adrian31
04.02.13,10:27
A
Letko
04.02.13,09:40
Čo ja by som dal za to, keby som za 17€ mesačne mohol využívať auto na súkromné účely aj s kontrolou GPS.
buchač
04.02.13,09:44
Čo ja by som dal za to, keby som za 17€ mesačne mohol využívať auto na súkromné účely aj s kontrolou GPS.
...ešte by som aj do knihy jázd napísal účel jázd ...

- odvoz ženy do roboty
- odvoz detí do školy
- nákupy v centrách
- atď .........................;)
Nandrolon
04.02.13,10:02
trochu to pletieš....
prečo vám strhával 17 eur??
na základe akej zmluvy si mal auto pridelené na súkromné účely?
čo má spoločná kniha jázd s tými 17 eurami?

Ak by si ho mal skutočne a oficiálne pridelené na súkromné účely, musel by si
a/ mať zmluvu
b/ navyšoval by sa tvoj daňový základ o sumu 1% z obstarávacej ceny, teda napríklad pri aute za 15 000 eur by si mal daňový základ dvihnutý o 150 eur, takže každý mesiac by si odviedol DÚ z výplaty o 28,5 eur viac
c/ súkromné jazdy by si platil svojmu zamestnávateľovi osobitne, z čoho by on odvádzal zase DPH štátu
avalik
04.02.13,10:10
niekto ta nuti pouzivat auto na sukromne ucely? ... mozes zmluvu vypovedat ... a do prace a z prace + sukromne jazdy na vlastnom aute ;)
buchač
04.02.13,10:12
mimotemy

niekto ta nuti pouzivat auto na sukromne ucely? ... mozes zmluvu vypovedat ... a do prace a z prace + sukromne jazdy na vlastnom aute ;)
...dobrééé...:---
Nandrolon
04.02.13,10:12
pripadá mi to, že ho nemá "oficiálne" na súkromné účely, ale že ide o nejakú neoficiálnu dohodu zamestnanca so zamestnávateľom, pričom sa zrejme aj obchádza zákon o dani z príjmov...
adrian31
04.02.13,10:29
Ano mám ho skutočne a oficiálne pridelené aj na súkromné účely. Mám na to zmluvu, daňový základ sa mi navyšuje o 1 % a o to väčšie dane platím. To všetko sedí. Jediné , čo nie ja na papieri je tých 17 €. To je dohoda medzi zamestnávatelom a zamestnancami , aby sme si to tak upravovali, dokonca ja teraz, ked uz máme elektronickú hnihu jázd.
Ale toto ja nepotrebujem riešiť. Moja otázka znela, či majú právo ma monitorovať aj cez víkendy. Našiel som jeden príspevok, kde sa hovorí, že zamestnávatel by nemal mať možnosť monitorovať služ. auto cezvíkendy, mali by len nabehnut prejdené kilometre ?
Nandrolon
04.02.13,10:50
tých 17 eur budeš mať asi takú dohotu, že "toľko prevezieš" súkromne...
S tým monitorovaním to bude tak, že 20 ľudí bude mať 20 názorov.
Z pozície majiteľa auta asi áno, ale z posície ochrany súkromia asi nie...
Lenže auto je zamestnávateľove a on ak si niečo zmyslí, môže zmluvu zrušiť, je otázne či ti stojí za to do toho rýpať aj za prípadnú stratu vozidla na súkromné účely...
adrian31
04.02.13,11:00
To je asi silná pravda. Možno by som aj uspel, ale riskujem stratu auta na súkromné účeli. Len sa neviem vysporiadať s pocitom, že ma
môže dajaký pandrlák sledovať, kade chodím cez vikendy .............
Nandrolon
04.02.13,11:06
Ľudia si myslia že z pozície šéfa môžu všetko, až kým nedostanú poriadnu nakladačku niekde mimo šéfovania....
Brat keď minule prečítal 1 článok ako kórejci šikanujú ľudí, tak hovoril že už iba preto by si vživote nekúpil kórejské auto....
http://www.beo.sk/ekonomia/1630-vypoved-o-pracovnych-podmienkach-vo-fabrike-hyundai-mobis
xtriadax
04.02.13,11:18
To je asi silná pravda. Možno by som aj uspel, ale riskujem stratu auta na súkromné účeli. Len sa neviem vysporiadať s pocitom, že ma
môže dajaký pandrlák sledovať, kade chodím cez vikendy .............

veď keď ti to vadí auto nechaj na firme a máš po probléme. Máš firemné auto za 17€ mesačne a ešte ti vadí že si majiteľ dá namontovať GPS na kontrolu? Kúp si svoje a nebude ťa nikto sledovať:D.
lujza.j
04.02.13,11:30
To je asi silná pravda. Možno by som aj uspel, ale riskujem stratu auta na súkromné účeli. Len sa neviem vysporiadať s pocitom, že ma
môže dajaký pandrlák sledovať, kade chodím cez vikendy .............

Inak mne by bolo šuma-fuk....ci ma sleduje....ale moze to vadit tomu kto chodi/ robi tam/to...co by štandardne nemal.....
adrian31
04.02.13,11:38
Keby to bol majitel, tak nepoviem ani mäkké F, ale to inicioval moj kolega a vedúci, skrátka obycajný zamestnanec, ktorý sa cpe do zadku, že mu sú ledva nohy vidiet.........
Nandrolon
04.02.13,11:42
a sledovať ťa bude vedúci?? každý signál sa dá z bezprostrednej blízkosti "zarušiť" ....

- ale to už nie je povolené pretože rušička vlastne vysiela niečo do určitého rádiusu, čo vlastne ty z auta nemôžeš vysielať.
Nie je problém to skontrolovať, pretože takto si kamioňáci rušia mýtne poplatky...
xtriadax
04.02.13,11:51
Keby to bol majitel, tak nepoviem ani mäkké F, ale to inicioval moj kolega a vedúci, skrátka obycajný zamestnanec, ktorý sa cpe do zadku, že mu sú ledva nohy vidiet.........

asi tam na to je aby šetril peniaze a to je jeden zo spôsobov ako šetriť. Ja by som ti ho za 17€ mesačne nedal. Keby mne dal niekto auto za 17€ mesačne tak mu tam aj kameru založím aby videl že mu ho neničím a Vážim si to že mi ho požičal za takú smiešnu sumu;). Ak je pre teba problém že niekto vidí na mape kadiaľ si s tým autom chodil tak potom to asi nebude všetko OK s tým požičiavaním.
Nandrolon
04.02.13,12:00
Pekne napísané. My, ktorí máme autá kúpené za vlastné a jazdíme na nich 365 dní v roku vieme, čo to stojí /nadob.hodnota auta, poh. hmoty, oleje, filtre, opotrebovanie a následné opravy, zimné gumy..../
Nandrolon
04.02.13,12:03
reálne mesačné náklady na auto /lacná fabia/ pri najazdení IBA 1000 kilometrov sú okolo 300 evri...
xtriadax
04.02.13,12:09
asi tak nejak :D. Chcel by som vedieť ako vypočítali takú sumu na mesiac
expeeert
04.02.13,12:13
Môže to byť aj benefit...
xtriadax
04.02.13,12:18
mám dve autá preto mi to nejde do hlavy že 17€ na mesiac.
adrian31
04.02.13,12:59
Ja som samozrejme vďačný, zato , že mám auto na súkromné účely tak lacno, ale zase odtial - potial. Mne vadí čiste to narušenie súkromia.
Nikto predsa nemá právo stkať nos do môjho súkromia.
adrian31
04.02.13,13:06
A majitelom je to upne jedno. Tý sa pohybujú v inej lige. Jednoducho - iniciatívny blbec horší ako triedny nepriateľ........
Ono sa to lahko povie, ked sú vztahy vo firme OK, ale ak nie su, tak je to dobrý nastroj na buzeráciu.
Ale nič, nechám to tak, nebudem zbytočne rýpať, len neviem ako si zvyknem na ten pocit....
pavol54
04.02.13,13:14
Návšteva frajerky
xtriadax
04.02.13,13:29
Ja som samozrejme vďačný, zato , že mám auto na súkromné účely tak lacno, ale zase odtial - potial. Mne vadí čiste to narušenie súkromia.
Nikto predsa nemá právo stkať nos do môjho súkromia.

nikto ťa ani nenúti to auto používať na súkromné účely. Treba vždy auto zaniesť do firmy keď sa vrátiš zo služobky na víkend ho tiež tam nechať. Každý mesiac ušetríš 17€ a nikto ti nebude narušovať tvoje súkromie.
Jazdil som na služobnom aute čo malo GPS. Majiteľovi tiež ani nenapadlo niečo také tam založiť pokiaľ neprišiel jeden ako ho ty nazývaš "iniciatívny blbec". Že by to nejako narušilo moje súkromie som nepocítil
Nandrolon
04.02.13,14:08
vieš kde je prijímač GPS signálu, resp. vysielač už konkrétnej pozície ???
ak vieš tak hádam to môžeš nejako na 2 dni "pasívne" za-rušiť bez poškodenia.... a ak je to majiteľom jedno, povieš že nevieš prečo ti to akurát na víkend nefunguje :)
účtovník 007
04.02.13,14:16
Musíš sa na to pozrieť i z inej strany , ako zo svojej. Mal si výhodu za smiešny peniaz. Teraz môžeš vo výhode pokračovať, ale s určitým obmedzením. Auto je firemné, preto o nejakom sledovaní v čase voľna nemôže byť reč, nakoľko zaň ani neplatíš, čo máš. Neviem, aký človek je Tvôj kolega, ale GPS vo firemnom aute je super vec, pre niekoľko dôvodov. My vo firme ich máme a sme spokojní, neskôr sme aplikovali i nejaké rozšírenia.

1-výpis nahrádza knihu jázd, ak preukážeš využitie na 100% na podnikanie, spotrebu PHM neprepočítavaš, ešte aj nadspotreba je nákladom.
2-odsleduješ zamestnanca pri plnení úloh, napríklad má zakázané meniť trasu jazdy a ty zrazu zistíš, že na hodinu odstavil auto na ulici kde býva a plne naložené auto aj s tržbou nechal pred domom. Myslím, že je jasné, ako ohrozil firmu.
3-presne vidíš, ako jednotliví zamestnanci porušujú predpisy. Dá sa nastaviť hlásenie na email prekročenie zamestnávateľom stanovenej rýchlosti(napr. 90 km/hod) Následne je možný dohovor konkrétnemu zamestnancovi. Môžeš kontrolovať, akou rýchlosťou jazdia vodiči pri plne naloženom aute. A ejha, už vieš, prečo neustále meníš niektoré náhradné diely.

A množstvo iných vecí. Mohla by som tu napísať niekoľko strán prípadov, kedy GPS nám pomohlo odhaliť zamestnancov zlodejov. Napríklad také storno pokladničného dokladu na ceste pod lesom, kedy zamestnanec tvrdil, že zákazník nemal dostatok peňazí, tak mu musel nákup vystornovať. Nezdalo sa nám to, tak sme pozreli čas storna v ERP a čas, kde sa vtedy auto nachádzalo a bolo po zamestnancovi. Samozrejme, že by sme na to boli prišli pri inventúre, ale vtedy mohla byť škoda už omnoho väčšia.
Tiež pri zasadnutí škodovej komisie, kedy sa zohľadňovalo, aká spoluúčasť sa dá zamestnancovi preplatiť, mu práve GPS pomohlo zachrániť peňaženku, lebo zo záznamu trasy jazdy bolo zrejmé, že za dopravnú nehodu nemôže.

Myslím si, že na GPS si zvykneš veľmi ľahko a po čase Ti ani nepríde, že je v aute. Je to rovnako, ako s kamerami na pracovisku. Rovnako, ako s možnosťou nadriadeného sledovať Tvoju aktivitu na firemnom počítači, návštevy internetu, sledovanie tlačených dokladov.......(napríklad v Slovnafte by vedeli rozprávať).
Vieš, ak je niečo Tvoje, snažíš sa to chrániť.
Nandrolon
04.02.13,14:30
ale chlapi do frasa však tam hádam nemáte kameru s nočným videním....
Prečo ti vadí nejaký blbec /iniciatívny blbec horší ako triedny nepriateľ :)/ že vie kde si bol ?
neviem teda ako máš ošetrené medzinárodné jazdy, lebo tam mám dojem si "naši" spisovali osobitný papier, lenže vzhľadom na to, že sú aj konatelia, si ho podpísali sami...
Ber to tak, že ak ti "dá niekto auto" ako by ti platil 300 eur mesačne naviac /ale v čistom, v hrubom je to zas iná suma/.
To isté platí s mobilom, môj napríklad stál 300 eur, ak to rozpočítam na 2 roky /garantovaná záruka/ + mesačne 10 eur hovory, stojí ma to mesačne 22,5 eur z vlastného vrecka.
Ak by mi dal niekto služobný je to ako keby mi dal ČISTÉHO 22 eur naviac. No čo už, musia byť aj chudáci s vlastným mobilom a vlastným autom.... /zo zamestnaneckého platu - takže žiadne ofuky na DPH a dani z príjmu...../
Na druhej strane je to pohodlné, pretože častokrát nie sú doriešené zahraničné cesty a preto som "druhého brata" so služobným autom sem-tam vozil do ČR a PL na mojom súkromnom /on vtedy súkromné nemal, pretože by iba hnilo v záhrade/.

PS: ale ja to nikomu nezazlievam, lebo zase my "starší" si to niekedy viac vážime ako dnešná mládež....
buchač
04.02.13,15:32
...dalo by sa ešte aj pokračovať s tými rôznymi výhodami ...
Nandrolon
04.02.13,15:37
dalo a poviem ti, že donekonečna, končilo by to platenými zájazdmi za prostitútkami, napr. v koncerne VW, preto ani ich auta nemusím....
adrian31
04.02.13,16:08
To čo ste napísali je pekné, ale to by musel byt kazdý zamestnanec robot a nie človek. Iba robot robí všetko presne. Pod psychickým tlakom sa
znižuje výkon zamestnanca a následne aj zisk firmy. Napríklad u mna sa namontovaním GPS nič nezmení, firma neušetrí, pretože cez pracovnú dobu robím to čo mám v popise práce, akurát sa zvýšia náklady, pretože GPS niečo stojí + sa platia mesačné poplatky a nie malé. Akurát môj postoj k práci sa zmení, pretože sa cítim ukrivdený a môj postoj k výkonu práce bude iný ako doteraz, čiže firma aj tu v konečnom dôsledku stratí.
avalik
04.02.13,17:29
To čo ste napísali je pekné, ale to by musel byt kazdý zamestnanec robot a nie človek. Iba robot robí všetko presne. Pod psychickým tlakom sa
znižuje výkon zamestnanca a následne aj zisk firmy. Napríklad u mna sa namontovaním GPS nič nezmení, firma neušetrí, pretože cez pracovnú dobu robím to čo mám v popise práce, akurát sa zvýšia náklady, pretože GPS niečo stojí + sa platia mesačné poplatky a nie malé. Akurát môj postoj k práci sa zmení, pretože sa cítim ukrivdený a môj postoj k výkonu práce bude iný ako doteraz, čiže firma aj tu v konečnom dôsledku stratí.

... no aby si nakoniec nestratil ty ... pracu ... a firma si najde za teba nahradu ... cloveka, ktory si vazi, ze ma pracu a sluzobne auto aj na sukromne ucely
účtovník 007
04.02.13,17:34
Nie nestratí, lebo pocit krivdy časom pominie a Ty si zvykneš. Viem o čom hovorím. Pokiaľ nemakáš na svojom, nepochopíš. Ak budeš makať na svojom, môžeš robiť sociálnu politiku vo veľkom, len potom zistíš, že Tvoje sociálne cítenie bude musieť mať tvar ležatej osmičky. Nie všetci zamestnanci robia svoju prácu poctivo, nie všetci sú obetaví, poctiví, nekradnú, vážia si každého benefitu od zamestnávateľa. A potom namontuješ prvé GPS a budeš pokračovať...
adrian31
04.02.13,17:43
Vidím, že más slušné skúsenosti. Je to asi tak ako hovoríš. Chce to čas , aby som si zvykol. Aj keď to bude dosť dlho trvať.
Pracujem na manažerskej pozici a v roku 2012 som firme zarobil dost penazí a za odmenu toto.............
No nič , život nie je len o ferovosti. Ale to, že to nie je iniciatíva majitelov, ale kolegu s ktorým som do firmy nastupoval
pred vyše 10 rokmi, tak to nerozdycham nikdy. Veď pride čas, keď bude on potrebovať moju pomoc v práci a vtedy sa mu "odvďačím"
Ďakujem za rady. Niektoré si zoberiem k srdcu, hlavne od učtovnika 007.
Ešte raz vďaka

Končím diskusiu
účtovník 007
04.02.13,17:57
adrian31, verím, že je Ti teraz nanič, ale s tým sa musíš naučiť žiť, že nie za všetky obete sme docenení.Niekedy sa proste hrnieme do vecí s ohromným nasadením a nadšením a ten vnútorný pocit dehonestácie napríklad namontovaním kamier, alebo GPS, alebo iným obmedzujúcim spôsobom sa zle rozdýchava. Vyskúšala som aj jedno aj druhé, ale horšie sa mi rozdýchavali podrazy od zamestnancov, ako kamery od zamestnávateľa. Prajem veľa úspechov.
adrian31
04.02.13,18:02
Ďakujem
Tak isto prajem veľa úspechov
mareko
05.02.13,09:06
Tá suma nemusí predstavovať nič reálne, ide zrejme len o symboliku. Nuž mať auto za takú sumičku a ešte sa sťažovať...myslela som, že tam má kameru :-( a nie len GPS
mareko
05.02.13,09:12
Ono sa hovorí "Čistému všetko čisté"