mirodur
02.02.13,11:44
Som SZCO , moj príjem je u 2012 je nižší ako 1822,37 eur, nemusím teda podavať dan.priznanie za rok 2012 ? A teda nemusím nič vypisovať, nemsuim poslať žiadny oznam na danový úrad ? Ide mi o to, že ak nepošlem nič, aby ma danováci neskor nenahanali že prečo som im neposlal nejaké tlačivo,alebo oznamenie . Dakujem
Tweety
02.02.13,11:18
Som SZCO , moj príjem je u 2012 je nižší ako 1822,37 eur, nemusím teda podavať dan.priznanie za rok 2012 ? A teda nemusím nič vypisovať, nemsuim poslať žiadny oznam na danový úrad ? Ide mi o to, že ak nepošlem nič, aby ma danováci neskor nenahanali že prečo som im neposlal nejaké tlačivo,alebo oznamenie . Dakujem
AK máš len príjmy zo živnosti v tejto výške nie si povinný podávať DP. Ale ak vykazuješ z týchto príjmov stratu,musíš ho podať. §32 odst. 1.Zákona o DzP.
veronikasad
02.02.13,11:19
Som SZCO , moj príjem je u 2012 je nižší ako 1822,37 eur, nemusím teda podavať dan.priznanie za rok 2012 ? A teda nemusím nič vypisovať, nemsuim poslať žiadny oznam na danový úrad ? Ide mi o to, že ak nepošlem nič, aby ma danováci neskor nenahanali že prečo som im neposlal nejaké tlačivo,alebo oznamenie . Dakujem
príjmom rozumieš tržby alebo zisk ?
KEJKA
02.02.13,13:42
ak oprávnene nepodáš DPFO, tak bud sa nestane nič, alebo ťa DU vyzve k predloženiu DPFO neskôr, ak uzná za vhodné. Na ich výzvu potom musíš reagovať v stanovenej lehote, ale nehrozia pokuty - ledaže z podaného DPFO na základe výzvy by sa zistilo, že si bola povinná podať DPFO v riadnom termíne.
mirodur
02.02.13,15:40
Naozaj sa jedna o to , že nemam taký príjem. Mam asi 4 faktury ktore spolu daju sumu 1700 eur. Som živnostník , pracujem ako izolater. Takže nič nepodavam. Jedine ako spominula KEJKA, ak si ma predvolá dan.úrad tak im donesiem tie 4 faktury ako dokaz že toto bol moj celý príjem v roku 2012.. Nič viac teda nerobím.Mam po starostiach ..super :o)
Tweety
02.02.13,16:52
Naozaj sa jedna o to , že nemam taký príjem. Mam asi 4 faktury ktore spolu daju sumu 1700 eur. Som živnostník , pracujem ako izolater. Takže nič nepodavam. Jedine ako spominula KEJKA, ak si ma predvolá dan.úrad tak im donesiem tie 4 faktury ako dokaz že toto bol moj celý príjem v roku 2012.. Nič viac teda nerobím.Mam po starostiach ..super :o)
Príjem je poriešený a čo výdavky? Tie nemáš?
Katy a R
02.02.13,16:58
Naozaj sa jedna o to , že nemam taký príjem. Mam asi 4 faktury ktore spolu daju sumu 1700 eur. Som živnostník , pracujem ako izolater. Takže nič nepodavam. Jedine ako spominula KEJKA, ak si ma predvolá dan.úrad tak im donesiem tie 4 faktury ako dokaz že toto bol moj celý príjem v roku 2012.. Nič viac teda nerobím.Mam po starostiach ..super :o)
to zvýraznené veru nebude stačiť !!!!
Ak nepodáš teraz DP - tak ťa niekedy v lete môže DU vyzvať na podanie DP - a potom ho musíš urobiť! (podať). - a včas!
Ja by som na tvojom mieste poslala teraz oznámenie o nepodaní DP z dôvodu nízkeho príjmu (menej, ako 1/2 NČZD). Stačí 1 veta.
doplním: samozrejme to platí vtedy - ak si nemal ani nijaký iný zdaniteľný príjem (Z PP, z prenájmu, výhra ...)
marjankaj
02.02.13,17:29
Naozaj sa jedna o to , že nemam taký príjem. Mam asi 4 faktury ktore spolu daju sumu 1700 eur. Som živnostník , pracujem ako izolater. Takže nič nepodavam. Jedine ako spominula KEJKA, ak si ma predvolá dan.úrad tak im donesiem tie 4 faktury ako dokaz že toto bol moj celý príjem v roku 2012.. Nič viac teda nerobím.Mam po starostiach ..super :o)
To že máš štyri faktúry, neznamená, že máš aj taký príjem. Pod príjmom sa v JU myslí úhrada.
KEJKA
02.02.13,19:50
to zvýraznené veru nebude stačiť !!!!
Ak nepodáš teraz DP - tak ťa niekedy v lete môže DU vyzvať na podanie DP - a potom ho musíš urobiť! (podať). - a včas!
Ja by som na tvojom mieste poslala teraz oznámenie o nepodaní DP z dôvodu nízkeho príjmu (menej, ako 1/2 NČZD). Stačí 1 veta.
doplním: samozrejme to platí vtedy - ak si nemal ani nijaký iný zdaniteľný príjem (Z PP, z prenájmu, výhra ...)
oznámenie nič nerieši. Aj v prípade, že oznámi a možno práve preto, že na seba upozorní, ho DU vyzve na podanie DPFO.
Ja by som postupovala tak, ako to pochopil zadávateľ. Načo papiere navyše, ak to zákon nevyžaduje?
marjankaj
02.02.13,19:57
oznámenie nič nerieši. Aj v prípade, že oznámi a možno práve preto, že na seba upozorní, ho DU vyzve na podanie DPFO.
Ja by som postupovala tak, ako to pochopil zadávateľ. Načo papiere navyše, ak to zákon nevyžaduje?
Presne tak.
Podaním daňového priznania na základe výzvy mu nemusí vzniknúť daňová povinnosť, ale doplatok na ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia vzniknúť môže.
Takže je lepšie na seba "neupozorňovať"
Katy a R
02.02.13,19:59
oznámenie nič nerieši. Aj v prípade, že oznámi a možno práve preto, že na seba upozorní, ho DU vyzve na podanie DPFO.
Ja by som postupovala tak, ako to pochopil zadávateľ. Načo papiere navyše, ak to zákon nevyžaduje?
- nuž z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že rieši :)
A keď sa neposlalo oznámenie - tak vyzvali ! vždy !
ewita888
02.02.13,20:02
Tiež si myslím, že radšej oznámenie, že z dôvodu nízkeho príjmu nie je povinnosť podať DP.. Lebo zase na druhej strane na DÚ môžu mať podozrenie, že živnostník ,,zabudol,, podať DP..
Melnick
02.02.13,20:18
Ja dávam vždy aj pri nízkych príjmoch.
A navyše dávaš do DP aj údaj o zaplatených príspevkoch do ZP, SP.
Trocha času s vypísaním DP si snáď nájdeš, či..... ?
Katy a R
03.02.13,14:01
aké upozorňovanie - ak má DIČ, tak budú chcieť DP !!
mirodur
03.02.13,14:12
No zda sa že aj taka jednoduchá vec može byť zložitá .o) Povodne som chcel podat danove priznanie ako pausalista. Teda zaevidujem príjmy (tie štyri faktury) a z toho si dam ako výdaje 40 percent + este výdaje co si platím zdravotné.Socialku neplatim lebo mam zivnost prvykrát .o)

Potom som vsak objavil toto : Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie rok 2012 je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Výška ročného príjmu, do ktorej nemusíte podávať daňové priznanie v roku 2013 (za rok 2012) je 1822,37€/rok, čo je 50% zo sumy 3644,74€. Ide o 50 % nezdaniteľnej časti základu dane (http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/dan-prijmu/nezdanitelne-casti-danovnika-2012/26546).

Takže hranicu 1822 som neprekrocil,teda ziadne dan.priznanie nemusim robit..Len neviem technicky ako to zrealizovať. Mam samozrejme aj ico aj dico. Iné výdaje som prakticky nemal.
Teda nikde nič nepošlem a hotovo ? Myslel som či nie je nejaký metodický pokyn ako mám postupovať aby som voči DU nevyzeral ako nejaký podvodník :o)))
Tweety
03.02.13,14:18
No zda sa že aj taka jednoduchá vec može byť zložitá .o) Povodne som chcel podat danove priznanie ako pausalista. Teda zaevidujem príjmy (tie štyri faktury) a z toho si dam ako výdaje 40 percent + este výdaje co si platím zdravotné.Socialku neplatim lebo mam zivnost prvykrát .o)

Potom som vsak objavil toto : Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie rok 2012 je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Výška ročného príjmu, do ktorej nemusíte podávať daňové priznanie v roku 2013 (za rok 2012) je 1822,37€/rok, čo je 50% zo sumy 3644,74€. Ide o 50 % nezdaniteľnej časti základu dane (http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/dan-prijmu/nezdanitelne-casti-danovnika-2012/26546).

Takže hranicu 1822 som neprekrocil,teda ziadne dan.priznanie nemusim robit..Len neviem technicky ako to zrealizovať. Mam samozrejme aj ico aj dico. Iné výdaje som prakticky nemal.
Teda nikde nič nepošlem a hotovo ? Myslel som či nie je nejaký metodický pokyn ako mám postupovať aby som voči DU nevyzeral ako nejaký podvodník :o)))DP teda nemáš povinnosť podať.
Katy a R
03.02.13,14:19
No zda sa že aj taka jednoduchá vec može byť zložitá .o) Povodne som chcel podat danove priznanie ako pausalista. Teda zaevidujem príjmy (tie štyri faktury) a z toho si dam ako výdaje 40 percent + este výdaje co si platím zdravotné.Socialku neplatim lebo mam zivnost prvykrát .o)

Potom som vsak objavil toto : Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie rok 2012 je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Výška ročného príjmu, do ktorej nemusíte podávať daňové priznanie v roku 2013 (za rok 2012) je 1822,37€/rok, čo je 50% zo sumy 3644,74€. Ide o 50 % nezdaniteľnej časti základu dane (http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/dan-prijmu/nezdanitelne-casti-danovnika-2012/26546).

Takže hranicu 1822 som neprekrocil,teda ziadne dan.priznanie nemusim robit..Len neviem technicky ako to zrealizovať. Mam samozrejme aj ico aj dico. Iné výdaje som prakticky nemal.
Teda nikde nič nepošlem a hotovo ? Myslel som či nie je nejaký metodický pokyn ako mám postupovať aby som voči DU nevyzeral ako nejaký podvodník :o)))
- nemusíš vôbec robiť DP(môžeš dobrovoľne) - zo zákona povinnosť nemáš. :)
Len ak ťa vyzve - potom už musíš podať DP. .... nestačí potom doniesť DU faktúry ;)
Podľa mňa ťa v lete určite DU vyzve na podanie DP - tak preto som reagovala. ja to riešim oznámením. A v takom prípade to DU vždy stačilo! Ak sa DP nepodalo, ani sa neposlalo oznámenie - tak DU chcel vždy v lete DP.
takže urob - ako myslíš. ;)
mirodur
03.02.13,14:28
No čas si najdem, len ak mi štát hovorí že nemusim podavat dan.priznanie tak by to bol hriech nevyužiť :o)))
mirodur
03.02.13,14:30
Katy a R :
teoreticky ak ma dan.urad v lete vyzve podat DP tak mu ukážem tu vetu že nemusim podat DP ak mam prijem mensi ako 1822..a este ich upozorním že ak nepoznaju zákony nech sa ich naučia a nešikanuju slušných robotníkov ...:o))) Aj pre DU predsa platia zákony ...
Katy a R
03.02.13,14:32
Katy a R :
teoreticky ak ma dan.urad v lete vyzve podat DP tak mu ukážem tu vetu že nemusim podat DP ak mam prijem mensi ako 1822..a este ich upozorním že ak nepoznaju zákony nech sa ich naučia a nešikanuju slušných robotníkov ...:o))) Aj pre DU predsa platia zákony ...
Ešte raz!! Ak ťa v lete DU vyzve na podanie DP - tak ho MUSÍŠ urobiť!! ak nie - sankcie!

a ešte kukni sem - prípad keď sa DP nepodalo - až na základe výzvy http://www.porada.sk/t205917-podanie-dp-az-na-zaklade-vyzvy-du.html
Katy a R
03.02.13,14:43
si srandista! .... :)
KEJKA
03.02.13,15:00
No čas si najdem, len ak mi štát hovorí že nemusim podavat dan.priznanie tak by to bol hriech nevyužiť :o)))
no využiješ to, ak ťa DU vyzve, tak môžeš zavolať tete, ktorá na výzve bude uvedená, môžeš si s ňou dohodnúť stretnutie a môžeš jej ukázať tie svoje faktúry a výpis z účtu. Ale ak DU nezmení názor a nedostaneš písomne zrušenie výzvy, naozaj musíš podať DP. Ono ZDP nie je len tá veta, čo ti vyhovuje ale je tam aj veta, že musíš poslúchnuť výzvu DU a aj taká veta, že DU napriek tomu, že si nemal povinnosť, môže od teba to DP žiadať.
mirodur
03.02.13,15:53
Ano , mate pravdu že ak ma DU vyzve, tak musím ho podať.
Daňové priznanie (http://www.finance.sk/dane/informacie/ako-vyplnit-danove-priznanie/) môžete podať aj dobrovoľne. Na druhej strane však, pokiaľ vás vyzve daňový úrad, ste vždy povinní ho podať. (http://www.finance.sk/dane/informacie/dan-z-prijmu-fo/kto-podava-danove-priznanie/)
Takže mam dve možnosti :
1. Poslať dopis - oznámenie DU že v zmysle...bla bla.. som nedosiahol príjem 1822,37 ale len cca 1500 a preto nepodavam DP. a budem čakať či ma v lete nebudu otravovať aby som ho predsa len podal,lebo im je za ním smutno :o))
2. podam DP normalne v termíne, nech sa ním zadrhnu :o) pretože radšej nech tam majú moje DP ako keby som im vyskočil v nejakej databáze ako DICO ktoré nepodalo Dp a vrhol by som na seba tieň podozrenia že som danoví podvodník a kvoli mne štát nevyberie na dani tolko kolko minister Kažimír predpokladal a tým vlastne ohrozujem chod slovenského hospodárstva :o)))

Takže idem ho podať .... Je to ako v HLAVE XXII ..DP nemusíte podať,ale ako Vás vyzvú tak ho podať musíte ,aj ked Vám táto povinnosť zo zákona nevyplýva.. NECH ŽIJE SLOVENSKO ..
momino
04.02.13,20:50
potreboval by som poradiť, či podať daňové priznanie, ak som živnosť prerušil k 1.2.2012 a príjem za január 2012 som nemal žiadny. Mal som len výdavky do SP a ZP - odvody. Taktiež som mal príjem 400 eur z prenájmu pozemku. Kedže je oslobodený príjem 500 eur, tak neuvediem z prenájmu nič. Musím podať DP? Stačí aj v takomto prípade zaslať len oznámenie daňovému úradu, že som nemal žiadne príjmy? Ďakujem.
Negoti
04.02.13,20:55
potreboval by som poradiť, či podať daňové priznanie, ak som živnosť prerušil k 1.2.2012 a príjem za január 2012 som nemal žiadny. Mal som len výdavky do SP a ZP - odvody. Taktiež som mal príjem 400 eur z prenájmu pozemku. Kedže je oslobodený príjem 500 eur, tak neuvediem z prenájmu nič. Musím podať DP? Stačí aj v takomto prípade zaslať len oznámenie daňovému úradu, že som nemal žiadne príjmy? Ďakujem.
z čoho si žil celý rok 2012?
momino
04.02.13,21:05
šťastie, že manželka ma dobre platenú prácu. Ale k mojej otázke, musím ho v tomto prípade podať?
Negoti
04.02.13,21:07
šťastie, že manželka ma dobre platenú prácu. Ale k mojej otázke, musím ho v tomto prípade podať?
nepracoval si ?

na otázku odpovedám, že musíš podať DP, nakoľko si mal stratu, i keď príjem si nemal, resp. mal ale do výšky oslobodenia....
marjankaj
04.02.13,21:12
nepracoval si ?

na otázku odpovedám, že musíš podať DP, nakoľko si mal stratu, i keď príjem si nemal, resp. mal ale do výšky oslobodenia....
Nemusí.
Musí podať iba ten čo stratu vykáže.


§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

A daňové výdavky zákon neprikazuje uplatňovať.
Negoti
04.02.13,21:18
Nemusí.
Musí podať iba ten čo stratu vykáže.



A daňové výdavky zákon neprikazuje uplatňovať.
potom by som chcela vidieť účtovnú evidenciu, resp. účtovníctvo.....

a nemal si Momino napr. nevyplatené zakázky? pohľadávky nemáš?
momino
04.02.13,21:22
nie, žiadne pohľadávky. Všetko bolo vysporiadane v roku 2011. V januári žiadne príjmy, len odvody zaplatené v roku 2012 za 12/2011 a 01/2012 do SP a ZP.
marjankaj
04.02.13,21:23
potom by som chcela vidieť účtovnú evidenciu, resp. účtovníctvo.....

a nemal si Momino napr. nevyplatené zakázky? pohľadávky nemáš?
Ale to nie sú príjmy. To je iba úprava základu dane podľa §17/8.

A o výdavkoch 40% si nepočula? Vtedy netreba viesť ani účtovníctvo ani daňovú evidenciu.
Negoti
04.02.13,21:26
Ale to nie sú príjmy. To je iba úprava základu dane podľa §17.

A o výdavkoch 40% si nepočula? Vtedy netreba viesť ani účtovníctvo ani daňovú evidenciu.
prvýkrát som to tu od teba čítala......Bohu otcu prisahám, prvýkrát.......
marjankaj
04.02.13,21:29
prvýkrát som to tu od teba čítala......Bohu otcu prisahám, prvýkrát.......
Načase pozrieť aj zákon o dani z príjmov.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2013-a.html

A ktoré si myslela? To prvé alebo to druhé? Či oboje?
Negoti
04.02.13,21:30
Marjankaj kam teda patrí (myslím do DP) úprava základu dane podľa § 17 ZDP? nevyplatené pohľadávky? kam ich zapíšeš?
Negoti
04.02.13,21:31
Načase pozrieť aj zákon o dani z príjmov.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2013-a.html

A ktoré si myslela? To prvé alebo to druhé? Či oboje?
DP bude predsa spracuvávať podľa zákona platného do 31 12 2012......nie? alebo sa mýlim?
marjankaj
04.02.13,21:33
DP bude predsa spracuvávať podľa zákona platného do 31 12 2012......nie? alebo sa mýlim?
Veď si môžeš pozrieť aj staršie zákony. Je tam to isté.
Negoti
04.02.13,21:36
Marjankaj kam teda patrí (myslím do DP) úprava základu dane podľa § 17 ZDP? nevyplatené pohľadávky? kam ich zapíšeš?
ak by si mal ešte chuť a čas, na túto otázku si poprosím odpoveď.....
Negoti
04.02.13,21:36
súhlasím, ale predostrel si mi ten nesprávny.....
momino
04.02.13,21:44
takže ak som správne pochopil, je na daňovníkovi, či sa v tomto prípade rozhodne spraviť DP. Ak by sa rozhodol, že ho spraví, tak mu vznikne daňová strata, ktorú si neskôr môže uplatniť v budúcich rokoch, pokiaľ ukončí prerušenie živnosti a bude v buducich rokoch vykazovať zisk. Ak sa rozhodne nepodať DP, tak len oznámi daň.úradu, že nemal príjmy.
marjankaj
04.02.13,21:53
Marjankaj kam teda patrí (myslím do DP) úprava základu dane podľa § 17 ZDP? nevyplatené pohľadávky? kam ich zapíšeš?
Do riadku 41
Záväzky do riadku 42
V tlačive je to napísané. Aj na eDane.
marjankaj
04.02.13,21:55
Obidve je správne.
momino
04.02.13,21:59
Ďakujem za odpoveď.
momino
04.02.13,22:25
ešte jednu otázočku. pokiaľ si uplatní manželka na mňa nezdaniteľnú časť, tak sa to bude počítať takto?
3644,74 - príjem (v tomto prípade 0) - príjem za prenájom (400 eur) = rozdiel, ktorý si uplatní na mňa, t.j. 3244,74 eur.
započítavajú sa tam aj odvody, ktoré som zaplatil do SP a ZP?
Katy a R
04.02.13,23:14
potom by som chcela vidieť účtovnú evidenciu, resp. účtovníctvo.....

a nemal si Momino napr. nevyplatené zakázky? pohľadávky nemáš?

Aj ja by som chcela vedieť, prečo musím výdavky uplatňovať?
lebo v zákone je , že ... Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
podľa mňa, ak môže - to neznamená, že musí - či :confused::confused:

a ešte pre momino: ak si iné príjmy nemal - tak príjem manžela je 400 mínus poistné, ktoré si v roku 2012 zaplatil.
ale pozor! do príjmu manžela patria aj dávky zo SP napríklad, výhra ...
Marína
07.02.13,00:30
Marjankaj kam teda patrí (myslím do DP) úprava základu dane podľa § 17 ZDP? nevyplatené pohľadávky? kam ich zapíšeš?


Do riadku 41
Záväzky do riadku 42
V tlačive je to napísané. Aj na eDane.
Negoti, v JU základ dane upravíš v rámci uzávierkových operácii. Dtto platí pre tých, ktorí vedú evidenciu príjmu. Riadok 41 a 42 v DP slúži pre úpravu základu dane pre daňovníkov, ktorí vedú PU. Uvedené neplatí, ak sa to týka dodatočného DP.
Viď DP, str. 4, bod 13)
Riadky 41 a 42 sa vypĺňajú, len ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ods. 3 zákona účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v XIV. oddiele sa uvedú položky, o ktoré konkrétne základ dane(výsledok hospodárenia) zvýšil alebo znížil.
Ak daňovník podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ods. 3 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, vypĺňajú sa tieto riadky len ak sa podáva dodatočné daňové priznanie.
Ak daňovník uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, 11 a 14 zákona, riadky 41, 42, 48 až 51 sa nevypĺňajú, pričom položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú u neho súčasťou príjmov alebo výdavkov uvádzaných v evidencii podľa týchto ustanovení zákona.
Ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva, tabuľka č. 1 sa nevypĺňa; vypĺňajú sa len riadky 39 až 44 a riadky 48 až 52.

Dtto nájdeš aj na str. 4 v poučení na vyplnenie daňového priznania k dani z príjmov FO.
cacka
08.02.13,08:50
V praxi som sa stretla, že FO aj PO si tak nejak legálne znižujú základ dane tým, že uzavrú napr. s dôchodkyňou, ktorá nemá iný príjem okrem dôchodku, zmluvu o dielo od 1.6.2012-31.8.2012 na admin.práce, upratovacie služby a pod., do uvedenej sumy a dajú si to do nákladov ako službu. Táto osoba týmto pádom nemusí podať DP. Je to v poriadku?
cacka
08.02.13,09:32
Posúvam....
cacka
08.02.13,11:11
Nikto ste sa s tým nestretli?
Mila123
08.02.13,11:25
a čo tak etiketa porady?
cacka
08.02.13,11:41
Ja som nechcela porušovať etiketu porady. Myslela som, že je to v súlade so zákonom. Len som sa zamýšľala nad tým, či to kontrola nevyhodí a nepovie, že som ich mala zamestnať, napr. na dohodu. Nič viac.
Mila123
08.02.13,11:47
Ja som nechcela porušovať etiketu porady. Myslela som, že je to v súlade so zákonom. Len som sa zamýšľala nad tým, či to kontrola nevyhodí a nepovie, že som ich mala zamestnať, napr. na dohodu. Nič viac.
to ako si to myslela, že sa teraz vyhotoví spätne zmluva ???? alebo?
cacka
08.02.13,11:50
Dostala som dve také zmluvy s decembrovými dokladmi, na dvoch dôchodcov a za určité obdobia. Sumy boli do 1822 + príjmové pokl.doklady.
Mila123
08.02.13,11:54
Dostala som dve také zmluvy s decembrovými dokladmi, na dvoch dôchodcov a za určité obdobia. Sumy boli do 1822 + príjmové pokl.doklady.
podľa môjho názoru si to možno iba nešťastne formulovala.......

som toho názoru, že je to závislá činnosť.....
cacka
08.02.13,11:57
Tiež si to myslím, lenže niektorí podnikatelia si myslia niečo iné.
Ďakujem za radu.
Mila123
08.02.13,12:04
Do riadku 41
Záväzky do riadku 42
V tlačive je to napísané. Aj na eDane.
ani ja s tým nesúhlasím, Marína v predchádzajúcom príspevku presne uviedla, na čo slúžia riadky 41 a 42 DP typ B......
1/ pre FO zapísané v OR
2/ a v prípade, že sa podáva DDP
tieto 2 prípady k riadkom 41 a 41 spomínala Ing. J. Acsová na školení......
sedilachim
12.02.13,13:44
Dobry den,
ja by som mala taku otazku ako uplny zaciatocník
Do tej sumy 1822,37 euro sa zapocitavaju moje príjmy(uhradené faktury) a aj moje výdavky??
dakujem
veronikasad
12.02.13,13:45
Dobry den,
ja by som mala taku otazku ako uplny zaciatocník
Do tej sumy 1822,37 euro sa zapocitavaju moje príjmy(uhradené faktury) a aj moje výdavky??
dakujem
Výdavok je tvoj príjem ?
Tweety
12.02.13,13:47
Dobry den,
ja by som mala taku otazku ako uplny zaciatocník
Do tej sumy 1822,37 euro sa zapocitavaju moje príjmy(uhradené faktury) a aj moje výdavky??
dakujem
Príjmy a výdavky, to akoby deň a noc.
sedilachim
12.02.13,13:48
nie je
sedilachim
12.02.13,13:52
viem ze prijmy a vydavky su ako den a noc, len som si myslela ci ta suma 1822 nie je uz suma ktorá ide na zdanenie
Tweety
12.02.13,13:55
viem ze prijmy a vydavky su ako den a noc, len som si myslela ci ta suma 1822 nie je uz suma ktorá ide na zdanenie
Je to len výška príjmov.
sedilachim
12.02.13,14:01
dakujem za odpoved, a este jedna otazka -
kedze nepodam danove priznanie, nakolko vyska mojich prijímov je menej ako 1822, moze si manzel uplatnit nezdanitenu cast na manzelku v celej výške ? alebo sa musí znížit a moj príjem?
kn-alka
12.02.13,14:02
NČZD na manžela/ku sa vždy počíta ako rozdiel medzi NČZD a príjmami manžela/ky.
Tweety
12.02.13,14:03
dakujem za odpoved, a este jedna otazka -
kedze nepodam danove priznanie, nakolko vyska mojich prijímov je menej ako 1822, moze si manzel uplatnit nezdanitenu cast na manzelku v celej výške ? alebo sa musí znížit a moj príjem?
NO nezáleží len na tom, že splňa príjmy, ak si mala výdavky vyššie ako príjmy, t.j. máš stratu, musíš podať DP. Manžel môže NČ uplatniť len rozdielom medzi celkovou NČ a tvojím príjmom(zníž. o odvody).
sedilachim
12.02.13,14:25
este jedna otazka,
ak som v roku 2012 dostala dotaciu od uradu prace na podnikanie,(na ucet mi bola zaslana v plnej vyýske)
tak do mojho prijímu- teda do 1822,37 euro - ju zapocitam celu? alebo len tu cast ktorú som uz na nieco pouzila v roku 2012?
Tweety
12.02.13,14:26
este jedna otazka,
ak som v roku 2012 dostala dotaciu od uradu prace na podnikanie,(na ucet mi bola zaslana v plnej vyýske)
tak do mojho prijímu- teda do 1822,37 euro - ju zapocitam celu? alebo len tu cast ktorú som uz na nieco pouzila v roku 2012?
Len tú časť, ktorú si aj použila.
sedilachim
12.02.13,14:39
dakujem
sedilachim
12.02.13,15:05
este nieco,
a v JU je ta dotacia tiez ako moj príjem? uctovnicka to dala hned aj ako vydavok
veronikasad
12.02.13,15:06
este jedna otazka,
ak som v roku 2012 dostala dotaciu od uradu prace na podnikanie,(na ucet mi bola zaslana v plnej vyýske)
tak do mojho prijímu- teda do 1822,37 euro - ju zapocitam celu? alebo len tu cast ktorú som uz na nieco pouzila v roku 2012?
vedieš účtovníctvo, alebo si uplatňuješ paušálne výdavky ?
Aké si mal príjmy=tržby z podnikania za rok 2012 ?
Kolko si minul z dotácie v súlade s podn.plánom?
Katy a R
12.02.13,15:07
dobre, že máš utovníčku - nechaj to na ňu (ona ti aj vysvetlí) .. :)
Katy a R
12.02.13,15:10
este jedna otazka,
ak som v roku 2012 dostala dotaciu od uradu prace na podnikanie,(na ucet mi bola zaslana v plnej vyýske)
tak do mojho prijímu- teda do 1822,37 euro - ju zapocitam celu? alebo len tu cast ktorú som uz na nieco pouzila v roku 2012?
záleží od toho - aké výdavky uplatňuješ .. treba zadať údaje všetky hneď ..
sedilachim
12.02.13,15:15
vediem JU, neuplatnujem si pausalne vydavky
tržby boli cca 1200
z dotacie som minula 450
Katy a R
12.02.13,15:18
vediem JU, neuplatnujem si pausalne vydavky
tržby boli cca 1200
z dotacie som minula 450
tak súčet je tvoj príjem .. a ešte doplním, že na tvojom mieste by som DP podala - (dotácia) . Ale máš učtovníčku, tá to iste lepšie ovláda ;)
ewita888
12.02.13,15:19
možno by sa oplatili aj paušálne výdavky a zdaniť celú dotáciu.. aká bola výška príspevku?
sedilachim
12.02.13,15:20
2600 euro
ewita888
12.02.13,15:22
2600 euro
a ešte kedy vznikla živnosť a výšku odvodov
sedilachim
12.02.13,15:25
1.10.2012 - odvody - 2x ZP minimalne
ewita888
12.02.13,15:32
1.10.2012 - odvody - 2x ZP minimalne
pri použití paušálu by vyšiel nedoplatok na zdravotnom poistení cca 60 eur a aj preddavky by boli vyššie..
sedilachim
12.02.13,15:49
este sa len chcem uistit
manzel vo svojom danovom priznamí si uplatnuje nezdanitelnu cast na manzelku, vzdy treba znizit NC o príjem manzelky ? - je jedno ci podala alebo nepodala danove priznanie(prijem do 1822) ?
Tweety
12.02.13,15:53
este sa len chcem uistit
manzel vo svojom danovom priznamí si uplatnuje nezdanitelnu cast na manzelku, vzdy treba znizit NC o príjem manzelky ? Áno, vždy. A - je jedno ci podala alebo nepodala danove priznanie(prijem do 1822) ? Je.
V texte.
SSAndrea
14.02.13,07:18
Dobrý deň, študent VŠ v roku 2012 poberal príjmy od Etarget a Google (vytvoril si internetovú stránku, na ktorej boli zverejnené reklamy iných klientov) a za toto dostal príjmy v celkovej sume 1200 € /7 platieb za celý rok/. Teraz sa prišiel spýtať čo s tým. Živnosť samozrejme založenú nemal. Viem, že mal živnosť založiť a mal sa tiež registrovať k DPH a službu dodaniť. Spätne sa to opraviť nedá. Uvažujem správne, keďže príjem nepresiahol 1822 €, tak je lepšie nepodať DP a teda na seba ani neupozorňovať. Ak by sa rozhodol podať DP, tak to uvediem do § 8 a len sumu nad 500,- € a vyplynú mu z toho aj nedoplatky na ZP. Ďakujem.
Mila123
14.02.13,07:21
aj ja by som to tak riešila......ešte by zaplatil aj daň z príjmu.....