mimi
27.09.04,09:24
Dobrý deň,

prosím o radu ohľadne skladu. Účtovníčka v roku 2003 nechala na sklade po účtovnej stránke sumu 800.000,- Sk , ale inventarizácia fyzická vykázala sumu 200.000,- Sk. V roku 2003 nezaučtovala ale tento schodok.

Na základe tohto ako mám vyrovnať tento schodok po učtovnej stránke aby mi sedel sklad? Je to manko?

Dakujem za odpovede
accad
27.09.04,09:40
Na ťarchu účtu 549 zaúčtovať manko na zásobách. V prospech účtu 112-ak ide o materiál alebo 132-ak ide o tovar. Nákladový účet 549-bude daňovo neuznaný náklad. Ďalej by ste mali skúmať, či ide o zavinené manko a rozdiel zosobniť podľa internej smernice a dohody o hmotnej zodpovednosti, ktorú by ste mali mať spísanú s osobami, ktoré prichádzajú do styku s materiálom alebo tovarom. Manko-schodok na sklade po zistení zodpovednosti a zosobnení zaúčtovať ako uplatnenie škody voči zamestnancovi MD-335 a D-648, pričom výnosový účet 648 nebude tvoriť daňový základ.
mimi
27.09.04,12:16
Po rozhovore s klientom, mi bolo povedané, že učtovníčka v roku 2003 zle zaučtovala sklad a preto vznikol ten schodok. Takže inventarizácia je v poriadku len učtovníctvo je zlé.


Mám navrhnúť kompletnú opravu roku 2003 a tým by sa vyriešil aj schodok v inventarizácii, ktorý v skutočnosti ani neexistuje?

Zistila som tiež dodatočne že aj konečné stavy záväzkov a pohľadávok nie su v poriadku. Takže asi by bolo na mieste naozaj spraviť opravné daňové za rok 2003.
accad
27.09.04,14:09
Akým spôsobom účtujete zásoby A lebo B. Ako ovplyvňuje chyba účtovníčky daňový základ za r.2003? Podľa toho by som sa rozhodovala o dodatočnom daňovom priznaní za r.2003.To isté sa týka aj nezrovnalostí v pohľadávkach a záväzkoch. Oprava sa bude týkať iba aktív a pasív alebo nákladov a výnosov. Ak mi to neovplyvní daňový základ tak by som to zaúčtovala v r.2004 opravným interným dokladom, ktorého prílohami by bolo všetko to, čo preukáže oprávnenosť opravných zápisov. K záväzkom a pohľadávkam by som si vyžiadala dodatočné odsúhlasenia zostatkov k 31.12.2003 s dodávateľmi aj odberateľmi. Pri sklade to bude asi komplikovanejšie, tam pravdepodobne príde k zmene daňového základu, pretože ak zostatok na účte 112, 132 mal byť nižší, tak by daňový základ r.2003 mal byť o túto čiastku nižší, nakoľko na účte mal byť účtovný stav zásob = inventúrny stav zásob k 31.12.2003 a rozdiel mal byť v spotrebe na 501, 504. Kedže sa jedná o dosť vysoký rozdiel, rozhodovala by som sa podľa toho, či bola firma v strate za r.2003 alebo v zisku. Ak v strate, dodatočné daňové priznanie by stratu zvýšilo. Ak sa vzdá firma nároku na odpočet straty, ktorá by mi týmto vznikla, tak by som to zaúčtovala na 501,504 ako nedaňový náklad v r.2004. Ak v zisku, rozhodovalo by koľko firma získa na dani, ktorú za r.2003 odviedla. Ak by to bola významná čiastka oplatí sa podať dodatočné daňové priznanie, s vedomím, čo to so sebou prináša.
alexxandra
27.09.04,14:10
To by bolo asi najlepsie :-} Predostri to klientovi a nech sa sam rozhodne.
Paula
27.09.04,14:35
Ak nesedí okrem skladu aj zostatok záväzkov a pohľadávok a ak klientovi záleží na tom, aby mal účty v budúcnosti v poriadku a tebe na tom, aby ti zostatky na účtoch sedeli k 31.12 a chyby sa neprenášali do nového roka..... treba skontrolovať všetko spätne. Veľké rozdiely sa môžu nájsť aj na iných nákladových účtoch
mimi
27.09.04,18:37
ďakujem velmi pekne za odpovede.


To bude teda ťažká debata s klientom. :-((
rosemary
28.09.04,10:17
Ak nesenia pohľadávky a záväzky, je možné že so skladom súvisia aj tieto, možno niesú dobre zaúčtované. Prešla by som všetky doklady, malo by sa v dokladoch nájsť prečo je rozdiel v sklade, ak nejde o manko.