Jozef Mihál
04.02.13,10:01
ŠTUDENTI

Otázka: Dokedy má študent pri DoBPŠ s uplatnenou výnimkou z dôchodkového poistenia limit 66 eur? Odkedy pre neho platí limit 155 eur?

Odpoveď: Ak si študent uplatnil výnimku, tak hranica príjmu 66 eur, pri ktorej sa neplatí dôchodkové poistenie, sa na neho vzťahuje poslednýkrát v mesiaci, v ktorom dosiahne 18 rokov veku.

Od nasledujúceho mesiaca má už hranicu príjmu 155 eur.

Otázka: Pri uplatňovaní výnimky je hranica 66 eur platná pre stredoškolákov a hranica 155 eur pre vysokoškolákov?

Odpoveď: Nie, riadite sa vekom študenta, viď predchádzajúca otázka.

Otázka: Čo sa stane, ak si študent uplatní výnimku naraz u dvoch zamestnávateľov?

Odpoveď: Študent má právo uplatniť si výnimku v jednom kalendárnom mesiaci najviac jednu dohodu. Ak si v tom istom kalendárnom mesiaci uplatní výnimku naraz na dve dohody, poruší § 227a ods. 1 zákona o sociálnom poistení.

Podľa § 239 zákona môže Sociálna poisťovňa študentovi za porušenie povinností ustanovených v § 227a uložiť pokutu až do výšky 16596,96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.

Podľa § 240 zákona Sociálna poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy poistného za každý deň omeškania.

Zodpovednosť za dodržanie zákona nesie študent. Z pohľadu praxe a možných následkov možno len odporúčať zamestnávateľom, aby dôkladne poučili študentov o ich práve na uplatnenie výnimky a zároveň dali pozoro na prípady, kedy pri novej dohode už študent má dohodu u iného zamestnávateľa.

Otázka: Vraj na DoBPŠ nemôžu pracovať doktorandi?

Odpoveď: Podľa § 227 ods. 1 Zákonníka práce dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

DoBPŠ tak môže zamestnávateľ uzatvoriť aj s doktorandom - študentom III. stupňa vysokoškolského štúdia, za predokladu, že študuje v dennej forme štúdia a nedovŕšil 26 rokov veku.

NEPRAVIDELNÝ PRÍJEM

Otázka: Ide o nepravidelný príjem, ak dohoda bola uzavretá od 28.1.2013 do 1.2.2013, čiže len na 5 pracovných dní?

Odpoveď: Ak by šlo o dohodu, ktorá začala aj skončila v tom istom kalendárnom mesiaci, napríklad od 28.1.2013 do 31.1.2013, šlo by o nepravidelný príjem.

V uvedenom prípade však dohoda začala v januári a skončila vo februári. Ak sa v tejto dohode dohodli podmienky odmeňovania tak, že odmena bude vyplatená jednorazovo po skončení dohody - pôjde o nepravidelný príjem. Ak sa dohodlo, že časť odmeny bude vyplatená vo výplate za január a druhá časť vo výplate za február, pôjde o pravidelný mesačný príjem.

Otázka: Ako strhneme v poslednom mesiaci trvania dohody zamestnancovi na dohodu jeho odvody, ak bude mať v tomto mesiaci príliš nízky, či dokonca žiadny príjem?

Odpoveď: Pri dohode s nepravidelným príjmom sa poistné vypočíta a odvádza až za posledný mesiac trvania dohody. Na tento fakt by mal zamestnávateľ spolu s "dohodárom" myslieť dopredu. Možno len odporúčať dohodnúť sa na výplate odmeny tak, aby za posledný mesiac odmeny bola vyplatená taká suma, aby z nej bolo možné zraziť odvody za zamestnanca.

PRIHLASOVANIE DO ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE

Otázka: Dohoda o pracovnej činnosti, so zdravotným poistením, pracuje na dohodu každý týždeň od pondelka do piatku po 2 hodiny denne. Má byť prihlasovaný do zdravotnej poisťovne len na dni kedy pracuje, teda opakovanie každý týždeň od pondelka do piatku a na sobotu, nedeľu má byť odhlásený?

Odpoveď: Vychádzajúc striktne z metodického usmernenia č. 3/4/2009 Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, by ste mali takéhoto zamestnanca prihlasovať len na dni, kedy pracuje, teda opakovane na pondelok - piatok každý týždeň.

Podľa môjho názoru však ide o zamestnanca, ktorý pracuje stále, nepretržite. Podľa § 93 Zákonníka práce aj zamestnanec pracujúcu na dohodu musí mať v týždni dva dni nepretržitého odpočinku, obvykle v sobotu a nedeľu. V danom prípade tak ide v súlade so Zákonníkom práce o rozvrhnutie pracovného času na každý pracovný deň - a takýto zamestnanec by mal byť prihlásený do zdravotnej poisťovne počas celého trvania dohody - rovnako ako zamestnanci v pracovnom pomere.

ZDRAVOTNÉ POISTENIE

Otázka: Na dohodu zamestnávame starobného dôchodcu. Bude si musieť doplácať zdravotné poistenie, ak na dohodu nebude pracovať celý rok ale zarobí spolu viac ako 2918,70 eura?

Odpoveď: V roku 2013 štát neplatí poistné na zdravotné poistenie za také osoby, za ktoré by inak platil, ale majú príjem (vymeriavací základ), z ktorého sa platí zdravotné poistenie, vyšší ako 2918,70 eura (uvedený limit sa týka osôb, ktoré sú potenciálne poistencami štátu počas celého roka a je alikvótne nižší, ak nejaká osoba má takéto postavenie len časť roka).

Ak starobný dôchodca pracuje na dohodu, nie je z dohody poistený na zdravotné poistenie ako zamestnanec. Preto sa v jeho prípade príjem na dohodu neberie do úvahy.

Problém by vznikol napríklad v prípade, ak by občan, ktorý je poberateľom starobného dôchodku celý rok 2013, bol zamestnancom v pracovnom pomere napríklad 6 mesiacov a za tento čas by dosiahol vymeriavací základ vyšší ako 2918,70 eura.
Marta K.
05.02.13,08:38
Otázka: Vraj na DoBPŠ nemôžu pracovať doktorandi?

Odpoveď: Podľa § 227 ods. 1 Zákonníka práce dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

DoBPŠ tak môže zamestnávateľ uzatvoriť aj s doktorandom - študentom III. stupňa vysokoškolského štúdia, za predokladu, že študuje v dennej forme štúdia a nedovŕšil 26 rokov veku.

Mám konkrétne takýchto 2 študentov, ktorí dosiahnu v 3/2013 vek 26 rokov, z vyššie uvedeného vyplýva, že DoBPŠ môžu mať do konca kalendárneho roka teda do 31.12.2013 . Ako je to však s odvodovým zvýhodnením do Sociálnej poisťovne? To im môžem uplatniť dokedy?
Jozef Mihál
05.02.13,18:00
Odvodové zvýhodnenie im môžete uplatniť pokiaľ pracujú na dohodu o brigádnickej práci študentov. V uvedenom prípade teda do konca roku 2013, pokiaľ bude trvať dohoda.
beata.v
06.02.13,16:41
V prípade, že prekročí príjem dôchodcu za rok 2918,70 €, bude zdravotné vysporiadané v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia?
Jozef Mihál
07.02.13,07:34
Áno.

Chcem ale upozorniť, keďže ste otázku zadali v téme "Odvody z dohôd", že starobný dôchodca nie je pri práci na dohodu zdravotne poistený ako zamestnanec a preto sa v jeho prípade príjem na dohodu neberie do úvahy pri posudzovaní, či mal svoj VZ na zdravotné poistenie vyšší, ako 2918,70 eura.
vijan
07.02.13,19:57
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak bude matka počas materskej dovolenky robiť na dohodu o pracovnej činnosti, kedy je za ňu platiteľom štát, budeme ju musieť prihlásiť do SP a ZP a platiť za ňu odvody?
Jana Motyčková
08.02.13,13:48
Upozoňujem - matka poberajúca materské, ak uzatvorí dohodu, alebo aj inú právny vzťah zamestnanca, tak poćas poberania materského má vylúčenú povinnosť platiť poistné na nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti, neplatí ani garančné poistenie .
Čiže žena poberajúca celý mesiac materské, ak pracuje na dohodu, platí z nej iba zdravotné poistenie a zamestnávateľ aj ÚP.
Jozef Mihál
08.02.13,14:46
Súhlasím, svoj predošlý príspevok mažem.
vijan
09.02.13,08:40
Nepríde v tomto prípade matka o materskú dovolenku?
Jozef Mihál
09.02.13,13:08
Údajne Ústredie SP vydalo rozhodnutie, resp. metodický pokyn, podľa ktorého matka pracujúca na dohodu v čase, kedy poberá materské (z iného nem. poistenia) o materské nepríde.
tonkat
09.02.13,21:00
Ako to bude s odvodmi, ak študent v niektorom mesiaci prekroci prijem 155€? Dakujem za odpoveď
tonkat
09.02.13,21:16
Ako to bude s odvodmi, ak študent v niektorom mesiaci prekroci prijem 155€? Dakujem za odpoveď
Pardon, uz som si to tu našla, ale nejde mi zmazat prispevok. Uz je bezpredmetny :) :).
beata.v
10.02.13,07:17
Áno.

Chcem ale upozorniť, keďže ste otázku zadali v téme "Odvody z dohôd", že starobný dôchodca nie je pri práci na dohodu zdravotne poistený ako zamestnanec a preto sa v jeho prípade príjem na dohodu neberie do úvahy pri posudzovaní, či mal svoj VZ na zdravotné poistenie vyšší, ako 2918,70 eura.

Ďakujem za upozornenie. Stále sú to ešte nové veci, ktoré mi ešte chvíľu potrvá vstrebať. Ešte raz vďaka.
silvia
06.09.13,07:27
Prosím Vás, pri DoBPŠ nepravidelný príjem (13.8.-27.8.), študent má hrubý príjem 62,-Eur, program mi nevypočítal žiadne poistné, Výkaz poistného má nulové hodnoty. Nemá byť správne odvod zamestnávateľa na ÚP a GP?
Jana Motyčková
06.09.13,07:31
Ak si študent uplatňuje výnimku a dohoda skončila, má byť vo Výkaze poistného odvod na ÚP a GP.
silvia
06.09.13,08:25
Ďakujem za uistenie, pani Motyčková.

Áno, študent si uplatnil výnimku, dohoda skončila 27.8. Nerozumiem, prečo mi program nevypočítal GP a UP, asi chyba v nastavení... Vďaka.
michelle84
18.02.14,12:20
Údajne Ústredie SP vydalo rozhodnutie, resp. metodický pokyn, podľa ktorého matka pracujúca na dohodu v čase, kedy poberá materské (z iného nem. poistenia) o materské nepríde.



Vydala SP rozhodnutie, že matka nepríde o materské, ak jej bude vyplatená odmena z dohody z iného vzťahu, ako z ktorého je vyplácané materské?



Ešte sa chcem opýtať, keď zamestnaná matka poberá materské, je zamestnaná na pracovný pomer (samozrejme nepracuje, lebo poberá materské). Môže poberať odmeny na základe dohody o vykonaní práce od toho istého zamestnávateľa? Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Jozef Mihál
18.02.14,12:28
Vydala SP rozhodnutie, že matka nepríde o materské, ak jej bude vyplatená odmena z dohody z iného vzťahu, ako z ktorého je vyplácané materské?



Ešte sa chcem opýtať, keď zamestnaná matka poberá materské, je zamestnaná na pracovný pomer (samozrejme nepracuje, lebo poberá materské). Môže poberať odmeny na základe dohody o vykonaní práce od toho istého zamestnávateľa? Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

Prvá otázka - áno, môžete sa na to spoľahnúť. Matka poberajúca materské môže v tom istom čase pracovať v inom zamestnaní, napr. na dohodu.

Druhá otázka: áno, môže. Dôležité je, že ide o iné nemocenské poistenie, resp. ak je to dohoda s nepravidelným príjmom, tak dokonca bez nemocenského poistenia.
SKRBA
18.02.14,21:47
Dobrý deň, na dohodu o pracovnej činnosti sme zamestnali v novembri 2013 pani, ktorá dosiahla dôchodkový vek už v roku 2012, ale o dôchodok si požiadala až v septembri 2013, z dôvodu dlhodobého pobytu v zahraničí. Kedže sme od nej so sociálnej poisťovni nemali rozhodnutie o priznaní dôchodku, zaevidovali sme ju ako bežného dohodára. Kedže pani nepracuje na dohodu každý deň, za dni kedy pre nás nepracuje by si mala na zdravotnej poistovni doplácať ZP, kedže ešte nemá rozhodnutie o priznaní dôchodku. Pani na ZP predložila potvrdenie so SP, že podala žiadosť o dôchodok a ZP ju zaevidovala ako dôchodcu. My ako zamestnávateľ sme jej zo mzdy zrazili odvody na SP a ZP a do ZP sme ju prihlásili na dni kedy pre nás pracovala. Lenže zo ZP nám poslali oznámenie o chybne podanom oznámení a aj mesačnom výkaze na ktorom figuruje táto pani, ktorá je podľa ich evidencie dôchodca. Volala som na ZP, že však ešte nemá rozhodnutie na základe čoho ju posudzujú ako dôchodkynu, že im stačí potvrdenie o tom, že podala žiadosť o dôchodok a aby nemusela doplácať za tie dni, kedy pre nás nepracuje ju do systemu zadali ako dochodkynu, lebo je 1% prípadov kedy priznanie zamietnu. Ako mám tejto pani pocitat mzdu - na ucely SP este dochodca nie je-nema rozhodnutie, na ucely ZP - je evidovana ako dochodkyna a mesacny vykaz mi dava chybný. Ja neviem zadat programu takýto variant - odvody SP ano a ZP nie, pokial nie je dôchodca. Na ZP mi .

povedali, že mam pani povedať nech to potvrdenie ide stiahnut, co pani nechcela, lebo by musela platiť odvody, ktore by jej dodatocne vratili. Neviem ako spravne postupovat. Dakujem za kazdu radu
Jozef Mihál
19.02.14,06:57
V tejto veci neviem poradit, je to najmä otázka Vašej konzultácie s dodávateľom SW.
SKRBA
21.02.14,10:01
Je možné, aby zákony SP a ZP boli rozdielne? Ja si myslím, že pokiaľ táto pani nemá rozhodnutie so SP o priznaní dôchodku, nemôže ju ZP len na základe potvrdenia o tom, že si požiadala o dôchodok, brať ako dôchodkynu? Je správne, že ZP ju už zaevidovala ako dochodkynu, bez rozhodnutia zo SP? Táto pani pracuje aj v inej spoločnosti na dohodu, tak som sa informovala u nich, či nemajú s tým problémy? Tam mi povedali, že keď pani nemá rozhodnutie zo SP, a dosiahla dôchodkový vek, tak ju berú ako dôchodcu a odvody jej robia ako dôchodkyni. Je to správne?
Jozef Mihál
21.02.14,10:33
Nie je to správne.

V zdravotných poisťovniach si mýlia pojem "poistenec štátu" a "zamestnanec".

Podľa § 11 ods. 7 písm. d) zákona o ZP štát platí poistné za osobu, ktorá dosiahla dôchodkový vek a ktorej nevznikol nárok na dôchodok.

Teda už pri dosiahnutí dôchodkového veku sa štát stáva platiteľom poistného na zdravotné poistenie.

Podľa § 10b ods. 1 písm. a) zákona o ZP dohodár vykonáva zárobkovú činnosť zamestnanca a považuje sa za zamestnanca, ak ešte nepoberá starobný dôchodok - samotný dôchodkový vek nie je podstatný.

Odvody do ZP tak platí dohodár a jeho zamestnávateľ aj keď už má dôchodkový vek - ak nemá rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku.
Analytik1
03.03.14,15:04
Zamestnankyňa, ktorá poberala materské do 26. 2. 2014 pracuje na pravidelnú dohodu o vykonaní práce. Celkový príjem za mesiac február 2014 bol 200 €, z toho počas poberania materského 150 €. Z akého vymeriavacieho základu sa majú platiť odvody na sociálne poistenie, keď počas poberania materského sa platí len úrazové poistenie?
VZ na všetky poistenia bude 200 € alebo VZ okrem úrazového poistenia bude 50 € a VZ na úrazové poistenie 200 €?
Jana Motyčková
04.03.14,06:46
Odporúčam dopyt na SP (lebo sa to bude robiť, ako SP povie). Ale ja by som neplatila poistné za obdobie do 26.2.. Čiže VZ okrem ÚP by som spočítala 200/28x2. Obdobne sa prepočítava VZ napr. na IP, ak niekto sa stane dôchodcom v priebehu mesiaca, nesleduje sa koľko presne v ktorý deň zarobil.
(Predpokladám, že materské poberá v inom právnom vzťahu).
olga84
07.04.14,12:52
Dobrý deň. Zamestnankyňa s invaliditou 50% má u nás uzatvorený PPV od mája 2013. Od 6. apríla 2014 nastupuje na materskú dovolenku, od 8. apríla 2014 bude mať u nás dohodu o vykonaní práce na zaškolenie iného pracovníka na svoje miesto. Chcem sa opýtať, či sa z tejto dohody odvádza do SP iba úrazové poistenie. Podľa toho, čo som tu čítala je to tak, ale zneistila ma pani zo sociálnej poisťovne, ktorá tvrdila, že platí všetky poistenia len s rozdielom toho, či ide o pravidelný príjem, alebo nepravidelný príjem.
A čo sa týka zdravotného poistenia, keďže je poberateľkou invalidného dôchodku a bude mať dohodu, tak sa do zdravotnej poisťovne neprihlasuje a ani sa za ňu neodvádza zdravotné poistenie (http://www.porada.sk/zdravotne-poistenie#__AUTOKW) a nenahlasujú sa ani dni, ktoré pracuje? Ďakujem za odpoveď.
olga84
07.04.14,13:51
Ale v príspevku č.6 od p. Motyčkovej nie je uvedené, že to záleží od toho, či je to pravidelný, alebo nepravidelný príjem a takisto v zákone o sociálnom poistení sa píše, že vylúčenie povinnosti platiť poistné /okrem úrazového poistenia/ je o.i. v období poberania materského. Tak neviem, či je to tak, alebo si to ja zle vysvetľujem.
mondes
07.04.14,14:03
Ale v príspevku č.6 od p. Motyčkovej nie je uvedené, že to záleží od toho, či je to pravidelný, alebo nepravidelný príjem a takisto v zákone o sociálnom poistení sa píše, že vylúčenie povinnosti platiť poistné /okrem úrazového poistenia/ je o.i. v období poberania materského. Tak neviem, či je to tak, alebo si to ja zle vysvetľujem.



Áno súhlasím, svoj predošlý príspevok mažem. Pri dohode popri materskej platí len ÚP.
Jana Motyčková
07.04.14,14:04
Platí sa z toho len ÚP (a ZP), pozrite tu :
http://www.socpoist.sk/aktuality-prijmy-pocas-materskej-nemusia-ohrozit-poberanie-tejto-davky-/48411s54926c?
(Oznam na stránke SP z 27.2.2013)
koalko
10.07.14,15:54
dobrý deň môžete mi poradiť mám zamestnanca na dohodu o vykonaní práce na nepravidelný pomer od 8.6.-24.6.2014 s HM 1950.- aký bude jeho VZ pre odvody do socp.? Stále mi program počíta zo sumy 939,12 € . Je to správne?
Jana Motyčková
11.07.14,05:02
VZ má byť 1950. Maximálny VZ za tú dobu je cca 2280 €.
Ester plus
05.08.14,12:30
Dobrý deň, mám otázku ohľadom odvodov pri DoPČ - pravidelný príjem, ak ide o poberateľa ČID aké sa platia odvody za firmu a za zamestnanca? Našla som len odvody ak ide poberateľa invalidného dôchodku, neviem či je v tom nejaký rodiel: Môže to byť takto: odvody za zamestnanca sa do ZP, NP neplatí a zamestnávateľ neplatí na ZP, NP, PvN. Takže do ZP ho prihlasovať vôbec nebudem?
Zamestnanec by mal doniesť aj nejaké rozhodnutie o poberaní tohto dôchodku?
Jana Motyčková
05.08.14,13:00
Pojem čiastočný invalidný dôchodok už neexistuje, rozlišujeme iba poberateľov invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 40-70% a s poklesom nad 70%.
Ak aj niekto ešte poberá ČID spred r.2004 a nebol prehodnotený, je považovaný zo zákona za poberateľa invalidného dôchodku s poklesom schopnosti 50%.
Čiže ak niekto poberá akýkoľvek invalidný dôchodok, z dohody neplatí nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti a zdravotné poistenie.
Poberanie ID by mal mal nejako dokladovať.
mariapol
20.08.14,07:32

Dobrý deň, v prípade vyplatenia odmeny po skončení Dohody o vykonaní práce a Dohody o pracovnej činnosti postupujem podľa § 139b, bez ohľadu či je Dohoda uzavretá na pravidelný alebo nepravidelný príjem? Postupujem obdobne aj pri Dohode o brigádnickej práci študentov s podpísanou výnimkou alebo vyplatený príjem po skončení tejto Dohody rozpočítam príjem na celé trvanie dohody?

olga84
04.12.14,13:57
Dobrý deň. Ak máme zamestnaného invalidného dôchodcu na DoVP napr. od 5.12.2014 do 30.12.2014, teda nepravidelný príjem, má odmenu 30,- € za vypracovanie jedného posudku /koľko ich bude v mesiaci, to nevieme dopredu/, odpracované hodiny má iba v niektoré dni, ako určím dopredu hodiny v dohode, keď neviem koľko odpracuje? Podľa čoho vypočítam minimálny, alebo maximálny VZ do SP? Do ZP ho neprihlasujem, lebo je invalidný dôchodca.
Napr. za celú dohodu odpracuje 5 dní, 20 hodín a odmena je 300,- € /10 posudkov á 30,- €/.
Doteraz som ho prihlasovala v mesiaci aj 3-4x, chcem si to uľahčiť, ale nie je mi jasný ten vymeriavací základ a hodiny v dohode. Ďakujem
olga84
09.12.14,15:57
Táto téma je už uzatvorená? Mám otázku zadať do inej témy? Nikto mi neporadí?
Jana Motyčková
09.12.14,16:48
Dohoda o vykonaní práce má byť vymedzená výsledkom, výsledkom je koľko posudkov? Môžete tam dať vypracovanie napr. 10 posudkov spolu za 300 € predpokladaný čas xx hodín. Ak vypracuje posudkov menej, tak bude odmena krátená.
Minimálny VZ do SP neexistuje.
Maximálny VZ mesačný sa kráti podľa kalendárnych dní za dobu trvania dohody, nie za odpracované dni.
Ak bude prihlásený od 5.12. do 31 .12. maximálny VZ : za 1 deň 4025/31 =129,83, za 27 dní 3505,41.
olga84
11.12.14,07:10
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Aljok
14.04.15,12:51
Prosím o radu. Opatrovateľka, ktorá pracuje na živnosť v Rakúsku, DP podáva v SR, odvody v Rakúsku chce pracovať na dohodu o PČ s pravidelným príjmom počas voľných týždňov ako predavačka v SR. Zam-teľ ju prihlási klasicky ako iných dohodárov do SP a ZP?
Jana Motyčková
14.04.15,13:04
Bude musieť požiadať SP o vystavenie formuláru A1 - určenie uplatniteľnej legislatívy. Zrejme jej určia slovenskú legislatívu, potom bude sa musieť odhlásiť zo ZP a SP v Rakúsku a prihlásiť na Slovensko - aj ako szčo bude podliehať slovenskej legislatíve. Ale až na základe A1. Kým nemá A1, zamestnávateľ ju prihlási do SP a vykazuje v SP. V ZP ju zamestnávateľ neprihlási, nemá v akej, po vystavení A1 sa budú robiť opravy.
Aljok
14.04.15,13:17
Ďakujem veľmi pekne.
Mila123
17.04.15,15:01
Dobrý večer,

študentka denného štúdia SŠ (19. ročná) mala dohodu o BPŠ bez výnimky za mesiace od 15.03.2015 - 17. 04. 2015. Dohody boli načas odhlásené a prihlásené v SP.

od 20. apríla 2015 môže mať novú DoBPŠ s odvodovou výnimkou?

ďakujem
Jana Motyčková
20.04.15,07:08
Môže.
enad
11.05.15,15:26
Dohoda o BPŠ s výnimkou za mesiac apríl 200,18 €. Teda prekročila hranicu 200 €. Ako správne prihlásiť do SP, keďže z 0,18 € mi soft napr. SP za zamestnanca nevypočíta a nechce mi prejsť cez elektronickú podateľňu mesačný výkaz. Za zamestnávateľa odvody aj z 0,18 € vypočíta.

Ďakujem
Jana Motyčková
11.05.15,15:39
To je problém v SP, taký výkaz musí prejsť. Majú tam chybné testovanie.
rrrrr
15.05.15,18:11
Ak pocas trvania dohody nebol ziadny vykon a teda ani nebola dohodarovi vyplatena mzda - dohoda s nepravidelnym prijmom, je potrebne ju vykazovat na vykaze poistneho a prispevkov do SP za jednotlive mesiace trvania dohody s nulovymi sumami? alebo netreba taketo dohody vobec uvadzat na vykaze? dakujem
Pepa
16.05.15,04:33
Ak pocas trvania dohody nebol ziadny vykon a teda ani nebola dohodarovi vyplatena mzda - dohoda s nepravidelnym prijmom, je potrebne ju vykazovat na vykaze poistneho a prispevkov do SP za jednotlive mesiace trvania dohody s nulovymi sumami? alebo netreba taketo dohody vobec uvadzat na vykaze? dakujem
Takéhoto dohodára treba uviesť vo výkaze poistného s nulovými VZ.
rrrrr
16.05.15,15:35
Cize v mesiaci, ked konci ho vykazem s nulovymi VZ a odvodmi. Dakujem
uctoeva
26.05.15,02:53
Zamestnanec má uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. Odpracuje len jeden deň v mesiaci a to štyri hodiny. Je prihlásený do sociálnej a zdravotnej poisťovni.Ako je to z prihláškou a odhláškou v zdravotnej poisťovni? Treba poslať oznámenie o neodpracovaných dňoch v príslušnom mesiaci ?
Mila123
26.05.15,08:05
Zamestnanec má uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. Odpracuje len jeden deň v mesiaci a to štyri hodiny. Je prihlásený do sociálnej a zdravotnej poisťovni.Ako je to z prihláškou a odhláškou v zdravotnej poisťovni? Treba poslať oznámenie o neodpracovaných dňoch v príslušnom mesiaci ?

nie, pretože by ste zamestnanca poškodili,

pretože ak má v PZ odpracovať napr. 4 hodiny týždenne a tie aj odpracuje, takéto vykazovanie do SP i ZP je v súlade so zákonom.....
uctoeva
08.06.15,14:18
On práve odpracuje len jeden deň v mesiaci. Bola som upozornená zo zdravotnej poisťovni, že môže byť prihlásený len na ten jeden deň kedy ho skutočne odpracuje aj keď má uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. V tomto prípade neviem ako mám spraviť zápočtový list.

Napr.Pracuje od 13.4.2014-19.9.2014.
Jana Motyčková
08.06.15,16:30
Do ZP má byť priihlásený na celú dobu trvania pracovného pomeru, V zápočtovom liste sa tiež uvádza celá doba trvania pracovného pomeru.
Ester plus
09.06.15,10:08
Máme študenta na DoBPŠ a zamestnávame ho na 4 hodiny denne. Okrem toho pracoval na dohodu aj u iného zamestnávateľa kde podpísal oznámenie o neplatení odvodov do SP. Túto dohodu u iného zamestnávateľa ukončil k 31.05.2015. Od 1.6. mu začnem uplatňovať nezdaniteľné minimum ale oznámenie o neplatení odvodov do SP mi ešte nepodpísal. Dnes je 9.6. - spätne ho zrejme nemôžem k 1.6. prehlásiť na iný kód (11) v SP . Mám ho po podpísaní oznámenia preregistrovať v SP od 1.7. alebo môžem aj od 1.6.? ak nepremeškám žiadnu zákonnú lehotu. Pri prehlasovaní z kódu 7 na 11 posielam do SP RLFO ako prihlášku alebo zmenu? RLFO s kódom 7 mám podať ako odhlášku?
Jana Motyčková
09.06.15,11:29
Správne mu DP môžete odhlásiť až k 1.7. Kódom 11 prehlasujete zo 7 na 9.
Ak vám to oznámi 9.6. a ten dátum je aj na oznámení, nemôžete ho odhlásiť z DP od 1.6..

Ak by na oznámení figuroval dátum 30.5. (antidatované) teoreticky môžete dať odhlásenie k 1.6., ale to dostanete pokutu za oneskoré podanie. Ak by ale mal príjem v júni nad 200 € tak je odôvodnené, že ste ho k 1.6. neodhlásili, aj keď mal oznámenie podpísané.
Legálna možnosť ešte je teraz DoBPŠ ukončiť odhlásiť, od zajtra uzatvoriť novú s oznámením a tú prihlásiť typom 9.
Ester plus
09.06.15,11:58
Správne mu DP môžete odhlásiť až k 1.7. Kódom 11 prehlasujete zo 7 na 9.
Ak vám to oznámi 9.6. a ten dátum je aj na oznámení, nemôžete ho odhlásiť z DP od 1.6..

Ak by na oznámení figuroval dátum 30.5. (antidatované) teoreticky môžete dať odhlásenie k 1.6., ale to dostanete pokutu za oneskoré podanie. Ak by ale mal príjem v júni nad 200 € tak je odôvodnené, že ste ho k 1.6. neodhlásili, aj keď mal oznámenie podpísané.
Legálna možnosť ešte je teraz DoBPŠ ukončiť odhlásiť, od zajtra uzatvoriť novú s oznámením a tú prihlásiť typom 9.

Takže som sa rozhodla že ho prehlásim kódom 11 zo 7 na 9 od 1.7.2015. Ak mi dnes podpíše oznámenie môžem už dnes urobiť to prehlásenie? Prehlásenie vykonám na tlačive odhláška kód 11 v dátume zániku poistenia uvediem 30.6.15 a v údaji dátum vzniku právneho vzťahu uvediem dátum vzniku tej dohody ktorá stále trvá?
Jana Motyčková
10.06.15,07:33
Áno, tak. Nie je povedané koľko vopred to môžete urobiť, je dané iba kedy najneskôr. Takže môžete.
Ester plus
16.06.15,05:50
Takže som sa rozhodla že ho prehlásim kódom 11 zo 7 na 9 od 1.7.2015. Ak mi dnes podpíše oznámenie môžem už dnes urobiť to prehlásenie? Prehlásenie vykonám na tlačive odhláška kód 11 v dátume zániku poistenia uvediem 30.6.15 a v údaji dátum vzniku právneho vzťahu uvediem dátum vzniku tej dohody ktorá stále trvá?

Mám ešte doplňujúcu otázku či v tej odhláške typ 11 má byť uvedený aj pôvodný dátum vzniku poistenia, lebo môj softvér mi ho tam dal, čiže dátum vzniku poistenia a pôdovný dátum vzniku právneho vzťahu sú zhodné.
mondes
16.06.15,09:35
Dobrý deň, prosím Vás, ak by sme uzatvorili prac. pomer so zamestnancom s prac. časom napr. 4 hod. týždenne, ktoré by odpracoval za 2 dni, tak ho prihlasujeme do ZP len na určité dni, alebo na celé obdobie trvania prac. pomeru. A čo tie dni, v ktoré nepracoval? Bude si to musieť doplatiť? Alebo to neplatí tak, ako pri dohodárovi, že za dni, ktoré nepracoval si musí doplatiť ZP? Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
16.06.15,10:00
Mám ešte doplňujúcu otázku či v tej odhláške typ 11 má byť uvedený aj pôvodný dátum vzniku poistenia, lebo môj softvér mi ho tam dal, čiže dátum vzniku poistenia a pôdovný dátum vzniku právneho vzťahu sú zhodné.
Vznik poistenia má byť nový dátum, vznik právneho vzťahu musí byť uvedený pôvodný dátum vzniku dohody.
Jana Motyčková
16.06.15,10:07
Dobrý deň, prosím Vás, ak by sme uzatvorili prac. pomer so zamestnancom s prac. časom napr. 4 hod. týždenne, ktoré by odpracoval za 2 dni, tak ho prihlasujeme do ZP len na určité dni, alebo na celé obdobie trvania prac. pomeru. A čo tie dni, v ktoré nepracoval? Bude si to musieť doplatiť? Alebo to neplatí tak, ako pri dohodárovi, že za dni, ktoré nepracoval si musí doplatiť ZP? Ďakujem pekne.
Prihlasujete na dobu trvania právneho vzťahu. Iba pri dohodách je riešené v Metodickom usmernení prihlasovanie na dni. Prečo sa inak posudzujú pracovne pomery inak dohody sa ma nepýtajte.
mondes
16.06.15,10:45
Prihlasujete na dobu trvania právneho vzťahu. Iba pri dohodách je riešené v Metodickom usmernení prihlasovanie na dni. Prečo sa inak posudzujú pracovne pomery inak dohody sa ma nepýtajte.

Ďakujem veľmi pekne.



Ešte Vás poprosím o radu. Doteraz dohodár u nás pracoval na DoPČ len na potrebné dni. Za ostatné dni platil odvody zaňho ÚP. No z evidencie ÚP ho vyradili a preto by sme radi upravili prac. čas na každý deň, aby nemusel doplácať odvody do ZP za neodprac. dni ako samoplatiteľ. Teda ako máme postupovať? DoPČ môže zostať, len ho jednoducho prihlásiť do ZP od konkrétneho dňa? Alebo je potrebné urobiť novú dohodu s tým, že bude pracovať každý deň? Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
16.06.15,10:54
Stačí mať evidenciu pracovného času na 5 dní v týždni. T.j. ak práca 5 dní v týždni nie je v rozpore zo znením dohody, dohodu priamo upravovať netreba.
felixh
25.06.15,08:48
Študent VŠ ukončil dna 28.05.2015 studium II.stupna a prihlasil sa od 29.05.2015 na Úrad práce.
My s nim mame uzatvorenu DoBŠ na dobu urcitu do 30.06.2015 s odvodovou ulavou.
Kedy ho musime odhlasit zo SP , staci dnom 30.06.2015 ??? Ma narok na odvodovu ulavu /prijem do 200,-EUR/ aj za mesiac 05/2015 a 06/2015 ??? Kolko moze zarobit za 05/2015 a 06/2015 , aby ho nevyradili z evidencie na ÚP ???
anitap
29.06.15,12:50
Dobrý deň, prosím, poraďte mi, ako má vyzerať ELDP pre DoBPŠ od 1.1.2015 do 30.6.2015 s uplatnenou výnimkou a kolísavým príjmom (1/2015 - 250€, 2/2015 - 0€, 3/2015 - 345€, 4/2015 - 150 €, 5/2015 - 250€ a 6/2015 - 150€)?
1. Na ELDP bude 1 riadok od 1.1. do 30.6. a VZ 245€, alebo
2. Na ELDP budú 3 riadky za každý mesiac, v ktorom vzniklo dôchodkové poistenie s dosiahnutým VZ.
Alebo ešte inak?
Vopred ďakujem
anitap
29.06.15,12:59
Študent VŠ ukončil dna 28.05.2015 studium II.stupna a prihlasil sa od 29.05.2015 na Úrad práce.
My s nim mame uzatvorenu DoBŠ na dobu urcitu do 30.06.2015 s odvodovou ulavou.
Kedy ho musime odhlasit zo SP , staci dnom 30.06.2015 ??? Ma narok na odvodovu ulavu /prijem do 200,-EUR/ aj za mesiac 05/2015 a 06/2015 ??? Kolko moze zarobit za 05/2015 a 06/2015 , aby ho nevyradili z evidencie na ÚP ???


Dohodu odhlásite k 30.6.2015, najneskôr nasledujúci deň. Nárok na uplatnenie výnimky (tú ste, predpokladám, mali na mysli) má do konca DoBPŠ, ak ju neodvolal, teda aj za 5 a 6/2015. Zarobiť môže 148,57€ za mesiac v hrubom.
Jozef Mihál
30.06.15,06:37
Súhlasím s anitap
Jozef Mihál
30.06.15,06:39
Dobrý deň, prosím, poraďte mi, ako má vyzerať ELDP pre DoBPŠ od 1.1.2015 do 30.6.2015 s uplatnenou výnimkou a kolísavým príjmom (1/2015 - 250€, 2/2015 - 0€, 3/2015 - 345€, 4/2015 - 150 €, 5/2015 - 250€ a 6/2015 - 150€)?
1. Na ELDP bude 1 riadok od 1.1. do 30.6. a VZ 245€, alebo
2. Na ELDP budú 3 riadky za každý mesiac, v ktorom vzniklo dôchodkové poistenie s dosiahnutým VZ.
Alebo ešte inak?
Vopred ďakujem
Podľa môjho názoru tri r., jednotlivo obdobia dôchodkového poistenia.
anitap
30.06.15,09:22
Ďakujem :)
Lenka9
17.03.16,10:36
Je potrebné, aby zamestnávateľ požadoval od zamestnanca predložiť rozhodnutie o poberaní starobného alebo invalidného dôchodku na účely zdravotného alebo sociálneho poistenia - neplatenie odvodov? Alebo stačí čestné prehlásenie o poberaní dôchodku.
Jana Motyčková
17.03.16,12:02
Na účely ZP a SP som nenašla povinnosť predložiť doklady o dôchodku, iba povinnosť písomne oznámiť tieto skutočnosti zamestnávateľovi. Len na účely ročného zúčtovania dane, ak si chce uplatniť NČ, potrebuje predložit doklad o výške (starobného) dôchodku.
Ľaľa
17.03.16,16:43
S poberateľom inv.dôchodku je uzatvorená dohoda o vykonaní práce na obdobie od 15.3.2016 do 31.12.2016 s tým, že v prípade potreby zamestnávateľa tento "dohodár" vykoná autoelektrikárske práce. Prácu bude vykonávať na základe výzvy zamestnávateľa. Dohodnutá odmena je 40 € za jeden zásah. Odmena bude vyplatená nepravidelne - vždy po vykonaní opravy vozidla (kedy sa nákladné motorové vozidlá pokazia a v akom rozsahu to sa nedá predpokladať, na bežné opravy má firma iného zamestnanca na pracovnú zmluvu).

1.Možno tohto dohodára považovať za "dohodára s nepravidelným príjmom?

2. Alebo treba každý mesiac vyhotovovať novú dohodu o vykonaní práce, aby mohol byť považovaný za dohodára s nepravidelným príjmom.
Ľaľa
17.03.16,16:46
[QUOTE=Ľaľa;2839858]S poberateľom inv.dôchodku je uzatvorená dohoda o vykonaní práce na obdobie od 15.3.2016 do 31.12.2016 s tým, že v prípade potreby zamestnávateľa tento "dohodár" vykoná autoelektrikárske práce. Prácu bude vykonávať na základe výzvy zamestnávateľa. Dohodnutá odmena je 40 € za jeden zásah. Odmena bude vyplatená nepravidelne - vždy po vykonaní opravy vozidla (kedy sa nákladné motorové vozidlá pokazia a v akom rozsahu to sa nedá predpokladať, na bežné opravy má firma iného zamestnanca na pracovnú zmluvu).

1.Možno tohto dohodára považovať za "dohodára s nepravidelným príjmom?

2. Alebo treba každý mesiac vyhotovovať novú dohodu o vykonaní práce, aby mohol byť považovaný za dohodára s nepravidelným príjmom?



3. Alebo ako uvedený prípad vyriešiť, aby sa nám (firme) nestalo, že pán bude opravovať elektriku a nebude prihlásený? Ďakujem veľmi pekne za každú radu
Jana Motyčková
18.03.16,06:37
Najlepšie by bolo, keby v dohode bolo napísané, niečo ako predpokladá sa, že práce bude/nebude vykonávaná každý mesiac, alebo natvrdo ide o nepravidelný mesačný príjem. Ale aj keď tam nič také nie je, a zo znenia dohody priamo nevyplýva, či ide o pravidelný alebo nepravidelný príjem, tak potom ako to posúdi zamestnávateľ, tak to bude SP rešpektovať.


Ono dohoda by mala byť vymedzená výsledkom. Nejde ani tak o to, že každý mesiac, len z tohoto znenia priamo výsledok nevyplýva. Aby to bolo celom kóšer odporúčam tam dať niečo také, že vykoná xx (5,20,30,...) zásahov. Ak nakoniec nevykoná presný počet, nevadí, v DoVP sa dohaduje len predpokladaný rozsah práce a odmenu má dohodnutú na 1 zásah.
TomosP
29.03.16,06:20
Dohoda o pracovní činnosti a PN celý měsíc - pojištěnec pro ZP

Zaměstnankyni trvá DPČ celý měsíc, celý měsíc je však na PN, neodpracovala ani hodinu, má nulový příjem.

Otázka zní : Je tato zaměstnankyně považovaná pro účely ZP za zaměstnance a má být vykázána na Výkazu zaměstnavatele na ZP?
Jana Motyčková
29.03.16,08:42
Ak má k tejto dohode PN, tak áno, je považovaná po celý mesiac za zamestnanca pre ZP a vykáže sa vo výkaze.
gabriela p
19.04.16,09:08
Dobrý deň, dohodár na nepravidelný príjem od 5.2.2016 - 15.3.2016 ukončil dohodu predčasne 29.2.2016. Príjem mal však zúčtovaný aj vyplatený v apríli. Uviedla som ho do výkazu za apríl 2016. Je to správne?
Jana Motyčková
19.04.16,09:43
Ak sa bavíme o SP, tak ak to bolo vyplatené do 8.4. malo to ísť do výkazu s označením 3/2016 v termíne do 8.4.. Ak to bolo vyplatené po 8.4., tak :

- v termíne do 8.4. mal byť uvedený vo výkaze poistného s označením 3/2016 s nulovým VZ
- v termíne do 8.5. má byť uvedený vo výkaze poistného s označením 4/2016, tu sa vykáže príjem a uvedie sa údaj po skončení.
dogicka
10.05.16,09:20
Dobrý deň, máme uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci so študentom strednej školy do 31.8.2016. Uplatnil so odvodovú úľavu. V máji maturuje. Odvodová úľava mu bude platiť až do 31.8.2016, teda do konca školského roka?

A čo v prípade, ak sa v období do 31.8.2016 aj zamestná na trvalý pracovný pomer? Stále mu môžeme uplatňovať na dohodu odvodovú úľavu?

ďakujem pekne za odpoveď
Jana Motyčková
10.05.16,09:28
DoBPŠ môže do 31.8. trvať a môže byť aj popri pracovnom pomere. Odvodová úľava je viazaná len k trvaniu DoBPŠ a nemá ďalšie obmedzujúce podmienky, t.j. môže sa uplatňovať ja na DoBPŠ popri pracovnom pomere.
Beulka
11.05.16,08:54
Dobrý deň,

zamestnanec prijatý na dohodu o vykonaní práce - pravidelný príjem. Stala sa taká situácia, že sme ho v apríli nepotrebovali a tým pádom neodpracoval ani 1 deň. Prihlásený zostal aj na Sociálnej poisťovni aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. V mesačných výkazoch na Soc.p. i na VšZP bude figurovať s nulovým príjmom - je to tak dobre ? Zamestnanec okrem nás iný pracovný pomer nemá, je poberateľom výsluhového dôchodku - nie je však ešte dôchodca - dúfam, že mu neplynú v zdravotnej poisťovni nejaké povinnosti ?

Ďakujem veľmi pekne dopredu za radu.
Jana Motyčková
11.05.16,13:11
SP je v poriadku. Ale v ZP keďže nerobil, nemal byť vôbec prihlásený ako zamestnanec a preto nemá byť ani vo výkaze.
dogicka
13.05.16,07:23
ďakujem pekne za odpoveď p. Motyčková
Mila123
17.05.16,09:44
Dobrý deň,
študent VŠ, denné štúdium ak bude mať DoPČ platí všetky druhy poistenia do SP i ZP ?
Jana Motyčková
18.05.16,06:02
Áno .
elesta
18.05.16,08:48
Je potrebné, aby zamestnávateľ požadoval od zamestnanca predložiť rozhodnutie o poberaní starobného alebo invalidného dôchodku na účely zdravotného alebo sociálneho poistenia - neplatenie odvodov? Alebo stačí čestné prehlásenie o poberaní dôchodku.

NO teda neviem, ale ja som mala práve kontrolu zo SP, kde si kontrola písomne vyžiadala všetky výmery o starobnom dôchodku , našich pracujúcich dôchodcov.
VERONIKA6
18.05.16,11:21
Tiež som mala nedávno kontrolu a SP som musela doložiť výmery o starobnom dôchodku a aj invalidnom dôchodku.
zlolen
27.06.16,12:11
Dobrý deň

Od septembra by k nám mali nastúpiť študenti na 2 týždňovú prax, 2 týždne by boli v škole a týždne na praxi, nešlo by o duálne vzdelávanie, musia mať pracovnú zmluvu alebo dohodu o brigádnickej práci študenta, musíme ho prihlasovať a odhlasovať z poisťovní vždy na 2 týždne, musí dostať aspoň minimálnu mzdu?

ďakujem
Jana Motyčková
27.06.16,14:32
Určite som už tu o tom písala, len sama to neviem nájsť, tak takto :
Ak na základe zmluvy o zabezpečení praktického vyučovania medzi zamestnávateľom a školou vykonáva žiak/študent produktívnu prácu, patrí mu odmena za každú hodinu produktívnej práce v rozmedzí od 50 do 100 % hodinovej minimálnej mzdy. Na takúto prácu sa neuzatvára dohoda o brigádnickej práci študenta ani iný právny vzťah medzi žiakom/študentom a zamestnávateľom. Nie každá činnosť, ktorú žiak bude vykonávať, je produktívnou prácu. Ak si budú iba niečo skúšať, niečo pozerať a pod nejde o produktívnu prácu. Ak sa ale budú podielať na výrobe alebo inej činnosti zamestnávateľa (napr. čašníci obsluhujú zákazníkov a pod.) pôjde o produktívnu prácu s nárokom na odmenu.

Odmena za produktívnu prácu žiaka je zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti – od 1.9.2015 podľa §5 ods. 1 písm. l).Žiak môže mať podpísané vyhlásenie k dani z príjmov a uplatńovať si nezdaniteľnú časť.

Táto odmena nie je vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie ani pre SP a ani firma ani škola neprihlasuje žiaka do SP ani do ZP.
TomosP
28.06.16,06:33
Ester plus
03.07.16,13:50
Poberateľ invalidného dôchodku je zamestnaný na DoPČ. Nie je nemocenský poistený. Ochorel do práce nechodí.

1.aké máme povinnosti voči SP ak do práce nechodí a nárok na nemocenskú dávku nemá

2.čo mu máme napísať do evidencie dochádzky
Jana Motyčková
04.07.16,06:43
Dala som sem tému
http://www.porada.sk/t286583-pn-dohodara-oznamovanie-vykazovanie.html
Do dochádzky dáte PN-ospravedlnená neprítomnosť, ak vám doniesol doklad. Ak nedoniesol doklad, dáte mu len, že nepracoval.
Lenka9
01.08.16,13:08
Zamestnanec mal uzatvorenú pravidelnú dohodu o brigádnickej práci študenta s dôchodkovým poistením na obdobie 7/2015 - 6/2016. V 7/2016 mu je doplatený príjem po skončení dohody.

Na aké obdobie sa má príjem rozpočítať pre stanovenie vymeriavacích základov:
1. na celé obdobie dohody t. j. 7/2015 - 6/2016
alebo
2. na obdobie poistenia v poslednom kalendárnom roku t. j. 1/2016 - 6/2016?
Jana Motyčková
02.08.16,05:39
Pri pravidelnej dohode s dôchodkovým poistením na obdobie 1-6/2016.
Ľaľa
26.09.16,05:58
Prosím opravte ma, ak sa mýlim: Poberateľ invalidného dôchodku (nad 70 %)

je zamestnaný na dohodu o vykonaní práce - pravidelný príjem.

Zamestnanec odvody : starobné, invalidné poistenie.

Zamestnávateľ odvody: starobné, invalidné, úrazové, garančné, rezervný fond.

Ďakujem.
Jana Motyčková
26.09.16,06:59
Áno.
alena
06.02.17,07:32
Dobrý deň,

som zamestnanec na trvalý pracovný pomer, zároveň som už aj poberateľkou starobného dôchodku. Od januára som uzavrela DoPČ s pravidelným príjmom. V dohode som uviedla svojho zamestnávateľa ako aj to, že som poberateľ starobného dôchodku. Za január mi z dohody neodviedli zdravotné poistenie. Je to v poriadku? Ďakujem.
Jana Motyčková
06.02.17,09:49
Je to v poriadku.
U poberateľa starobného dôchodku sa z dohody zdravotné poistenie neplatí.
alena
06.02.17,13:38
Ďakujem za odpoveď.
Jared
18.08.17,06:16
Dobrý deň, prosila by som o odpoveď na nasledovné: Dohodár o PČ s prav. príjmom má pokles schopnosti vykonávať zár. činnosť o 55 % v porovnaní so zdravou fyz.osobou a má aj preukaz osoby s ťažkým zdrav.postihnutím. ID mu bol pre neodpracované roky zamietnutý, čiže nepoberá ID. Ako je to v tomto prípade s odvodom do zdrav. poisťovne? Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.
Jozef Mihál
18.08.17,14:51
Jared: Aj osoba, ktorá nemá priznaný ID ale je invalidná (nad 40%), resp. má priznaný status (preukaz) ZŤP, má polovičné sadzby na zdravotné poistenie.

Teda 2% zamestnanec, 5% zamestnávateľ.
eva6459
13.09.17,04:25
Ukrajinec študuje na Slovensku (má 32 rokov). Má uzatvorené individuálne zdravotné poistenie. Môže pracovať na dohodu o pracovnej činnosti a ako bude platiť poistné na zdravotné poistenie? Môže mať súčasne individuálne aj povinné zdravotné poistenie?
Mila123
19.09.17,15:23
Dobrý deň,


spoločnosť zamestnala poberateľa ID do 70 % (teda tzv. ČID) .
Chcem sa opýtať takýto dôchodca neplatí do ZP žiadne poistenie a tiež do SP neplatí nemocenské ? Platí sa iba ID a SD ? + zamestnávateľ platí aj ÚP, GP, PRFS?
ďakujem
Jozef Mihál
19.09.17,18:27
eva6459:

Ukrajinec je občan tretej krajiny, nemôže len tak pracovať na dohodu, jeho zamestnávanie musí prejsť procesom platným pri zamestnávaní štátnych príslušníkov tretích krajín. Viac napr. na www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk) v časti zamestnávanie cudzincov.
Jozef Mihál
19.09.17,18:30
Dobrý deň,


spoločnosť zamestnala poberateľa ID do 70 % (teda tzv. ČID) .
Chcem sa opýtať takýto dôchodca neplatí do ZP žiadne poistenie a tiež do SP neplatí nemocenské ? Platí sa iba ID a SD ? + zamestnávateľ platí aj ÚP, GP, PRFS?
ďakujem
Nepíšete ako zamestnala, sme v téme "dohody" tak predpokladám na dohodu. Ak je to tak, zdravotné poistenie sa neplatí, nemocenské poistenie sa neplatí.
Jozef Mihál
19.09.17,18:32
Dobrý deň, prosila by som o odpoveď na nasledovné: Dohodár o PČ s prav. príjmom má pokles schopnosti vykonávať zár. činnosť o 55 % v porovnaní so zdravou fyz.osobou a má aj preukaz osoby s ťažkým zdrav.postihnutím. ID mu bol pre neodpracované roky zamietnutý, čiže nepoberá ID. Ako je to v tomto prípade s odvodom do zdrav. poisťovne? Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.

Nepoberá ID - pre posudzovanie odvodov z dohody tak nemá oslobodenie od odvodov v porovnaní so stavom, keby ID poberal.

Jeho výhodou tak je len polovičná, 2% + 5% sadzba na zdravotné poistenie, inak sa platia odvody bez ďalších úľav.
kirka
02.09.18,04:56
Dobrý deň,

máme problém so ZP, žiada o doplatenie zdr. poistenia od študenta VŠ za obdobie štúdia na bakalárskom stupni na Masarykovej univerzite, nakoľko ju nedokončil a po odchode z ČR začal študovať v BA znovu na bakalárskom stupni inú VŠ, s odôvodnením : "Ako študenta Vás však nemôžeme evidovať, ak ste ukončil bakalárske štúdium v Českej republike a znovu začali študovať bakalárske štúdium na Slovensku. Nešlo o sústavné štúdium

- prechod z I. stupňa VŠ na II.stupeň."


- obdobie štúdia v ČR = 11.10.2013-16.7.2015

z toho neuznané obdobie od 25.2.2014-31.8.2015
- oddobie štúdia v SR = od 1.9.2015 neustále


Má poisťovňa v tomto prípade pravdu, resp.ako sa voči tomu brániť? Myslela som si , že sústavná príprava dieťaťa na povolanie začína dňom zápisu na VŠ 1. alebo 2.stupna až do skončenia VŠ do 25 rokov veku, nedokončenie školy treba doplatiť na zdr.poistení???
Vedeli by ste mi, prosím , poradiť?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Iveta Matlovičová
03.09.18,05:54
Dobrý deň,

máme problém so ZP, žiada o doplatenie zdr. poistenia od študenta VŠ za obdobie štúdia na bakalárskom stupni na Masarykovej univerzite, nakoľko ju nedokončil a po odchode z ČR začal študovať v BA znovu na bakalárskom stupni inú VŠ, s odôvodnením : "Ako študenta Vás však nemôžeme evidovať, ak ste ukončil bakalárske štúdium v Českej republike a znovu začali študovať bakalárske štúdium na Slovensku. Nešlo o sústavné štúdium

- prechod z I. stupňa VŠ na II.stupeň."


- obdobie štúdia v ČR = 11.10.2013-16.7.2015

z toho neuznané obdobie od 25.2.2014-31.8.2015
- oddobie štúdia v SR = od 1.9.2015 neustále


Má poisťovňa v tomto prípade pravdu, resp.ako sa voči tomu brániť? Myslela som si , že sústavná príprava dieťaťa na povolanie začína dňom zápisu na VŠ 1. alebo 2.stupna až do skončenia VŠ do 25 rokov veku, nedokončenie školy treba doplatiť na zdr.poistení???
Vedeli by ste mi, prosím , poradiť?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.



ak prerušil štúdium počnúc dňom 25.2.2014, áno postup zdravotnej poisťovne bol v súlade so zákonom, nakoľko za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje len obdobie "od získania vysokoškolského vzdelania prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa", a vo vašom prípade išlo o prechod z prvého stupňa do prvého stupňa (stále ide o bakalárske štúdium).
kirka
03.09.18,18:30
[QUOTE=Fronco;3052394]ak prerušil štúdium počnúc dňom 25.2.2014, áno postup zdravotnej poisťovne bol v súlade so zákonom, nakoľko za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje len obdobie "od získania vysokoškolského vzdelania prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa", a vo vašom prípade išlo o prechod z prvého stupňa do prvého stupňa (stále ide o bakalárske štúdium).[/QUOTE



- on riadne študoval v ČR od 11.10.2013 do 16.7.2015, ale vo 4.semestri nespravil skúšku a vyhodili ho zo školy. Nejde o žiadne prerušenie. Namiesto toho, aby sa niekde zamestnal, spravil v auguste prijímačky na inú školu v SR, kde študuje dodnes. Netuším odkiaľ poisťovňa vzala dátum 25.2.2014, v tom čase predsa riadne študoval.
Podľa toho čo píšete, keby po vyhodení zo školy nastupil niekde do zamestnania, nikoho by nezaujímalo, že školu nedokončil a nemusel by nič doplácať, ale pretože sa mu podarilo začať študovať hneď (bez straty dalšieho roka), sa to berie ako prestup z prvého stupňa do prvého stupňa???
Iveta Matlovičová
04.09.18,05:06
pre kirka: presne tak, ak ide študovat znova na I. stupeň (a nie na II. stupeň), to obdobie pred nástupom na I. stupeň sa nepovažuje za sústavnú prípravu na povolanie
KSUKE
22.01.20,08:30
Dobrý deň, nevie mi niekto poradiť s akým typom poistenej osoby mám prihlásiť zamestnankyňu, ktorá je u nás v hlavnom pracovnom pomere a toho času je na materskej dovolenke a ktorá zároveň chce pracovať u nás na dohodu o pracovnej činnosti? ďakujem
Jana Motyčková
22.01.20,19:14
Ak idete prihlásiť tú dohodu, do SP ju prihlasujete typom 5. Do ZP zatiaľ neprihlasujete, viď nižšie.
UMMS
23.01.20,07:55
Dobrý deň.

Dohoda o vykonaní práce uzatvorená na dobu od 27.1.2020 do 30.11.2020. Odmena bude vyplatená v 6/2020 a 11/2020. Do SP prihlasujeme ako nepravidelný príjem? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
23.01.20,13:12
Áno .
Aňuška
23.01.20,14:15
K odpovedi :


Komentár od KSUKE (https://www.porada.sk/member.php?u=49368) Včera 10:30
#108 (https://www.porada.sk/t209142-p6-post.html#post3130433)




Dobrý deň, nevie mi niekto poradiť s akým typom poistenej osoby mám prihlásiť zamestnankyňu, ktorá je u nás v hlavnom pracovnom pomere a toho času je na materskej dovolenke a ktorá zároveň chce pracovať u nás na dohodu o pracovnej činnosti? ďakujem:




Ak idete prihlásiť tú dohodu, do SP ju prihlasujete typom 5, do ZP 2D.



Ja som si doteraz myslela, že za rovnaké obdobie by zamestnanec u toho istého zamestnávateľa nemal byť v ZP 2x prihlásený - ak je už prihlásený na PP kódom 2(a materská aj 1O). Mala som prípad - otec na materskej dovolenke, u toho istého zamestnávateľa aj dohoda. Kódom 2D som ho už neprihlasovala a príjem z dohody som uviedla v mesačnom výkaze do ďalších príjmov. Mala som prihlásiť teda aj 2D? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
23.01.20,14:36
Jasné, moja chyba, kým je na materskej zo zamestnania, resp, kým je prihlásená ako zamestnanec (2) v ZP, dohodu neprihlasujete. (opravím aj príspevok)
lomatka
23.11.20,18:39
Dobrý deň,
prosím vás, je veľká chyba ak sme mali dohodárov na DoPČ na jeden týždeň v mesiacoch máj až august a prihlásený boli na pravidelný príjem a aj tak bol na SP zaslaný mesačný výkaz? Zamestnávateľ si ich chcel cez koronu ako tak udržať, tak si ich takto po týždňoch striedal. Neviem si predstaviť opravy všetkých registračných listov a mesačných výkazov.
Iveta Matlovičová
23.11.20,18:56
Dobrý deň,
prosím vás, je veľká chyba ak sme mali dohodárov na DoPČ na jeden týždeň v mesiacoch máj až august a prihlásený boli na pravidelný príjem a aj tak bol na SP zaslaný mesačný výkaz? Zamestnávateľ si ich chcel cez koronu ako tak udržať, tak si ich takto po týždňoch striedal. Neviem si predstaviť opravy všetkých registračných listov a mesačných výkazov.

na ucely SP je to v poriadku, ale na ucely ZP mali byt prihlaseni len v dni, kedy vykonavali pracu (lebo z textu vyplyva, ze nepracovali 5 dni za sebou zo 7 dni kazdy tyzden)
lomatka
23.11.20,19:22
Na ZP boli prihlásený a odhlásený presne na dni kedy mali DoPČ a kedy aj reálne pracovali, t.j. 5 dní každý druhý týždeň. Takže na SP by to malo byť v poriadku. Len som sa zľakla, aby ma SP nevyzývala neskôr na opravu všetkých tých prihlášok, odhlášok a výkazov. V podstate sme do SP poslali viac odvodov ako by mali pri nepravidelnom príjme.
Jana Motyčková
24.11.20,06:57
Dobrý deň,
prosím vás, je veľká chyba ak sme mali dohodárov na DoPČ na jeden týždeň v mesiacoch máj až august a prihlásený boli na pravidelný príjem a aj tak bol na SP zaslaný mesačný výkaz? Zamestnávateľ si ich chcel cez koronu ako tak udržať, tak si ich takto po týždňoch striedal. Neviem si predstaviť opravy všetkých registračných listov a mesačných výkazov.

Z otázky mi nie je jasné ako trvala dohoda, ak v každom mesiaci trvala dohoda len týždeň a skončila, mali byť prihlásení na nepravidelný príjem v SP. Ak dohoda trvala 4 mesiace a v každom mesiaci robili len týždeň, tak sú to dohody s pravidelným príjmom.
lomatka
24.11.20,08:26
V otázke som sa nedostatočne vyjadrila. Dohody boli presne od pondelka do piatku každý druhý týždeň. Takto boli aj do SP aj do ZP prihlásený a odhlásený, len ako pravidelný príjem a aj sa tak posielali mesačné výkazy. Preto som sa pýtala, či to je chyba, ktorá sa dá SP akceptovať.
Jana Motyčková
24.11.20,09:34
V otázke som sa nedostatočne vyjadrila. Dohody boli presne od pondelka do piatku každý druhý týždeň. Takto boli aj do SP aj do ZP prihlásený a odhlásený, len ako pravidelný príjem a aj sa tak posielali mesačné výkazy. Preto som sa pýtala, či to je chyba, ktorá sa dá SP akceptovať.

Skusenosť mám takú, že SP vyžaduje opravu.
ErikaDP
07.02.21,16:38
Dobrý deň, prosim pri zamestnaní dohodára evidovaného súčasne na úrade práce ( pri dodržaní do 40 dní a výšky prjmu) , zostáva štát platiteľom poistného za tohto evidovaného nezamestnaného ? Alebo vznikom dohody pri zachovaní evidencie na urade právce prestáva byť štát platitelom, keďže evidovaný nezamestnaný má príjem z ktorého patí poistné iný platiteľ ako štát ? Ide mi o to, že ak zamestnaávatel zamestná dohodara suvilslo na všetky dni v týždni, tak poistné je vyriešené,, Ale ak oto je keď dohodara zamestnáme na niektoré dni v týždni ? T.j. do zdravotnej poistovne ho budeme prihlasovať na konkretne odpracované dni. Stáva sa samomlatiteľom na tie neodpracované dni ? Alebo v neodpracovaných dňoch zostáva platitelom štát počas trvania dohody kedže je súčasne evidovaný na urade práce ?
Iveta Matlovičová
07.02.21,17:44
Dobrý deň, prosim pri zamestnaní dohodára evidovaného súčasne na úrade práce ( pri dodržaní do 40 dní a výšky prjmu) , zostáva štát platiteľom poistného za tohto evidovaného nezamestnaného ? Alebo vznikom dohody pri zachovaní evidencie na urade právce prestáva byť štát platitelom, keďže evidovaný nezamestnaný má príjem z ktorého patí poistné iný platiteľ ako štát ? Ide mi o to, že ak zamestnaávatel zamestná dohodara suvilslo na všetky dni v týždni, tak poistné je vyriešené,, Ale ak oto je keď dohodara zamestnáme na niektoré dni v týždni ? T.j. do zdravotnej poistovne ho budeme prihlasovať na konkretne odpracované dni. Stáva sa samomlatiteľom na tie neodpracované dni ? Alebo v neodpracovaných dňoch zostáva platitelom štát počas trvania dohody kedže je súčasne evidovaný na urade práce ?


nakolko je stale vedena v evidencii uradu prace, platitelom poistneho na ZP je aj stat
ErikaDP
08.02.21,11:27
nakolko je stale vedena v evidencii uradu prace, platitelom poistneho na ZP je aj stat

ďakujem pani Matlovičová za odpoveď

ErikaDP
buzasiova
12.02.21,13:11
Dobrý deň, prosím, chcem sa opýtať na situáciu nášho riadneho zamestnanca (rezident SR), ktorý je ale zároveň konateľom jednej českej s.r.o, a za konateľstvo poberá odmenu, z ktorej je v Čechách zrazená zrážková daň. Napriek tomu si tento zamestnanec musí urobiť daňové priznanie, kde zahrnie aj príjem (hoc už zdanený) z Čiech (podľa usmernenia daňového úradu kde som sa dopytovala), ale nie sú mi jasné odvody z tohoto príjmu za konateľstvo z Čiech. Treba z tohto príjmu odviesť odvody tu u nás na Slovensku? Ak áno, ako? Vyrieši sa to daňovým priznaním, na základe ktorého mu SP vyráta vyššie odvody na ďalšie obdobie, a ZP urobí ročné zúčtovanie všetkých príjmov a dorúbi nedoplatok? Alebo si má zamestnanec osobitne nahlásiť u nás do SP a ZP príjem z Čiech ? A je to vôbec správne, keď bola z toho príjmu zrazená zrážková daň v Čechách? Ďakujem vopred za odpoveď.
Jana Motyčková
12.02.21,14:51
Daňová rezidencia nesúvisí s platením poistného.
Odmena konateľa je podľa našich predpisov príjmom zo závislej činnosti. Ak činnosť konateľa vykonáva na území ČR a z odmeny konateľa sa podľa českých predpisov neplatí sociálne a zdravotné poistenie, tak sa v tomto konkrétnom prípade z tejto odmeny neplatí poistné na Slovensku, ani SP, ani ZP.
buzasiova
16.02.21,12:26
Ďakujem Vám za odpoveď pani Motyčková,
Buzašiová
Mila123
25.02.21,15:40
Dobrý deň,
štatutár s majetkovou účasťou 50% v spoločnosti má dohodu o pracovnej činnosti s odvodovou úľavou, je poberateľom SD.
Pri zasielaní mesačných výkazov ma upozornila e-pobočka SP , že


Varovania :


Číslo riadku 1 : Keď dohodár má vyplnený VZ zamestnávateľa na UP <> 0, musí mať vyplnený aj VZ zamestnávateľa na GP <> 0



Otázka: taký štatutár predsa nemusí odvádzať poistné do GP? Podľa § 4, ods. 4 zákona č. 461/2003 Z z. nemá povinnosť sro platiť príspevky do GP.

Ďakujem



Iveta Matlovičová
25.02.21,18:53
Dobrý deň,
štatutár s majetkovou účasťou 50% v spoločnosti má dohodu o pracovnej činnosti s odvodovou úľavou, je poberateľom SD.
Pri zasielaní mesačných výkazov ma upozornila e-pobočka SP , že


Varovania :


Číslo riadku 1 : Keď dohodár má vyplnený VZ zamestnávateľa na UP <> 0, musí mať vyplnený aj VZ zamestnávateľa na GP <> 0



Otázka: taký štatutár predsa nemusí odvádzať poistné do GP? Podľa § 4, ods. 4 zákona č. 461/2003 Z z. nemá povinnosť sro platiť príspevky do GP.



Ďakujem







Zamestnanec vykonávajúci zárobkovú činnosť v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti, t.j. v pracovnom pomere, príp. na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o pracovnej činnosti a ktorý je súčasne štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu zamestnávateľa a má najmenej 50 % účasť na majetku zamestnávateľa GP neplatí, takže nemala by kontrola vyžadovať platbu poistného
Jana Motyčková
26.02.21,06:22
To varovanie hlási stále v týchto prípadoch, nevšímajte si.
maruška7
11.05.21,07:23
Dobrý deň, mali sme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti čast roku 2018 a 2019. Uviedol, že je poistený v Union poisťovni. Teraz v máji 2021 nám prišla do schránky v ZP správa , že máme chybné výkazy. Zistili sme, že tento zamestnanec v tom čase bol odhlásený zo ZP na Slovensku, lebo vraj bol poistený v európskej únii. Ako to máme teraz my, ako zamestnávateľ vyriešiť? Ďakujem
Iveta Matlovičová
11.05.21,07:57
Dobrý deň, mali sme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti čast roku 2018 a 2019. Uviedol, že je poistený v Union poisťovni. Teraz v máji 2021 nám prišla do schránky v ZP správa , že máme chybné výkazy. Zistili sme, že tento zamestnanec v tom čase bol odhlásený zo ZP na Slovensku, lebo vraj bol poistený v európskej únii. Ako to máme teraz my, ako zamestnávateľ vyriešiť? Ďakujem

musite za mesiace, kedy nebol poistencom v slovenskej ZP urobit opravne vykazy, a poziadat o vratenie poistneho, ktore bolo zaplatene bez pravneho dovodu .. po doruceni platby, preplatok za poistnom za zamestnanca vyplatite uz byvalemu zamestnancovi
Mila123
11.05.21,08:14
musite za mesiace, kedy nebol poistencom v slovenskej ZP urobit opravne vykazy, a poziadat o vratenie poistneho, ktore bolo zaplatene bez pravneho dovodu .. po doruceni platby, preplatok za poistnom za zamestnanca vyplatite uz byvalemu zamestnancovi

Ak môžem do tohto vstúpiť, resp. neriešime tú možnosť, prečo zamestnanec nemal SK ZP? napr. to bola matka na RD a jej manžel bol poistený v EU, preto aj ona musí byť z titulu, že nemá žiaden príjem, preto sa stáva poistencom manželovej ZP v EU? alebo bola zamestnancom v EU a nerieši sa PD A1 zo SP? resp. v akých prípadoch sa platí do SP na SK a ZP v EU? Ďakujem
Iveta Matlovičová
11.05.21,12:02
Ak môžem do tohto vstúpiť, resp. neriešime tú možnosť, prečo zamestnanec nemal SK ZP? napr. to bola matka na RD a jej manžel bol poistený v EU, preto aj ona musí byť z titulu, že nemá žiaden príjem, preto sa stáva poistencom manželovej ZP v EU? alebo bola zamestnancom v EU a nerieši sa PD A1 zo SP? resp. v akých prípadoch sa platí do SP na SK a ZP v EU? Ďakujem



riešime to zo mzdarskeho hladiska, a na prvom mieste je oprava poistneho ... to o com uvazujete vy, je druhy krok, zamestnávateľ by mal bývalého zamestnanca (dohodata) kontaktovať, a informovať sa, či pracoval v rovnakom období súčasne u dvoch rôznych zamestnávateľov v dvoch rôznych krajinách EU - ak áno, mal by zamestnávateľ požadovať predloženie prenosného dokumentu A1 a tak poriešiť platbu poistného ... otazne je zrealizovanie tychto krokov v praxi, ked uz ide o byvaleho zamestnanca
Mila123
11.05.21,12:12
riešime to zo mzdarskeho hladiska, a na prvom mieste je oprava poistneho ... to o com uvazujete vy, je druhy krok, zamestnávateľ by mal bývalého zamestnanca (dohodata) kontaktovať, a informovať sa, či pracoval v rovnakom období súčasne u dvoch rôznych zamestnávateľov v dvoch rôznych krajinách EU - ak áno, mal by zamestnávateľ požadovať predloženie prenosného dokumentu A1 a tak poriešiť platbu poistného ... otazne je zrealizovanie tychto krokov v praxi, ked uz ide o byvaleho zamestnanca

lenže potom vyvstáva otázka, či ozaj nebude ZP platiť na SK? podľa toho ako jej SP posúdi príslušnosť k predpisom tej ktorej krajiny.....a hlavne kam bude patriť, ku ktorým predpisom.....

riešila som takú záležitosť, matka na RD u nás na dohodu a manžel je živnostníkom v AT.....a ZP predsa patrilo na SK......

Ďakujem za odpoveĎ
Iveta Matlovičová
12.05.21,06:43
lenže potom vyvstáva otázka, či ozaj nebude ZP platiť na SK? podľa toho ako jej SP posúdi príslušnosť k predpisom tej ktorej krajiny.....a hlavne kam bude patriť, ku ktorým predpisom.....

riešila som takú záležitosť, matka na RD u nás na dohodu a manžel je živnostníkom v AT.....a ZP predsa patrilo na SK......

Ďakujem za odpoveĎ

z nejakeho dovodu bol zo slovenskej ZP odhlaseny, z akeho - nevieme; ak sa mzdova uctaren rozhodne "pustit" do zistovania, je mozne vsetko, aj to, ze by mu urcili uplatnitelnu legistlativu SK, ale na ziadost zamestnanca (on to musi sprocesovat), nie na ziadost zamestnavatela, a v tomto pripade ide o BYVALEHO zamestnanca, takze tak
Chana
24.01.22,04:31
Dobrý deň! Prosím o radu:
Zam na DoVP neprav. príjem od 22.11. do 22.12., mzda vyplatená po ukončení.
Mzda bola vp výške 437,50 €. Vo výkaze je VZ 218,75, z toho odvody
Je ten VZ správny?
Ako mám vyplniť ELDP - dobu a VZ?
Ďakujem!
Jana Motyčková
24.01.22,07:37
A nemáte vo výkaze 2x218,75? Tak by to malo byť - za november aj za december po 218,75. A vo výkaze poistného (s nepravidelným príjmom), nie v mesačnom výkaze.
Mila123
18.02.22,13:51
Dobrý deň, mám pár otázok......od 3/2021 - 11/2021 bola pani v spoločnosti zamestnaná na základe DoPČ s pravidelným príjmom od 12/2021 - trvá je už zamestnaná na základe pracovnej zmluvy. od 26 10 2020 (dátum je správny) jej SP priznala (dátum rozhodnutia) ID vo výške 45 %(miera poklesu zárobkovej činnosti). Dnes nám poslala pobočke jej ZP oznámenie o sémantických chybách a zistili sme, že zamestnankyňa dostala Rozhodnutie o priznanom ID s dátumom vystavenia 03 01 2022.
Takže opravujeme, celú dobu poistenia v spoločnosti, dohoda bude bez ZP a PP bude s 1/2 zdravotným poistením na oboch stranách (ZC i ZĽ). Od 03/21-11/21 bola dohodárka, tak do SP sa platí DP na oboch stranách a na strane ZĽ sa uhrádza GP, ÚP, RF.

Ale ešte v 9/2021 bola dohodárka na PN, vyplácaná bola aj náhrada mzdy pri dočasnej PN a po 10. dni aj nemocenské.

Otázky znejú: vznikol preplatok na náhrade mzdy pri dočasnej PN a tiež pri nemocenskom? Správne som posúdila, že prepočítavam celú dobu poistenie z dohody pre SP? V ZP je mi známy prepočet ......Ďakujem za Váš názor
Jana Motyčková
18.02.22,15:18
Dobrý deň, mám pár otázok......od 3/2021 - 11/2021 bola pani v spoločnosti zamestnaná na základe DoPČ s pravidelným príjmom od 12/2021 - trvá je už zamestnaná na základe pracovnej zmluvy. od 26 10 2020 (dátum je správny) jej SP priznala (dátum rozhodnutia) ID vo výške 45 %(miera poklesu zárobkovej činnosti). Dnes nám poslala pobočke jej ZP oznámenie o sémantických chybách a zistili sme, že zamestnankyňa dostala Rozhodnutie o priznanom ID s dátumom vystavenia 03 01 2022.
Takže opravujeme, celú dobu poistenia v spoločnosti, dohoda bude bez ZP a PP bude s 1/2 zdravotným poistením na oboch stranách (ZC i ZĽ). Od 03/21-11/21 bola dohodárka, tak do SP sa platí DP na oboch stranách a na strane ZĽ sa uhrádza GP, ÚP, RF.

Ale ešte v 9/2021 bola dohodárka na PN, vyplácaná bola aj náhrada mzdy pri dočasnej PN a po 10. dni aj nemocenské.

Otázky znejú: vznikol preplatok na náhrade mzdy pri dočasnej PN a tiež pri nemocenskom? Správne som posúdila, že prepočítavam celú dobu poistenie z dohody pre SP? V ZP je mi známy prepočet ......Ďakujem za Váš názor

Dohoda bude bez ZP, PP polovičné sadzby - správne

Pre SP sa posudzuje ako ID až odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní ID, čiže z dohody by sa NP a PvN neplatilo až od 3.1.2022, ale to už dohodu nemala. Z toho istého dôvodu (nemocenské poistenie z dohody mala mať a aj mala), mala aj nárok na náhradu príjmu pri PN. Takže SP ani náhradu príjmu neopravujete.
Mila123
19.02.22,08:44
Dohoda bude bez ZP, PP polovičné sadzby - správne

Pre SP sa posudzuje ako ID až odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní ID, čiže z dohody by sa NP a PvN neplatilo až od 3.1.2022, ale to už dohodu nemala. Z toho istého dôvodu (nemocenské poistenie z dohody mala mať a aj mala), mala aj nárok na náhradu príjmu pri PN. Takže SP ani náhradu príjmu neopravujete.

ďakujem za odpoveď, trochu ma to zmiatlo, lebo som si prv myslela, že všetky rozhodnutie o priznaných dôchodkoch zo SP(okrem pozostalostných) opravujeme poistné až odo dňa vydania rozhodnutia ( po novom)......neskôr som tu na Drakovi čítala príspevok, kde bol priznaný ID a tam bol spätný prepočet poistného (nenašla som ten príspevok).....preto, ak Vás môžem požiadať o informáciu, kedy nastane takí situácia (že sa prepočítava poistné odo dňa priznania dôchodku, nehľadiac na dátum vystavenia Rozhodnutia SP)......Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
20.02.22,17:58
Poistné do SP sa prepočítava odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku - toto platí od 1.1.2020. Možno to bol starší príspevok.
Na účely NČ na daňovníka a na účely ZP sa posudzuje dátum, od ktorého bol dôchodok priznaný.
tomare
16.03.22,07:16
zamestnanec (28 rokov) je študent denného štúdia na vysokej škole má uzavretú dohodu o vykonaní práce je pre účely zdravotného poistenia poistencom štátu? (§11 ods.7 písm. a)

alebo musím sledovať výšku príjmu z tejto dohody?
Jana Motyčková
16.03.22,09:54
AK nie ste štát, tak je vám to jedno. To, že je niekto poistencom štátu, neznamená, že z príjmu neplatí poistné. Čiže - je poistencom štátu, ak ešte nezískal vš vzdelanie 2. stupňa. Ale z hľadiska zamestnanca a zamestnávateľa nesledujete výšku príjmu, z dohody o vykonaní práce zdravotné poistenie platíte.
mzdypd
09.05.23,06:10
Prajeme pekný deň,
chceme zamestnať občana EÚ - má povolenie na trvalý pobyt na Slovensku -
na dohodu o pracovnej činnosti. Dohoda by bola uzatvorená na 2 dni v týždni.
Aké prihlasovacie a odhlasovacie povinnosti má zamestnávateľ z tejto dohody voči SP a ZP a minimálnu mzdu platí len za odpracovaný čas?
Za odpoveď vopred ďakujeme.
Jana Motyčková
09.05.23,07:46
Povolenie na trvalý pobyt znamená, podľa toho, čo som našla, že má trvalý pobyt na Slovensku. Vaše povinnosti voči SP a ZP sú rovnaké ako pri zamestnaní slovenského občana. On by mal mať zdravotné poistenie na Slovensku z titulu trvalého pobytu.

Okrem toho treba dať informačnú kartu na ÚPSVaR - tá sa dáva za občanov EÚ a v zákone nie sú vylúčení tí, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku.

Ak má činnosť aj v inom štáte EÚ, on sám si musí vybaviť na SP A1 a potom podľa toho budete vy postupovať.
Odmena z dohody musí byť najmenej vo výške minimálnej mzdy v závislosti od odpracovaného času.
mc_zapad
22.11.23,12:57
Dobrý deň,
zamestnávame zamestnankyňu na dohodu o vykonaní práce s pravidelným príjmom. Od 15.11.2023 je na OČR. Predložila doklady, aké povinnosti vyplývajú zamestnávateľovi. Je potrebné evidovať túto OČR do mzdového programu a ako to ovplyvní mesačné výkazy do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne? Bol by problém, ak by sa to nezadalo do programu vôbec? Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
22.11.23,18:34
Dobrý deň,
zamestnávame zamestnankyňu na dohodu o vykonaní práce s pravidelným príjmom. Od 15.11.2023 je na OČR. Predložila doklady, aké povinnosti vyplývajú zamestnávateľovi. Je potrebné evidovať túto OČR do mzdového programu a ako to ovplyvní mesačné výkazy do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne? Bol by problém, ak by sa to nezadalo do programu vôbec? Ďakujem pekne za odpoveď.
Ak má k dohode vystavenú OČR a ak je s nemocenským poistením, tak :

- OČR je treba zaevidovať obdobne ako pri pracovnom pomere
- Vo výkaze pre SP sa za dobu OČR znižuje počet dní (vylúčená povinnosť platiť poistné)
​- Oznámenia do ZP a SP nie sú žiadne, ale v ZP má byť po celú dobu OČR prihlásená kódom 2D - čiže ak deň pred OČR nebola evidovaná kódom 2D v ZP, tak od začiatku OČR treba dať do ZP 2D Z. Obdobne pri skončení OČR.
mc_zapad
03.01.24,09:39
Dobrý deň, prosím o radu: zamestnankyňa no dohodu o vykonaní práce bola PN od 8.12.2023 do 18.12.2023 vrátane. Ako ju oznámiť do ZP, len dni, za ktoré vykonávala prácu, alebo je obdobne ako pri OČR?
Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
03.01.24,09:52
Dobrý deň, prosím o radu: zamestnankyňa no dohodu o vykonaní práce bola PN od 8.12.2023 do 18.12.2023 vrátane. Ako ju oznámiť do ZP, len dni, za ktoré vykonávala prácu, alebo je obdobne ako pri OČR?
Ďakujem pekne.

A má nárok na náhradu príjmu pri PN z tejto dohody?
olga84
04.01.24,08:47
Dobrý deň. Ak zamestnáme občana SR na DoPČ, ktorý je zamestnaný v Českej republike, aké povinnosti máme ako zamestnávateľ? Dohodár bude pracovať v pracovných dňoch 5 dní po 2 hodiny, na hodinu bude mať minimálnu mzdu. Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
04.01.24,11:25
Dobrý deň. Ak zamestnáme občana SR na DoPČ, ktorý je zamestnaný v Českej republike, aké povinnosti máme ako zamestnávateľ? Dohodár bude pracovať v pracovných dňoch 5 dní po 2 hodiny, na hodinu bude mať minimálnu mzdu. Ďakujem za odpoveď.

Ak je dohodnutý výkon práce v ČR, postupujete podľa českých predpisov aj z hľadiska Zákonníka práce aj z hľadiska SP a ZP a to sa treba pýtať na povinnosti v ČR. Ak by mál súbeh činnosti v SR a ČR, musel by si on žiadať o príslušnosť k právnym predpisom na SP (A1). Ak by išlo o vyslanie, treba aby zamestnávateľ požiadať v SP o A1 na vyslanie a potom je ešte otázka, či ide o cezhraničné vyslanie na poskytnutie služby (tam by boli ďalšie povinnosti) alebo nie.
olga84
04.01.24,13:54
Dopĺňam: Budeme ho mať zamestnaného len na dohodu o PČ (nie je náš zamestnanec), výkon práce bude na Slovensku. On má zamestnanie v ČR a tam je aj zdravotne poistený.
Jana Motyčková
04.01.24,14:14
Ak je zamestnaný na dohodu v SR a okrem toho robí v ČR, musí si on na SP vyžiadať určenie príslušnosti k právnym predpisom. Ak má trvalý pobyt na Slovensku, žiada o A1 na Slovensku. Keď bude mať A1, budete postupovať podľa nej - ak určia príslušnosť k českým predpisom, budete SP a ZP riešiť v ČR podľa českých predpisov. Ak určia príslušnosť k slovenským predpisom, bude sa musieť on prepoistiť do ZP na Slovensku a vy budete všetko riešiť tu a český zamestnávateľ SP a ZP tiež na Slovensku.
Kým A1 nemá, prihlásite ho do SP na Slovensku, ZP na Slovensku neriešite (prípadne zrážajte do depozitu, kým nevyrieši A1).
A1 mu určia na Slovensku ak tu má bydlisko a aspoň 25 percent príjmov má zo Slovenska alebo aspoň 25 percent pracovného času je na Slovensku - to ale berte len ako približnú informáciu, rozhoduje o tom SP.
Zamestnanca treba dotlačiť, aby si tú A1 vybavil, "príde sa na to", že má poistenie v dvoch štátoch a môžu mu z toho vzniknúť nepríjemnosti napr. ohľadne preplácania zdravotnej starostlivosti a pod.
olga84
04.01.24,14:33
Ďakujem pekne za odpoveď.
mc_zapad
08.01.24,06:42
Dobrý deň,
zamestnankyňa vykonáva prácu na základe Dohody o vykonaní práce, platí odvody na nemocenské poistenie. je to k príspevku zo dňa 3.1.2024.
Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
08.01.24,07:49
Dobrý deň, prosím o radu: zamestnankyňa no dohodu o vykonaní práce bola PN od 8.12.2023 do 18.12.2023 vrátane. Ako ju oznámiť do ZP, len dni, za ktoré vykonávala prácu, alebo je obdobne ako pri OČR?
Ďakujem pekne.

Keďže je z dohody nemocensky poistená (po doplnení info), má nárok na náhradu príjmu a v tomto čase je poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 písm. m) zákona o SP. Zamestnancom na účely ZP je osoba v čase kedy vykonáva zárobkovú činnosť, ale aj keď ju nevykonáva z dôvodu podľa § 11 ods. 7 písm. m). Čiže dohodárku prihlásite do ZP na dni kedy robí a aj na dni PN kódom 2D. Okrem toho nahlásite aj 1O Z 8.12.. 1O K nenahlasujete, keďže 11.deň PN poberá nemocenské a ukončenie PN nahlasuje do ZP Sociálna poisťovňa.

Je to obdobne ako pri OČR, len oznamujete aj to 1O Z.
zze/2004-580/11/3