martinco8
04.02.13,16:57
poprosim o radu (som v tomto este lajk)

rocne zuctovanie dane FO zo zavislej cinnosti...to je vlastne danove priznanie FO, spracovane na zaklade ziadosti zamestnanca poslednemu zamestnavatelovi(do 15.2) a ten je povinny na zaklade potrvrdeni o mzde (aj viacerych) vyhotovoit DP za rok 2012.
rozumiem tomu spravne?

Dakujem
Tweety
04.02.13,16:07
poprosim o radu (som v tomto este lajk)

rocne zuctovanie dane FO zo zavislej cinnosti...to je vlastne danove priznanie FO, spracovane na zaklade ziadosti zamestnanca poslednemu zamestnavatelovi(do 15.2) a ten je povinny na zaklade potrvrdeni o mzde (aj viacerych) vyhotovoit DP za rok 2012.
rozumiem tomu spravne?

Dakujem
RZD z príjmov zo ZČ nie je DP. Zamestnáv. ho robí na základe žiadosti zamestnanca. Takže nie je to DP. DP podáva daňovník sám.
martinco8
05.02.13,05:15
Rzd teda robim na zaklade ziadosti zamestnanca, potom vystavim potvrdenie o zdanitelnej mzde a na zaklade toho dp?
kn-alka
05.02.13,05:30
poprosim o radu (som v tomto este lajk)

rocne zuctovanie dane FO zo zavislej cinnosti...to je vlastne danove priznanie FO, spracovane na zaklade ziadosti zamestnanca poslednemu zamestnavatelovi(do 15.2) a ten je povinny na zaklade potrvrdeni o mzde (aj viacerych) vyhotovoit DP za rok 2012.
rozumiem tomu spravne?

Dakujem

Správne si to pochopila, len sa to nevolá DP. Ročné zúčtovanie dane sa robí na žiadosť zamestnanca, ktorý potom nemusí podávať daňové priznanie.
Zamestnávateľ nerobí za zamestnanca daňové priznanie ale ročné zúčtovanie dane.

Vždy sa robí buď jedno, alebo druhé (vo výnimočných prípadoch, ak zamestnanec niečo zabudol oznámiť zamestnávateľovi, musí po ročnom zúčtovaní podať ešte aj DP)
kn-alka
05.02.13,05:30
nie
martinco8
05.02.13,06:33
cize to plati pre kazdeho zamestnanca...ak este nejaky prijem, musi mi dorucit od toho potvrdenie o prijme.
RZD ma vlastné tlačivo?
termín podania je ako DP?
ďakujem
veronikasad
05.02.13,06:41
cize to plati pre kazdeho zamestnanca...ak este nejaky prijem, musi mi dorucit od toho potvrdenie o prijme.
RZD ma vlastné tlačivo?
termín podania je ako DP?
ďakujem
Žiadosť o vykonanie RZD predkladá zamestnanec do 15.2. na tomto tlačive

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/ziadost_38_39.pdf

Ak má príjem od viacerých zamestnavatelov, musí to uviesť v žiadosti a priložiť Potvrdenie o zdanitelnom príjme.
V žiadosti môže požiadať o doplatenie DB, aj uplatnenie NČZD na manžela/ku
martinco8
05.02.13,07:22
stale nerozumiem, ked zamestnanec poberal prijmy len zo zavislej cinnosti, ci staci, ked za neho zamestnavatel poda RZD alebo musi aj DP

kde v ziadosti zamestnanec uvedie, ze mal prijem aj od ineho zamestnavatela?
Tweety
05.02.13,07:26
stale nerozumiem, ked zamestnanec poberal prijmy len zo zavislej cinnosti, ci staci, ked za neho zamestnavatel poda RZD alebo musi aj DP

kde v ziadosti zamestnanec uvedie, ze mal prijem aj od ineho zamestnavatela?AK požiada o RZD, DP už nepodáva. To, že mal aj iné príjmy zo ZČ uvedie v II. a., uvedie počet zamestnáv.
martinco8
05.02.13,08:35
cize RZD sa potom normalne poda na prislusny DU, ano?
martinco8
05.02.13,08:36
s tym, ze aj ked mal zamestnanec ine prijmy zo zav. cinnosti, uvediem do rzd, spravne?

ďakujem
veronikasad
05.02.13,08:53
cize RZD sa potom normalne poda na prislusny DU, ano?
Prepáč, musím reagovať - v profile máš samostatný účtovník ?

Čítal(a) si aspoň Zákon o dani z príjmov ?

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2013-a.html#38
kn-alka
05.02.13,09:11
cize RZD sa potom normalne poda na prislusny DU, ano?

na daňový úrad sa podávajú len daňové priznania.
Ročné zúčtovanie dane vykoná zamestnávateľ, výsledok = preplatok alebo nedoplatok vyplatí / zrazí zamestnancovi z mzdy.
Zrazená alebo vyplatená daň sa objaví v prehľade (ktorý treba podať na DÚ).
Zamestnávateľ vlastne za zamestnanca uhradí daň, príp. dostane od daňového úradu daň za zamestnanca.
Preto zamestnanec nemusí podávať daňové priznanie.

Polopatickejšie som to už nevedela vysvetliť, ak to nestačilo, odporúčam kontaktovať sa so skúsenejšou mzdovou účtovníčkou, ktorá ti to vysvetlí. Takto písomne sa to ťažko vysvetľuje.
kn-alka
05.02.13,10:29
vďaka za bodík Paula :)
Paula
05.02.13,10:40
:)