peter.1983
05.02.13,12:36
Chcel by som doučovať slovenský jazyk ľudí, ktorí žijú na Slovensku, ale po slovensky (dobre) nevedia. Bola by to pravidelná činnosť, napríklad 2x týždenne 1 hodina v trvaní dva mesiace. Nemám živnosť, som bežný zamestnanec v úplne inej sfére a toho by bola práca "navyše". Samozrejme nechcem robiť nič nelegálne, preto sa chcem spýtať, či si jednoducho môžme nájsť nejaké priestory a učiť sa, alebo je potrebná živnosť? Na jednej strane sa mi to zdá ako podnikanie, na druhej strane sa to približuje "pani učiteľke", ktorá po večeroch doučuje žiačika matematiku...
K tejto téme mám ešte jednu zrejme zložitejšiu otázku: ak by niekto požiadal o faktúru (kvôli tomu, aby mal doklad pre štát, odkiaľ pochádza), môžem mu ju vystaviť? Bude tam jednoducho iba moje meno, údaje atď. Na tému vystavenie faktúry osobou, ktorá nie je podnikateľom je na internete kopec rôznych názorov...
Ďakujem vopred za rady.
2weird2die
05.02.13,11:51
ad1: Vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti - voľná živnosť
len sa o sebe nemôžeš vyjadrovať ako o akreditovanej jazykovej škole

ad2: bez živnosti a prideleného DIČ si to ako zárobkovú činnosť neviem predstaviť (iba ak šedá ekonomika)
blavaciko
05.02.13,14:20
pani ucitelka ktora po veceroch doucuje ziacika matematiku taktiez na tuto cinnost potrebuje podnikatelske opravnenie

faktury moze nepodnikatel vystavovat len vo velmi vynimocnych pripadoch