patre
03.02.13,10:20
Ako zivnostnik zabezpecujem prepravné služby vlastným motorovým vozidlom, ktoré nemám v majetku firmy. Zároveň som nakúpil stravne lístky v nominálnej hodnote 3,-E. V prípade ked absolvujem pracovnú cestu , môžem si v "cesťáku" vyúčtovať rozdiel stravného podla casu trvania tejto prac. cesty a hodnoty zakupeneho str. listka,teda konkretne 1, 3, resp. 6,30 E ?
Vdaka !
beatam
03.02.13,09:45
Z § 19 ZDP
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
patre
03.02.13,11:12
... a prosím po lopate, môžem teda na daný deň zaúčtovať okr. stravného - 3 E na ktoré mám SL, aj povedzme 1,-E v rámci cestovných náhrad v cesťálu ?
wirgi
03.02.13,11:24
Keď absolvuješ pracovnú cestu tak si v cesťáku vyúčtuješ stravné podľa dĺžky prac. cesty a nemáš nárok na ten deň na stravný lístok. Stravný lístok si môžeš uplatniť na tie odpracované dni keď nemáš prac. cestu v tej výške akej si ho kúpil t.j. 3 Eurá .Aj keď nárok je na strav. lístok za 4 Eurá.
patre
03.02.13,11:37
OK, vdaka !
shogun
06.02.13,08:07
Keď absolvuješ pracovnú cestu tak si v cesťáku vyúčtuješ stravné podľa dĺžky prac. cesty a nemáš nárok na ten deň na stravný lístok. Stravný lístok si môžeš uplatniť na tie odpracované dni keď nemáš prac. cestu v tej výške akej si ho kúpil t.j. 3 Eurá .Aj keď nárok je na strav. lístok za 4 Eurá.

Ak mam nakupenych dostatok stravnych listkov mozem to riesit tak, ze si nebudem uctovat stravne prisluchajuce k danej pracovnej ceste ale uplatnim si za ten den stravny listok?
veronikasad
06.02.13,08:17
Ak mam nakupenych dostatok stravnych listkov mozem to riesit tak, ze si nebudem uctovat stravne prisluchajuce k danej pracovnej ceste ale uplatnim si za ten den stravny listok?
Ak ide o pracovnú cestu, patrí ti stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách. Nemáš nárok na gastrolístok.
shogun
06.02.13,08:42
Cize ak som SZCO a nakupil som si na zaciatku roka stravne listky na cely rok a pocas roka chodim na sluzobne cesty tak za tie dni ked som bol na sluzobnej ceste si nemozem uplatnit stravny listok? Co potom s tymi listkami co si nemozem uplatnit?
Tweety
06.02.13,08:44
Cize ak som SZCO a nakupil som si na zaciatku roka stravne listky na cely rok a pocas roka chodim na sluzobne cesty tak za tie dni ked som bol na sluzobnej ceste si nemozem uplatnit stravny listok? Co potom s tymi listkami co si nemozem uplatnit?
AK máš nárok na diéty podľa zákona o CN, nemáš nárok na SL. Jedno alebo druhé. Pri zakúpení SL treba už s tým počítať.
wirgi
06.02.13,08:47
Môžeš ich na konci roka vrátiť, alebo vymeniť za nové na rok 2014
shogun
06.02.13,08:48
Môžeš ich na konci roka vrátiť, alebo vymeniť za nové na rok 2014

Toto riesi fyzicku vymenu listkov. Ako to vsak zauctujem ked mam zakupenych (mam doklad) na viac listkov ako v dany rok uplatnim?
shogun
06.02.13,08:58
AK máš nárok na diéty podľa zákona o CN, nemáš nárok na SL. Jedno alebo druhé. Pri zakúpení SL treba už s tým počítať.

Je mi jasne, ze jedno alebo druhe, ze si nemozem uplatnit aj aj. Ale nie je mi jasne ci si mozem vybrat ci si to uplatnim podla zakona o cestovnych nahradach alebo si za ten den uplatnim stravny listok (ak ho uz mam zakupeny) ?
wirgi
06.02.13,16:50
zaúčtuješ len tolko ,kolko si použil ostatné budu VNZD
alohamercy
09.02.13,06:48
účtujú sa cestovné náhrady do prevádzkovej réžie?
veronikasad
09.02.13,06:53
účtujú sa cestovné náhrady do prevádzkovej réžie?
v roku 2012 - ano
juskam
12.02.13,19:40
Dobrý večer, poprosila by som o radu. Akým kurzom prepočítam a zaučtujem stravné pri zahraničnej pracovnej ceste. Záloha je vyplatená v EUR. Učtujem v Alfe a tam sa pri vyučtovaní PC celá poskytnutá záloha vráti späť a celá náhrada za stravné učtuje do prevádzkovej réžie. Stravné v cudzej mene (CZK) si prepočítam kurzom platným k prvému dňu a tu istú sumu aj zaučtujem v EUR pokladni?
mondes
12.02.13,19:44
v roku 2012 - ano

veronika prosím ťa a v r. 2013 sa cestovné náhrady účtujú do ostatných výdavkov alebo do služieb? ďakujem.
wirgi
12.02.13,20:11
Cestovné výdavky je uvedene ,že do služieb.
MIŠO T
13.02.13,07:44
Cestovné výdavky je uvedene ,že do služieb.

Zdravím, cez mail ktorý rozosielal KROS pre ALFU, je uvedený príklad, že : VYDAVOK NA CEST NAHRADY A STRAVNE ide do stlpca OSTATNE VYDAVKY ..... taktiež aj D z MV .. , teda ako potom ?
mondes
13.02.13,08:05
Zdravím, cez mail ktorý rozosielal KROS pre ALFU, je uvedený príklad, že : VYDAVOK NA CEST NAHRADY A STRAVNE ide do stlpca OSTATNE VYDAVKY ..... taktiež aj D z MV .. , teda ako potom ?

No mne to príde logickejšie, ako keď by som mala účtovať cestovné náhrady do služieb. Do služieb sa účtuje napr. výroba kľúčov, el, energie, telefón nájom atď. To všetko sa účtovalo po starom do prevádzkovej réžie. Ale po novom je prev. réžia rozdelená na 2 stĺpce a to Služby a Ostatné výdavky. A cestovné náhrady mi určite nepríde ako služba. To je môj názor.
mondes
13.02.13,08:10
... ale zákony nepustia a práve pozerám v postupoch účtovania JU, že výdavky na cestovné patria do služieb, takže s tým nič neurobíme. Viď:

9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.
MIŠO T
13.02.13,08:14
žeby som to mal chápať tak, že ako SZČO si služobnou cestou / cez vyučtovanie cestov+strav/ robim sam sebe službu ????
Tweety
13.02.13,08:15
žeby som to mal chápať tak, že ako SZČO si služobnou cestou / cez vyučtovanie cestov+strav/ robim sam sebe službu ????
Nie, sám sebe, prijíma, nakupuje službu.
MIŠO T
13.02.13,08:19
ok. nech to teda bude- do služby :), ale prečo to KROS /tvorca ALFY/ pojal ináč ?
Zita5
13.02.13,08:22
žeby som to mal chápať tak, že ako SZČO si služobnou cestou / cez vyučtovanie cestov+strav/ robim sam sebe službu ????

Výdavky spojené so služobnou cestou ako je stravné a cestovné náhrady(na základe cestovného príkazu) v Alfe neúčtujete do SLUŽBY ale Ostatné výdavky (Odpočitateľné od základu dane )
kn-alka
13.02.13,08:23
a čo teda príspevok 20 ?
Zita5
13.02.13,08:25
kn-alka možno tvorca zákona a teda Postupov v JU mal na mysli cestovné hromadnou autobusovou dopravou . Ale ak ja vykonám služobnú cestu na svojom motorovom vozidle, v žiadnom prípade sa nejedná a nakupovanú službu .
mondes
13.02.13,08:31
kn-alka možno tvorca zákona a teda Postupov v JU mal na mysli cestovné hromadnou autobusovou dopravou . Ale ak ja vykonám služobnú cestu na svojom motorovom vozidle, v žiadnom prípade sa nejedná a nakupovanú službu .
No prosím, a každý si to vysvetľuje inak. Aj mne príde postup od Krosu správnejší, no na druhej strane ak idem niekde na PC a stravujem sa tam, ubytujem sa tam, tak to sú služby. Nie?
kn-alka
13.02.13,08:35
veď to: koľko ľudí, toľko chutí :D však sa to časom nejako utrasie, každý si nájde to vlastné účtovanie :)
MIŠO T
13.02.13,08:36
Ale zasa skusim oponovat - ved to vyplatím cez cestak ----- sam sebe. Takže asi SLUŽBY to nebudu. To skor VYDAVKY
mondes
13.02.13,08:40
Ale zasa skusim oponovat - ved to vyplatím cez cestak ----- sam sebe. Takže asi SLUŽBY to nebudu. To skor VYDAVKY

Asi to bude tak, ako píšeš. Takže sa zhodneme na Ostatných výdavkoch?:)
MIŠO T
13.02.13,08:42
Asi to bude tak, ako píšeš. Takže sa zhodneme na Ostatných výdavkoch?:)
To aby už človek videl aj do hláv tvorcov - čo tým myslia, ak niečo daju na papier
Zita5
13.02.13,09:48
Moja otázka na Kros :

§ 4 odst.9 Postupov JU hovorí
9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

Avšak v príkladoch, ktoré sme dostali emailom uvádzate nasledovné

Otázka: Vystavila som cestovný príkaz. Kde zaúčtujem výdavok na cestovné náhrady a stravné?
Odpoveď: Výdavok na cestovné náhrady a stravné zaúčtujete v peňažnom denníku do stĺpca "Ostatné výdavky odpočítateľné od základu dane".

Máte to podložené znením , že cestovné náhrady na SC sa účtuje do Ostatných výdavkov v JU ?

Ďakujem .
------------------------------------------
Odpoveď :



re: Nesúlad s Postupmi JU


Text:
Dobrý deň,
do stĺpca Výdavok za služby by sa mali účtovať všetky zakúpené (poskytnuté) služby. Pod pojmom výdavky na cestovné sa myslí napr. nákup lístka (autobus, taxík, vlak) a podobne.
Keďže v cestovných náhradach je uvedená suma náhrady aj stravné (vypočítaná náhrada nie je nákup služby) doporučujeme užívateľom sumu zaúčtovať do ostatných výdavkov.



Tak toľko z Krosu , prečo tie ich otázky sú riešené tak, ako zaslali emailom.
Ja osobne to chápem rovnako , ako Kros .Nuž hold ....kto vie čo by na to povedali naši najvrchnejší :) ...niečo podobné ako r.09 a 10 na str.12 v DP .
Zita5
13.02.13,09:53
Ja viem, že musí platiť to čo je uvedené v Postupoch JU .Ale ja s tým tiež nemôžem súhlasiť .Nuž čo zasa niečo , čo chápe každý inak .
Tweety
13.02.13,10:33
Príklad: cestovné na PC, ubytovanie, diéty, príp. iný výdavok, tak tam už sú aj nakúpené služby, takže tie ostatné služby, nie práve najšťastnejšie riešenie.
wirgi
13.02.13,11:10
v zákone je uvedené cest. výdavky - služby , stravne - ostatne
Zita5
13.02.13,11:37
Príklad: cestovné na PC, ubytovanie, diéty, príp. iný výdavok, tak tam už sú aj nakúpené služby, takže tie ostatné služby, nie práve najšťastnejšie riešenie.

Ale Majka zober si diéty. Aká to je služba ? Však stravné(diéty) mi umožňuje vyúčtovať si , pokiaľ vykonám služobnú cestu zákon o cestovných náhradách v medziach zákona .... služba od koho prijatá ? ...Je to diskutabilné všetko.
MIŠO T
13.02.13,11:44
re: Nesúlad s Postupmi JU
[/TR]

Text:
Dobrý deň,
do stĺpca Výdavok za služby by sa mali účtovať všetky zakúpené (poskytnuté) služby. Pod pojmom výdavky na cestovné sa myslí napr. nákup lístka (autobus, taxík, vlak) a podobne.
Keďže v cestovných náhradach je uvedená suma náhrady aj stravné (vypočítaná náhrada nie je nákup služby) doporučujeme užívateľom sumu zaúčtovať do ostatných výdavkov.

[/TABLE]
Tak toľko z Krosu , prečo tie ich otázky sú riešené tak, ako zaslali emailom.
Ja osobne to chápem rovnako , ako Kros .Nuž hold ....kto vie čo by na to povedali naši najvrchnejší :) ...niečo podobné ako r.09 a 10 na str.12 v DP .[/QUOTE]
z toho mi vychádza že postup KROSU v softe je navadzanie na porušenie zákona. A čo teraz ?
Tweety
13.02.13,11:53
Ale Majka zober si diéty. Aká to je služba ? Však stravné(diéty) mi umožňuje vyúčtovať si , pokiaľ vykonám služobnú cestu zákon o cestovných náhradách v medziach zákona .... služba od koho prijatá ? ...Je to diskutabilné všetko.
ALe n apracovnej ceste nie sú len diéty, ale sú tam aj vedľ. výdavky, ako som už napísala, napr. ubytko , ost. náklady, a to sú už kúpené služby, a o to mi išlo. Nie je to teda jednoznačné.
Anna BB
25.02.13,12:18
Účtujete do cesťáku aj nákup PHM a diaľ.poplatky? V tomto prípade mi to pripadá úplne mimo účtovať PHM do služieb alebo do ostatných výdavkov. U diaľ.poplatu by to bolo ešte OK,ale čo s benzínom a naftou kúpenou na služ.ceste?
siska11
08.03.13,10:46
Dobrý deň, odznelo tu, že keď má cesťák ,nemôže mať stravný lístok. Ak som to správne pochopila, ak SZČO cestuje do iného mesta za prácou, auto má v prenájme, účtuje si PHL na základe cestovných príkazov a v nich aj stravné? Tak si už nemôže kúpiť SL.? Ospravedlňujem sa, ak sa opakujem, ale nejak túto tému neviem pochopiť, Díky.