Iveta2505
02.03.06,13:21
V roku 2005 sme kúpili pohľadávku voči spoločnosti, ktorá už bola v konkurze. Túto pohľadávku sme koncom roka 2005 ďalej postúpili ale len za 80 % jej obstarávacej ceny.Spoločnosť je stále v konkurze. Dobre uvažujem,keď mi z toho vyplýva, že do dańových výdavkov môžem zahrnúť celú výšku obstarávacej ceny tejto pohľadávky /účet 546/ podľa § 19.ods.3.h. ??? Ďakujem za odpoveď.
Katarína STR
02.03.06,13:17
Ja osobne by som to urobila asi takto :

1. odpis odkúpenej pohľadávky 546/311 = 100,- Sk
2. tvorba novej pohľadávky voči kupujúcemu 315/646 = 80,- SK
3. prijatá platba od kupujúceho 211,221/315
4. rozdiel medzi 546 a 646 bude pripočitateľná položka = 20,- Sk

Myslím si to preto, lebo vy predávate už odkúpenú pohľadávku a nie vami vystavenú, teda nie vašu.

Ak by to bola vami vystavená pohľadávka, teda by ste ju mali pri vystavení celú vo výnosoch, v tom prípade by som ju pri odpredaji odpísala celú do nákladov, aj keby bola predaná pod cenu.
Ale samozrejme, ak budú samorejme splnené podmienky na tvorbu opravnej položky.

Ale je to len môj názor.
Takto by som to urobila ja, možno má na to niekto úplne iný názor.
V tom prípade sa rada poučím aj ja.
Iveta2505
02.03.06,14:17
Ďakujem, Katarina, za názor. Takto by som to aj posudzovala, keby sa jednalo o pohľadávky podľa 20.ods.14. /u tých je jasné, že by to mali byť pohľadávky prvotne účtované do výnosov a nie postúpené/. Ale tu sa jedná o pohľadávky voči dlžníkom v konkurze - a u tých sa predsa ani pri tvorbe opravnej položky nerozlišuje, či sa jedná o pohľadávky , o ktorých bolo účtované do výnosov alebo či to boli pohľadávky postúpené.
Tak teraz neviem.
Iveta2505
06.03.06,06:32
Prosím, prosím, nepridá sem ešte niekto názor na tento odpis pohľadávky v konkurze????
KEJKA
06.03.06,16:03
pozrela som si ten odsek, tiež ma to navádza na súhlas - rovnaké závery ako máš Ty. Ale som si nie istá, ked si predstavím dalšie opakované postúpenie.... to by sa tie náklady nabaľovali - každý nasledujúci vlastník tej istej pohľadávky v konkurze by si uplatnil do nákladov tú istú menovtú hodnotu?
Nejdem predchádzajúcu vetu vymazávať... aspoň sleduješ moje myšlienkové pochody.
Dávam súhlas - áno, uvažuješ správne. Ved ty si kúpila za 100, tak dáš 100 do nákladov.
Predala si za 80, takže tam už pojde do nákladov pri prípadnom predaji len 80, atd.
Súhlas platí len preto, že ide o pohľadávku v konkurze!!
Iveta2505
08.03.06,07:33
Veľmi ďakujem za názor. Strašne zle sa tieto veci posudzujú.Už som naštudovala ďalšiu kopu literatúry a nenašla som zatial nič také , čo by tomu 100% odpisu do daňových nákladov bránilo - /nikde sa nespomína, že by tá pohľadávka v konkurze nemohla byť obstaraná postúpením/.
nala
22.03.06,19:51
Prosím Vás,neviete mi poradiť,keď máme podané na súde vymáhanie pohľadávok,je to v exekučnom konaní,mám k tomu tvoriť opravnú položku,alebo sa to dá odpísať,či to ešte nechať tak?Ide o pohľadávku napr.z februára 2002.Ďakujem.
KEJKA
22.03.06,19:56
počkaj na výsledok exekúcie. Zatiaľ si urob opravnú položku.
Daňová je do 75% nom. hodnoty