majulkab
05.02.13,10:14
dobrý deň, zaujímalo by ma či ste sa stretli s nejakou špecifickou požiadavkou pri pohovore do zamestnania, skôr ma zaujíma druhá strana. Prišiel som sa uchádzať o zamestnanie
terezamaria
05.02.13,09:30
Veľmi stručne si to napísal, takže neviem, o čo Ti presne ide. Zamestnávateľ dáva na pohovore otázky, ktoré sa týkajú Tvojho budúceho pracovného zaradenia a ktoré s ním priamo súvisia. § 13, odsek 1 a 2 Zákonníka práce uvádza nasledovné :
§ 13
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je v pracovnoprávnych vzťahoch povinný zaobchádzať so zamestnancami v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).

(2) V pracovnoprávnych vzťahoch sa zakazuje diskriminácia zamestnancov z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia.
majulkab
05.02.13,09:57
to je teória, mňa by skôr zaujímala prax, zamestnávatelia poznajú zákony ale nie vždy ich dodržujú, česť výnimkám.
Llívia
05.02.13,09:59
to je teória, mňa by skôr zaujímala prax, zamestnávatelia poznajú zákony ale nie vždy ich dodržujú, česť výnimkám.
Pri ženách štandardná otázka - deti. Dopĺňam: čo sa teba asi netýka :D
korduľa
05.02.13,10:09
ja si pamatam na otazku, aky mate nazor na feminizmus... cakali dve moznosti, suhlasim, nesuhlasim.
suhlasim - budes makat ako chlap od vidim do nevidim, bez vynimky, ci Ta caka rodina
nesuhlasim - plat muza a zeny na tej istej pozicii sa lisil..

moja odpoved: nevadi mi..
korduľa
05.02.13,10:14
este mi napadlo, je zaujimave, ze pri pohovoroch s muzmi - neviem ci to maju od prirody, som mala vzdy neprijemny pocit, ci som uz bola na pohovore ja alebo som robila pohovor, ale urcite niekde v Amerike, by sa to bralo ako sexualny harasment, ci uz to bol sposob reci alebo take povzbudive gesta, "akoze" potlapkavanie a pod....
marjankaj
05.02.13,10:15
A čo ti nedadí? To prvé alebo to druhé?
majulkab
05.02.13,10:16
Stalo sa mi, že sa ma pýtali či fajčím, dosť často sa mi to stávalo
korduľa
05.02.13,10:20
feminizmus ako temu neriesim, ani mi nevadi, ani mu nefandim
kopretinka
05.02.13,10:32
Stalo sa mi, že sa ma pýtali či fajčím, dosť často sa mi to stávalo
ja byť zamestnávateľom,tak fajčiara ani nezamestnám
marjankaj
05.02.13,10:35
Pýtal som sa, či ti vadí plat alebo či budeš makať ako chlap?
marjankaj
05.02.13,10:36
Tak to je dosť intímna otázka.
Stanislav 1975
05.02.13,10:41
este mi napadlo, je zaujimave, ze pri pohovoroch s muzmi - neviem ci to maju od prirody, som mala vzdy neprijemny pocit, ci som uz bola na pohovore ja alebo som robila pohovor, ale urcite niekde v Amerike, by sa to bralo ako sexualny harasment, ci uz to bol sposob reci alebo take povzbudive gesta, "akoze" potlapkavanie a pod....
potlapkávanie ? kde?kam? čo?
Stanislav 1975
05.02.13,10:42
oni asi mysleli cigy, neviem...:-))))))))))))
korduľa
05.02.13,10:43
ja byť zamestnávateľom,tak fajčiara ani nezamestnám

ked som bola mala, chodila som za mamou do uctarne..... otvorim dvere... a nikoho nie je vidiet... iba dym...
podla mna zalezi na pracovnom mieste, taky straznik ..to by nebol absolutne problem, ale taka kozmeticka, alebo zubarka..no "mnam".

osobne nemam rada, ked sa ma niekto spyta, ci mi nebude vadit ak si zapali, ja poviem, ze bude a dotycny/a sa urazi, vraj som arogantna a pritom to poviem tak slusne, ako sa ma spytat, ci mi to nebude vadit...

ale to je ina tema
marjankaj
05.02.13,10:48
A prečo by ti to malo vadiť? Ak dodrží odstup. Kilometrový.
marjankaj
05.02.13,11:20
osobne nemam rada, ked sa ma niekto spyta, ci mi nebude vadit ak si zapali, ja poviem, ze bude a dotycny/a sa urazi, vraj som arogantna a pritom to poviem tak slusne, ako sa ma spytat, ci mi to nebude vadit...

ale to je ina tema
A prečo by ti to malo vadiť? Ak dodrží patričný odstup od teba. Kilometrový.:---
pepa78
05.02.13,11:27
ja byť zamestnávateľom,tak fajčiara ani nezamestnám

Inak je sranda, keď si zoberem u nás v robote fajčiari za týždeň prefajčia tak 3hodiny dokopy...to zamestnávateľ toleruje, ale keď ja chcem ísť na tri hodiny k lekárovi tak musím doniesť potvrdenie od lekára :)
korduľa
05.02.13,11:31
plat nevadi a snazim sa robit vzdy najlepsie ako viem, ale nie na ukor rodiny
kn-alka
05.02.13,11:32
Inak je sranda, keď si zoberem u nás v robote fajčiari za týždeň prefajčia tak 3hodiny dokopy...to zamestnávateľ toleruje, ale keď ja chcem ísť na tri hodiny k lekárovi tak musím doniesť potvrdenie od lekára :)

Túto poznámku: " len som si odskočil fajčit. " tiež milujem.
Ja kedy môžem povedať zamestnávateľovi: " len som si odskočila nefajčiť / nadýchať sa čerstvého vzduchu " ? :)
korduľa
05.02.13,11:33
len po pliecku, po pliecku, aj take stisknutie vacsie ako bolo prijemne
korduľa
05.02.13,11:35
to je fakt, len ta debata potom...
marjankaj
05.02.13,11:47
Túto poznámku: " len som si odskočil fajčit. " tiež milujem.
Ja kedy môžem povedať zamestnávateľovi: " len som si odskočila nefajčiť / nadýchať sa čerstvého vzduchu " ? :)
Tak zakontruj.
"To musím vidieť":---
majulkab
05.02.13,12:27
v mojej starej robote boli moje kolegyne fajčiarky, ja nefajčím, a už ked som pocula ideme si pofajčiť a z kratkej cigy bolo aj 10 min. tak ma išlo poraziť.
Llívia
06.02.13,07:04
Povieš nahlas a diskriminácia ako vyšitá.
Blbosť. Pod čo z tohto by si takúto diskrimináciu zaradil? :confused:

Zákonník práce
§ 13
(1) Zamestnávateľ je v pracovnoprávnych vzťahoch povinný zaobchádzať so zamestnancami v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).
(2) V pracovnoprávnych vzťahoch sa zakazuje diskriminácia zamestnancov z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia.
Llívia
06.02.13,07:06
A pritom z ľudského hľadiska sú fajčiari tolerantnejší ako nefajčiari.
Sú, napr. k zákonom, ten antifajčiarsky bežne tolerujú na zastávkach so zapláenou cígou v papuli :D
kopretinka
06.02.13,07:24
Povieš nahlas a diskriminácia ako vyšitá.
haha,toto nie je diskriminácia
kopretinka
06.02.13,07:24
A pritom z ľudského hľadiska sú fajčiari tolerantnejší ako nefajčiari.
isteeeeeeeeeeeeeee,sú takí tolerantní ako že ja som matka Tereza
pozdenka
06.02.13,07:28
ja som sa stretla s otazkou: Mate znamosti na danovom urade?":D
kopretinka
06.02.13,07:39
ja som sa stretla s otazkou: Mate znamosti na danovom urade?":D
:eek: fú,to bolo čo za firmu??
a máš? :D
mimi
06.02.13,07:49
Na pohovore som dostala otázku : Aké ste znamenie? ( Ako keby nemali dátum narodenia v životopise ) :-)
Stanislav 1975
06.02.13,07:49
Neviem, čo sa tu bezdovodne vyskakuje do fajčiarov- a poniektorí sú to lepší ludia ako neokrochaní nefajčiari poniektorí...
kopretinka
06.02.13,07:51
Neviem, čo sa tu bezdovodne vyskakuje do fajčiarov- a poniektorí sú to lepší ludia ako neokrochaní nefajčiari poniektorí...
a od kedy spolu súvisí fajčenie a charakter
Nandrolon
06.02.13,07:51
fajčiari poväčšinou smrdia že zamoria celú kanceláriu nefajčiara...
kopretinka
06.02.13,07:52
fajčiari poväčšinou smrdia že zamoria celú kanceláriu nefajčiara...
aj šatňu a jedáleň
Nandrolon
06.02.13,07:54
šatňu ani jedálen nenavštevujem, preto ma to neobťažuje.:)

Ak mi ale príde niekto do kancelárie /fajčiar/ môže mať aj 3 žuvačky, ale aj tak to cítim...
misomiso
06.02.13,08:12
Povieš nahlas a diskriminácia ako vyšitá.

Nie. My sme davali podmienku "iba nefajciar" uz do inzeratu na pracovnu poziciu. Ak by som niekho nacapal fajcit, je to dovod na prepustenie. Treba si pozorne precitat zakon.
misomiso
06.02.13,08:14
Neviem, čo sa tu bezdovodne vyskakuje do fajčiarov- a poniektorí sú to lepší ludia ako neokrochaní nefajčiari poniektorí...

My do nich nevyskakujeme, my ich iba nechceme vo firme...:)
Helik3
06.02.13,08:15
Inak je sranda, keď si zoberem u nás v robote fajčiari za týždeň prefajčia tak 3hodiny dokopy...to zamestnávateľ toleruje, ale keď ja chcem ísť na tri hodiny k lekárovi tak musím doniesť potvrdenie od lekára :)

u nás si to chlapi musia písať do knihy (chodia na to kontroly) a "prefajčené" hodiny sú povinní si nadrobiť!
Nandrolon
06.02.13,09:29
fajčenie je asi taká diskriminácia, ako keby sa niekto pýtal na pohovore či fajčí trávu...
ani jedno ani druhé nie je trestné.... /hovorím o samotnom fajčení, nie prechovávaní a obchodovaní, niekto môže každý týždeň chodiť fajčiť do holandska...../
misomiso
06.02.13,09:33
fajčenie je asi taká diskriminácia, ako keby sa niekto pýtal na pohovore či fajčí trávu...
ani jedno ani druhé nie je trestné.... /hovorím o samotnom fajčení, nie prechovávaní a obchodovaní, niekto môže každý týždeň chodiť fajčiť do holandska...../

Teraz nechapem - ja sa ako zamestnavatel na pohovore mozem zaujimat iba na veci, ktore su trestne? Teda mozem sa ta opytat, ci nekradnes chlast v Tescu ale nemozem sa ta opytat, ake mas vzdelanie, pracovne skusenosti, jazykove znalosti a ako zvyknes travit volny cas?
Nandrolon
06.02.13,09:47
zle si to pochopil, ja len zastávam tvoj názor, ktorý si písal vyššie a na rýpanie že si vlastne diskriminoval ľudí som napísal, že rovnako to nie je diskriminujúce, ako keby si sa na pohovore spýtal niekoho či droguje.....
Keďže v zákone sú vymedzené konkrétne veci /náboženská príslušnosť, politická orientácia/ a nie je tam špecifikované fajčenie, drogovanie a čojaviem čo, môžeš sa spýtať "beztrestne" na hocičo, teda okrem tých vecí čo tam sú uvedené....
misomiso
06.02.13,10:56
Aha, tak uz si rozumeime. :)
lujza.j
06.02.13,12:43
A už si sa stretla s tým, že by fajčiar nefajčiara prehováral :
- zapáľ si
- sú to iba lekárske bludy - nič ti to neurobí (vidíš, mne napr. 30 rokov nič neurobilo )

Ale zato nefajčiarom proti fajčiarom huba nezastane.

PS
Len počkajte vy bojovní nefajčiari
aj na vás príde - - maďari už zaviedli "vysokotukovú daň "

A potom (po vyhubení fajčiarov :D ) , príde na rad káva / čokoláda atď. !!!!
Fíha ako si ma nastrašil....:D.....ty fajčár....
Nandrolon
06.02.13,13:05
Dokonca aj : Ako často zvykne na pracovisku sexovať so staršími kolegyňami
(to aby sa voči mladším necítili kvôlivá veku diskriminované :D :D )

A po tej správnej odpovedi by 62 ročná personalistka slávnostne prehlásila: "PRIJATÝ!"
:D:D:D