Evanka
05.02.13,20:21
Predávam automobil známemu, ktorý ho bude splácať v mesačných splátkach asi rok. On navrhuje, že urobíme prepis až po vyplatení. Chcem sa však vyhnúť nepríjemnostiam v prípade spôsobených dopravných priestupkov, resp. havárie.
Neviem, či je možné v zmluve ošetriť jeho výlučnú zodpovednosť za uvedené, a či ma to dostatočne bude chrániť, pretože viem, že nastali nejaké zmeny v zákone, kde sa rozlišuje objektívna a subjektívna zodpovednoť. Vie niekto o tom bližšie? Som z toho tak trocha, vlastne dosť, jeleň.
Prosím raďte!
vulxy
05.02.13,19:31
a nedalo by sa normalne prepisat auto a spravit zmluvu o pozicke uz mimo auta akoze sukromne?....cokolvek sa s autom udeje furt budes prva ktoru si pozvu na koberec....a potom vysvetlovat a nervy...
buchač
05.02.13,19:31
Dilema má iba jedno riešenie ... teda , aspoň podľa mňa ...

Či sa známy urazí , alebo nie ...neakceptoval by som takýto návrh práve zo spomenutých dôvodov ...

Zmluva je síce pekná vec , nech už bude hocako ( aj právnikom ) dobre spísaná , no vo viacerých prípadoch sa z nej stal zdrap papiera vhodný iba na jednu záležitosť ...
Potom sa stali ( a ešte aj stanú ) zo známych , priateľov a či rodiny iba účastníci súdneho procesu - zbytočného ...

Veď nech si dotyčná osoba vezme pôžičku a banke ( známemu , rodine ...) spláca splátky ...
misoft
05.02.13,19:48
Predávam automobil známemu, ktorý ho bude splácať v mesačných splátkach asi rok. On navrhuje, že urobíme prepis až po vyplatení. Chcem sa však vyhnúť nepríjemnostiam v prípade spôsobených dopravných priestupkov, resp. havárie.
Neviem, či je možné v zmluve ošetriť jeho výlučnú zodpovednosť za uvedené, a či ma to dostatočne bude chrániť, pretože viem, že nastali nejaké zmeny v zákone, kde sa rozlišuje objektívna a subjektívna zodpovednoť. Vie niekto o tom bližšie? Som z toho tak trocha, vlastne dosť, jeleň.
Prosím raďte!
Rada: Prepis ihneď, žiadny splátkový kalendár. Ak nesúhlasí, nech sa pásť na lúku ide!
Dôvody: Objektívna zodpovednosť - auto by bolo papierovo na tebe, všetko čo by on spáchal, cvakal by si ty!
A keďže on chce splátkový kalendár, tak to hneď dáva jasný cieľ - mať auto, voziť sa, užívať si a ty tŕpni, či pošle splátku a akú cocotinu vyparatí a aký pozdrav z DI ti príde (i so šekom).
Evanka
05.02.13,19:57
To znamená, že ak urobí vodič dopravný priestupok, zodpovedný je majiteľ auta? Nie je to pritiahnuté za vlasy? Aký je rozdiel medzi objektívnou a subjektívnou zodpovednosťou?
Žabinka
05.02.13,20:00
A čo tak postupovať ako pri leasingu? DI môže zapísať ako vlastníka teba, ako držiteľ bude zapísaný tvoj známy, ten si aj bude platiť PZP. Po splatení auta mu dáš overené splnomocnenie na prepis vozidla s tým, že boli splnené podmienky KZ, teda vyplatená cena vozidla. V kúpnej zmluve uvedieš dobu splácania, ak by bol s platením problém, môžeš vozidlo napísať naspäť na seba, samozrejme to by bolo potom nutné riešiť cez súd alebo exekútora, v tom sa už ja ale nevyznám.
Ešte doplním, že v takomto prípade by bolo vhodné donútiť známeho uzavrieť aj havarijné poistenie, kým to nesplatí.
Žabinka
05.02.13,20:14
A tu ešte niečo o objektívnej zodpovednosti za dopravné priestupky:
http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=od-jula-pribudne-objektivna-zodpovednost-za-dopravne-priestupky
Evanka
05.02.13,20:38
Pochopila som to tak, že subjektívna zodpovednosť sa nevylučuje ak je vodič, ktorý priestupok spáchal, známy. Nie je to teda náhodou tak, že iba ak napríklad nie je známe kto priestupok spôsobil, napríklad zlé parkovanie, v tom prípade sa uplatní inštitút objektívnej zodpovednosti a pokuta je zosobnená majiteľovi auta. Nie je mi to celkom jasné.
draik
05.02.13,21:03
Objektívna zodpovednosť sa má uplatňovať na vybrané priestupky v prípade, že vodič nebol hliadkou zastavený, ale porušenie bolo technicky zaznamenané. Pozdrav so šekom príde držiteľovi vozidla, ten môže udať toho, komu auto požičal. Ak sa označenému vodičovi nepodarí preukázať spáchanie priestupku, obnoví sa konanie voči držiteľovi a ten pokutu zaplatí. Uplatňovať sa mala predovšetkým na rýchlosť, kamery na diaľniciach naplno ešte nerozbehli.
Evanka
05.02.13,21:29
Tiež som to tak pochopila. Teda nie vždy musí prísť "šek" majiteľovi. Ak je známy vinník, trestá sa pokutou priamo on, aj keď nie je majiteľom vozidla. Čo nastane v prípade ak odmietne zaplatiť? Dúfam, že stále je zodpovedný on. Čo ak niekoho pri dopravnej nehode usmrtí? Už mi z toho asi šibe, ale môže to byť ozaj dosť nebezpečné pre majiteľa.
Ďakujem všetkým, ktorí vyjadrili svoj názor, budem určite opatrnejšia, aj keď sa jedná o človeka, ktorého poznám a verím mu, ale opatrnosti asi nikdy nie je dosť. Rôzne situácie môžu človeka zmeniť a môže regovať ako by sme od neho nikdy neočakávali.
bubkoch
06.02.13,07:07
Predávam automobil známemu, ktorý ho bude splácať v mesačných splátkach asi rok. On navrhuje, že urobíme prepis až po vyplatení. Chcem sa však vyhnúť nepríjemnostiam v prípade spôsobených dopravných priestupkov, resp. havárie.
Neviem, či je možné v zmluve ošetriť jeho výlučnú zodpovednosť za uvedené, a či ma to dostatočne bude chrániť, pretože viem, že nastali nejaké zmeny v zákone, kde sa rozlišuje objektívna a subjektívna zodpovednoť. Vie niekto o tom bližšie? Som z toho tak trocha, vlastne dosť, jeleň.
Prosím raďte!

akokolvek uz vyriesis prepis, jedno si zapamataj:
vzdy je za priestupok alebo havariu zodpovedny VODIC, nie majitel ... aj po novom, čo sa tyka objektivnej zodpovednosti - majitel bude zodpovedny za priestupok len vtedy, ked neoznami, komu zveril vozidlo v case priestupku/nehody ... oznamenim mena a adresy vodica uz majitel nema s priestupkom/nehodou nic spolocne
draik
06.02.13,08:24
akokolvek uz vyriesis prepis, jedno si zapamataj:
vzdy je za priestupok alebo havariu zodpovedny VODIC, nie majitel ... aj po novom, čo sa tyka objektivnej zodpovednosti - majitel bude zodpovedny za priestupok len vtedy, ked neoznami, komu zveril vozidlo v case priestupku/nehody ... oznamenim mena a adresy vodica uz majitel nema s priestupkom/nehodou nic spolocne

Držiteľ (nie majiteľ - vlastník) vozidla bude zodpovedný za priestupok aj vtedy, ak síce označí vodiča, ktorému zveril vozidlo, ale tomuto vodičovi sa nepodarí priestupok preukázať (napríklad sa začne vyhovárať, že nešoféroval, že šoféroval niekto ďalší atď).
buchač
06.02.13,08:35
Tiež som to tak pochopila. Teda nie vždy musí prísť "šek" majiteľovi. Ak je známy vinník, trestá sa pokutou priamo on, aj keď nie je majiteľom vozidla. Čo nastane v prípade ak odmietne zaplatiť? Dúfam, že stále je zodpovedný on. Čo ak niekoho pri dopravnej nehode usmrtí? Už mi z toho asi šibe, ale môže to byť ozaj dosť nebezpečné pre majiteľa.
Ďakujem všetkým, ktorí vyjadrili svoj názor, budem určite opatrnejšia, aj keď sa jedná o človeka, ktorého poznám a verím mu, ale opatrnosti asi nikdy nie je dosť. Rôzne situácie môžu človeka zmeniť a môže regovať ako by sme od neho nikdy neočakávali.
Odmietne zaplatiť ???
Šak je nejaký problém ...???
Predsa poliš , prvé čo urobí , že si vypýta všetky doklady ...vodičák , papiere od auta a aj OBČIANSKY PREUKAZ ...
Zvyšok je už na úradnej mašinérii ...priestupkovom konaní ....
bubkoch
06.02.13,11:01
Držiteľ (nie majiteľ - vlastník) vozidla bude zodpovedný za priestupok aj vtedy, ak síce označí vodiča, ktorému zveril vozidlo, ale tomuto vodičovi sa nepodarí priestupok preukázať (napríklad sa začne vyhovárať, že nešoféroval, že šoféroval niekto ďalší atď).

citat z §139d:

(7) Ak držiteľ vozidla v odpore proti rozkazu uvedie údaje o vodičovi motorového vozidla, ktorý viedol motorové vozidlo v čase porušenia pravidiel cestnej premávky v rozsahu meno, priezvisko a adresu pobytu, orgán Policajného zboru podľa odseku 1 konanie o správnom delikte držiteľa vozidla preruší a vec postúpi na konanie podľa osobitného predpisu.71a) Ak bolo konanie podľa osobitného predpisu zastavené z dôvodu, že skutok nespáchal obvinený alebo spáchanie skutku, o ktorom sa koná, nebolo obvinenému preukázané, orgán Policajného zboru podľa odseku 1 postúpi vec príslušnému orgánu Policajného zboru, ktorý pokračuje v konaní o správnom delikte držiteľa vozidla; inak orgán Policajného zboru podľa odseku 1 konanie o správnom delikte držiteľa vozidla zastaví. Proti rozhodnutiu o zastavení konania nie je prípustné odvolanie.


a ja som si myslel ze sa vztahuje na tie pripady drzitelov=spekulantov, ktorí nahlasia ako vodica nejakeho Ahmeda zo Syrie ktory ho navstivil, pricom je jasne zo policajti ziadneho obvineneho Ahmeda v Syrii nenajdu, tak sa vratia naspat k drzitelovi ...
to ako drzitelom oznacenemu soferovi to staci popriet a plati drzitel ? a skodu si moze od sofera vymahat na lamparni lebo mu to nikdy nedokaze (vsak keby mu to vedel dokazat tak pokutu policajtom zaplati rovno sofer, nie ? )
draik
06.02.13,14:02
Je to o dôvere medzi tým, kto auto požičiava a tým, kto ho bude šoférovať. Aj je čo i len malá pochybnosť, je vhodné to hodiť na papier aj s príslušnými ustanoveniami o zodpovednosti vodiča za škody, pokuty atď., ku ktorým dôjde bez ohľadu na jeho zavinenie v čase, keď bude mať vozidlo k dispozícii.
viktorviktor
06.02.13,16:18
Evanka (http://www.porada.sk/member.php?u=669) ty si majiteľ vozidla a známy bude prevádzkovateľ po dobu platenia pôžičky, a bude tak zodpovedný za prevádzku vozidla, platiť dane a všetko, v zmluve si ošetri prípad keď rozbije vozidlo hneď v prvej sekunde prevádzky, zmenu treba urobiť aj na DI, alebo je to problém?