tamarinka
04.02.13,16:24
dobry den,

poprosim o radu v nasledovnej otazke:

10 rokov som pracovala u jedneho zamestnavatela. teraz som bez prace (od 1.1.2013) momentalne som pn v ochrannej dobe.

nakolko s manzelom planujeme babatko, chcem sa spytat, z coho sa bude pocitat matersky prispevok ak nemam pracu a som pn.

v pripade ak sa mi naskytne moznost pracovat, ako dlho bysom mala byt zamestnana aby mi vznikol narok na matersky prispevok.
ak existuj moznost pripoistenia na vzniknutie naroku na matersky prispevok zvaila by som aj tuto moznost.

dakuem za akukolvek prakticku radu

tamara
Mila123
04.02.13,15:44
materským príspevkom rozumieš materskú dovolenku platenú Sociálnou poisťovňou?

ak si nebola k 31 12 2012 tehotná, MD z tohto zamestnania nestíhaš.....

ak by si chcela niekedy použiť toto zamestnanie, resp. obdobie plateného poistenia , je to i takto možné, ale záleží na tom, kedy pôjdeš na MD.....
tamarinka
04.02.13,15:48
dakujem za odpoved a je moznost nejakeho pripoistenia?

a este k casi otazky, ak sa mi podari zamestnat sa, ako dlhomusi byt zamestnana aby mi vznikol narok na matersky prispevok?

dakujem


tamara
ivka70
04.02.13,15:57
dakujem za odpoved a je moznost nejakeho pripoistenia?

a este k casi otazky, ak sa mi podari zamestnat sa, ako dlhomusi byt zamestnana aby mi vznikol narok na matersky prispevok?

dakujem


tamara

To zavisi od toho, kedy otehotnies. Musis mat nejake nemocenske poistenie a potrebujes mat
aspon 270 dni nemocenskeho poistenia v posl. 2 rokoch pred porodom.
Ukoncene nem. poistenie zo zamestnania sa spocitava s novym nem. poistenim.
zuzumojko
11.02.13,18:50
Prosím Vás ak idem teraz vo februári 2013 na materskú, ale som už od nového roka na PN, do práce už nejdem, nemá to žiaden vplyv na moju materskú? Mám splnenú podmienku 2 roky a 270 dní a materská sa počíta z roku 2012...
veronikasad
11.02.13,18:56
Prosím Vás ak idem teraz vo februári 2013 na materskú, ale som už od nového roka na PN, do práce už nejdem, nemá to žiaden vplyv na moju materskú? Mám splnenú podmienku 2 roky a 270 dní a materská sa počíta z roku 2012...
Nie, nemá to žiadny vplyv. Materská rovnako aj nemocenské (ak začalo po 1.1.2013) sa počíta z príjmu roku 2012.
PN-ka bude mať vplyv na nárok na dovolenku - dni PN-ky sa pripočítajú k rodičovskej dovolenke a môžu ovplyvniť krátenie za rok 2013.
zuzumojko
12.02.13,05:23
Dakujem Veronika za odpoved. Ešte otázka zamestnávateľ teda jeden deň ohlási ukončenie PN ako 10 K a na to 10 Z ako začiatok materskej?
A čo s nevyčerpanou dovolenkou v tomto roku? Za rok 2012 mám ešte 1 deň starej a nárok 2013 zatiaľ na 25 dní novej...
Xanti
12.02.13,05:25
Dakujem Veronika za odpoved. Ešte otázka zamestnávateľ teda jeden deň ohlási ukončenie PN ako 10 K a na to 10 Z ako začiatok materskej?
A čo s nevyčerpanou dovolenkou v tomto roku? Za rok 2012 mám ešte 1 deň starej a nárok 2013 zatiaľ na 25 dní novej...
Dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení RD. Neboj sa neprepadne Ti.
zuzumojko
12.02.13,05:35
A ku ktorému dňu ukončujem PN k piatku či k nedeli? Môžem ukončiť PN jeden deň, hned další deň si vziať dovolenku nech tam neostáva tá stará a dalsi den začať matersku?
Xanti
12.02.13,05:36
A ku ktorému dňu ukončujem PN k piatku či k nedeli? Môžem ukončiť PN jeden deň, hned další deň si vziať dovolenku nech tam neostáva tá stará a dalsi den začať matersku? môžeš aj tak urobiť ako píšeš ...
zuzumojko
12.02.13,12:27
Ďakujem pekne, ešte jedna otázka vraj sa už nevyžaduje od zamestnávateľa Potvrdenie o zamestnancovi na účely uplatn, nároku na nemocenskú dávku? Mám to odniesť do SP pri ukončení PN a k žiadosti o materské?? Sú tam uvedené len vymeriavace základy za rok 2012??