dadika
03.02.13,19:19
Ahojte, poprosila by som poradiť pri prevode obchodného podielu.
Jedná sa o to, či je nutné kôli tomu zvolávať mimoriadne valné zhromaždenie.
V spoločenskej zmluve je uvedené, že :
"Ak s tým spoločníci súhlasia, môže sa rozhodnutie o zásadnej alebo inej otázke, ktoré by sa malo urobiť na VZ prijať aj mimo VZ. V takomto prípade je rozhodnutie spoločníkov prijímané na základe ich prejavov urobených písomným, resp. elektronickým prejavom. Toto rozhodnutie je nutné uviesť v najbližšom zápise VZ."

............ ale asi bude treba, lebo jedno meno už nebude figurovať a treba zmeniť aj celú spoločenskú zmluvu.
Či netreba?

A ešte 1 otázka:
Ak predávam podiel za polovičnú sumu, ako to bude teraz uvedené v spoločenskej zmluve - myslím rozsah splatenia?

Napr.:
ja mám 20% podiel spoločnosti za cca 2000 € a idem ho predať môjmu spoločníkovi, ktorý má už 40% za cca 4500 €. Môj podiel mu však predám len za polovicu, teda za 1000,- €
On tam bude mať napísané 4500 + 2000 mojich /40% + 20%mojich/
alebo tam bude mať napísané 4500 + 1000 za čo to kúpil
alebo sa z celkových peňažných vkladov prepočítajú len %
Zníži sa tým základné imanie spoločnosti?

Ďakujem vopred veľmi pekne za cenné rady.
KEJKA
03.02.13,19:01
nečítala som to celé, ale SZ bude mať pôvodné znenie, ZI sa nemení, ak ZI bolo splatené - zostáva splatené.
Suma, za akú sa obch.podiely predávajú, sa do SZ neuvádza. Tam sa uvedú len platné mená k aktuálnemu dátumu.
Zápis VZ musí byť, nové znenie SZ musí byť,....atď, ide o zmenu zapisovaných údajov, to treba riešiť predpísaným spôsobom.
dadika
03.02.13,19:12
nečítala som to celé, ale SZ bude mať pôvodné znenie, ZI sa nemení, ak ZI bolo splatené - zostáva splatené.
Suma, za akú sa obch.podiely predávajú, sa do SZ neuvádza. Tam sa uvedú len platné mená k aktuálnemu dátumu.
Zápis VZ musí byť, nové znenie SZ musí byť,....atď, ide o zmenu zapisovaných údajov, to treba riešiť predpísaným spôsobom.

Kejka, vďaka,
my tie mená v SZ máme uvedené aj s % a prepočítaným vkladom, keďže sme viacerí. Takže som chcela vedieť, ako sa to tam uvedie.
ZI bolo splatené, samozrejme.
blavaciko
03.02.13,20:00
neda sa postupovat podla paragrafu 130 obchodneho zakonnika? korespondencnym valnym zhromazdenim?

co sa tyka ceny za obchodny podiel, kludne to moze byt aj jedno euro a stale ostane vo vyske 20% ZI. to co za podiel dostanes je len jeho "obchodna cena" nie jeho hodnota...
dadika
03.02.13,20:05
neda sa postupovat podla paragrafu 130 obchodneho zakonnika? korespondencnym valnym zhromazdenim?

co sa tyka ceny za obchodny podiel, kludne to moze byt aj jedno euro a stale ostane vo vyske 20% ZI. to co za podiel dostanes je len jeho "obchodna cena" nie jeho hodnota...

.....no veď také niečo máme aj v Spoločenskej zmluve, ako som sa pýtala......................ale aj tak ho musíme zvolať kôli podpisu novej Spoločenskej zmluvy.
dadika
03.02.13,20:11
........a ešte som teraz čítala nový výklad k §115 Obchodného zákonníka a tam stojí, že:

"V prípadoch, že povinnosť účastníkom prevodu predložiť súhlas správcu dane nevzniká, bude potrebné predkladať obchodnému registru vyhlásenie prevodcu a nadobúdateľa, ktorým neexistenciu povinnosti potvrdia."

nestačí len vyhlásenie prevodcu? či musia to mať obaja.
KEJKA
03.02.13,20:41
nezdá sa ti, že to zbytočne komplikuješ?
aj tak musíš získať podpisy a predpísané papiere-dokumenty potrebné k zápisu do OR.
a ak majú predložiť obaja, tak načo sa pýtaš, či stačí jeden?
zalobaba
03.02.13,21:04
........a ešte som teraz čítala nový výklad k §115 Obchodného zákonníka a tam stojí, že:

"V prípadoch, že povinnosť účastníkom prevodu predložiť súhlas správcu dane nevzniká, bude potrebné predkladať obchodnému registru vyhlásenie prevodcu a nadobúdateľa, ktorým neexistenciu povinnosti potvrdia."

nestačí len vyhlásenie prevodcu? či musia to mať obaja.

...či budeš povinná predložiť súhlas správcu dane alebo čestné prehlásenie, záleží od toho, či prevádzaš väčšinový alebo menšinový OP a záleží tiež na tom, či je prevádzajúci alebo nadobúdateľ slovenská FO alebo Po alebo zahraničná FO alebo PO. K relevantnej odpovedi si poskytla málo informácií. Povinní sú však predkladať obaja, aj prevádzajúci aj nadobúdateľ.
dadika
04.02.13,11:37
nezdá sa ti, že to zbytočne komplikuješ?
aj tak musíš získať podpisy a predpísané papiere-dokumenty potrebné k zápisu do OR.
a ak majú predložiť obaja, tak načo sa pýtaš, či stačí jeden?

Kejka, pýtam sa preto, lebo čo výklad, tak to inak vyložený a možno že už má niekto skúsenosť.
dadika
04.02.13,11:44
...či budeš povinná predložiť súhlas správcu dane alebo čestné prehlásenie, záleží od toho, či prevádzaš väčšinový alebo menšinový OP a záleží tiež na tom, či je prevádzajúci alebo nadobúdateľ slovenská FO alebo Po alebo zahraničná FO alebo PO. K relevantnej odpovedi si poskytla málo informácií. Povinní sú však predkladať obaja, aj prevádzajúci aj nadobúdateľ.

Ďakujem, je to v rámci sro, slovenská FO a je to menšinový podiel. Len som čítala výklad na nete a nebolo to jednotné a väčšinou to bolo uvedené len pri väčšinovom podiele. Viem, že s tým mali problémy aj na OR.
martin33AA
04.02.13,11:51
Prevod obchodného podielu je možný ak je celý splatený. to je prvá vec. Neviem prečo by si mala "za polovičnú cenu" predávať. Ak je sro funkčná a niečo má - je teda jej realna hodnota možno aj vyššia ako zapísané zakl. imanie v obchodnom registri. Teda si radšej rozmysli aby sisa neoje.. la.
blavaciko
04.02.13,13:42
Prevod obchodného podielu je možný ak je celý splatený. to je prvá vec. Neviem prečo by si mala "za polovičnú cenu" predávať. Ak je sro funkčná a niečo má - je teda jej realna hodnota možno aj vyššia ako zapísané zakl. imanie v obchodnom registri. Teda si radšej rozmysli aby sisa neoje.. la.

obchodny podiel podla mna nemusi byt cely splateny, prosim o paragraf.

pokial ma jej obchodny podiel hodnotu priklad 1000 €, ona sama sa moze rozhodnut ci ho preda za 200, 1000 alebo 10 000 €.
martin33AA
04.02.13,13:58
týka sa to prípadu ak podiely spoja v rukaách jedného spoločníka, t.j. ak ak okrem teba chcú aj ostaný § 119 Obchodného zákonníka
Ivi123
06.03.13,08:17
Dobrý deň,
poprosila by som o radu taktiež s problémom prevodu. Našla som tu veľa reakcií, ale nenašla som medzi nimi to, čo by som aktuálne potrebovala vedieť.

Takže ide o jednoosobovú s.r.o., kde jediný spoločník chce previesť svoj obch. podiel na konateľa, avšak v zakladateľskej listine je uvedené len: " Jediný spoločník má právo na predaj svojho obchodného podielu, príp. jeho časti podľa ustanovení Obch. zákonník a tejto zakladateľskej listiny." Čo je samozrejme dosť nešťastná formulácia, ale nakoľko nám to svojho času robila firma na kľúč... Teda na základe tohto bodu ZL nie je možné urobiť prevod bezodplatne, tak ako sme to pôvodne chceli, ale rozhodli sme sa urobiť ho symbolicky za 1 euro.

Chcem sa opýtať či zoznam dokladov, ktoré sme si k tomu pripravili je v poriadku, resp. je potrebné doplniť doplniť:

1. rozhodnutie jediného spoločníka (pôvodného) o schválení prevodu + schválenie vypracovania nového znenia ZL - podpísané aj starým aj novým spoločníkom
2. zmluva o prevode obch. podielu (tam sme uviedli, že obchodný podiel je vo výške 5 000 eur, ale prevádza sa odplatne za sumu 1 euro)
3. nová zakladateľská listina (môžeme si to znenie celkom zmeniť a upraviť, tak aby sa v budúcnosti predchádzalo podobným situáciám?)
4. súhlas DÚ s prevodom
5. vyhlásenie jediného spoločníka

Ako som už písala vyššie, našla som množstvo rád, ale žiaľ neboli úplne jednoznačné a preto budem vďačná za každú relevantnú odpoveď.
Ďakujem a prajem všetko dobré.
sroservis
09.03.13,22:41
listiny mate kompletne, ale v 1. nemusite schvalovat nove znenie zl, v 3. si novy spolocnik moze schvalit novu zl, aka mu vyhovuje. pekny den
Ivi123
11.03.13,07:54
Ďakujem za radu,
príjemný štart do nového týždňa prajem