Chey
02.02.13,10:37
Dobry den.
s priatelom uz chodime asi 4 roky a o cc 2 roky sa planujeme zobrat. Dovtedy by sme sa chceli obaja zabehnut v novej praci a nasporit trochu penazi-"postavit sa na vlastne nohy" :)
Chcem sa spytat, ci by sa neoplatilo zobrat uz teraz tzv. hypoteku pre mladych a zacat ju splacat skor ako az ked sa rozhodneme kupit si vlastny byt. Obaja mame 26 rokov. Resp. ci neviete o nejakom inom vyhodnom sporeni pre mladych.
dakujem
linko1
02.02.13,09:41
v tejto situácii by som volila stavebné sporenie... hypotéka je na dlhšiu dobu, niekedy aj na celý život... tak ako manželstvo...
Xanti
02.02.13,11:06
Dobry den.
s priatelom uz chodime asi 4 roky a o cc 2 roky sa planujeme zobrat. Dovtedy by sme sa chceli obaja zabehnut v novej praci a nasporit trochu penazi-"postavit sa na vlastne nohy" :)
Chcem sa spytat, ci by sa neoplatilo zobrat uz teraz tzv. hypoteku pre mladych a zacat ju splacat skor ako az ked sa rozhodneme kupit si vlastny byt. Obaja mame 26 rokov. Resp. ci neviete o nejakom inom vyhodnom sporeni pre mladych.
dakujemZaujímavé? A čím chcete ručiť ? Lebo hypotéka je na kúpu nehnuteľnosti, teda nemôžeš si niečo vziať a začať splácať ak nekúpiš byt.
day
02.02.13,11:28
Urcite sfrb
anka_p
02.02.13,11:30
na sporenie určite nejaké sporenie ako to bolo spomenuté vyššie.
Ak by si veľmi chcela hypotéku bez nehnuteľnosti, tak existuje hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ale aj v tomto prípade je potrebné ručenie nejakou inou nehnuteľnosťou napr. rodičovskou.
anka_p
02.02.13,11:40
na sporenie určite nejaké sporenie ako to bolo spomenuté vyššie.
Ak by si veľmi chcela hypotéku bez nehnuteľnosti, tak existuje hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ale aj v tomto prípade je potrebné ručenie nejakou inou nehnuteľnosťou napr. rodičovskou.
dopĺňam, že v prípade financovania úveru na nešpecifikovanú nehnuteľnosť je stanovená doba na kúpu nehnuteľnosti, ktorú je nutné dodržať.
hubatá
02.02.13,11:56
1. Veď si zatiaľ odkladajte a s nejakými úsporami za 2 roky budete môcť vziať aj menšiu hypotéku. Po 2 roky si odpustite napr. dovolenku, posedenia s priateľmi - teda to čo nepotrebujete nutne k prežitiu.
2. Alebo si byt kúpte, dajte do prenájmu. U rodičov sa ušetrí najviac.

No a najviac peňazí ušetríte kombináciou oboch rád.
finsluzby
02.02.13,20:23
ak chceš zobrať úver so štátnym príspevkom pre mladých, zo zákona musíš dokladovať použitie finančných prostriedkov, t.j. musíš vedieť, čo ideš kupovať (kúpna zmluva), stavať (stavebné povolenie) resp. rekonštruovať (pri väčšej rekonštrukcii je nutné stavebné povolenie, pri menšom rozsahu, resp. nezasahovaní do stavebných častí stačí ohlasovacia povinnosť) - nefunguje to tak, že prídeš do banky a berieš peniaze na neurčitý účel. Radšej si spor - padlo tu stavebné sporenie - je to super, ale pozor, o 2 roky budeš mať peniaze viazané ešte ďalšie 4 roky, preto skôr sa popozeraj na sporenie cez sporiace účty, resp. priamo do fondov, stavebko len ako doplnok.
anka_p
03.02.13,07:20
Radšej si spor - padlo tu stavebné sporenie - je to super, ale pozor, o 2 roky budeš mať peniaze viazané ešte ďalšie 4 roky, preto skôr sa popozeraj na sporenie cez sporiace účty, resp. priamo do fondov, stavebko len ako doplnok.

priamo do fondov? na takú krátku dobu? a s takým rizikom? to by som ja nedoporučovala.
richardhudec
03.02.13,16:31
A čo by robili s tým neuveriteľne výhodným stavebným sporením s renditou 3,51% p.a. pri jeho maximálnom a najefektívnejšom využití? :D
richardhudec
03.02.13,16:36
S akým rizikom??? Existujú peňažné fondy, ktoré ti či je kríza, alebo nech sa deje čokoľvek zarábajú 1-2% p.a. Absolútne bezpečné. Ak chcú výnos zaujímavejší, ako na sporeniach v bankách, ale nechcú investovať dlhodobo, existujú aj veľmi bezpečné dlhopisové fondy, z ktorých niektoré ani v roku 2008 neklesali, ale rástli cca 4% p.a. Takže možnosti sú. Stavebko by som určite nevolil, to je len taký psychologický efekt, že si to nevzdelaná slovač stále uzatvára, lebo si myslí, aké je to výhodné, aj keď výhodné to už dosť veľa rokov nie je.
finsluzby
03.02.13,18:15
priamo do fondov? na takú krátku dobu? a s takým rizikom? to by som ja nedoporučovala.

a kto hovorí o rizikových fondoch? len na porovnanie, na sporiacich účtoch máš zhodnotenie okolo 2% ročne, v peňažných fondoch je zhodnotenie okolo 5% a dlhopisových okolo 15% - riziko je to ešte pomerne akceptovateľné pri zadanom časovom horizonte :-D
finsluzby
03.02.13,18:43
stavebko má význam, ale netreba ho preceňovať
finsluzby
03.02.13,18:44
odpoveď máš nižšie a nie len odo mňa :-D
richardhudec
03.02.13,22:58
prrrrrr....ukaz mi prosim dlhopisovy fond, ktory ma dlhodobu vynosnost 15% p.a. - poprosim nazov...no a taktiez 5% penazny fond...samozrejme, ze zastavam nazor, ze by som isiel do fondov, ale zase treba tie vynosy trocha zrealnit...este napis, ze akciove maju vynosnost 120%, nie? :D
finsluzby
04.02.13,02:41
prrrrrr....ukaz mi prosim dlhopisovy fond, ktory ma dlhodobu vynosnost 15% p.a. - poprosim nazov...no a taktiez 5% penazny fond...samozrejme, ze zastavam nazor, ze by som isiel do fondov, ale zase treba tie vynosy trocha zrealnit...este napis, ze akciove maju vynosnost 120%, nie? :D

rišo, stačí mať prehľad na trhu a vieš si to nájsť, ale aby som zas nebol skúpi na informácie, skúsim len dlhopisy denominované v eurách, výkonnosť je ročná a udávam cca k tomuto týždňu:
ESPA Bond Emerging - Markets - 14,52%
Generali PPF Fond korporátních dluhopisů - 14,13%
KBC Renta Long EUR - 12,57%
Pioneer Funds - Euro High Yield - 19,15%
Raiffeisen-Europa-HighYield - 17,90%

dá sa povedať, že všetky tieto fondy robia v trojročnom časovom horizonte cez 10% ročne :-D. Najlepšie akciové urobili za rok okolo 50%, ale pozor, u väčšiny z nich je trojročný priemer veľmi nízko a nestojí pokúšať riziko v prípade chey... sám pravidelne investujem do dlhopisov a som bardzo spokojny :-D
Nandrolon
04.02.13,05:20
... okolo 3-3,5 % sa dá dosiahnuť aj na normálnom termínovanom vklade bez akéhokoľvek rizika.

Investovať pre 3% p.a. do fondov je blbosť.
Do fondov sa investuje pre vyššie prachy, tak, ako uvádza "finsluzby" ale je tam určité riziko, človek to musí sledovať 24 hodín denne... a z mojich vlastných skúseností si dovolím tvrdiť že aj šťastie tam zohráva určitú úlohu.
richardhudec
04.02.13,09:02
fondy netreba sledovat 24/7 - su na to dost lenive :)
richardhudec
04.02.13,09:06
fajn, a co v 5 a viac rocnom horizonte??? tam uz su vykonnosti pri tebou spomenutych fondoch niekde na urovni 5-8% p.a., co uz sa blizi tomu, co som tvrdil ja...samozrejme, ak priebezne sledujes vyvoj a robis aj zasahy, tak sa da z fondov vytrieskat este lepsi vynos, kludne dosahujuci 12-15% p.a. ale vacsina ludi nie je natolko zdatna, aby sa v tom vyznali....preto predpokladam, ze bezny smrtelnik maximalne investuje do nejakeho fondu, fondov bez nejakej zmeny dlhodobo a tam mu do dosahuje vykonnosti, ktore som spominal...
Nandrolon
04.02.13,09:06
... to 24 bola nadsázka, pretože výsledky sú denné a ešte k tomu asi o 1-2 dni oneskorené.
Ale každý deň to sledovať treba.
finsluzby
04.02.13,23:16
[QUOTE=Nandrolon;2242033]... to 24 bola nadsázka, pretože výsledky sú denné a ešte k tomu asi o 1-2 dni oneskorené.
Ale každý deň to sledovať treba.[/QUOTE

určite treba sledovať vývoj svojho investičného portfólia, ale nie každý deň, to človeka omrzí - pri dlhopisoch by som odporúčal tak raz za mesiac...
Nandrolon
05.02.13,04:42
ja som investičné portfólio v akciových fondoch sledoval každý jeden deň prvé ako som zapnul PC.
finsluzby
05.02.13,21:23
ja som investičné portfólio v akciových fondoch sledoval každý jeden deň prvé ako som zapnul PC.

máš pravdu, sledovať áno, ale pokiaľ dôjde k výkyvu, čo s tým? ideš robiť okamžite odkup? super, ale fond zo zákona na to má 14 dní, takže čo sledovaním vyriešiš? Prehľad treba mať, ale pri fondoch jeho význam nie je na úrovni burzy.
Nandrolon
06.02.13,05:20
sleduješ predovšetkým preto, aby si nazbieral informácie do budúcnosti a poučil sa z určitých vecí.