zuzlik1
04.02.13,15:07
prosím poradte, ako mám vypočítať koľko môžem odrátať na manželku ak je na materskej a pobera vyššiu materskú , lebo si platila soc. poistenie dakujem, a tiež štátne dávky sa nezaratavajú do prijmu?
veronikasad
04.02.13,14:12
Materské nie je štátna sociálna dávka, zahrňa sa do vlastného príjmu manželky. V akej výške jej bolo vyplatené v roku 2012 ?
Tweety
04.02.13,14:13
prosím poradte, ako mám vypočítať koľko môžem odrátať na manželku ak je na materskej a pobera vyššiu materskú , lebo si platila soc. poistenie dakujem, a tiež štátne dávky sa nezaratavajú do prijmu?
NČ bude len rozdiel medzi príjmom z materskej a príp. ost. príjmami(zníž. o odvody) a celkovou NČ.
Zdenka175
04.02.13,14:14
Na manželku si môžete odrátať len rozdiel medzi NC a jej príjmom. Ak mala príjem menší ako NC 3644,74.
Postup 3644.74 - príjem- poistné= NC
Katy a R
04.02.13,14:23
prosím poradte, ako mám vypočítať koľko môžem odrátať na manželku ak je na materskej a pobera vyššiu materskú , lebo si platila soc. poistenie dakujem, a tiež štátne dávky sa nezaratavajú do prijmu?

nuž spočítaš jej materskú vyplatenú v roku 2012 a všetky ostatné príjmy (neviem, čo ešte mala ??.. ) a znížiš o zaplatené poistné v roku 2012.
Tento príjem uvedieš do DP ako príjem manželky. Ak tento príjem manželky je nižší, ako základná NČZD - tak si môže uplatniť rozdiel medzi základnou nezd časťou a príjmom manželky.
"..do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie.125)"