HorňákS
01.02.13,14:50
Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Mám živnosť na zámočníctvo. Miesto podnikania mám uvedené moje bydlisko v Žemliaroch. Pracujem ale v Bratislave. Chodím tam svojím autom, lenže nie je na mojom mene ale na otcovom. Chcel by som si benzín ktorý miniem na cestu zahrnúť do nákladov. Musím mať auto na mojom mene? Počul som aj o prenájme auta? Ako to funguje? Stačí zmluva o prenájme auta medzi mnou ako živnostníkom a mojím otcom? Ak si chcem uplatníť náklady musí auto oznámiť daňovému úradu? Musím za auto platiť daň z motorových vozidiel? Ak budem viesť knihu jázd o spotrebe benzínu, je to vlastne reálna kniha ktorú viem niekde kúpiť?
Ďakujem za odpoveď.
ilona
01.02.13,18:21
Presne ako píšeš,stačí zmluva o prenajme auta,za auto budeš platiť cestnú daň, platí sa do 31.1.nasledujúceho roka,kniha jazd sa dá kúpiť. Od 1.1.2013 auto na DU netreba prihlasovať, len pri ukončení odhlásiť.
HorňákS
01.02.13,18:31
Takže nikde nemusím nahlasovať že používam nejaké auto? A do nákladov môžem zahrnúť len benzín či napr. aj dialničnú známku, servis a podobné veci?
Mila123
01.02.13,18:37
tá BA je tvojim pravidelným pracoviskom?
HorňákS
01.02.13,18:43
ano ..... chodim na 10 dni a som tam aj ubytovani kde platim najom
Mila123
01.02.13,18:52
ano ..... chodim na 10 dni a som tam aj ubytovani kde platim najom
obávam sa, že táto cesta nie je pracovnou cestou, je to cesta iba do zamestnania, kt. nie je daňovým výdavkom.....toľko môj názor.....