husatko
02.03.06,12:02
Zdravím všetkých.
Mám obrovský problém!
Mám výrobnú živnosť - kovoobrábanie, mám vytvorenú dielňu na svojom pozemku v mestskej časti. Dielňu som si však vytvoril ešte ako fizická osoba, takže po začatí živnosti ju chcem ohlásiť ako prevádzku. Starosta mestskeho úradu mi však nechce dať povolenie nielenže na odsúhlasenie prevádzkových hodín, ale ani na jej otvorenie-zriadenie.
Čo s tým teraz? Ako mám postupovať ďalej, pretože pri mojej činnosti je prevádzka nevyhnutná.
Prosím, poraďte ako ďalej ?

Oceňujem každú dobrú radu.
Zita5
02.03.06,11:04
Zdravím všetkých.
Mám obrovský problém!
Mám výrobnú živnosť - kovoobrábanie, mám vytvorenú dielňu na svojom pozemku v mestskej časti. Dielňu som si však vytvoril ešte ako fizická osoba, takže po začatí živnosti ju chcem ohlásiť ako prevádzku. Starosta mestskeho úradu mi však nechce dať povolenie nielenže na odsúhlasenie prevádzkových hodín, ale ani na jej otvorenie-zriadenie.
Čo s tým teraz? Ako mám postupovať ďalej, pretože pri mojej činnosti je prevádzka nevyhnutná.
Prosím, poraďte ako ďalej ?

Oceňujem každú dobrú radu.


Aký dôvod úvadza , to je dôležité , aby si to vedel .
Zita5
02.03.06,11:05
Aký dôvod úvadza , to je dôležité , aby si to vedel .

Kovoobrábacia dielňa potrebuje okrem iného aj súhlas životného prostredia , hygieny a podobne , aby tam nebol problém .
husatko
02.03.06,11:09
súhlas zo životného prostredia mám - starosta tomu neveril tak volal predo mnou priamo riaditeľovi úseku životného prostredia - ich nezaujíma pri zriaďovaní nič, prídu až po zriadení na kontrolu - na to som pripravený
husatko
02.03.06,11:15
poraďte prosím, čo ďalej a na koho sa môžem obrátiť?
Zita5
02.03.06,11:19
poraďte prosím, čo ďalej a na koho sa môžem obrátiť?

Pokiaľ si si podal písomne žiadosť o povolenie zriadenia prevádzky , tak musíš dostať písomne aj odpoveď . Ak by odpoveď znela že neschvaľujú , máš právo sa odvolať a skúšať to týmto spôsobom . Nie je predsa možné , že životné prostredie Ti predbežný súhlas dalo a starosta si bude robiť čo chce . Však je to aj v jeho záujme , Ty dane za podnikateľské priestory budeš platiť obci , ktorá z toho žije , buduje a podobne .
Zita5
02.03.06,11:23
poraďte prosím, čo ďalej a na koho sa môžem obrátiť?

Ešte by som Ti podaila ak v okolí Tvojho miesta bydliska existuje živnostenská komora , tak skúšaj a cez komoru . Choď sa poradiť a povedať o čo vlastne sa jedná . CHceš zamestnať aj nejakých ľudí ? Ak áno tak apeluj aj Tým , že zamestnáš niekoho a podobne .
Heleč
02.03.06,11:24
Možno nechce problém v obytnej časti. Kooobrábanie je hlučné a obyvatelia okolo by sa mohli sťažovať.
husatko
02.03.06,11:27
Práve toto je aj môj názor.
MČ tak prichádza o peniaze a ja si nemôžem dať do nákladov nič.(energia.....)

Skúsim to však znova. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
husatko
02.03.06,11:29
Jedna sa o mestsku časť pod lesom, kde su len rodinné domy.
Moja dielňa, resp. môj pozemok je úplne na okraji, pod lesom, skoro mimo civilizácie.
Zita5
02.03.06,11:33
Jedna sa o mestsku časť pod lesom, kde su len rodinné domy.
Moja dielňa, resp. môj pozemok je úplne na okraji, pod lesom, skoro mimo civilizácie.


Ja v tom nevidím problém , jedine že starosta z nejakých príčin by bol osobne zaujatý .
husatko
02.03.06,11:35
zrejme chce nejaku kešovku.
Ja v tom nevidím nič iné.
Zita5
02.03.06,11:41
zrejme chce nejaku kešovku.
Ja v tom nevidím nič iné.

Tak potom ,kde je problém ak ho máš okuknutého , tak konaj , určite Ti to za to stojí , či nie ?;) :)
Barbara43
07.03.06,08:02
K Tvojmu problému o nevydaní súhlasu:
- obráť sa na Okresnú prokuratúru, v správnom konaní to musia vyriešiť. Veď je to protiústavné, pretože Ty podnikáš na svojom, od nikoho nič nežiadaš a to je vlastne diskriminácia. A diskriminovať je v Ústave SR zakázané. Čiže žiadne prosenie, žiadne plakanie - takto to musíš riešiť. Je to síce neprirodzené, ale prokuratúru musí ešte asi dlho učiť našich radných pánov ako spolupracovať so živnostníkmi a podnikateľmi. Držím Ti palce, maj sa pekne. Barbara
adka2001
07.03.06,19:13
Kedysi mal tento problém jeden klient v Žiline pri otváraní prevádzky a poradil mu vtedy - cca. 2 roky vzad, že na to nemá právo, lebo to je len oznamovacia povinnosť - teda bysi mal obci len oznámiť prevádzku, nie žiadať o povolenie jej otvorenia. Skús si to preveriť z tejto stránky.:rolleyes:
fizzy
12.03.06,18:34
Dobry den...neviem poradit na spominany problem, ale rad by som vyuzil uz vytvorenu temu a nezakladal dalsiu kedze sa to jedna prevadzky...dufam ze autor tejto temy nebude proti.

Som zivnostnikom so sidlom firmy s adresou trvaleho bydliska. Mam v podnajme kancelariu v administrativnej budove, kde mam aj ohlasenu prevadzku. Prosim Vas mam eset nejaku povinnost napisat, ja neviem co..napr stanovy alebo na nejaky iny urad este nahlasit tuto skutocnost (vytvorenie prevadzky)? A este jednu otazku ohladne prevadzky, moja fakturacna adresa ostava tymto aj tak nezmenena? cize adresa sidla firmy?

Dakujem za hocijaku radu ;)
KEJKA
12.03.06,19:04
Dobry den...neviem poradit na spominany problem, ale rad by som vyuzil uz vytvorenu temu a nezakladal dalsiu kedze sa to jedna prevadzky...dufam ze autor tejto temy nebude proti.

Som zivnostnikom so sidlom firmy s adresou trvaleho bydliska. Mam v podnajme kancelariu v administrativnej budove, kde mam aj ohlasenu prevadzku. Prosim Vas mam eset nejaku povinnost napisat, ja neviem co..napr stanovy alebo na nejaky iny urad este nahlasit tuto skutocnost (vytvorenie prevadzky)? A este jednu otazku ohladne prevadzky, moja fakturacna adresa ostava tymto aj tak nezmenena? cize adresa sidla firmy?

Dakujem za hocijaku radu ;)
fakturačná adresa je tá istá, podľa ŽL. prevádzku by si mal nahlásiť MÚ a mať inšpekčnú knihu. Ale niektoré MU akoby to nevyžadovali a iné zasa dávajú pokutu. Tak neviem.
Fakturačnú adresu si môžeš zmeniť ale neodporúčam, lebo trvalé bydlisko je istejšie. A pre účely DPH ani nemáš inú možnosť.
Mohol by si si zadať koršešpondenčnú adresu, Na faktúrach by dávali aj presné meno a bydlisko, ale posielali by to na adresu kancelárie. Lenže to sa oplatí, ak máš na to dôvod.
fizzy
15.03.06,07:32
Inspekcnu knihu uz mam, ale nahlasoval a potvrdzovali mi ju na zivnostenskom urade...to mam ist este s nou na MU (typujem ze to je mestsky urad)?
lenkak
15.03.06,17:07
uhádol si.
fizzy
19.03.06,15:53
uhádol si.
Takze s nou musim ist este na mestsky urad? a to naco? :(

mimotemy Este mam taku otazku, resp na overenie, ked zacinam podnikat (zivnostnik) tak do socialnej poistovne sa nemusim ist ani zahlasovat, vsak? az po roku...prosim potvrdte mi to alebo vyvratte...
mysimis
19.03.06,15:59
Ale ak si chceš platiť dobrovoľne aspoň nemocenské tak by si sa tam mal ísť prihlásiť. Toto odporúčam každému klientovi, lebo človek nikdy nevie čo sa prihodí a potom má aspoň trošku koruniek z pn a počas trvania pn sa neplatí.
fizzy
19.03.06,18:43
OK dakujem mysimis. Necham to az na ten dalsi rok...alebo uvidim este...

Este ak by mi vedel odpovedat na predoslu otazku ci musim ist s inspekcnou knihou (z prevadzky) aj na mestsky urad, ak ano tak preco?

Dakujem vam
lenkak
19.03.06,19:38
Na MU ohlásiť zriadenie prevádzky, aj s otváracou dobou.
jess
20.03.06,06:12
Lenka , prosím ťa a načo by išiel na MÚ s inšpekčnou knihou prevádzky ???? Ja som už otvárala viaceré prevádzky v rôznych mestách a nikdy som na MÚ nenosila inšpekčnú knihu . Na MÚ len vypíšeš papier, kde oznamuješ MÚ, že si zriadila prevádzku a oznamuješ otváracie hodiny. Následne ti po úhrade poplatku vystavia rozhodnutie, ale Inšp.knihu ti k tomu netreba .

FIZZY pozri aj link , príspevok č.6

http://www.porada.sk/showthread.php?p=191946#post191946
Zita5
20.03.06,06:30
OK dakujem mysimis. Necham to az na ten dalsi rok...alebo uvidim este...

Este ak by mi vedel odpovedat na predoslu otazku ci musim ist s inspekcnou knihou (z prevadzky) aj na mestsky urad, ak ano tak preco?

Dakujem vam


fizzy , lenka nemyslela , aby si bral inšpekčnú knihu zo sebou na MÚ ,z jej odpovede to nevyplýva , na MÚ na oddelení podnikateľskej činnosti musíš ohlásiť prevádzku , kde okrem toho , že Ti dajú potvrdenie o otváracích hodinách ,ktoré si Ty určíš a MÚ dá následne súhlas .Zároveň dajú aj tlačivo s ktorým budeš musieť obehať niektoré oddelenia, aby dali súhlas na otvorenie takejto prevádzky . Neviem o čo konkrétne sa jedná u Teba , to záleží od podnikateľskej činnosti , na ktorú máš zriadenú prevádzku .
fizzy
21.03.06,16:35
OK...vcera som bol na MU po tlacivko. Vecer som si ho prestudoval, zohnal potrebne kopie a dnes som ho zaniesol spat. Mam prevadzku na administrativne ucely, kancelariu v administrativnej budove ktora bola aj na tieto ucely skolaudovana, takze som nepotreboval ani potvrdenie zo stavebneho uradu ale vsade odomna pytali zmluvu ohladne odvozu a zneskodnenia odpadkov :confused: ...tak sa pojdem popytat najprv k mojmu najomcovi ci take nieco ma lebo v zmluve to nemam zahrnuteee:mee: a potom musim ist spisat zmluvu s nasou mestskou firmou ktora odvaza odpadky...same behanie po uradoch.
Dakujem ze ste ma upozornili ze mam ist na MU lebo by ma to ani nenapadlo, som myslel ze ked na zivnostenskom je nahlasene tak to staci.
Zita5
21.03.06,16:42
OK...vcera som bol na MU po tlacivko. Vecer som si ho prestudoval, zohnal potrebne kopie a dnes som ho zaniesol spat. Mam prevadzku na administrativne ucely, kancelariu v administrativnej budove ktora bola aj na tieto ucely skolaudovana, takze som nepotreboval ani potvrdenie zo stavebneho uradu ale vsade odomna pytali zmluvu ohladne odvozu a zneskodnenia odpadkov :confused: ...tak sa pojdem popytat najprv k mojmu najomcovi ci take nieco ma lebo v zmluve to nemam zahrnuteee:mee: a potom musim ist spisat zmluvu s nasou mestskou firmou ktora odvaza odpadky...same behanie po uradoch.
Dakujem ze ste ma upozornili ze mam ist na MU lebo by ma to ani nenapadlo, som myslel ze ked na zivnostenskom je nahlasene tak to staci.

Čiže ani si nebol prekvapený . To máš ešte stastie , že zriaduješ len kanceláriu .:rolleyes:
fizzy
21.03.06,19:21
jj...

len este nemam ani vyrobene tabulky na dvere a ani na otvaracie hodiny :(
Zita5
21.03.06,19:22
jj...

len este nemam ani vyrobene tabulky na dvere a ani na otvaracie hodiny :(

No tak s tým si pohni a označ si firmu , lebo to je prvé pri vstupe kontroly zo ŽÚ a dávajú za to pokutu . No za čo už dnes nedávajú , nie ?:rolleyes:
lenkak
21.03.06,19:27
Zatiaľ Ti postačí vycapená aj obyčajná A4 s vytlačenými údajmi.
fizzy
22.03.06,17:40
Ej..to fakt? sakra...nemam na dverach nic kvoli tomu ze v kancli nemam este nic, okrem nabytku...a este tam ani nechodim :(
Tak to musim rychlo zmenit ;) dakujem za upozornenie...

Akym sposobom mate vyvesene vy otvaracie hodiny? myslim ci tabulku mate nalepenu na dverach alebo priklincovanu :))) ...lebo hutam ze ako to dat na dvere tak aby som im ich neposkodil :(

Zaciatok cinnosti v prevadzke mam na 15.3. tak dufam ze do pondelka nepridu, to by som mal mat uz aj PC a doplnky v kancli...
Zita5
22.03.06,17:46
Ej..to fakt? sakra...nemam na dverach nic kvoli tomu ze v kancli nemam este nic, okrem nabytku...a este tam ani nechodim :(
Tak to musim rychlo zmenit ;) dakujem za upozornenie...

Akym sposobom mate vyvesene vy otvaracie hodiny? myslim ci tabulku mate nalepenu na dverach alebo priklincovanu :))) ...lebo hutam ze ako to dat na dvere tak aby som im ich neposkodil :(

Zaciatok cinnosti v prevadzke mam na 15.3. tak dufam ze do pondelka nepridu, to by som mal mat uz aj PC a doplnky v kancli...

Nemohol by si si umiestniť tabuľku nie na dvere , ale niekde na stenu .Ešte nezabudni , ak máš kanceláriu v prenájme , tak aj pri vstupe do budovy by si mal mať označenie firmy .
fizzy
22.03.06,18:21
JJ...to viem...len to musim zajtra ist dat urobit...
vedla dveri je taka mala tabulka ale tam dam maximalne obchodne meno a moje meno + mozno telefon....
lenkak
22.03.06,18:52
Nalepená postačuje, hlavne, že tam je a je na viditeľnom mieste.
sta
27.09.06,05:15
ahojte, možno som sa presne netrafila do témy,ale neviem tu podobnú nájsť a nechcem zakladať novú.
Chcela by som Vás poprosiť o radu v jednej veci s ktorou si neviem pomôcť. Klient si otvára prevádzku v prenajatých priestoroch. Má podpísanú Zmluvu o budúcej nájomnej zmluve. Túto zmluvu podpísal ako SZČO. Lenže medzitým sa rozhodol založiť s.r.o. a všetko čo sa týka tejto prevádzky bude patriť pod s.r.o., takže aj nájomná zmluva by mala byť spísaná s s.r.o. Neviete akým spôsobom sa to dá vyriešiť, keď zmluva o budúcej zmluve je vystavená naňho ako SZČO a nájomná zmluva bude vystavená na s.r.o.??? :confused:
jana32
28.09.06,11:04
Ptrebujem veľmi súrne radu, z príspevkov na tému zriadenie prevádzky stále nemám jasno v tom, či súhlas - nesúhlas starostu so zriadením prevádzky v obci má dopad na samotné zriadenie. Ide o prevádzku na výkup batérii, obehali sme čo bolo treba a vyzerá tak že jediný kto nám robí problém je práve starosta. Bola som na tom, že on sa má vyjadriť k zriadeniu, ale jeho nesúhlas neovplyvní rozhodnutie zriadiť. Prosím neviete kde - v akom predpise vlastne zistím aké sú jeho kompetencie v tomto smere? Tlačí ma zúfalo čas. Ďakujem
Zita5
28.09.06,11:07
Ptrebujem veľmi súrne radu, z príspevkov na tému zriadenie prevádzky stále nemám jasno v tom, či súhlas - nesúhlas starostu so zriadením prevádzky v obci má dopad na samotné zriadenie. Ide o prevádzku na výkup batérii, obehali sme čo bolo treba a vyzerá tak že jediný kto nám robí problém je práve starosta. Bola som na tom, že on sa má vyjadriť k zriadeniu, ale jeho nesúhlas neovplyvní rozhodnutie zriadiť. Prosím neviete kde - v akom predpise vlastne zistím aké sú jeho kompetencie v tomto smere? Tlačí ma zúfalo čas. Ďakujem

Súhlas Obecného úradu kde sa prevádza zriaďuje je dôležitý - . Výkup batérii je dosť vážna vec z oblasti životného prostredia . Ak obec nedá súhlas na zriadenie takejto výkupne , mala by svoje stanovisko dať písomne z akého dôvodu neudelila súhlas . V prípade sa môžete odvolať , ale starosta musí mať na to vážne dôvody .

Ja by som neváhala nad kompetenciami starostu , pretože každá prevádzka podobného druhu , akú prevádzkujete musí byť povolená .
jana32
28.09.06,11:14
Súhlas Obecného úradu kde sa prevádza zriaďuje je dôležitý - . Výkup batérii je dosť vážna vec z oblasti životného prostredia . Ak obec nedá súhlas na zriadenie takejto výkupne , mala by svoje stanovisko dať písomne z akého dôvodu neudelila súhlas . V prípade sa môžete odvolať , ale starosta musí mať na to vážne dôvody .

Zitka prosím ťa zatiaľ síce nemáme žiadne písomné vyjadrenie ale ak teda nebude súhlasiť tak tu prevádzku tam zriadiť nemôžeme, áno? Nevieš mi náhodou poradiť aj o tom predpise ktorý upravuje starostove komptencie? Dík
Zita5
28.09.06,11:17
Ja by som nehľadala kompetencie starostu , ale si preštuduj Zákon o životnom prostredí ..následne Stavebný zákon a povinnosti , ktoré Ti vyplývajú .
jana32
28.09.06,11:23
Ja by som nehľadala kompetencie starostu , ale si preštuduj Zákon o životnom prostredí ..následne Stavebný zákon a povinnosti , ktoré Ti vyplývajú .

V poriadku, beriem na vedomie a ďakujem
Zita5
28.09.06,11:37
V poriadku, beriem na vedomie a ďakujem

Janka počkaj ešte možno Ti niekto pripojí link , kde nájdeš kompetencie starostov , ale ja si myslím , že obe strany máte nejaké vzájomné povinnosti , ktoré musíte splniť, aby to bolo písomne potvrdené zo strany obce. Obec si bude klásť podmienky na základe zákona , ktorý ich k tomu zaväzuje a Vy ich musíte spĺňať .

Toľko moja odpoveď .:)