laruta
02.03.06,12:10
Ahojte všetci,
len nedavno som zacala účtovať v JU a vôbec neviem ako sa vypočítava spotreba PHM u nákladného auta zaradeného do majetku podnikateľa. Taktiež by som potrebolava pomoc pri prepočte odberateľských faktúr v EUR na SKK viem ze sa prepočitava kurzom NBS ale neviem či tým kedy je faktúra vystavená alebo uhradená.

Ďakujem za pomoc
d0d0
17.11.06,15:46
Nenašiel som v príspevkoch ako sa účtuje náhrada za použitie súkromného nákladného vozidla /malá dodávka/ pre potreby firmy.
Je to tak ako u osobného auta 6,20 + PHM ? Alebo sa to inak počíta.
Prosím poraďte.
renča1
17.11.06,15:51
Pri používaní náklad.auta sa nedá, nemôže uplatniť kilom.náhrada 6,2.

Treba si prečítať nasledovné:
http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html
d0d0
17.11.06,15:56
To znamená čo ? Len zaúčujem bločky za nákup PHM ? Sledovať tiež spotrebu ? A KJ sa potom vedie ako u firemného auta ? Alebo ako to mám viesť a evidovať.
Paula
17.11.06,15:57
Nenašiel som v príspevkoch ako sa účtuje náhrada za použitie súkromného nákladného vozidla /malá dodávka/ pre potreby firmy.
Je to tak ako u osobného auta 6,20 + PHM ? Alebo sa to inak počíta.
Prosím poraďte.

Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo (nie prenajaté, vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (§ 19 ods. 2 písm. e/ zákona o dani z príjmov).
Paula
17.11.06,16:00
To znamená čo ? Len zaúčujem bločky za nákup PHM ? Sledovať tiež spotrebu ? A KJ sa potom vedie ako u firemného auta ? Alebo ako to mám viesť a evidovať.

Áno, na základe knihy jázd o kilometroch súvisiacich s podnikaním sa prepočíta nárok na spotrebu PH podľa údajov v tech. preukaze.
d0d0
17.11.06,16:06
Áno, na základe knihy jázd o kilometroch súvisiacich s podnikaním sa prepočíta nárok na spotrebu PH podľa údajov v tech. preukaze.
To znamená že princíp evidencie je potom prakticky ako u firemného auta s tým rozdielom, že nemá nárok na opravy auta a podobne ??
renča1
17.11.06,16:16
dOdO skús pohľadať a klikni na slovíčko nákladné auto a nájdeš strašne veľa tém, rád, skúsenosti a určite aj odpovede na tvoje všetky nezodpovedané otázky.:)
d0d0
17.11.06,16:36
Ano je tam to čo hľadám, posielam obom B
renča1
17.11.06,16:40
mimotemy vďaka.:)