majka.mysiakova
05.02.13,09:00
Som na rodičovskej dovolenke do 02/2015, zamestnávetaľ mi chce dať výpove´d, moje miesto je zrušené aj celá prevádzka. mám nárok na podporu v nezamestnanosti po skončení rodičovskej dovolenky? vraj je možné rerušiť rodičovskú dovolenku a nahlásiť sa na úrad práce, alebo je možnosť previesť poberanie rodičovkého príspevku na manžela.
ewita888
05.02.13,08:03
ako píšeš, treba previesť rodičovský na manžela, vyčerpať podporu a po nej rodičovský na seba
majka.mysiakova
05.02.13,08:06
ďakujem. Musí byť výpove´d daná zo strany zamestnávateĺa dohodou? aká by mala byť výpovedná doba?
ewita888
05.02.13,08:09
ďakujem. Musí byť výpove´d daná zo strany zamestnávateĺa dohodou? aká by mala byť výpovedná doba?
výpoveď dohodou? taká neexistuje..
zrejme to bude dohoda o skončení pracovného pomeru, kde bude uvedené ako dôvod par. 63 ods.1 a)
vieraaaa
05.02.13,10:14
Prosím o radu. Máme takýto prípad. Pracovníčka je do 19.2.2013 vrátane na rodičovskej dovolenke. Keďže sa domáha pohovoru ohľadom nástupu do zamestnania po rodičovskej dovolenke a firma pre ňu nemá žiadne miesto, t.j. bude jej daná výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. b) – pre nadbytočnosť. Chcem sa spýtať, či jej môžeme vlastne dať túto výpoveď už napr. zajtra s tým, že samozrejme výpovedná doba jej začne plynúť od 1.3.2013 a PP skončí 31.5.2013. Má odpracovaných viac ako 10 rokov, takže výpovedná doba = 3 mesiace a odstupné = 3-mesačné.
Ak by súhlasila s dohodou (z org. dôvodov), PP by sme ukončili dňom 28.2.2013 a vyplatili jej 4-mesačné odstupné.
Môžeme jej dať túto výpoveď, resp. dohodu už zajtra? (Je to síce počas rodičovskej dovolenky, ale PP skončí až po jej ukončení.)
ewita888
05.02.13,10:17
výpoveď je počas RD nemôžete dať..
dohodu s ňou spísať môžete..
vieraaaa
05.02.13,10:26
Evka, ďakujem. Zákon tak vraví, no ja som sa s tým začiatkom plynutia výpovednej doby tak doplietla, že už som si nebola istá. Ešte raz ďakujem.
veronikasad
05.02.13,10:41
Evka, ďakujem. Zákon tak vraví, no ja som sa s tým začiatkom plynutia výpovednej doby tak doplietla, že už som si nebola istá. Ešte raz ďakujem.
Vierka, ak zamestnankyňa nemá prácu a pôjde sa evidovať na UP, bude pre ňu výhodné - ak má nevyčerpanú dovolenku - že vyčerpá jeden deň dovolenky a zvyšnú, vrátane odstupného jej preplatíte. (Ak sa dohodnete na skončení prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP - zdôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm.b)
vieraaaa
05.02.13,10:53
Vierka, ak zamestnankyňa nemá prácu a pôjde sa evidovať na UP, bude pre ňu výhodné - ak má nevyčerpanú dovolenku - že vyčerpá jeden deň dovolenky a zvyšnú, vrátane odstupného jej preplatíte. (Ak sa dohodnete na skončení prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP - zdôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm.b)
Veronika, ďakujem. Ja našich šéfov presvidečam, aby sme jej dali čerpať RD do konca februára a potom s ňou ukončili PP, samozrejme, ak bude súhlasiť s dohodou. (Má ešte 21 dní nevyčerpanej RD.)
veronikasad
05.02.13,10:57
Veronika, ďakujem. Ja našich šéfov presvidečam, aby sme jej dali čerpať RD do konca februára a potom s ňou ukončili PP, samozrejme, ak bude súhlasiť s dohodou. (Má ešte 21 dní nevyčerpanej RD.)
Vierka, to nie je moc dobrý nápad (RD po dovršení 3 rokov veku dieťaťa). Skôr to čerpanie dovolenky do 28.2.2013. Ale ak jej chcete pomôcť so zvýšenou dávkou v nezamestnanosti, treba to prepočítať - závisí aj od výšky odstupného.
vieraaaa
05.02.13,11:14
Vierka, to nie je moc dobrý nápad (RD po dovršení 3 rokov veku dieťaťa). Skôr to čerpanie dovolenky do 28.2.2013. Ale ak jej chcete pomôcť so zvýšenou dávkou v nezamestnanosti, treba to prepočítať - závisí aj od výšky odstupného.

Vierka, to nie je moc dobrý nápad (RD po dovršení 3 rokov veku dieťaťa)...
- celkom nechápem. Jej končí rodičovská dovolenka 18.2.2013. Od 19.2. do 28.2.2013 by čerpala riadnu dovolenku. 28.2.2013 by sme ukončili PP a v poslednej výplate jej preplatili zvyšok (13 dní riad. dovolenky) a vyplatili odstupné.
Veronika, myslíš tým, že najvýhodnejšie by pre ňu bolo dať jej iba 1 deň riad.dovol. a zvyšok preplatiť, aby mala vyšší základ pre podporu?

...treba to prepočítať - náhradu za riadnu dovolenku aj odstupné by som rátala z pravdepodobného zárobku.
majka.mysiakova
05.02.13,11:47
Chcem sa ešte opýtať, za aké obdobie sa vypočítava výška dávky v nezamestnanosti /keďže dostávam výpovď počas rodičovskej dovolenky/? Započítava sa aj odstupné, ktoré mi samozrejme zamestnávateľ odmieta vyplatiť...
veronikasad
05.02.13,13:18
Chcem sa ešte opýtať, za aké obdobie sa vypočítava výška dávky v nezamestnanosti /keďže dostávam výpovď počas rodičovskej dovolenky/? Započítava sa aj odstupné, ktoré mi samozrejme zamestnávateľ odmieta vyplatiť...
Počas rodičovskej dovolenky nemôžeš od zamestnávatela dostať výpoveď (neplatí v prípade, ak zamestnávatel zanikol). Máš nevyčerpanú dovolenku ?
majka.mysiakova
05.02.13,15:32
áno mám nevyčerpanú dovolenku, pred nástupo na materskú som žiadnu nečerpala a ani mi ju nepreplácali. Zanikla prevádzka na ktorej som pracovala, podniká naďalej zamestnávateľ...