Tada11
03.02.13,15:50
Prosím vás kedy mám prihlasovať dohodára ak neviem, ktoré dni bude robiť? A to mám robiť prihlášku po každom mesiaci či ako?
veronikasad
03.02.13,14:58
Dohodárov, ktorí platia zdr.poistenie, príhlasuješ do 8 kal. dní od začiatku výkonu práce. Následne - do konca nasl. kal.mesiaca, nahlásiš dni, v ktorých skutočne prácu vykonávali. Keď dohoda skončí, odhlásiš dohodára rovnako do 8 kal.dní.
Tada11
03.02.13,17:52
Ked som prešvihla lehotu mám čakať pokutu?
Tada11
09.02.13,16:55
A nefunguje to tak, že ak viem, že dohodár bude robiť dni od 5. do 10. nahlásim ho na tieto dni a po desiatom ho odhlásim a tak dokola každý mesiac?
veronikasad
09.02.13,17:04
A nefunguje to tak, že ak viem, že dohodár bude robiť dni od 5. do 10. nahlásim ho na tieto dni a po desiatom ho odhlásim a tak dokola každý mesiac?
Funguje, ale až potom, ako ho do 8 kal.dní prihlásiš ako dohodára. Mesačne nahlasuješ do ZP neodpracované dni. Keď s ním dohodu ukončíte - do 8 kal. dní ho odhlásiš.
Tada11
09.02.13,18:27
TAkže k 1.1.2013 som prihlásila teraz vo februári nahlásim dni, ktoré odpracovali, ale neodhlasujem. Odhlásim až napr. v máji keď dohodu ukončím. Dobre tomu rozumiem? A ešte jedna otázka. Ak je dohodár zároveň evidovaný na úrade práce nemusí sa nahlasovať v dni keď nepracuje na dohodu do ZP ako platiteľ, však?
Mila123
09.02.13,18:52
TAkže k 1.1.2013 som prihlásila teraz vo februári nahlásim dni, ktoré odpracovali, ale neodhlasujem. Odhlásim až napr. v máji keď dohodu ukončím. Dobre tomu rozumiem? A ešte jedna otázka. Ak je dohodár zároveň evidovaný na úrade práce nemusí sa nahlasovať v dni keď nepracuje na dohodu do ZP ako platiteľ, však?

ale mňa by zaujímalo,čo konkrétne robil 01 01, na aký druh práce má dohodu vystavenú? keď tento deň bol štátny sviatok, zvyčajne sa nepracuje (zákon to obmedzuje) a sú činnosti, kt. sa môžu vykonávať......
Tada11
09.02.13,18:56
No ja som asi úplne mimo... Ja som dohodára prihlásila od dňa kedy mu platí dohoda. Asi zle.... Môžete mi prosím niekto vysvetliť čo s tým?
Mila123
09.02.13,18:59
No ja som asi úplne mimo... Ja som dohodára prihlásila od dňa kedy mu platí dohoda. Asi zle.... Môžete mi prosím niekto vysvetliť čo s tým?
do ZO sa hlási dohodár, nie od kedy má platnú dohodu, ale kedy prvýkrát vykonával práce na základe platnej dohody, s odhláškou je to presne opačne......
dokonca sa stáva, že posledný prac. deň odhlásiš dohodára a potom po spracovaní miezd hlásiš odpracované dni........
Tada11
09.02.13,19:04
Čiže k tomu môjmu príkladu vyššie. K 5.1.2013 nahlásim dohodára do ZP robí ro 10.1.2013. Dohoda lae pokračuje, nie je ukončená. Ako mám postupovať? Prepáčte ale ja tomu vážne nerozumiem. Strašná motanica.
Mila123
09.02.13,19:22
Čiže k tomu môjmu príkladu vyššie. K 5.1.2013 nahlásim dohodára do ZP robí ro 10.1.2013. Dohoda lae pokračuje, nie je ukončená. Ako mám postupovať? Prepáčte ale ja tomu vážne nerozumiem. Strašná motanica.

dohoda je platná od 02 01 2013
prvýkrát do práce nastupuje (iba ten jeden deň) 10 01 2013 Z 2D K 2D (prihlásenie do 8.dní)
jeho práca je potom od 10 01 2013 - 15 01 2013 = 10 01 2013 Z 2D
15 01 2013 K 2D (odhlásenie do 8 dní)
zmeny sa vykonávajú do 28 02 2013 za mesiac 01 / 2013
mondes
09.02.13,19:50
Dohodárov, ktorí platia zdr.poistenie, príhlasuješ do 8 kal. dní od začiatku výkonu práce. Následne - do konca nasl. kal.mesiaca, nahlásiš dni, v ktorých skutočne prácu vykonávali. Keď dohoda skončí, odhlásiš dohodára rovnako do 8 kal.dní.

Prosím Vás, tiež mám v tom chaos. Ak dohodár vykonával prácu napr. od 5.1. do 10.1. a tak isto vo februári v marci, až kým dohoda neskončí, teda 5 dní v každom mesiaci, tak na ostatné dni sa predsa zo ZP odhlasuje. Nie?

Načo mám potom nahlasovať skutočne odpracované dni? Vďaka za ujasnenie.
veronikasad
09.02.13,19:53
Prosím Vás, tiež mám v tom chaos. Ak dohodár vykonával prácu napr. od 5.1. do 10.1. a tak isto vo februári v marci, až kým dohoda neskončí, teda 5 dní v každom mesiaci, tak na ostatné dni sa predsa zo ZP odhlasuje. Nie?

Načo mám potom nahlasovať skutočne odpracované dni? Vďaka za ujasnenie.
Prepáč - v prísp. č. 5 bol preklep. Nahlasujú sa neodpracované dni, nie odpracované. V OLYMP-e si ale "zaklikáš" v prac.kalendári pri evidencii zdr.poistenia odprac.dni - na neodpracované ti dohodára cez Oznámenie ... odhlási.
Tada11
10.02.13,11:31
Ešte by som sa chcela opýtať na prípad keď ja dopredu neviem, ktoré dni bude robiť. Napr. 5.1. , 6.1. robí potom týždeň nie a zas 12.1., 13.1. robí. Môžem urobiť to, že ho nahlásim na posledný deň v mesiaci t.j. 31.1. a keď budem mať dochádzku urobím výkaz do ZP a tam budú dni, ktoré odpracoval a ktoré nie?
VÍNO NITRA
10.02.13,11:49
Tada11: Nemôžeš to tak robiť. Prihlásiš do 8 pracovných dní od vtedy, ako prvýkrát začal vykonávať prácu a keď dohoda neskončila, tak až v ďalšom mesiaci po spracovaní výplat, kedy máš v ruke dochádzku k výplatám, poodhlasuješ, prípadne poprihlasuješ podľa tej dochádzky. Toto treba urobiť do odoslania výkazu, teda do konca februára za január. Takto to viem zo školenia s p. Mihálom a z porady, ako píšu aj iné dievčatá.
Mila123
10.02.13,11:52
Ešte by som sa chcela opýtať na prípad keď ja dopredu neviem, ktoré dni bude robiť. Napr. 5.1. , 6.1. robí potom týždeň nie a zas 12.1., 13.1. robí. Môžem urobiť to, že ho nahlásim na posledný deň v mesiaci t.j. 31.1. a keď budem mať dochádzku urobím výkaz do ZP a tam budú dni, ktoré odpracoval a ktoré nie?
musíš vedieť kedy začína v práci, pretože potom firma porušuje ZP....pretože platí, že pri dohode o V má povinnosť viesť evidenciu, v nej dátum výkonu práce a počet hodín....
pri DoPČ dátum výkonu a presne prac. dobu., t.j. od-do......
túto povinnosť majú všetky org. evidencia sa vedie v písomnej forme....
a bola by som zvedavá, že ako budeš sa obhajovať pred ZP, z dôvodu nesprávneho vykazovania....a tie sankcie !!!!!!!

nebola si nikde na školení????
mondes
10.02.13,12:09
Funguje, ale až potom, ako ho do 8 kal.dní prihlásiš ako dohodára. Mesačne nahlasuješ do ZP neodpracované dni. Keď s ním dohodu ukončíte - do 8 kal. dní ho odhlásiš.

Aj tak tomu veľmi nerozumiem. Ak dohodár pracoval v januári napr. 5 dní a po nich sa musí hlásiť do ZP ako samoplatiteľ a tak to robí každý mesiac, tak načo sa mjú ešte nahlasovať neodpracované dni? VEď ak je prihlásený ako samoplatiteľ, tak je jasné, že vtedy nepracoval. Vďaka.
Tada11
10.02.13,12:17
Z tohot mi ale vychádza, že im urobím zmluvy na skrátené uväzky a hotovo. Toto je na prúser takto to motať každý mesiac. Mne ale ilo o to, že baby u nás zarobia pár fukov a naďalej sú evidované na úrade práce takto ich vyradia...
Tada11
10.02.13,12:40
NIe som mzdárka ale do teraz nebol problém vyriešiť si našich dvoch dohodárov, že sa to takto skomplikuje...
mondes
10.02.13,15:17
Aj tak tomu veľmi nerozumiem. Ak dohodár pracoval v januári napr. 5 dní a po nich sa musí hlásiť do ZP ako samoplatiteľ a tak to robí každý mesiac, tak načo sa mjú ešte nahlasovať neodpracované dni? VEď ak je prihlásený ako samoplatiteľ, tak je jasné, že vtedy nepracoval. Vďaka.

Posúvam.
Mila123
10.02.13,15:39
Aj tak tomu veľmi nerozumiem. Ak dohodár pracoval v januári napr. 5 dní a po nich sa musí hlásiť do ZP ako samoplatiteľ a tak to robí každý mesiac, tak načo sa mjú ešte nahlasovať neodpracované dni? VEď ak je prihlásený ako samoplatiteľ, tak je jasné, že vtedy nepracoval. Vďaka.

do ZP sa nehlásia neodpracované dni, ale iba tie dni kedy pracuje.....
mondes
10.02.13,15:43
Prepáč - v prísp. č. 5 bol preklep. Nahlasujú sa neodpracované dni, nie odpracované. V OLYMP-e si ale "zaklikáš" v prac.kalendári pri evidencii zdr.poistenia odprac.dni - na neodpracované ti dohodára cez Oznámenie ... odhlási.

Mila a to zvýraznené čo znamená. Ty píšeš, že sa nahlasujú odpracované dni, no veronika tvrdí niečo iné.
Mila123
10.02.13,15:49
Mila a to zvýraznené čo znamená. Ty píšeš, že sa nahlasujú odpracované dni, no veronika tvrdí niečo iné.
akým kódom hlásiš nedopracované dni do ZP????? žiadnym.....

prihlasuje sa dohodár na výkon práce kódom Z 2D v intervale od - do ukončenie, odhlasenie je = K 2D
na dni keď nepracuje nie je prihlásený uvedeným zamestnávateľom ......
ako to napísala Veronika????? to vysvetlí ona sama najlepšie
idem pozrieť znenie zákona......
mondes
10.02.13,15:54
OK, ešte mi vysvetlí, načo sa musia do konca nasl. mesiaca hlásiť odpracované dni, keď ak dohodár pracuje napr. 3 dni v týždni, tak po každých tých troch dnoch ho zamestnávateľ zo ZP odhlasuje. Takže to, koľko dní odpracoval predsa má ZP v evidencii, nie? Ďakujem.
Mila123
10.02.13,15:58
OK, ešte mi vysvetlí, načo sa musia do konca nasl. mesiaca hlásiť odpracované dni, keď ak dohodár pracuje napr. 3 dni v týždni, tak po každých tých troch dnoch ho zamestnávateľ zo ZP odhlasuje. Takže to, koľko dní odpracoval predsa má ZP v evidencii, nie? Ďakujem.
trochu to pletieš.....
odpracované dni hlási ZĽ stále do posledného dňa nasledujúceho mesiaca.....
a predtým do 8. dní prvý prac. deň ....
a posledný pracovný deň pri ukončení dohody.....
mondes
10.02.13,16:08
No veď. Ale skúsim príklad.
Dohodár odpracuje v januári 10 dní, vo februári 10 atd, až do ukončenia dohody. Po každých 10 tich dňoch ho musí zamestnávateľ odhlásiť so ZP a dohodár sa prihlasuje ako samoplatiteľ a ním zostane až do februára, kedy opáť ho zamestnávateľ prihlási na 10 dní a po nich odhlási. Takže ak zamestnávateľ stále takto odhlasuje a prihlasuje, tak ZP predsa vie, že koľko má ten dohodár odpracované a koľko neodpracované dni. Tak načo má ešte do posledného dňa nasl. mesiaca hlásiť odpracované dni?
Mila123
10.02.13,16:14
No veď. Ale skúsim príklad.
Dohodár odpracuje v januári 10 dní, vo februári 10 atd, až do ukončenia dohody. Po každých 10 tich dňoch ho musí zamestnávateľ odhlásiť so ZP a dohodár sa prihlasuje ako samoplatiteľ a ním zostane až do februára, kedy opáť ho zamestnávateľ prihlási na 10 dní a po nich odhlási. Takže ak zamestnávateľ stále takto odhlasuje a prihlasuje, tak ZP predsa vie, že koľko má ten dohodár odpracované a koľko neodpracované dni. Tak načo má ešte do posledného dňa nasl. mesiaca hlásiť odpracované dni?
nepozerala som ZP, ale myslím si, že ani dohodár nesmie pracovať 10 dní v celku.....(iba v tom prípade, že vieš, že na víkendy sa nemá odhlasovať).......

dohoda začína 05012013
prvýkrát odpracuje 07 01 2013 do 17 01 2013
prihlasujem dohodára do 15 01 2013 kódom 2D a Z ako začiatok
potom mám až povinnosť do 28 02 2013 nahlásiť.....
17 01 2013 2D K - ako koniec

druhý turnus v práci od 28 01 2013 do 08 02 2013
nahlasujem ( do 28 02 2013 ) 2D Z 28 01 2013
a do 31 03 2012 2D K 08 02 2013


atď....
mondes
10.02.13,16:18
Aha, už konečne tomu chápem. Srdečná vďaka.:)
Tada11
11.02.13,06:34
Čo robiť v prípade, že je dohodár v evidencii uchádzačov o zamestnanie alebo na materskej?
Mila123
11.02.13,06:41
Čo robiť v prípade, že je dohodár v evidencii uchádzačov o zamestnanie alebo na materskej?
vykazovanie pre ZP je rovnaké pre dohodárov (okrem D, ID, študentov na DoBPŠ), nie sú iné pravidlá , pre všetkých rovnako.....
Tada11
11.02.13,06:58
Ale dohodár samusí aj v tomto prípade prihlasovať do ZP ako samoplatiteľ na dni, ktoré nepracuje?
paťuška
12.02.13,12:08
Je mi z tých dohodárov do plaču... Mám predavačku na dohodu - robí iba 2 hod denne. Keď som ju nahlásila do všzp v januári - dohoda trvá od r.2012 naďalej, dnes mi prišiel chybový protokol od všzp, že tam poistená nie je. Myslela som, že ju rozdrapím... ale čo ďalej? Je poistená v Dôvere, ako teraz z prihláškou? To že som v omeškaní, viem, ale chcem to dať na správnu mieru. Mám ju prihlásiť podľa dochádzky, ktorú už mám za január alebo k poslednému dňu v mesiaci? Pri prihláške podľa dochádzky mi ju vypíše ku koncu každého týždňa 2D K a v pondelok 2D Z. Je to v poriadku? A ako ďalej? Som z toho zmätená, poraďte prosím...