janaGT
02.03.06,10:40
máte niekto dobrý recept na rajčinovú kapustu?
VERONIKA6
02.03.06,09:58
Rajčinovú kapustu varím veľmi jednoducho. Pokrájanú kapustu spolu s pokrájanou cibuľou dám variť do vody, pridám soľ a rascu. Keď je mäkká, nie veľmi, pridám paradajkový pretlak /mám rada radšej viac/ a urobím zásmažku z masti /olej/ a polohrubej múky. Nakoniec ešte dochutím cukrom, mletým čiernym korením. Máme k nej radi udusené mäsko alebo fašírky. Dobrú chuť.:D
janaGT
02.03.06,10:41
ďakujem za recept!
Kristína
02.03.06,10:52
Popražím na oleji nakrájanú cibuľu, pridám narezanú kapustu, ochutím bobkovým listom, mletým korením, rascou, cesnakom, novým korením. Podlejem trochou vody a dusím. Pred ukočením varenia pridám paradajkový pretlak, vodu podľa potreby a v lete aj pár vetvičiek čerstvého kôpru. Nechám prevrieť. Zápražku nepoužívam, funkciu zahustenia preberá pretlak. No, ešte som zabudla na soľ. Jedlo solím tesne pred ukončením varu.
LubicaN
02.03.06,11:09
...ja ju varím takto:
Na troške oleja opražím cibuľu, pridám kapustu a ešte chvíľu popražím. Prilejem vodu, pridám trošku soli alebo vegety či kúsok bujónu, bobkový list, nové korenie, (niekedy aj rascu, ale vtedy mi to deti nechcú) a varím/dusím. Keď je takmer hotová, dám pretlak a trošku kečupu. Zápražku robím na oleji z hladkej múky. A keď to už všetko spolu prevrie, dochucujem cukrom a octom - my ju ľúbime kyslejšiu. Podávam k tomu zemiačky podusené na cibuli alebo iba varené. A na vrch opečenú špekačku.
GabiZ
02.03.06,11:48
Keď som videla rajčinovú kapustu, tak som si hneď predstavila kapustovú polievku, ktorú robím, doma jej hovoríme totižto rajčinová kapusta. Ale z toho, čo som tu čítala som zistila, že je to myslené ako príloha k niečomu. Ak by niekto chcel vedieť, čo som myslela, tak popíšem.
Jednoducho nakrájam hlávkovú kapustu a dám variť do osolenej vody, pridám čierne korenie (celé), vegetu (podľa chuti môžete pridať aj bobkový list). Potom do kapusty nakrájam 2 alebo 3 zemiaky na kocky. Potom si zvlášť dám uvariť kúsok bravčového (môže byť aj hovädzie, aj kuracie ako má kto rád) mäska pokrájaného na kocky. Dám opražiť cibuľku, pridám mäso, ochutím ho koreninami (každý používa iné), ja dávam trošku čierneho korenia, červenej papriky, kari korenia, gulášového korenia, vegety (len po troškách) a nakoniec 2 alebo 3 strúčiky cesnaku (nie hlávky). Nechám to podusiť, kým mäso nezmäkne. Niekedy tam pridám aj trochu kečupu, mäso dostane jemnejšiu chuť. Keď je hotové, pridám ho do kapusty a nakoniec dám pretlak. Ak nemá rád niekto kyslejšie jedlo, tak tam môže dať aj trochu cukru alebo sladkého kečupu. Je fakt veľmi dobrá prajem dobrú chuť.
ondrejvla
02.03.06,12:00
Pridám aj ja recept na paradajkovú kapustu ako ju varím pre mojich hladošov:
- hlávku kapusty nakrájam na tenké rezance, dám do studenej vody, osolím, do vajíčka, ktoré sa používa aj na čaj dám rascu, nové a čierne korenie ( aby to nikomu neprekážalo v jedle) po uvarení vajíčko vyberiem a vysypem koreniny. Na oleji si do sklovita opražím cibuľku, pridám pokrájané plátky cesnaku, keď začne cesnak rozvoniavať - je to v priebehu pár sekúnd pridám veľký paradajkový pretlak, opražím ho, vtedy sa rozvinie jeho chuť a cítiť ho v kapuste trošku inak, prilejem ešte trošku oleja, pridám za 1-2 PL hladkej múky, chvíľu prehrejem spolu, zalejem studenou vodou a vlejem do kapusty.Dochutím umelým sladidlom ( pre tých, ktorí nemajú problémy cukrom), korením a nakoniec rozmrvím medzi prstami trošku čubrice. Kto má rád kyslejšie pridá si ocot, úplne inú chuť má, keď pridáte jablčný ocot.
janaGT
02.03.06,12:11
a čo je tá "čubrica"?
tamara
02.03.06,12:32
...ja ju varím takto:
Na troške oleja opražím cibuľu, pridám kapustu a ešte chvíľu popražím. Prilejem vodu, pridám trošku soli alebo vegety či kúsok bujónu, bobkový list, nové korenie, (niekedy aj rascu, ale vtedy mi to deti nechcú) a varím/dusím. Keď je takmer hotová, dám pretlak a trošku kečupu. Zápražku robím na oleji z hladkej múky. A keď to už všetko spolu prevrie, dochucujem cukrom a octom - my ju ľúbime kyslejšiu. Podávam k tomu zemiačky podusené na cibuli alebo iba varené. A na vrch opečenú špekačku.

toto som jedla v špitali a bolo to jedine co mi tam chutilo....velakrat som to chcela urobit, len som nevedela recept...takze dakujem, zajtra viem, co uvarim :-)
Melnick
02.03.06,14:50
Na oleji mierne opražím cibuľku,keď je sklovitá pridám paradajkový
pretlak./v oleji sa zvýrazní jeho chuť aj farba/. Zalejem vodou ,ochutím,
aby kapusta nabrala tú správnu chuť.
Dám trošičku rasce a čierneho korenia.
Vložím nakrájanú kapustu a keď je polomäkká dám do nej rozmixovaný
1 stredne veľký surový zemiak a nechám variť do mäkka.Zahustím
ešte jemnou zápražkou. Podávam so zemiakmi a pečeným bravčovým
mäskom.Navrch ju polejem mastičkou z výpeku. mimotemy prepáčte idem si niečim zahnať chuť.mimotemy
Janka6685
02.03.06,15:54
Niečo na vaše spôsoby, len trocha inak:

Nakrájam hlávkovú kapustu, vložím ju do studenej vody, pridám bobkový list a povarím do polomäkka. Potom pridám na kocky pokrájané zemiaky, osolím, popeprím a varím, kým sú zemiaky tiež polomäkké. Pridám paradajkový pretlak a trochu povarím. Nakoniec si rozhabarkujem múku v smotane (sladkej alebo lepšie na varenie, môže byť aj mlieko), vlejem to do kapusty a nechám prejsť varom (len trocha). Pred vypnutím pridám trocha cukru a po vypnutí vlejem ocot.
ondrejvla
02.03.06,20:16
a čo je tá "čubrica"?

Čubrica je korenina - bylinky, chuťou trošinku podobné oreganu, ale veľmi príjemnej chuti, dostať ju v špecializovaných predajniach ( ja si ju nosím z Bulharska vždy aspoň 1 kg a uchovávam ju v mraziaku). Používam ju aj na nakladané mäso, pri zabíjačke do jaterníc a tlačenky, možno ju používať na mäso pri neslanej diéte, skúšala som a vôbec mi soľ nechýbala. Vraj niečo podobné pestujú aj u nás v záhradkách, ale neviem pod akým názvom, resp. vedela som, ale som zabudla. Ak si spomeniem, určite to tu napíšem.