kmonsk
02.03.06,12:43
Dobrý deň, chcela by som poradiť. Ak mám majetok, ktorý má hodnotu nižšiu ako 30.000 a chcem ho evidovať ako dlhodobý majetok - ostatný dlhod. hmotný majetok. Môžem v roku obstarania použiť jednorazový odpis, alebo ho musím riadne odpisovať? Neplatí tento jednorazový odpis ( spotreba ) iba v prípade, ak o majetku účtujem ako o zásobách?
Ďakujem a prajem pekný dník.
Tweety
02.03.06,11:44
Dobrý deň, chcela by som poradiť. Ak mám majetok, ktorý má hodnotu nižšiu ako 30.000 a chcem ho evidovať ako dlhodobý majetok - ostatný dlhod. hmotný majetok. Môžem v roku obstarania použiť jednorazový odpis, alebo ho musím riadne odpisovať? Neplatí tento jednorazový odpis ( spotreba ) iba v prípade, ak o majetku účtujem ako o zásobách?
Ďakujem a prajem pekný dník.
Môžeš ho jednorázovo odpísať do nákladov,(501) alebo ho môžeš zaradiť. a teda odpisovať s ostatným majetkom.
alušik
02.03.06,12:12
No, aby sme boli presný - majetok, ktorý nespĺňa podmienku ocenenia, môžeš zaradiť tiež do dlhodobého majetku, ale v tom prípade ho musíš odpisovať minimálne 2 roky - aby bola splnená podmienka doby použiteľnosti nad jeden rok. Nemôžeš urobiť 100% účtovný odpis v roku zaradenia do dlhodobého majetku.
Ak sa rozhodneš, že ho nebudeš evidovať ako dlhodobý majetok, v tomto prípade o ňom samozrejme účtuješ ako o zásobách a to znamená, že ho dáš do náklado v cez účet 501 v plnej výške.
ormika
02.03.06,12:13
A práve na toto nás upozorňovali na školení, že ak budeme účtovať o dlhodobom majetku, čiže nie rovno do nákladov, tak musíme majetok odpisovať aspoň dva roky, ak keď je to do 30 000. Ak to bude účtované hneď do nákladov na 501 a nebude sa účtovať cez majetkové účty, tak to bude v nákladoch naraz.