eva0704
06.02.13,08:05
Má niekto skúsenosti s účtovaním obratov cez terminál? Prevzala som účtovníctvo firmy, ktorá sa zaoberá reštauračnými službami. Zákazníci platia v hotovosti i kartami. Doteraz som to účtovala takto:
mes.uzávierka: 211/602 a 343/602
obraty cez term.na BU : 221/261
úhr.fa cez term na BU : 221/311
obraty cez term. odpočítané.z pokl: 261/211

V niektrorých príspevkoch som čítala, že od 1.1.12 by sa úhrady platobnou kartou mali účtovať na 315 a nie na 261. Neviem, či mám celý r.2012 prerobiť. Vie mi niekto poradiť?
a_je_to
07.02.13,12:33
Od 1.1.2012 platí doplnok v § 49, ods. 5 PÚP /to zelenô/ :
(5) Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu. Na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky sa účtuje príjem prostredníctvom elektronickej registračnejpokladnice,30ab) ktorý vzniká úhradou platobnou kartou, a to do času pripísania sumy na bankový účet. Pri pripísaní tejto sumy na bankový účet sa účtuje na ťarchu účtu 221 – Bankové účty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 315 – Ostatné pohľadávky.
Vyzerá, že ... by sa to malo zosúladiť s predpisom. Ale ... ak je toho veľa a sedí saldo 261, tak by som to už asi neprerábal. Pokutu ti za to nikto nedá. Ale od nového roku začni radšej na 315.
eva0704
08.02.13,07:36
Ďakujem zavýstižnú odpoveď, takže keď si to zhrniem najčistejšie by bolo takétoúčtovanie, nakoľko cez terminál idú aj platby faktúr, to by som potom riešilaID:
tržby: 211,343/600
obraty: 221/315
provízie: 568/221
obraty odr.z pokl: 315/211
úhrada fa cez ID 315/311
Na konci mesiaca by som mala mať na 315 zostatok len iba vo výške platiebkartou na konci mesiaca, kt. mi na BU nabehnú až v nasledujúcom mesiaci. Potomsa mi to bude následne vyrovnávať. Dám na Teba a ten minulý rok už nechám tak,bolo by toho dosť opravovať a tento už začnem s týmto účtovaním. Myslím, že byto tak mohlo byť, či?
eva0704
08.02.13,07:54
A ešte som sa chcela spýtať, čo s takýmto prípadom. Mám k faktúre priložený blok z terminálu (aj podpísaný) o úhrade tejto faktúry, ale ja som tento obrat nenašla ani v podrobnom výpise z terminálu (čo mi posiela banka) a ani na BV. Čo mám s týmto robiť? Mám túto faktúru viesť ako uhradenú? Ale ako potom zaúčtovať túto úhradu? Alebo mám tento doklad z terminálu ignorovať a viesť ju ako neuhradenú? Takisto sa mi už stalo, že som mala doklad z terminálu o úhrade kartou (za služby) a tiež tento obrat nikte nefiguroval (ani na BV ani na výpise). Stretli ste sa niekto s takýmto niečim?
Ivenka
08.02.13,07:57
Ešte je možné, že Ti neprešla transkacia...v banke to vedia zisť podrobne podľa pohybov resp.či to spravujú terminál. Stalo sa to aj mne.
srska
08.02.13,10:34
A ešte som sa chcela spýtať, čo s takýmto prípadom. Mám k faktúre priložený blok z terminálu (aj podpísaný) o úhrade tejto faktúry, ale ja som tento obrat nenašla ani v podrobnom výpise z terminálu (čo mi posiela banka) a ani na BV. Čo mám s týmto robiť? Mám túto faktúru viesť ako uhradenú? Ale ako potom zaúčtovať túto úhradu? Alebo mám tento doklad z terminálu ignorovať a viesť ju ako neuhradenú? Takisto sa mi už stalo, že som mala doklad z terminálu o úhrade kartou (za služby) a tiež tento obrat nikte nefiguroval (ani na BV ani na výpise). Stretli ste sa niekto s takýmto niečim?stáva sa to na konci mesiaca - na bv nemusia figurovať platby napr. uhradené cez pos terminál 31.01.13 - tie budeš mať až vo výpise za 02/2013 ak je výpis z banky mesačný. ale ak máš dennú uzávierku pos terminálu z 31.01.13 necháš to na 315 . taba bežne robí + 1 deň niekedy aj +2 dni
eva0704
08.02.13,11:57
Áno to mi je jasné, že platba kt. je na konci mesiaca sa na BV môže objaviť až v ďalšom mesiaci, ale toto bolo 8.1. (dá sa povedať, stred mesiaca). Takže neviem na koho sa obrátiť, či na banku, alebo? Lenže to dávam dokopy r. 2012, ja som totiž toto účtovníctvo prebrala po kolegyni v júli, takže to je rok staré, preto neviem, ako to riešiť.
srska
08.02.13,12:05
Áno to mi je jasné, že platba kt. je na konci mesiaca sa na BV môže objaviť až v ďalšom mesiaci, ale toto bolo 8.1. (dá sa povedať, stred mesiaca). Takže neviem na koho sa obrátiť, či na banku, alebo? Lenže to dávam dokopy r. 2012, ja som totiž toto účtovníctvo prebrala po kolegyni v júli, takže to je rok staré, preto neviem, ako to riešiť.treba konzultovať s bankou.

len ako príklad uvediem:
platil som kartou za tovar do usa. platba (jej zaúčtovanie) bola 3x v taba sparacovávaná a 2x stornovaná bez môjho zásahu. vždy bol posunutý dátum zúčtovania bankou. pri konzultácii v banke mi bolo povedané, že ten dátum zúčtovania v banke súvisí s "odobrením" platby partnerom, ktorému som platil. preto tie posuny zúčtovania
Paula
08.02.13,12:25
Možno na výpise z banky tá platba je, ale očistená o poplatok. To sa stáva pri platbe cez "American Expres", vtedy príde aj ďalší výpis o týchto platbách.
eva0704
14.02.13,07:16
Nie je táto platba očistená o poplatok, lebo na podrobnom výpise obratov, som nenašla ani číslo transakcie, ani číslo karty, ktorou bolo platené.
mariab
14.02.13,14:46
Ja sa chcem v tejto súvislosti spýtať, čo je správne: účtovanie mes. uzávierky alebo účtovať denné tržby? Asi si vyrábam prácu navyše, totiž účtujem tržbu z dennej pásky. Ako som začala viesť pred rokom účtovníctvo pre potraviny, robím to takto.
tibor1000
16.02.13,19:54
Zdravim,chcem sa prosim opytat na platbu plat.kartou-ked firma uhradza dodavatelsku fakturu platobnou kartou tak uctujem 379/221 alebo 321/221? pri 379 by som to musel cez ID preuctovat 321/379,a potom bez banku uhradit 379/221 neviem ktory sposob je vlastne spravny? dakujem vopred za pomoc
tibor1000
18.02.13,14:09
Zdravim,chcem sa prosim opytat na platbu plat.kartou-ked firma uhradza dodavatelsku fakturu platobnou kartou tak uctujem 379/221 alebo 321/221? pri 379 by som to musel cez ID preuctovat 321/379,a potom bez banku uhradit 379/221 neviem ktory sposob je vlastne spravny? dakujem vopred za pomoc

posúvam prosím..
eva0704
28.02.13,11:00
Správne je jedno i druhé, ale ako píšeš, vyrábaš si prácu navyše. Ja účtujem len mesačné uzávierky, veď to je vlastne súčet denných uzávierok za mesiac.