Viera25
04.02.13,08:41
Je servis pokladne povinný každý rok? Pokladňa mi stále vypisuje, že sa blíži termín servisu.
Ďakujem.
účtovník 007
04.02.13,08:52
http://www.porada.sk/t205125-dat-si-urobit-prehliadku-erp.html

Dôležité je, mať údaje z ERP zálohovné. Zákon o ERP o servisnej prehliadke hovorí každých 5 rokov. Servisné organizácie nastavujú interval na upozornenie na potrebu SP raz za rok. Ale servisná organizácia nie je nad zákon. Samozrejme, že potrebu SP každý rok búdú servisné organizácie obhajovať, veď im ide o peniaze, ale to aj nám, lebo si musíme strážiť každé euro nákladov.
kezeso
04.02.13,09:40
Mne servisný technik zdôvodnil potrebu prehliadky tým, že v pokladni sú dve batérie, jedna na softvér, druhá na pamäť. Vraj musí skontrolovať stav týchto batérií a v prípade potreby urobiť výmenu cena 25 - 35 €, asi podľa sympatií.
Tak neviem, či obstojí interval 5 rokov...
účtovník 007
04.02.13,10:26
Interval raz za 5 rokov stanovil zákon. Takže tento interval na servisnú prehliadku určite obstojí.
Či však ERP vydrží bez SP 5 rokov je už iná otázka. Mnoho užívateľov si nevie napríklad zálohovať údaje. Ale oznam, že je potrebná servisná prehliadka nesmie ovplyvniť chod ERP.
kolac85
05.02.13,15:00
odporucam prestudovat si temu http://www.porada.sk/t205125-dat-si-urobit-prehliadku-erp.html kde je aj oficialne vyjadrenie fin.spravy. Obavam sa ale, ze jenoznacnu odpoved ti v tomto state neda nikto. JA som na prehliadke bol. Stalo ma to 36 evri. Tak ci tak by som do servisu musel ist, lebo som chcel doplnit PLU, vycitat zurnal /kedze moja kasa nema sd kartu/ a vymenit plombu, lebo bola necitatelna a odlepovala sa /kontroly zato fajne kasiruju/. Tieto ukony by ma tak ci tak stali min. 18 evri, takze za servisnu prehliadku som platil vlastne 18, co nevnimam ako prehnanu sumu, kedze vsetky problemy s kasou sa mi podarilo vyriesit po telefonickej konzultacii so servisom a na kazdy mail mi odpisu do 3 hodin.
jb0863
05.02.13,15:15
To kde pýtajú za servisnú prehliadku len 18 € , ja som v januári platila 42,20€.
kolac85
05.02.13,16:24
myslim, ze z mojho prispevku je kazdemu jasne, ze som platil 36. Pre tych, ktorym to jasne nie je to napisem este raz:
Servisna prehladka 36 evri, ale aj kebyze nejdem na prehliadku, musel by som zajst do servisu kvoli PLU, vymene plomby... a to by ma stalo min. 18 evri. Takze za prehliadku som dal fakticky len tych 18.
subtotall
07.02.13,13:43
Z vyššie uvedeného vyplýva, že povinnú údržbu pokladnice je možné vykonať aj po roku, dvoch, ale najneskôr do piatich rokov od jej uvedenia do prevádzky, pričom určenie lehoty o potrebe vykonania povinnej údržby pokladnice je v závislosti od splnenia technických podmienok určených výrobcom. Nakoľko potrebu vykonania povinnej údržby pokladnice určuje výrobca vzhľadom na technické podmienky danej pokladnice (každý typ pokladnice má rôzne technické parametre), odporúčame v tejto veci sa obrátiť na príslušného výrobcu."

Z celej debaty je podľa mňa hore uvedený odstavec najpodstatnejší.
Zbytočne by vám zákon dovoľoval absolvovať STK na aute raz za desať rokov, ak výrobca povie, že brzdovú kvapalinu, resp. iné časti auta treba kontrolovať raz ročne a dokáže to spraviť len certifikovaná STK (kvôli náročnosti úkonu, technickému vybaveniu, hodnovernosti výstupných zistení a navrhnutých opatrení.) A tak je to aj s registračnými pokladňami. Lenže tu nemáme najväčší záujem na spoľahlivosti pokladne (jej užívatelia) ako u auta (tam ide o bezpečnosť, o život). Funkčnosť pokladní je v záujme hlavne štátu a výbercov daní. Aby toho čo najviac vybrali, aby si mohli čo najviac podeliť. Skúsme obrátiť svoju zlosť na GORILY.
Romandom
06.03.13,12:08
Mňa stála servisná prehliadka 47€. Odpoveďou servisáka bolo, že ak nespravím prehliadku dokiaľ neodpočíta dni do servisnej prehliadky do nuly tak sa mi potom pokladňa zablokuje a nebude sa dať použiť. Žiaľ prevádzka mi nedovoľuje to risknúť. Máte s tým niekto skúsenosť?
Palikr
06.04.13,19:49
Áno, pokladňa sa zablokuje. Dnes som ju musel zaniesť do servisu. Uzávierku už nespravila. Nikde som si však nevšimol odpočítavanie. Mal som len šťastie, že to stihnem pred novým týždňom.
Neviem či je to kóšer, znemožniť predaj na kase. Núti ma prirovnať to napríklad k hasiacemu prístroju, na ktorý sa robia tiež revízie. Aj ten sa mi po roku zablokuje? Auto mi v polovici cesty po 2 rokoch zhasne? Podľa mňa je to protiprávne takýmto spôsobom znemožniť predaj (podnikateľskú činnosť). Nech je v zákone stanovená lehota na servis, ktorú musím dodržať pod hrozbou pokuty (ako napríklad STK). Trebárs aj každý rok. Ale aby mi diktovali, že tam pôjdem práve dnes, je dosť drzé. Kiež by som aj ja mohol zabudovať do svojich výrobkov povinnú servisnú prehliadku a len by som kasíroval...