% zo sumy 3,60??????alebo z akej sumy???
príspevok zo SF 472/321
a dalej???

dúfam, že som to rozpísala zrozumiteľne:( prosím Vás, ak niekto vie pomôcť, bola by som veľmi vďačná;) prajem všetkým krásny dník:)
Alena T.
27.08.09,12:55
prepáčte prosím, nejako som si nevšimla, že ste mi už predtým odpisovali. ďakujem veľmi pekne:-)