Rellka
02.02.13,18:20
Dobrý večer,chcela by som poprosiť niekoho kto mi vie pomocť s mojim problemom.V máji budú 3roky čo som zamestnaná bez prerušenia ale pracovnú zmluvu mi stále predlžujú,teda ju nemám na neurčito,koncom tohto mesiaca mi ju majú znova predlžiť.Problém je v tom že s manželom plánujeme dieťatko a ja mám obavu že ked otehotniem oni mi ju už nepredlžia a ja teda nedostanem matersku.Chem sa opýtať či náhodou nebudem v nejakej ochrannej dobe alebo či mi skončí zmluva a ja pojdem s ,,bruškom,, na úrad práce.Ďakujem
Katy a R
02.02.13,17:50
Ak by tvoj PP skončil v čase, keď už budeš tehotná - tak potom je tvoja ochranná lehota 8 mesiacov. Nástup na MD je 6 týždňov pred PTP (predp. pôrod) - takže v takom prípade je nárok na materské :)
Rellka
02.02.13,20:07
´Dakujem neviem či som to správne pochopila: takže po,,lopate,, od marca mi predlžia zmluvu dajme tomu ,že do augusta...ja otehotniem v máji...v auguste mi zmluvu už nepredlžia,,,na čo aj !! ,tehotnej,,,a ta ochranna doba sa mi ráta od toho maja na 8 mesiacov???alebo ako??čiže ja ako prepustená v auguste a tehotná pojdem na ten čas do materskej na úrad a potom mi na miesto podpory budu davať matersku tých 34 alebo 37 týždnov a potom rodičovský príspevok???
Katy a R
02.02.13,20:18
´Dakujem neviem či som to správne pochopila: takže po,,lopate,, od marca mi predlžia zmluvu dajme tomu ,že do augusta...ja otehotniem v máji...v auguste mi zmluvu už nepredlžia,,,na čo aj !! ,tehotnej,,,a ta ochranna doba sa mi ráta od toho maja na 8 mesiacov???alebo ako??čiže ja ako prepustená v auguste a tehotná pojdem na ten čas do materskej na úrad a potom mi na miesto podpory budu davať matersku tých 34 alebo 37 týždnov a potom rodičovský príspevok???
Ak skončíš PP a už budeš tehotná - tak od konca PP sa ti počíta OL 8 mesiacov . To znamená, že hocikedy v tejto lehote môžeš nastúpiť na materskú - a aj ti bude SP vyplácať dávku.(či už to bude 1 mesiac, alebo, 5 mesiacov, alebo 6, 8. po skončení PP) tvoja materská dávka bude vypočítaná z VZ, ktorý si mala v PP . (viď zák o SP §§ 48-56 pozri).
Ak by si v čase skončenia PP nebola tehotná - tak potom to treba riešiť novým poistením . No a po skončení materskej - RP