forfun
06.02.13,02:50
Ahojte

Mam nasetrenych cca 100 000e a dlho som rozmyslal ako ich investovat aby nestratili svoju hodnotu a popripade sa aj dako zhodnotili do buducna.
Rozhodol som sa ze si kupim apartman s moznostou prenajmu spravcovskou firmou. Take tie apartmany s recepciou, full servisom, welnessom niekde bud v tatrach ale pri znamych lyziarskych strediskach ako jasna, malino brdo...
Trosku som sa informoval a bolo mi povedane ze zmluva na prenajom sa podpisuje vzdy len na rok s tym ze zisk z prenajmu je plateny pausalne a teda s ohladom na obsadenost vsetkych apartmanov +- to moze robit tak 200-400e mesacne
vyzera to celkom ako fajn ma s tym ale niekto realne skusenosti? Na internete je kopec ponuk na predaj takychto apartmanov takze neviem mozno to az take vyhodne nebude alebo mozno vecsina beznych ludi len ludia nemaju peniaze na daco take.
Co si o tom myslite?
blavaciko
06.02.13,07:51
Myslim si, ze keby to bolo take super, tak si spravcovska firma tie apartmany skupi sama pre seba, nie?

ak by to malo byt 200 eur mesacne, to radsej kup na prenajatie byt volajaky, ak to musi byt surne nehnutelnost
Braňo
06.02.13,07:55
200 EUR mesačne je príliš málo na 100 tisícovú investíciu. Už aj teraz sa dá namixovať portfólio, ktoré zarába cez 5% ročne. QUOTE=forfun;2243956]Ahojte

Mam nasetrenych cca 100 000e a dlho som rozmyslal ako ich investovat aby nestratili svoju hodnotu a popripade sa aj dako zhodnotili do buducna.
Rozhodol som sa ze si kupim apartman s moznostou prenajmu spravcovskou firmou. Take tie apartmany s recepciou, full servisom, welnessom niekde bud v tatrach ale pri znamych lyziarskych strediskach ako jasna, malino brdo...
Trosku som sa informoval a bolo mi povedane ze zmluva na prenajom sa podpisuje vzdy len na rok s tym ze zisk z prenajmu je plateny pausalne a teda s ohladom na obsadenost vsetkych apartmanov +- to moze robyt tak 200-400e mesacne
vyzera to celkom ako fajn ma s tym ale niekto realne skusenosti? Na internete je kopec ponuk na predaj takychto apartmanov takze neviem mozno to az take vyhodne nebude alebo mozno vecsina beznych ludi len ludia nemaju peniaze na daco take.
Co si o tom myslite?[/QUOTE]
lubko6394
06.02.13,09:42
Ja by som hľadal čosi iné. Mám trojizbák, ktorý prenajímam a ak mám nájomníkov tak inkasujem 200 mesačne. Ak nemám, tak mám stabilné poplatky 150 + El + Plyn. Mohol by som ho predať rádovo za 50.000. A teraz kalkulácia - optimálna: Mesačne skásnem 200 + poplatky, každoročne DP ostane mi 160. Nie všetky náklady si do nákladov môžem dať, pri zmene nájomníkov mám hluché obdobia, kedy ja platím, ale nič neinkasujem. Niektoré náklady ako napr. maľovanie, fond opráv... nie sú podľa DÚ zahrnuteľné do nákladov, takže pre mňa mínus.
lujza.j
06.02.13,09:50
Neviem ci tu ide o realne skusenosti,ako o reklamu....akoze nenapadne....
forfun
06.02.13,10:35
tak tych 200e je len taky odhad, skor je to spodna hranica pri investovanych 100 000.
Vyhodou je ze sa clovek nemusi o nic starat + sam si moze vyuzit apartman (co ja viem 2 tyzdne v lete 2 v zime, ale to je len taky bonus). Ja praveze nehladam daku rychlu navratnost skor dlhodoby zisk kde by nehrozilo znehodnotenie investicie. Lebo teraz mi peniaze len kvasia na beznom ucte a kvasia a kvasia...
Co sa tyka minusov tak fakt ma nic nenapada. Preto si rad necham poradit. Napriklad sa bojim ze prvy rok mi daju zmluvne pausalny zisk z prenajmu 400e aby ma nalakali na kupu apartmanu a o rok to klesne dajme tomu na 100 a ja s tym nespravim nic (okrem moznosti si ho sam prenajimat ale to je dost nerealne u mna)
lubko6394
06.02.13,11:01
tak tych 200e je len taky odhad, skor je to spodna hranica pri investovanych 100 000.
Vyhodou je ze sa clovek nemusi o nic starat + sam si moze vyuzit apartman (co ja viem 2 tyzdne v lete 2 v zime, ale to je len taky bonus). Ja praveze nehladam daku rychlu navratnost skor dlhodoby zisk kde by nehrozilo znehodnotenie investicie. Lebo teraz mi peniaze len kvasia na beznom ucte a kvasia a kvasia...
Co sa tyka minusov tak fakt ma nic nenapada. Preto si rad necham poradit. Napriklad sa bojim ze prvy rok mi daju zmluvne pausalny zisk z prenajmu 400e aby ma nalakali na kupu apartmanu a o rok to klesne dajme tomu na 100 a ja s tym nespravim nic (okrem moznosti si ho sam prenajimat ale to je dost nerealne u mna)

Takže optimistická varianta:
Investícia 100 000, výnos 400 x 12 = 4.800 ročne, po zdanení 3.888 deleno vkladom = 25,72 roka

Realistickejšia:
Investícia 100 000, výnos 200 x 12 = 2.400 ročne, po zdanení 1.944 deleno vkladom = 51,44 roka

A ešte stále sú otázne dane a poplatky obci, poistenie, údržba a najmä stále poplatky: El, plyn, teplo, voda a hádam aj RTVS.
forfun
06.02.13,17:08
jasne tak ako si to napisal to nevyznie moc vyhodne ale zabudas na jednu vec!
Aj ked ten profit neni ktovieaky a navratnost je radovo 20-40 rokov tak hodnota samotneho apartmanu by mala mat tendenciu takisto stupat. Tazke ak to clovek preda za 10 rokov uz nedostane 100 000 ale dajme tomu 130 000.
Dane a kadejake tie spravcovske poplatky su uz odpocitane takze tych 200+ mesacne by malo byt vzdy minimum.
blavaciko
06.02.13,17:31
jasne tak ako si to napisal to nevyznie moc vyhodne ale zabudas na jednu vec!
Aj ked ten profit neni ktovieaky a navratnost je radovo 20-40 rokov tak hodnota samotneho apartmanu by mala mat tendenciu takisto stupat. Tazke ak to clovek preda za 10 rokov uz nedostane 100 000 ale dajme tomu 130 000.
Dane a kadejake tie spravcovske poplatky su uz odpocitane takze tych 200+ mesacne by malo byt vzdy minimum.

Neviem odkial mas informaciu ze hodnota apartmanov v slovenskych lyziarskych strediskach, ktore maju kazdym rokom nizsiu a nizsiu navstevnost bude stupat
lujza.j
06.02.13,18:23
Neviem odkial mas informaciu ze hodnota apartmanov v slovenskych lyziarskych strediskach, ktore maju kazdym rokom nizsiu a nizsiu navstevnost bude stupat
odnikiaľ ...toto je len reklamná masáž.......sa dnes zaregistroval a o 03.50h to už nevydržal....:D
blavaciko
06.02.13,20:54
a mozno to mysli tak ako vravi jeho nick - pre zabavu
forfun
07.02.13,00:21
Neviem odkial mas informaciu ze hodnota apartmanov v slovenskych lyziarskych strediskach, ktore maju kazdym rokom nizsiu a nizsiu navstevnost bude stupat

ziadnu taku informaciu nemam bol to len moj defaultny predpoklad ze nehnutelnosti vseobecne by mali drzat hodnotu o to viac v nejakych lukrativnych lokalitach...
forfun
07.02.13,00:27
odnikiaľ ...toto je len reklamná masáž.......sa dnes zaregistroval a o 03.50h to už nevydržal....:D

pocuj sherlock:-) to ze som sa registroval a nasledne postol tento thread vypoveda len tolko ze bez registracie to nejde...
Neuvadzal som ziadne konkretne apartmany tak neviem o akej reklame tu tocis moja:-)
To ako keby som napisal temu ci sa oplatia kupovat vajcia a ty ma obvinis ze robim reklamu na vajcia...ach jaj....

Takze nikdo tu nema realne skusenosti ci sa daco take oplati v dlhodobom horizonte?
blavaciko
07.02.13,09:33
ziadnu taku informaciu nemam bol to len moj defaultny predpoklad ze nehnutelnosti vseobecne by mali drzat hodnotu o to viac v nejakych lukrativnych lokalitach...

Cena nehnutelnosti sa sice velmi malym tempom moze dvihat, ale urcite nie tak zavratne, takym tempom a v takej lokalite... onedlho nebudu tatry turisticky atraktivne ani pre slovakov (minimalne v zime urcite nie), zalezi samozrejme na dlhodobom vyvoji a toto nie je vec, do ktorej by mal niekto investovat...

a mozno je realita ina a za 10 rokov budes mat investiciu splatenu, nik netusi ako to bude
Filip Glasa
11.02.13,10:37
absolútne sa to neoplatí. Pri 300 eur mesačne je to 3600 eur ročne. Čo je 3,6% p.a. Nájdeš aj termínovaný účet s takýmto úrokom. A na tom termiňáku úroky reinvestuješ, takže máš úroky z úrokov. V apartmáne nie.
Naviac pri dnešnom nadbytku ubytovacích kapacít môžeš do budúcna čakať pokles ceny apartmánov ako aj pokles obsadenosti.

Developerovi ide o predaj apartmánov, ktoré dnes už moc nejdú. Na pár okov ti zagarantuje nájomné, ktoré je +- vysoké ako zľava, ktorú by si si mohol vyjednať z ceny apartmánu. A po pár rokoch keď to pôjde zle (čo zrejme pôjde) sa aj na také nízke nájomné vykašle. A ešte mu budeš platiť poplatky za správu budovy a zháňanie turistov.
forfun
11.02.13,13:22
uff tak dakujem vsetkym za nazory aj ked negativne ale asi mate pravdu, skusim sa teda porozhliadnut po dacom inom kam vhodne investovat
Dubak2000
18.03.13,13:41
kedze podnikam v ubytovani vo V. Tatrach a sam tam mam dva apartmany (nadstavba na starsich domoch, bez wellness...) tak o tom nieco viem. K poznamke ze do tatier nikto chodit nebude by som povedal ze za posledne roky pocet navstevnikov dost stupa, o hodne sa zlepsila aj zimna sezona vybudovanim Tatranskej Lomnice. Kriza Tatry trochu vycistila, ceny sa znizili, kvalita zvysila. Mame hodne hodnoteni od klientov co tam boli a hodnotia pobyt kladne. takze si myslim ze Vysoke tatry su dobra destinacia. Tiez si myslim ze investicia do apartmanu sa moze oplatit. Ma to ale viacero podmienok...
- dobra lokalita. Klienti vo vecsine pripadov chcu dnes centra Tatier ako Tatranska Lomnica, Strbske Pleso. Lokality mimo su v nevyhode. Niektore lokality ako velka Lomnica su prepchate. Ale mozno sa realizuju plany na zabavny park a pod a mozu byt vyhladavane... kto vie.
- slusne vybavenie. Klienti dnes hladaju dobry pomer cena vykon. Uz nechcu chodit na privat za par euro ale vyberaju dobre ubytovanie s wellness a sluzbami. Ale zas nie prilis drahe. Nase apartmany su pekne ale nesmu byt moc drahe, lebo nemaju dalsie sluzby. T.j. v zime cca 10 euro/os/noc, v lete 14 euro.
- neveril by som ponukam spravcovskych firiem na garantovany zisk. par som ich videl a garantuju tak max 2 roky. S viacerymi spolupracujeme a casto nevedia fungovat v cestovnom ruchu, menia sa tam casto zamestnanci a osobne by som to na nich nenechaval:)
- inak ponuk na predaj momentalne je dost hodne a da sa vybrat za celkom dobre ceny.
- treba pocitat ze konkurencia stale rasie, slusnych apartmanov pribuda a ceny su skor nizsie.
- ak apartman nie je v sprave firmy co sa on stara tak treba mat niekoho kto sa o to postara. Treba riesit ubytovavanie a kopu dalsich veci a ide to do penazi.

A v mojom pripade je prijem od hosti priemerne priblizne 500 euro/mesacne/apartman. Myslim pred odpocitanim nakladov, dani a pod... Ale je v dobrej lokalite a mam dobry sposob ako hosti zhanat. Ak by si potreboval nieco dalsie kludne napis. Mam celkom prehlad co ako funguje...
Filip Glasa
18.03.13,17:13
6000 eur ročne v hrubom zo 100 000-cového apartmánu? V čistom tak 3500-4000? To sa mi nezdá dva krát výhodné.
Dubak2000
18.03.13,20:43
6000 eur ročne v hrubom zo 100 000-cového apartmánu? V čistom tak 3500-4000? To sa mi nezdá dva krát výhodné.

Investicia nebola 100 000, ale tak polovica. Cisto na obchod sa to brat asi neda. Moja manzelka je odtial a raz sa tam chceme prestahovat. takto z prijmu zaplatime uver a naklady, takze sa to splaca skoro samo. Moze sa to oplatit niekomu kto tam chce chodit, vyuzivat atd. Myslim si ze V.tatry su na celkom dobrej ceste aby skutocne boli TOP destinaciou na Slovensku a udrzali si hodnotu, pripadne ju aj zvysili. Ale ak sa nastavaju stovky apartmanov ako bolo v plane pred krizou, tak cena moze ist aj dole samozrejme. Prenajom apartmanov na Slovensku zatial tak nefrci ako v Chorvatsku.
Filip Glasa
21.03.13,07:10
tak keď investícia bola 50 000 eur, tak je výnos v % dvojnásobný a vôbec to nie je zlé.
Dubak2000
21.03.13,09:47
tak keď investícia bola 50 000 eur, tak je výnos v % dvojnásobný a vôbec to nie je zlé.

mne to funguje celkom slusne, ale ja mam na to aj svoju cestovku a dalsie veci ktore mi pomahaju obsadzovat.Myslim ze bezny clovek to nema, takze jeho obsadenost moze byt horsia. Su v tatrach projekty kde centralne obsadzuju, mali vysoku obsadenost a potom zvysili ceny a hned to dost kleslo. a neviem ci majitel apartmanu moze ovplyvnit cenu. A aj inevestovat teraz treba asi viac ako som musel pred casom ja.
Takze strucne si myslim ze investicia to nemusi byt zla, dobre vyberat co kupit, ale neverit slubom predajcov a necakat ze to pojde samo...
Limbachzp
11.05.13,16:51
Ahoj Dubak 2000, Rada by som Ta poprosila o info. Kedze rozmyslam o kupe bytu v Tatranskel Lomnici a som z BA, ci by som tam nasla ludi, ktori by boli ochotni starat sa o byt. Myslim tym upratovanie, atd. Byt by som rada vyuzivala pre moju rodinu, kedze chosime do Tatier minimalne 2 x do roka, ale aj na business. Dakujem
Dubak2000
13.05.13,06:18
Myslim si ze ano, doporucujem vyuzit miestny dvojtyzdennik, dat si inzerat. Ludi co si chcu zarobit nieco navyse je celkom dost, len asi nie kazdy chce riesit vyberanie penazi od hosti a pod. Ja vyberam peniaze vzdy dopreu rpevodom aby to nemuseli riesit na mieste. Vseobecne v hoteloch su platy pokojskych a dalsieho personalu celkom nizke takze kazde euro navyse sa hodi. A od leta tam budem uz asi aj sam byvat takze ak by nieco mozem pomoct.
ROMBOR
13.06.18,07:36
Dobry den, je to uz sice davno, ale chcem sa opytat, ci ste nakoniec do toho projektu isli a ak ano, ci sa vam to oplatilo, Dakujem