Bunkai.Satori
03.02.13,14:46
Dobry den,

Dovolte mi poziadat vas o radu, ci je technicky mozne zalozit a dalej riadit SRO zo zahranicia. Spolocnost bude fungovat cez internet, cize fyzicka pritomnost na Slovensku koli riadeniu spolocnosti samej potrebna nie je. Netusim vsak, ako to je s potrebou byt na Slovensku vzhladom k slovenskej legislative a uradom.

* Mozem poverit externu spolocnost ktora mi firmu zalozi bez mojej pritomnosti?
* V pripade danovej kontroly, moze ma tato spolocnost/osoba plne zastupovat bez mojej pritomnosti?
* Kedze pracujem v zahranici a mam tu prijem, potrebujem platit na Slovensku zdraovne a socialne odvody?


Pracujem relativne daleko a okamzite vybavenie dovolenky je relativne komplikovane. Taktiez cesta na Slovensko je dobrych 10 hodin. Z tychto dovodov by som uvital, kebyze som vlastnikom slovenskej SRO, avsak administrativne zalezitosti su riesenie poverenou osobou/spolocnostou na Slovensku.


Kedze mam v zahranici staly plat, momentalne je vyhodne pouzit moj prijem na rozbeh, nez aby som sa presunul na Slovensko, a znizil si tak svoj prijem.

Mockrat vdaka.
KEJKA
03.02.13,14:08
SRO je samostatný právny subjekt a môžeš ju založiť bud sám, alebo tebou poverená = splnomocnená osoba.
Následne tú osobu, alebo niekoho iného môžeš splnomocniť na zastupovanie pri daňovom konaní, ale aj pri iných záležitostiach, so štátnou správou všeobecne. Zriadiť si elektronické podávanie je v takom prípade samozrejmosťou.
Ak v sro nebudeš zamestnaný, čo nemusíš byť, nevzniká dôvod, aby si platil nejaké odvody.
Daň z príjmov sa zvyšuje z 19% na 23% - nevadí?

Píšem z vlastnej skúsenosti, mala som klienta - Slováka - trvale bytom v Anglicku, ktorý si založil sro na Slovensku a niekoľko rokov podnikal. Potom sa mu predsa len vyriešila rodinná a finančná situácia tak, že zostal trvalo v zahraničí, sro už nebola zaujímavá, tak sa rozhodol sro zrušiť - tak som mu spravila aj likvidáciu. teda určite to ide.
Bunkai.Satori
03.02.13,14:38
Ahoj Kejka,

vynikajuca rada aj s praktickym dokazom, ze to ide. Mockrat vdaka.

Ak si odmyslime administrativu so samontym podnikanim voci klientom, je tej zvysnej administrativy voci statnej spravy vela? Kedze sksenot so samotnou SRO zatial nemam, netusim o ake mnozstvo prace budem ziadat osobu, ktora by ma mala zastupovat.

Administrativu voci klientom si samozrejme ustrazim sam elektronicky zo zahranicia.

Dakujem a prajem pekny den.
KEJKA
03.02.13,15:11
ide sro-slovenský subjekt
je to isto registrácia daň z príjmov právnických osôb
takmer isto daň z pridanej hodnoty podľa §7a) minimálne
z toho vyplýva štvrťročný súhrnný výkaz k DPH, a DP DPH v prípade nákupov z EU a mimo EU - možno mesačne.

odpadá daň zo mzdy, kedže zamestnaný nebudeš a ani nikoho zamestnávať nebudeš.
komunikácia s DU bude elektronická, tak hlavne bude záležať od množstva dokladov - to je skôr parketa pre náročnosť spracovania účtovníctva.

ďalej účet BU - ktorý bude v SR, dispozičné právo si necháš, ale kontakt s bankou v prípade potreby zmien, preberania výpisov, rušenia a založenia iného účtu.............ďalší subjekt.

ďalej sídlo firmy - virtuálne? nejaká kancelária musí byť, resp aspoň poštová schránka. Sídlo je povinné a k tomu treba aj súhlas vlastníka. ten to zadarmo neurobí, ledaže máš tu rodinu alebo dobrého kamaráta. Doposielanie pošty načas tvojej účtovníčke, resp. zástupcovi - ďalšia parketa.
momentálne ma viac nenapadá - akurát vybehnúť na príslušné miesto zakaždým, ked si niektorá inštitúcia niečo zmyslí.
Bunkai.Satori
03.02.13,15:48
Dakujem Kejka.

Skvele rady. Ako sa to clovek dozvie, kedy, kde co ma vybavit? Co ak na nieco zabudnem? Existuje nejaka prirucka, ktora mi povie, kedy potrebujem co, a budem sa moct na to spolahnut?
KEJKA
03.02.13,18:14
na všetky existujú príručky a ako vždy, nič nie je úplné a komplexné, neviem, čo máš na mysli. Existuje aj kalendár podnikateľa, kalendár daňovníka,....atd.
Moja SRO
04.02.13,18:01
Založiť spoločnosť môžeš aj "na diaľku", v tomto prípade neodporúčam experimentovať, ale obrátiť sa na niektorú zo spoločností (je ich veľké množstvo), ktoré sa týmto zaoberajú. Tie spravidla disponujú nielen dobrým prehľadom v uvedenej oblasti, ale aj zaručeným elektronickým podpisom, prostredníctvom ktorého realizujú podania na základe udeleného plnomocenstva. Pri takomto elektronickom podaní ušetríš nielen stres, ale aj značnú časť nákladov, ktoré by inak bolo nutné vynaložiť na založenie spoločnosti (ušetríš viac ako 50 % notárskych, správnych a súdnych poplatkov). Po založení spoločnosti môžeš splnomocniť účtovnú kanceláriu alebo daňového poradcu, a tí budú oprávnení zastupovať tvoju spoločnosť voči daňovému úradu, štátnej správe a pod.
V prípade, ak s vlastnou SRO neuzatvoríš pracovný pomer (tzn. nezamestnáš sa v nej), nevznikne spoločnosti povinnosť odvádzať odvody do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne.