erpanet
01.02.13,12:41
Dobrý deň,
viem, že o podobných situáciách je tu už veľa tém, no nikde som nenašla konkrétny problém, ako mám ja.
Od 01/2010 som sa stala SZČO, pred tým som bola riadne zamestnaná niekoľko rokov, nepretržite. Od toho 01/2010 som si začala platiť DNP. 08/2010 som nastúpila na materskú. V 04/2011 som začala poberať rodičovský príspevok. Keďže platil už nový zákon, neprerušovala som živnosť a pracujem ešte naďalej aj počas "rodičáku". Od 07/2011 mi však na základe podaného DP vznikla povinnosť platiť minimálne odvody do sociálnej poisťovne. Všetky tieto skutočnosti som pravidelne konzultovala osobne s pracovníčkou v sociálke. Nebol žiadny problém. Až teraz, keď mám zdravotné problémy, kôli ktorým nemôžem pracovať, chcela som sa telefonicky informovať, či mám nárok na PN, keďže si platím odvody... No pracovníčka na telefóne ma zaskočila, pretože mi podľa rodného čísla povedala, že ja určite nepoberám rodičovský príspevok, ale len príspevok na starostlivosť o dieťa... Vraj tam neevidujú prerušenie, takže rodičovský určite nepoberám. No ja ho poberám.
Tak teraz otázka, je možné, že som niečo urobila zle? Riadne si platím odvody, momentálne nemám žiadny nedoplatok, je možné, že som niečo zanedbala? Veď predsa mám nárok na rodičovský príspevok počas vykonávania pracovnej činnosti, či nie?

Vopred ďakujem za odpoveď.
veronikasad
01.02.13,11:46
Zisti si na UP o čo si žiadala - či príspevok na starostlivosť o dieťa, alebo rodičovský príspevok. Daj si o tom vystaviť potvrdenie a odnes do SP. Na základe potvrdenia ti opravia registráciu.

Počas RP platíš minimálne odvody ? (píšeš, že ti vznikla povinná registrácia).
erpanet
01.02.13,11:51
Zisti si na UP o čo si žiadala - či príspevok na starostlivosť o dieťa, alebo rodičovský príspevok. Daj si o tom vystaviť potvrdenie a odnes do SP. Na základe potvrdenia ti opravia registráciu.

Počas RP platíš minimálne odvody ? (píšeš, že ti vznikla povinná registrácia).

Mám ešte nejaké potvrdenie doma, resp. kópiu, že poberám rodičovský príspevok, tak sa teda asi zastavím na sociálke, že čo to tam je za problém.
Áno, platím minimálne odvody. To môže byť tiež problém?
A mám teda nárok aj na PN? Akože nejde mi ani tak o tú malú vyplácanú čiastku z "pn-ky", ale najmä o to, že by som nemusela zaplatiť odvod za celý mesiac.
Katy a R
01.02.13,11:53
a ešte - ako to bolo s tým DNP. Ukončila si skôr, alebo zaniklo zo zákona pred rokom?
erpanet
01.02.13,12:57
a ešte - ako to bolo s tým DNP. Ukončila si skôr, alebo zaniklo zo zákona pred rokom?

Odhlasovala som sa z DNP.
Katy a R
01.02.13,17:01
Odhlasovala som sa z DNP.
no pýtam sa preto, lebo možno by si mohla mať nárok z dvoch poistení . Nuž ale bez presného zadania :confused::confused::confused:
erpanet
01.02.13,18:29
no pýtam sa preto, lebo možno by si mohla mať nárok z dvoch poistení . Nuž ale bez presného zadania :confused::confused::confused:

Nepamätám sa presne kedy som DNP ukončovala, ale ukončovala som ho ja, nezanikol mi zo zákona. Tak neviem, asi teda nebudem mať nárok z dvoch, či? Jááj, nemám vôbec jasno v sociálnom poistení, aj keď sa snažím študovať §, pri takýchto situáciách sa vždy zamotám...

A ešte sa chcem spýtať, či to, že by mi bola vyplácaná PN, či to ovplyvní rodičovský príspevok? Bude mi krátený, alebo ho v tom mesiaci nedostanem vôbec?