timcatko
05.02.13,14:25
Dobrý deň chcela by som sa spýtať či by sa oplatilo zaradiť auto do majetku szčo, ktorý je PLATCA DPH, auto sa asi na 95% používa na podnikanie, je staršie, má 12 rokov, mesačne sa na ňom najazdí najmenej 5000 km, niekedy aj 2 alebo 3 násobok na podnikateľské účely, častejšie sa na ňom vykonávajú opravy - hlavne nápravy, tlmiče, brzdy... (vďaka stavu našich ciest :mad:)
Auto kúpené v 6/2011, obstarávacia cena bola 850 euro podľa kúpnej zmluvy (v skutočnosti stálo 2500 euro) Platíme cestnú daň. Prosím potrebujem odpoveď na tieto otázky:
1. Oplatí sa takéto auto zaradiť do majetku?
2. Ak by som ho chcela zaradiť od tohto roka je potrebné aj nejaké iné prihlásenie na DÚ?
3. Aká bude vstupná cena ak ho zaradím do majetku?
4. Ako to bude s odpismi?

Budem Vám vďačná za každú odpoveď


Ako je to z odpismi?
marjankaj
05.02.13,13:42
1. Neoplatí. Čo je to častejšie? Za koľko?
2. nie
3. 850
4. do 1700 € sa neodpisuje.
timcatko
05.02.13,15:02
Pozrela som si faktúry za opravy tak minulý rok nás stáli asi okolo 1200 euro čo bolo vyfakturované a plus sa kúpili zimné gumy 350 euro, PZP, výmena oleja, brzdovej kvapaliny a oleja do prevodovky, chladiacu kvapalinu, klinový remeň.
Tento rok potrebujeme opraviť nápravy, brzdy, vymeniť termostat, akumulátor, oleje, letné gumy, opraviť alternátor, PZP ... niekedy sú to dosť veľké položky. A ešte sme sa stali platcami DPH
marjankaj
05.02.13,15:15
Pozrela som si faktúry za opravy tak minulý rok nás stáli asi okolo 1200 euro čo bolo vyfakturované a plus sa kúpili zimné gumy 350 euro, PZP, výmena oleja, brzdovej kvapaliny a oleja do prevodovky, chladiacu kvapalinu, klinový remeň.
Tento rok potrebujeme opraviť nápravy, brzdy, vymeniť termostat, akumulátor, oleje, letné gumy, opraviť alternátor, PZP ... niekedy sú to dosť veľké položky. A ešte sme sa stali platcami DPH
No ak nebude v majetku, tak si môžete okrem PHL uplatňovať náhradu za každý km 0,183€ teda mesačne to bude 0,183*5000=915 € a za rok je to 10980 €.

DPH si zrátajte sami.