timcatko
02.02.13,18:33
Prosím o radu už som z toho jeleň :confused:. Živnostník, ktorý sa stal PLATCOM DPH od 1,1,2013 používa súkromné auto v podnikaní, má zaplatenú cestnú daň, vedie jednoduché účtovníctvo. Nakupuje PHM kartou z firemného účtu. Ako má zaúčtovať nákup PHM s DPH do účtovníctva? Môže si dať nákup PHM ako svoj náklad do réžie a uplatniť odpočet DPH? Ako to správne urobiť? (najazdí asi 3000 km a viac na firemné účely mesačne) Ako je to s náhradami? Prosím o vysvetlenie "po lopate", krok po kroku. Prosím o rady a ďakujem za odpovede
nunik
02.02.13,17:48
Dobry den. aj ja by som bola vdačna za kažu radu...znamy ma s.r.o založenu na slovensku pracuje v čechach ..ma povinnost sa hlasit na finančnom urade ?? pracuje v zlinskom kraji ..a ešte ako to je zo zriadenim prevadzky ..je povinny zriadit prevadzku ? ale ako ak pracuje na viacerych miestach ..dakujem pekne za každu radu
LuciaV86
02.02.13,19:11
Ja by som Ti odporučila pozrieť si časopis Dane-učtovníctvo-odovody č. 11/2012 /vydáva Poradca Zilina/ - kde je presne všetko rozpísané /asi 3 situácie, ktoré môžu nastať/.
Ja mám pocit, že ak auto nevyužívaž výlučne na podnikanie - DPH si nemôžeš uplatniť pri odpočte /do výdavkov Ti pojde iba dan z motor.vozidiel + náhrada za vozidlo /za naftu+opotrebovanie/- presný výpočet je tam uvedený/
wirgi
02.02.13,20:42
Keď používam súkromné auto ,nezaradené do majetku firmy ,tak vediem knihu jázd a účtujem základnú náhradu za kilometer 0,183 Eura a náhrady za spotrebované PHM -priemernú spotrebu podľa TP vyrátam podľa vzorca
najazdené KM x priem. cena benzínu za liter x priem. spotreba na 100km : 100 . Prepočet robím na konci mesiaca a zaúčtujem do VOZD. DPH neuplatňujem.
beatam
03.02.13,09:29
timcatko
04.02.13,12:05
Dnes som volala na informačnú linku DRSR, kde mi bolo povedané, že pri nákupe PHM si môžem uplatniť odpočet DPH, s podmienkou, že preukážem, že PHM som použila iba na podn. účely a to knihou jázd, alebo ešte ofoteným bločkom, že som bola nakupovať mat., alebo opravným listom, či faktúrou - dôkaz, že bola cesta oprávnená.
V tom už mám jasno.
Ale čo ďalej, ako účtovať o cestovných náhradách - cenu PHM zadávať bez DPH? Alebo ako?