luebchenko
02.03.06,14:19
Ale sme sa tu rozmnožili, "jeden dělá to a ten zas tohle"... nebolo by od veci, keby sme tu dobrovoľne popriznávali profesiu? Teda len tí, ktorým by nevadilo, že sa potom na nich budú zrejme ľudia obracať s otázkami cielene. Ale veď o tom to tu je - ak viem a mám čas, poradím, pomôžem. Ono sa to dá pozrieť aj v profile - ale pri toľkých tisícoch členov...!Vari najprehľadnejšie by bolo zdadať určité profesie a pod tie sa pridávajte, prípadne so stručným popisom v čom ste doma (prípadne pridávajte profesie, ktoré zatiaľ zadané neboli) - tým istým systémom ako v téme "... a moje meno je" - t.j. kto si pozrie posledný príspevok v téme, bude mať najaktualizovanejší prehľad. Takže skopírujte toto moje, vložte do odpovede, dopíšte a pridajte, ak chcete.

Profesia:
JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO


PODVOJNÉ ÚČTOVNÍCTVO
- luebchenko (malé s.r.o.)

MZDY
- luebchenko (základy, malé s.r.o)


PERSONALISTIKA


DANE

SOFTVÉR

JAZYKY
NEMČINA
-luebchenko

ANGLIČTINA
judy
02.03.06,13:21
A snad by nebolo zle sa priznat kde byvame, ako keby sme sa za to hanbili.
zuhl
02.03.06,13:24
Ešte keby ste mi dali niekto návod ako to tam mám dopísať
luebchenko
02.03.06,13:27
Normálne začierniš posledný text do ktorého sa chceš pripísať, dáš Ctrl C, ideš akože odpovedať, stlačíš Ctrl V - objaví sa ti skopírovaný text - do toho dopíšeš seba a pošleš :D
ucetni_fantozzi
02.03.06,13:32
radsej by som navrhol adminovi, nech to je sucastou profilu...

a nie je to nahodou sucastou profilu???
Tweety
02.03.06,13:33
radsej by som navrhol adminovi, nech to je sucastou profilu...

a nie je to nahodou sucastou profilu???
Je to možnosť dať si do profilu, ale nie každý si to tam uviedol:cool: .
dana9
02.03.06,13:53
tak potom bude najvhodnejšie iniciovať kampaň za uvádzanie "správnych a úplných údajov do profilu" ;)
okrem toho, ja som právnik :D :D a vôbec sa za to nehanbím:D :D
ALDA
02.03.06,14:15
Lubka..a všetko sa nedá..akože dievčatko pre všetko:confused: :eek:

Uvravujem: a chlapec pre všetko:)..máme tu aj chlapcov!!! Prepáčte:eek:
endrju
02.03.06,16:00
Pripájam sa s nápadom, že by mohla existovať aj profesia "chlapec pre všetko" :D
Tweety
02.03.06,16:02
Pripájam sa s nápadom, že by mohla existovať aj profesia "chlapec pre všetko" :D
Súhlasím, žiadnu diskrimináciu nepodporujeme.:cool:
mysimis
02.03.06,16:14
Tak aby sme neboli diskriminovaní dajme tomu názov "človek pre všetko"
Daska
02.03.06,19:28
Druhá strana a profesie nikde ....
durisovad
02.03.06,21:26
Aj ja by som sa prihovarala za to, aby clovek, ktory sa rozhodne tu vystupovat, napisal o sebe, odkial je, co robi atd. Je dost divne, ked v profile vidim zamestnanie INE, miesto posobenia SLOVENSKO a tak podobne.
STRELEC
02.03.06,21:44
Pripájam sa s nápadom, že by mohla existovať aj profesia "chlapec pre všetko" :DUž mnohokrát som s Andrejom-endrju súhlasil a pár-krát nakoniec musel súhlasiť ;) , ale tentokrát s ním naprosto, ale naprosto nesúhlasím!!!
Vždy hovorievam, že my ekonómovia sme dievčatá pre všetko!!! Pritom čúram ako myslím:D , nie som nejaká nevyjasnená menšina ľudstva.
Doplním: ... ale radšej nie.
luebchenko
03.03.06,07:54
:p ako myslíte :D šak zdravé jadro sa i tak poznáme nie? :D A vďaka Krahuliam a rôznym piatkostretkám či školeniam sa poznáme celé Slovensko no nie?
Zita5
03.03.06,07:56
Ľubi , zámer si mala dobrý , ale pozri na ten dopad :D ;)
Jozef Mihál
03.03.06,08:04
Ľuba, úplne stačí, aby si ľudia zapísali do profilu čo treba.

Cez "Zoznam členov" a "hľadaj členov" sa dá pekne filtrovať zoznam podľa profesie a pod.

Ale keď raz sú ľudia radi utajení, čo narobíme.
Zita5
03.03.06,08:06
Ja mám pekne vypísaný profil , nehambím sa ani za vek a ani za mojich psíkov - alebo psov :rolleyes: .:) :p
luebchenko
03.03.06,08:34
Ľuba, úplne stačí, aby si ľudia zapísali do profilu čo treba.

Cez "Zoznam členov" a "hľadaj členov" sa dá pekne filtrovať zoznam podľa profesie a pod.

Ale keď raz sú ľudia radi utajení, čo narobíme.

:eek: Vidíš, to som netušila, že sa dá hľadať podľa profesie - aspoň som sa čosi priučila :D
SERVIS
03.03.06,09:04
Nie je tu náhodou dajaká moja spolužiačka zo SEŠ v Trnave, trieda 4.A.-
ktorá maturovala v r.1987, triedna prof. Majtánova? Bola by som veľmi rada, keby sme sa tu našli.
kukučka
03.03.06,09:14
Druhá strana a profesie nikde ....

Dáška a ty si dala? :D
Jozef Mihál
03.03.06,09:32
:eek: Vidíš, to som netušila, že sa dá hľadať podľa profesie - aspoň som sa čosi priučila :D
Porada ukrýva i iné tajomstvá ale o tom až nabudúce.
pozit
03.03.06,10:57
Nie je tu náhodou dajaká moja spolužiačka zo SEŠ v Trnave, trieda 4.A.-
ktorá maturovala v r.1987, triedna prof. Majtánova? Bola by som veľmi rada, keby sme sa tu našli.

Nechodila som do 4.A ale do 4.B, triednu sme mali Šiškovú, takže asi sa poznáme.
Daska
03.03.06,11:02
Dáška a ty si dala? :D


Betka ja mam vsetko potrebne v profile:

http://www.porada.sk/member.php?u=1622
Braňo
03.03.06,11:08
Ja sa za svoj profil vôbec nehanbím, dokonca ani za "maturitnú" fotografiu. :D :D :D
janaGT
03.03.06,11:15
Nie je tu náhodou dajaká moja spolužiačka zo SEŠ v Trnave, trieda 4.A.-
ktorá maturovala v r.1987, triedna prof. Majtánova? Bola by som veľmi rada, keby sme sa tu našli.

Ja som tiež chodila na SEš resp. to bola už OA do Trnavy, trieda 4.C., ale maturovala som v 1994. Triedny prof. ing. Mikula. Prof. Majtánová ma učila tuším strojopis, nie už viem, stenografiu! A takto cez poradu som si tu našla 2 bývalé spolužiačky, dúfam, že sa to podarí aj tebe.
luebchenko
03.03.06,11:25
Ja som tu našla spolužiačku Mušku :p. Ale to sme tu dievčatá totálnemimotemy Veď založte niekto tému: Hľadá sa... Napr.: S Muškou sme skončili SEŠ v Seredi v r. 1979 u prof. Pšenkovej - Máme tu ďalšie spolužiačky?
Tak nejak. Tak šup šup do novej témy :)
ALDA
03.03.06,11:26
Ja sa za svoj profil vôbec nehanbím, dokonca ani za "maturitnú" fotografiu. :D :D :D

Taký fešák a ešte by si sa hanbil:eek:..a z profilu vidieť, že si ešte aj šikovný a múdry:rolleyes:
Ingrid G.
03.03.06,11:48
Taký fešák a ešte by si sa hanbil:eek:..a z profilu vidieť, že si ešte aj šikovný a múdry:rolleyes:

Súhlasím, veľký fešáčisko - páru mu niet. :D :D :D
Braňo
03.03.06,11:55
Súhlasím, veľký fešáčisko - páru mu niet. :D :D :D

Díki, to ste nemuseli. Až sa pýrim. :p :p :p :p
Excise Duty
03.03.06,16:58
Dlho som rozmýšľal, či mám reagovať, napokon som sa rozhodol, že predsa len áno a keď už, tak už, lebo som nechcel otvárať staršie debaty na Porade, vybavím to jedným vrzom.
Poradu považujem za jedno z najlepších, ak nie rovno za najlepšie fórum slovenských internetových stránok, ktoré poskytuje i keď nezáväzné avšak cenné rady, skúsenosti a poznatky z daňovej, účtovníckej a inej praxe pre podnikateľov, účtovníkov a ostatných záujemcov, a to bezodplatne a na báze dobrovoľnosti. Je viac ako potešiteľné, že po tak krátkej dobe od vzniku tejto webovej stránky má Porada taký úctyhodný počet členov, a to ešte nehovorím o tých, ktorí ju pravidelne navštevujú bez toho, aby sa zaregistrovali. Tí, ktorí sa zaregistrovali, urobili tak dobrovoľne, vedení snahou diskutovať o problémoch, podeliť sa dobrovoľne o svoje vedomosti s inými, či získať aj pre seba nové poznatky. Porada nie je ich zamestnávateľom, preto si myslím, že je vecou samotných členov Porady, v akom rozsahu sa rozhodli uverejniť údaje o sebe, v konečnom dôsledku ani zamestnávatelia nezverejňujú údaje o svojich zamestnancoch. Preto mi pripadá svojim spôsobom nepatričné vyjadrovať sa o akomsi zdravom jadre členov Porady len preto, že sú jej dlhodobými členmi a pravidelne sa stretávajú na káve, pripomína mi to rétoriku chvalabohu dnes už nebohého Gustapáka Rusáka, ktorý tiež v období normalizácie viedol podobné reči o zdravom jadre, aj keď v iných súvislostiach. Rovnako to pripomína heslá typu: Kto nejde s nami, je proti nám. Mám už svoje roky (je to viac ako päťdesiat, administrátor to vie presne), prežil som si svoje a tak viem o čom hovorím. Vážme si existenciu tejto stránky a oceňme jej tvorcov a zakladateľov a predovšetkým si vážme snahu každého prispievateľa bez ohľadu na skutočnosť, či má pravdu alebo sa mýli, všetko sa dá napraviť rozumnou diskusiou a trpezlivým vysvetľovaním, aj keď je pravdou, že mnohí sa pripoja, v podstate ani nevedia čo chcú a jednoducho chcú „vydojiť“ na prvý šup záväznú informáciu. Tu je práve ten kameň úrazu, nie je rozhodujúce to, kto sú, kde bývajú alebo čo robia, to ani nie je podstatné, rozhodujúce je to, ako fundovane nadnesú svoj problém, na ktorý sa potom dá alebo aj nedá odpovedať.
Je sympatické, že Porada má aj podstránky, na ktorých sa dá podebatovať aj o iných veciach, čo robí Poradu aj akousi „familiárnou“ stránkou zbližujúcou členov Porady. S tým úzko súvisí aj formálna stránka Porady, jednou z nich je aj otázka tykania. Napriek svojmu veku považujem za absolútne samozrejmé pri internetových debatách používať tykanie, ak však spozorujem, že môj spoludiskutér používa vykanie, prejdem na vykanie i ja. Úprimne povedané, najviac mi vadí tzv. vykanie v hovorovej reči. Keď som chodil do školy, museli sme síce učiteľky oslovovať súdružka, pre mňa to však boli a dodnes sú, aj keď už asi nežijú Panie učiteľky, pretože nás naučili slovenský jazyk a aj pravítkom po prstoch správne vykanie. Pritom je to také jednoduché, v spisovnej slovenčine zásadne vykáme používaním zámena vy a slovesom v 2. osobe množného čísla, a to aj keď ide len o jednu osobu. Dnes sa bežne stretávame s „vykotykaním“, z ktorého sa mi dvíha žalúdok a považujem ho za urážlivejšie ako tykanie, ak mi totiž niekto začne tykať, odpovedám tiež tykaním a tým je pre mňa vec vybavená, čo je však najsmutnejšie, vykať nevedia už ani dnešné panie či slečny učiteľky s malým p. či s., televízni moderátori, poslanci, iní politici a im podobná háveď, ale i úspešní podnikatelia, tzv. celebrity, štátni úradníčkovia, predavačky atď., atď. Vykotykanie je typické pre český jazyk a domnievam sa, že práve vplyv kinematografie s prevažujúcim českým dabingom, avšak aj iné vplyvy zohrávajú tú úlohu, ktorá nepriaznivo pôsobí na degeneráciu slovenského jazyka. Vám sa nezdá čudné, ak Vám slovenské firmy (aj tie najslovenskejšie) ponúkajú rôzne „prevedenie“ tovarov, ktoré „majú skladom“, ak niekto „má za to“, hoci Slováci rešpektujúci pravidlá slovenského pravopisu si myslia, prípadne sa domnievajú, dalo by sa popísať niekoľko strán. Ďalším problémom popri používaní bohemizmov je používanie anglikanizmov, aj keď máme v slovenskom jazyku patričné výrazy. V slovenčine je bežným výrazom smernica, pre „expertov“ je to však direktíva, čo by nevadilo, pravidlá slovenského pravopisu nie sú konzervatívne a pripúšťajú aj takúto možnosť, uznáte však, že „negociačné rokovania“ je už priveľa... a čím väčší blbec, tým viac používa takéto pojmy. Nejeden si myslí, že ak už dnes nepoužívame také pojmy, ako „chozraščót“ či „perestrójka“ alebo „glásnosť“ (to všetko som prežil vo svojom „krátkom“ živote), potom platí iba anglický jazyk, takže ak budete počuť výraz čeemp-s ylaejzis, tak vedzte, že ide o Champs-Elysées (http://www.paris.fr/portail/Culture/Portal.lut?page_id=897), čiže o Elyzejské polia v Paríži. Ak sledujete tie cukrové filmy podľa námetu spisovateľky Rosamunde Pilcher, hoci je dej situovaný do anglického prostredia, nič nemení na veci, že spisovateľka je nemeckého pôvodu a volá sa teda a súčasne aj číta Pilcher a nie Pilčer... presne tak, ako Volkswagen je nemecké slovo a nie voulk-s vaegen či folcvagen a iné degeneráty tohto slova ale folksvágen, čiže ľudové vozidlo. Chcem tým len poukázať na skutočnosť, že nie každé cudzie slovo je anglické!
Na tomto mieste „s prepáčením“ prdím na cudzie jazyky, ich znalosť len zvyšuje kultúrnu úroveň národa, považujem však za najdôležitejšie ovládanie materinského jazyka. Žiaľ, značná časť príspevkov na Porade tomu nezodpovedá. Predpokladám, že drvivá väčšina členov Porady má stredoškolské vzdelanie ukončené maturitou a značná časť aj vysokoškolské vzdelanie, preto predpokladám a očakávam používanie spisovnej slovenčiny. Nebudem generalizovať a rešpektujem, ak niekto hneď v úvode svojho príspevku žiada o ospravedlnenie za svoju slovenčinu, je to človek otvoreného srdca. Je to však úprimnejšie, než príspevky, z ktorých vyplývajú vyložene nepriateľské postoje voči iným národom a národnostiam, a to len preto, že v danom momente dokážu hokejisti tohto národa vyhrať nad slovenským mužstvom. Áno, mám na mysli Čechov, ktorí mimochodom v súlade s pravidlami slovenského pravopisu sú Česi a nie Češi, rozhodne nie česi a už vôbec nie češi. Panie učiteľky ma tiež naučili, že ľudia čiernej pleti sú černosi a nie černoši a že bačovi pomocníci sú valasi a nie valaši.
Vážim si stránku Porada, držme sa preto jej hlavného zámeru, nepleťme však do nej politikum, i keď sa tomu vždy nedá vyhnúť (sám som sa neubránil kritickým vyjadreniam a ako to vyzerá, ani do budúcnosti sa neubránim), znesiem aj politikum, neznášam však nacionalizmus. Rozhodne a zásadne odmietam kádrovanie českého národa motivované takou prkotinou, ako je prehra v hokeji s jeho mužstvom, podobne ako tupé názory typu ako napr. "už nikdy nie Nemca". Dovolím si cteným diskutérom pripomenúť tie sprosté hovädá, čo dopichali nožom vlastnú manželku, či zastrelili vlastné deti, neboli to ani Česi a ani nie Nemci. Drvivá väčšina občanov každého národa Slovákov nevynímajúc sú absolútne normálni ľudia, ak nepočítame zákonité percento „pytlov“, ktorým to dala do vienka sama príroda, to však nedáva právo žiadnemu národu kádrovať a obviňovať iné národy na základe vystupovania a vyjadrovania takýchto osôb. Narodil som sa na Slovensku, nikdy som nenakládol obrovskú vatru, tým pádom som jej preskakovaním nemohol nikomu dokazovať, aký veľký Slovák som. To že som Slovák, mám napísané v rodnom liste, čuduj sa svete, v občianskom preukaze to však nie je. Napriek tomu sa cítim byť Slovákom a rozhodne nie menejcenným len preto, že nás menej ako Čechov, Nemcov, Francúzov, Rusov alebo dokonca Číňanov, veľkosť národa nemožno posudzovať podľa počtu obyvateľov. V tejto súvislosti si neodpustím osobnú poznámku, najmä v súvislosti s otázkou, kto odkiaľ je. Nielenže som sa narodil na Slovensku, narodil som sa v Bratislave tak, ako sa v nej narodili moji rodičia, moja žena a i môj syn, jeho žena, jej rodičia a napokon i náš vnuk, môj brat, jeho žena i jeho dcéry. Rovnako, ako vo vzťahu voči iným národom sa necítime byť ani horší a ani lepší voči ostatným obyvateľom Slovenska, rozhodne však nie sme Blaváci. Blava je potok, ktorý vyviera neďaleko Dobrej Vody v Malých Karpatoch (N48.60533 E17.51842, Braňo, ktorý je jeden z mála používateľov GPS na tejto stránke vie, kde to je, prepáč Braňo, že som Ťa do toho zaplietol), tečie popri atómovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach a zhruba niekde uprostred medzi Bučanmi a Brestovanmi sa vlieva do Dudváhu. Nik z mojej rodiny nebol vylovený v Blave, všetci sme sa regulárne narodili v bratislavských pôrodniciach a považujeme sa za Bratislavčanov. Komu sa môj príspevok nepáči, je mi ľúto, ostatným prajem pekný večer a najmä pekný víkend.
1simi
05.03.06,09:11
Ahojky Ex:)...prepáč, ale neviem to tvoje užívateľské, rýdzo slovenské meno ani napísať, nieto vysloviť.
Pekne si to tu všetko popísal a pokritizoval a mne nedá, len v mnohom s tebou súhlasiť. Mne sa tiež veľmi páči náš ľúbezný materinský jazyk so všetkými jeho ozdobami... a hlavne, keď je správne používaný. Ale dovoľ mi pripomenúť, že takúto vec sme tu už riešili... a nie veľmi šťastne to dopadlo.
Mne osobne vôbec nevadí, keď sa v príspevkoch sem tam objaví aj slovíčko regionálneho dialektu, práve naopak je to veľmi milé a vždy sa nad tým pousmejem...a čuduj sa svete, hneď mi to zdvihne náladu. Také "hutorenie", alebo "vyprávjaní", je veľké spestrenie a hlavne odľahčenie pre túto hektickú, veľkými tlakmi a prácou nabitú dobu. Aj dialekt je materinský jazyk, je to reč, ktorú nás naučili naše mamy. Či už na Záhorí, v Košiciach alebo Nových Zámkoch.
Toto fórum má veľmi priateľskú atmosféru a nekazme ju zbytočnými kritikami ľudí, s ktorými sa gramatika nekamaráti a nie vždy majú jasno, v ktorom slove a kde treba písať ypsilon a kde ho naopak neslobodno použiť. Ale popri tomto nedostatku sú to skvelí účtovníci, mzdári, personalisti......ale hlavne skvelí ľudia! "Ten umí to a ten zas tohle", všetci poznáme úryvok z tejto piesne. Toť môj názor na znalosť a používanie spisovnej slovenčiny tohoto národa. Mediálne známi ľudia, nevedia jej základy a vôbec sa nehanbia vystupovať na verejnosti.
Ešte by som chcela reagovať na Bratislavčanov a uviesť na správnu mieru ich pomenovanie Blaváci. Ja som tiež rodená Blaváčka a vôbec nepovažujem toto pomenovanie za dehonestujúce, pretože...a teraz sa podržte! Vymysleli si ho samí Blaváci - ako skratku pre Bratislavu a nie ako názov potoka. Počúvala som raz o tom reláciu v rozhlase (inak by som to tiež nevedela) Kto je pamätníkom Joža Golonku a Joža Ráža, prípadne Mira Žbirku, v ich mladších rokoch, tak tí veľmi radi HOVORILI (nie vymysleli) o Blave a nie Bratislave. Raz sa pýtali Ráža, odkiaľ pochádza a on hrdo vyhlásil " Šak z Blavy, né!" K pošuverenej (tiež nespisovné slovo) slovenčine takýchto mediálne známych osôb, už vôbec nemám čo dodať. Je to typický blavácky dialekt, ktorému na šťastie všetci rozumieme. Niekedy je tvrdší, ako trnavské nárečie...ale to je zas o inom.
Vlastne, som nemala v úmysle takto dlho písať, ale keď už sa človek rozbehne, nemá konca...;) a navyše je to tu fakt mimotemy
Excise Duty
05.03.06,16:28
Pochopiteľne som očakával reakciu na svoj príspevok, aj keď až v pondelok, keďže značná časť členov Porady práve víkenduje, resp. aby som bol slovenský, užíva koniec týždňa. Ak nevieš napísať alebo vysloviť moje užívateľské meno, je to predovšetkým Tvoj osobný problém, sú to anglické slová a nie anglikanizmus, terčom mojej kritiky bolo najmä nezmyselné používanie anglikanizmov. Moje užívateľské meno neznamená nič iné, ako spotrebná daň, v minulosti sa rovnako tento druh daní (ešte za I. ČSR) aj u nás nazýval akcíz, pričom pôvod tohto slova je v latinčine a je odvodený od slova accesó. Nie som jediný, kto na stránkach Porady používa užívateľské meno znejúce anglicky, rovnako mi neprekáža skutočnosť, že som member a nie člen, čo sa odvíja od počtu mojich príspevkov, pričom sú tu aj „seniorovitejší membrovia“, hoci z hľadiska veku sú to juniori, je len samozrejmé, že si vážim ich aktivitu a odbornosť. Pokritizoval som nevhodné používanie anglikanizmov a angličtiny aj v takých prípadoch, kde nejde o anglické slová, ako ďalšie príklady uvádzam napríklad obchodný reťazec Carrefour, ktorý je francúzskym obchodným reťazcom a teda nie je žiadny Kérfúr, rovnako ako hotel Danube na nábreží Dunaja v Bratislave postavený a pomenovaný francúzskou spoločnosťou nie je Denjub ale ale Danüb. A čo tak partia mladých chalanov, ktorí si objednávajú pivo „Korgon“, hoci na výčapnom pulte je napísané Corgoň, čo sme boli pri tom, nemali sme dojem, že išlo o recesiu a pochybujem, že vôbec poznajú existenciu takéhoto slovenského slova a jeho význam. Dúfam, že aspoň to klasické slovenské hovno ostane hovnom a že ho jedného dňa nebudeme vyslovovať hounou a napokon aj písať hownow alebo tak nejako podobne, anglikanisti ma radi opravia. Kvôli nikomu si však nebudem meniť svoje užívateľské meno ani na Akcízko alebo Spotrebný daňko, vo svojich príspevkoch vždy píšem o spotrebných daniach a nie o akcízoch a DPH vždy nazývam celým menom v slovenskom jazyku alebo používam túto slovenskú skratku, nikdy nepoužívam skratku VAT. Pýtam sa, prečo i oficiálne používame na overovací systém platnosti DIČ pre DPH anglickú skratku VIES, keď Nemcom alebo Rakúšanom nerobí problém používať pre tento systém skratku vo svojej rodnej reči, a to MIAS.
Myslím, že som dostatočne jasne uviedol, že znalosť cudzích jazykov zvyšuje kultúrnu úroveň národa a treba si vážiť každého človeka, ktorý popri materinskom jazyku ovláda cudzie jazyky, nie však bezduché nahrádzanie slovenských slov cudzími slovami, pričom očividne absentuje znalosť ich významu a preto je používanie takýchto slov niekedy až komické, predovšetkým však nerobí nikoho múdrejším, ak nevie používať najmä materinský jazyk.
Používanie nárečí alebo slangu je neoddeliteľnou súčasťou jazykovej kultúry každého národa, ja som sa však ani slovkom nezmienil kriticky o používaní nárečových výrazov na stránkach Porady, sám sa nebránim ani použitiu i tých „ľudovejších“ výrazov. Píšeš, že toto fórum má veľmi priateľskú atmosféru a nekazme ju zbytočnými kritikami ľudí, s ktorými sa gramatika nekamaráti, ale pritom sú to skvelí účtovníci, mzdári, personalisti....ale hlavne skvelí ľudia! Nemám ani len najmenšiu pochybnosť o odborných vedomostiach členov Porady a už vôbec nie o ich ľudských vlastnostiach, nikoho som osobne nekritizoval a už vôbec som nemal úmysel kaziť a ničím som ani nepokazil priateľskú atmosféru Porady! Gramatika sa sama s nikým nebude kamarátiť, s tou sa treba skamarátiť osobne. To že sa nevedia vyjadrovať mediálne známe osobnosti, je všeobecne známe a čo povedia, ihneď odveje čas, i keď to v danom momente trhne uchom. Napísané je však napísané a to kole oči, i keď v príspevkoch na Porade ide predovšetkým o ich obsah. Nejde o nejaké bežné preklepy, to je napokon vidieť, že ide iba o preklep, najmä ak je príspevok napísaný rýchlo a motivovaný snahou okamžite odpovedať. Ide predovšetkým o hrubé gramatické chyby. Mám tomu rozumieť tak, že ak sa tento problém na Porade už raz riešil a nedopadlo to šťastne, tak môj predchádzajúci príspevok je urážkou niektorých členov Porady a debata o pravidlách slovenského pravopisu na jej stránkach je tabu? Tak, ako si vieme navzájom vysvetliť úskalia právnych predpisov a poradiť si, nemalo by byť problémom slušnou formou vysvetliť, čo sa ako píše, prečo tam musí byť ypsilon a nie mäkké i a naopak a prípadne na tento účel otvoriť na Porade akési jazykové okienko. Napokon, ani ja sám sa necítim byť stopercentným znalcom pravidiel slovenského pravopisu, aj mne sa určite kedy-tedy čosi pritrafí a už vôbec nie som si istý, či správne používam čiarky na oddeľovanie súvetí. Ak ma na to niekto slušne upozorní, pozriem sa do Pravidiel slovenského pravopisu, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou mojej knižnice rovnako, ako ich elektronická podoba v mojom počítači, ktorej tu však nebudem robiť reklamu a už navždy si to budem pamätať. Každý z nás je takmer denne bombardovaný kvantami elektronickej a papierovej reklamy či listinami z rôznych úradov a inštitúcií, ktoré sa len hemžia paslovenčinou, tak sa pokúsme spoločne dokázať, že aspoň v tomto sme lepší. Ak nám to bude jedno, onedlho sa paslovenčina stane štandardom a to už bude neskoro. Nasledovné generácie to budú skôr či neskôr považovať za štandard. A už vôbec nie som za to, aby sa zrušil ypsilon a používalo sa iba mäkké i, práve ich existencia nám umožňuje dokonale odlíšiť neurčitý tvar slovesa ryť od sedacej časti človeka. Toť naopak môj názor na používanie spisovnej slovenčiny aj na tomto fóre.
Pokiaľ ide o Blavákov, ja už až do smrti ostanem Bratislavčanom. Chcel som len reagovať na ktorýsi z príspevkov, aby každý uviedol, odkiaľ je. Pomenovanie Blavák nevymyslel ani Jožo Golonka ani Jožo Ráž, či Mekky Žbirka, je oveľa staršie ako oni sami a pôvodne pochádza zo študentských kruhov. Dnes sa bohužiaľ veľmi často používa pejoratívne a v hanlivých súvislostiach, nejeden Bratislavčan alebo ak chcete Blavák by vedel o tom povedať svoje. Nechápem, prečo niekto mimo Bratislavy cíti potrebu poškodiť vám auto len preto, že máte bratislavské evidenčné číslo alebo počúvať hanlivé pokriky o Blavákoch, ak vás z neho vidia vystupovať, či počúvať ironické ba i drzé poznámky o Blavákoch, ak sa trebárs v hoteli domáhate služieb, ktoré všade inde (nielen v Bratislave) považujú za normálny štandard a potom v jedálni na vás zazerá personál a rôzni holohlaví bezkrkí pitbulovia. Človek je rád, keď už je so zdravou kožou a celým autom odtiaľ preč. Všetkým pekný večer.
Melnick
05.03.06,18:51
, , nejeden Bratislavčan alebo ak chcete Blavák by vedel o tom povedať svoje. Nechápem, prečo niekto mimo Bratislavy cíti potrebu poškodiť vám auto len preto, že máte bratislavské evidenčné číslo alebo počúvať hanlivé pokriky o Blavákoch, ak vás z neho vidia vystupovať, či počúvať ironické ba i drzé poznámky o Blavákoch, ak sa trebárs v hoteli domáhate služieb, ktoré všade inde (nielen v Bratislave) považujú za normálny štandard a potom v jedálni na vás zazerá personál a rôzni holohlaví bezkrkí pitbulovia. Človek je rád, keď už je so zdravou kožou a celým autom odtiaľ preč. Všetkým pekný večer.


Vieš o tom ,že aj my vidláci /rozumej ľudia nie z Bratislavy/ tak ako
sa o nás často niektorí Bratislavčania vyjadrujú by sme mohli mať
ťažké srdce?Ale ja ho nemám. Mám priateľov, dalo by sa povedať,
na celom svete a to neviem žiadnu cudziu reč,alebo z každej pár
slov a k tomu množstvo internacionálnych slov ,milý úsmev a výsledok je asi taký, že ešte som sa zo žiadnej krajiny
nevrátila rozladená ,že na mňa nejakí holohlaví bezkrkí pitbulovia
zazerali.A ak by som sa aj s niečim podobným stretla boli by to jedinci,
ktorí by pre mňa nepredstavovali vzorku celého regiónu prípadne
celej krajiny.
Mám pocit ,že Ti niekto v poslednej dobe veľmi ublížil. Možno
niekde na lyžovačke Ti niekto poškriabal auto, možno Ťa
v reštaurácii mimo Bratislavy naozaj neobslúžili ako by si si želal,
ale ruku na srdce, usmial si sa na obsluhujúci personál, alebo si sa
povýšenecky tváril ako nepoznajú pravidlá stolovania, akú nemožnú
blúzku ma obsluhujúca servírka .............
Ja neviem ,ale mne sa zdá, že útočíš na všetkých, ktorí nie sú
z Bratislavy, ale polož si otázku kto tvorí dnes Bratislavu?
Veď sú to ľudia z Oravy,Liptova, Kysúc no proste z celého Slovenska .
A myslíš,že sú horší,veď potom popieraš sám to, čo si si vážil u svojej pani učiteľky,ktorá Ťa učila nerobiť rozdiel medzi ľudmi inej pleti a ty nás
chčeš triediť , ale na základe čoho, že nám sem tam uletí nejaká
hrubá chyba ? Možno som človek,ktorý nevie gramatiku no v živote
som bez písaného slova mohla odovzdať toľko dobrého............
kukučka
05.03.06,19:32
Dopredu sa ospravedňujem za citácie vytrhnuté z kontextu

"Preto mi pripadá svojim spôsobom nepatričné vyjadrovať sa o akomsi zdravom jadre členov Porady len preto, že sú jej dlhodobými členmi a pravidelne sa stretávajú na káve, pripomína mi to rétoriku chvalabohu dnes už nebohého Gustapáka Rusáka, ktorý tiež v období normalizácie viedol podobné reči o zdravom jadre, aj keď v iných súvislostiach. Rovnako to pripomína heslá typu: Kto nejde s nami, je proti nám. Mám už svoje roky (je to viac ako päťdesiat, administrátor to vie presne), prežil som si svoje a tak viem o čom hovorím. Vážme si existenciu tejto stránky a oceňme jej tvorcov a zakladateľov a predovšetkým si vážme snahu každého prispievateľa bez ohľadu na skutočnosť, či má pravdu alebo sa mýli"

Za týmo dlhodobými členmi stretávajúcimi sa pri káve sa skrýva nielen niekoľkoľkodesiatok tisíc odborných a dobrovoľných príspevkov, ale aj toľko ospevovovaná duša Porady, veru oceňujem a ďakujem im každý deň.

Melnick: " Mám pocit ,že Ti niekto v poslednej dobe veľmi ublížil."

Aj mne táto myšlienka preletela hlavou ako prvá, ale nedelím ľudí na grázlov, pytlov, bezkrkých pitbulov ani preskakujúcich vatru. Nemáš rád nacionalizmus, a čo Ti hovorí rasizmus a fašizmus?
Nad "okatou" pravopisnou chybou zdvihnem obočie, tak ako aj nad Tvojími príspevkami v tejto téme.

Prajem Ti viac pokoja.
Manual
05.03.06,19:57
.....Nechápem, prečo niekto mimo Bratislavy cíti potrebu poškodiť vám auto len preto, že máte bratislavské evidenčné číslo alebo počúvať hanlivé pokriky o Blavákoch, ak vás z neho vidia vystupovať, či počúvať ironické ba i drzé poznámky o Blavákoch....

Pracoval som 18 rokov vo firme Škoda Praha. Cestovali sme po celom vtedajšom Československu. V r. 1983 sme mali zákazku v Č. Budejoviciach a ak zistili domáci že sú tam "Pražáci" ani nemuseli vystrkovať rožky a tiež padali rôzne poznámky. A aj také ktoré sa tých pražákov mohli dotknúť, hoci sa správali slušne. Natíska sa otázka, kde to má korene. Asi tam, že niektorí pražáci sa považovali a možno aj považujú asi za niečo extra a okolie to samozrejme urážalo. A tým pádom hádzali všetkých pražákov do jedného vreca. Nemá to niečo podobné aj s "Blavákmi" ? Na správanie niektorých jedincov potom dopláca väčšina. Asi by mal každý začať u seba=teraz to nemyslím sobne na Teba Excise Duty.
A táto debata čo si tu naviedol podľa mňa nezapadá do založenej témy.
Pekný večer...:)
abel
05.03.06,19:58
Priznám sa, že v oboch príspevkoch - teda myslím od Excise Duty aj od Melnick - som našla úseky, s ktorými som sa stotožnila, a tie, s ktorými som nesúhlasila, som brala tak, že je to ich názor a môj je trochu iný, takže nebudem nikoho presviedčať o tom, že ten môj je správny. Mňa tiež maximálne vytáča, keď tzv. CELEBRITA pri kritizovaní inej osoby povie: tak to ste sa moc nevytiáhla . . . a za vykotykanie by som odbrala mnohým nielen vysokoškolský diplom, ale aj maturitné vysvedčenie. Ale to je o vzdelaní. Pri medziľudských vzťahoch mi je úplne jedno, či ten človek ovláda vybrané slová a beriem ohľad na úprimnosť jeho slov, takže o tom asi táto diskusia bola.
Ale aby sme nezabudli, v akej sme téme, tí, čo chcú, nech sa pridajú, pretože ani po 38 príspevkoch okrem Ľubky, ktorá tému založila, sa nikto nepridal.
abel
05.03.06,20:31
JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO
- abel

PODVOJNÉ ÚČTOVNÍCTVO
- luebchenko (malé s.r.o.)

MZDY
- luebchenko (základy, malé s.r.o)
- abel

PERSONALISTIKA
- abel

DANE
- abel
SOFTVÉR

JAZYKY
NEMČINA
-luebchenko
- abel
ANGLIČTINA
- abel
Miriam.x
05.03.06,20:51
[quote=Excise Duty]Dlho som rozmýšľal, či mám reagovať, napokon som sa rozhodol, že predsa len áno a keď už, tak už, lebo som nechcel otvárať .................................................. .......................................atď.

mimotemy
zlezaradil

PS: Možno sa mýlim, ale z Tvojich príspevkov mám pocit, akoby Ti chýbala tolerancia voči iným ľuďom. Mňa v škole naučili, že každý človek je jedinečný, a že nikto z nás nie je dokonalý.
Chcem Ti len popriať aby si našiel aspoň trochu pochopenia aj pre tých, ktorí nie sú ako Ty.
Pekný deň.
Peterf
05.03.06,21:15
Excise Duty,

co sa tyka oznacenia Blava a Blavak, mne sa tiez nepaci. Aj ja som rodeny Bratislavcan, v Bratislave som zil 23rokov a teraz som 2roky v Senci.
K tym Cechom a myslim, ze si tym myslel moje prispevky na temu hokej a Cesi, ja hokej hravam aktivne, aj teraz som sa prave vratil zo zapasu, proste som to psychicky tazko zvladal.. :p
Tymto sa ospravedlnujem vsetkym, ktorych sa to mohlo dotknut.
Co sa tyka nacionalizmu. Zdravy nacionalizmus byl mal byt. Zijem v Senci a desne mi vadia modre tabulky s madarskym oznacenim tabul, ktore je unikatom vo svete.. Idem do potravin, a chodim tam uz pekne dlho cca 2roky a predavacka ma zakazdym oslovi po madarsky a vzdy so mnou komunikuje 5min v madarcine aj ked jej nic neodpovedam.. a potom to zakonci dakujem:confused:
No neviem akoby sa Ti toto pacilo.
Preto zo mna tito prislusnici madarskej mensiny vyrabaju nacionalistu a jedneho dna ak to pojde takto dalej, zalozim asi Slovensku republikansku armadu :D
K pravopisu, ja vsetko pisem bez diakritiky z jednoducheho dovodu, som nauceny pisat bez interpukcnych znamienok kvoli znakovej sade..
A ak mam nejake preklepy vo vetach, gramaticke nezmysli a ine hrubky je to len tym, ze pisem 2rukami naraz a pisem rychlo :o
Svojimi prispevkami sa nesnazim nikoho urazat, a prepac mi ak som sa Ta dotkol.;)
A este dost mi vadia vyjadrenia typu ze ako som toho vela prezil lebo mam uz 50-60rokov. To nic neznamena, mas skusenosti ale mudrejsim clovekom ta to nespravi. Si strasne zatrpknuty na zivot.
Pozri sa co sa stane, ked nebudes zdravym nacionalistom.. Vo vlade mame x madarov a ministrom skolstva je tiez madar.
Este stastie ze nieje madar aj minister obrany a vnutra... :confused:
Boze
kukučka
05.03.06,22:13
nezmysli=nezmysly :D
Tak si niekto predstavuje pomoc :D
Nemyslela som príspevok, trošku humoru neškodí, to len aby reč nestála :p
Melnick
05.03.06,22:43
nezmysli=nezmysly :D
Tak si niekto predstavuje pomoc :D
Nemyslela som príspevok, trošku humoru neškodí, to len aby reč nestála :p

mimotemy Je dobré trochu túto tému odľahčiť mimotemy

Upresňujem: Je dobré odľahčiť predchádzajúce príspevky
pretože boli podľa mňa mimo témy.
abel
06.03.06,04:51
mimotemy Je dobré trochu túto tému odľahčiť mimotemy
... ale veď ste v téme "... a moja profesia je:" :confused:
PeterNR
06.03.06,06:19
Ahojte!
Chcel by som prispieť k téme, aj keď ani jedna moja profesia nepasuje do uvedenej tabuľky. V práci som ekonomický analytik, a doma predseda SVB, a aj správca domu, keďže nemáme externú firmu.
Všetkým prajem pekný deň a pohodový pracovný týždeň :)
Peter
luebchenko
06.03.06,09:44
Ahojte!
Chcel by som prispieť k téme, aj keď ani jedna moja profesia nepasuje do uvedenej tabuľky. V práci som ekonomický analytik, a doma predseda SVB, a aj správca domu, keďže nemáme externú firmu.
Všetkým prajem pekný deň a pohodový pracovný týždeň :)
Peter

Petko, vet to skopýruj, a do svojého pryspévku jednoducho prýpyš EKONOMICKÉ ANALÝZY (môžeš kľudne aj EKONOMYCKE ANALIZI) :D , hlavňe že budzeme vjedzet v čem si fachman :D:D:D
A o Excise Duty móžme dopysat, že je odbornýykom na spotrebé daňe, čistotu gramatyky a toleranciu :D

Prepáč mi ED moje ironizovanie (skratky sú dúfam "povolené"), s mnohými tvojimi vyjadreniami skutočne súhlasím, lenže faktom je, že si mimotemy , takisto si myslím, že ti zrejme niekto musel hodne ublížiť a takto si si nahradil psychoterapeutický gauč alebo "spovedelnicu" a že tu úplne zbytočne "rozpútavaš vášne", nakoľko sa tu tebou nastolené problémy určite nevyriešia :D (oni(y?) sa nevyriešia ani tu, ani nikde inde - lebo ľudia sú ľudia a sú takí akí sú, či sa to už niekomu páči alebo nie :D a navyše, každý sme iný a to je fajn). Ak cítiš potrebu rozvinúť debatu na túto tému - nuž ju založ! prípadne mrkni, či tu už také dačo nebolo "rozpitvávané" a pokračuj tam so svojimi príspevkami. Trošku ma mrzí, že označenie "zdravé jadro" vnímaš ako niečo "znehodnocujúce" zvyšok poraďákov. Ubezpečujem ťa, že je to len časom zaužívaný termín pre otvorenú skupinu ľudí (Poraďákov) z celého Slovenska, ktorým je spolu fajn, ktorí sa príležitostne stretávajú v menších či väčších skupinkách v rôznych slovenských mestách (ba dokonca už raz aj v zahraničí), radi poradia komukoľvek kto radu potrebuje, nad nikoho sa nevyvyšujú, nikoho spomedzi seba nevylučujú, členské preukazy nemajú a ani členské príspevky neplatia (ako to ten Richard robí dodnes deň nechápem :D), členské výhody nepožívajú (ak nerátam krásne kvetinky, drobné reklamné predmety, ktoré dobrovoľne a z vlastnej iniciatívy rozdali účastníci stretka na Krahuliach a tie fantastické koláče, mňam).... Fakt, ver mi! A vôbec - píšeš že si Bratislavčan - radi ťa medzi sebou privítame, presvedčíš sa sám :). Kedy a kde sa stretávame nájdeš - ako ktokoľvek iný, kto má záujem prísť - v téme "Kafčotreff" alebo "prvý piatok..." Tak sa zatiaľ maj krásne a dovi
bepo
06.03.06,10:12
Ja som dobrú polovicu textu od Excise Duty nepochopil-vôbec neviem o čo ide ale krátke poznámky-1-zdravé jadro sa vytvorí vždy a v každej spoločnosti-či komunistickej alebo kapitalistickej,Američania oslavujú tak isto sviatky ako Sovieti.
2-je na slobodnej vôli každého čo si dá do profilu ale aspoň mesto a profesiu by mohol,nejde o žiaden dôverný údaj.Keď zamestnávateľ nezverejňuje údaje o svojich zamestnancoch-ja by som sa veľmi divil ak by mi prišla pod ruky vizitka kde by bolo uvedené -Zamestnanec.
3-používanie cudzích výrazov-treba rozlišovať či je to provokácia alebo jednoducho neexistuje výstižnejší slovenský výraz- aj keď slovenčina má zodpovedajúci výraz ako napr v češtine nie vždy je to aj výstižnejšie
Jozef Mihál
06.03.06,10:16
Moje vyjadrenie k tomu, čo napísal Excise Duty:

So všetkým som ochotný polemizovať a do značnej miery súhlasiť, ale na "zdravé jadro" prosím nesiahať!
Jekyll
06.11.06,17:00
...Ak sledujete tie cukrové filmy podľa námetu spisovateľky Rosamunde Pilcher, hoci je dej situovaný do anglického prostredia, nič nemení na veci, že spisovateľka je nemeckého pôvodu a volá sa teda a súčasne aj číta Pilcher a nie Pilčer...
Excise Duty, keď chceš niekoho poučovať, tak by si mal poučovať správne. Nie som priaznivec Rosamunde Pilcher, ale to meno sa naozaj správne číta "pilčer" a nie "pilcher". Je dobré nebalamutiť ľudí tým, že je to spisovateľka nemeckého pôvodu. Nie je! Je to britská novelistka, preto býva jej román situovaný do anglického prostredia. Narodila sa v Cornwalle v Británii a s dievčenským menom Scott-ová. Ale neteš sa predčasne, nevydala sa za nemca, ale za škóta menom Pilcher. Takže sa to číta "pilčer".
janasv
06.11.06,20:10
.....a kedze Nemci jej romany zboznovali, predala im vysielacie prava. Tak sa teda dostali nemecki herci do filmovych verzii romanov tejto anglickej spisovatelky.:p:D:p:D
bepo
08.11.06,18:03
Excise Duty, keď chceš niekoho poučovať, tak by si mal poučovať správne. Nie som priaznivec Rosamunde Pilcher, ale to meno sa naozaj správne číta "pilčer" a nie "pilcher". Je dobré nebalamutiť ľudí tým, že je to spisovateľka nemeckého pôvodu. Nie je! Je to britská novelistka, preto býva jej román situovaný do anglického prostredia. Narodila sa v Cornwalle v Británii a s dievčenským menom Scott-ová. Ale neteš sa predčasne, nevydala sa za nemca, ale za škóta menom Pilcher. Takže sa to číta "pilčer".
To by ma potom zaujímalo prečo angličania čítajú VW ako Ví Dabljú ak v nemčine sa to číta Fau Vé?
enter
08.11.06,19:42
citát od Excise Duty:
Narodil som sa na Slovensku, nikdy som nenakládol obrovskú vatru, tým pádom som jej preskakovaním nemohol nikomu dokazovať, aký veľký Slovák som. To že som Slovák, mám napísané v rodnom liste, čuduj sa svete, v občianskom preukaze to však nie je.

To že si slovák v rodnom liste napísané určite nemáš, a v novom OP tiež nie.
LubenaK
09.11.06,07:15
JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO
- abel
- LubenaK

PODVOJNÉ ÚČTOVNÍCTVO
- luebchenko (malé s.r.o.)
- LubenaK (malé s.r.o.)

MZDY
- luebchenko (základy, malé s.r.o)
- abel
- LubenaK

PERSONALISTIKA
- abel
- LubenaK

DANE
- abel

SOFTVÉR
- Alfa, Olymp, Omega

JAZYKY
NEMČINA
-luebchenko
- abel
- LubenaK

ANGLIČTINA
- abel
Katarína STR
09.11.06,08:11
JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO
- abel
- LubenaK
- Katarína STR

PODVOJNÉ ÚČTOVNÍCTVO
- luebchenko (malé s.r.o.)
- LubenaK (malé s.r.o.)
- Katarína STR

MZDY
- luebchenko (základy, malé s.r.o)
- abel
- LubenaK
- Katarína STR

PERSONALISTIKA
- abel
- LubenaK
- Katarína STR

DANE
- abel
- Katarína STR

SOFTVÉR
- Alfa, Olymp, Omega,
- Katarína STR - Money S3

JAZYKY
NEMČINA
-luebchenko
- abel
- LubenaK

ANGLIČTINA
- abel
- Katarína STR
sysula
09.11.06,08:28
JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO
- abel
- LubenaK
- Katarína STR

PODVOJNÉ ÚČTOVNÍCTVO
- luebchenko (malé s.r.o.)
- LubenaK (malé s.r.o.)
- Katarína STR

MZDY
- luebchenko (základy, malé s.r.o)
- abel
- LubenaK
- Katarína STR
- sysula

PERSONALISTIKA
- abel
- LubenaK
- Katarína STR
- sysula

DANE
- abel
- Katarína STR

SOFTVÉR
- Alfa, Olymp, Omega,
- Katarína STR - Money S3
- sysula - MRP Mzdy

JAZYKY
NEMČINA
-luebchenko
- abel
- LubenaK

ANGLIČTINA
- abel
- Katarína STR
- sysula
Jekyll
13.11.06,06:41
To by ma potom zaujímalo prečo angličania čítajú VW ako Ví Dabljú ak v nemčine sa to číta Fau Vé?

A prečo sa píše "Praha 10" a každý to číta "Vršovice"? :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Rosamunde_Pilcher