Nandrolon
06.02.13,11:12
Zdravím.

Upravujete niekto účtovné odpisy v priebehu, resp. v poslednom období odpisovania konkrétneho majetku?

Príklad:

Mám softvér, doba odpisovania 4 roky.
V 3.-ťom roku odpisovania si poviem, že ho budem ešte používať a tak predĺžim dobu odpisovania o ďalšie 3 roky, teda namiesto 4 rokov bude konečná doba odpisovania 6 rokov /3+3/.

Praktizuje to tu niekto ??
KEJKA
06.02.13,10:40
nie, ale dá sa
Stefan2005
06.02.13,10:45
... postupy účtovania vo svojom §20 hovoria:

"(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania."

... čiže, ak som pôvodne predpokladal, že budem daný majetok využívať 3 roky, a neskoršie zistím, že ho budem ešte ďalšie dva roky, tak v zmysle postupov treba upraviť.... u auditovaných spoločností rozhodne (u neauditovaných to nerobím).
účtovník 007
06.02.13,10:51
Ja som takto upravovala účtovné odpisy pred dvomi rokmi. Sme auditovaná spoločnosť a audítori tento postup odobrili. Je to v súlade s postupmi účtovania.
Nandrolon
06.02.13,10:51
Stefan2005, tvoj príspevok som našiel aj na porade v inej téme...
Zaujíma ma ale, na základe ČOHO to ty, ako účtovník zistíš ??
Treba potom menovite uviesť aj majetok v nejakej smernici ??

Viem že sa to dá iba raz ročne a to k 1.1 daného roka, lenže ak máte X tisíc položiek a viac odpisovaného majetku, je to už trochu zložitejšie ku každému inv. číslu pristupovať jednotlivo.
Však vlastne na to som si na začiatku určil účtovný odpisový plán, kde to je už ako tak predpokladané a teda je iný ako daňový odpisový plán daný zákonom a meniaci sa aj v súlade so zákonom....
Nandrolon
06.02.13,10:53
lenže ja som sa chcel práve tomu vyhnúť... Aj my sme auditovaná spoločnosť...
Nandrolon
06.02.13,10:53
zaujímalo by ma na základe čoho to meníš, alebo to nabúchať len tak "od oka" či ako ?
Stefan2005
06.02.13,11:17
...Viem že sa to dá iba raz ročne a to k 1.1 daného roka, lenže ak máte X tisíc položiek a viac odpisovaného majetku, je to už trochu zložitejšie ku každému inv. číslu pristupovať jednotlivo....

... predpokladám, že vo firme, ktorá má viac tisíc ks odpisovaného majetku, tak to účtovník sám od seba nemôže vyhodnotiť (...má dosť svojej práce) - ale mala by byť na to určená zodpovedná osoba, ktorá tento DHM obhospodaruje... a účtovníkovi dá už podklady na zaúčtovanie...

Určitý pohľad na problematiku i návod (a všimnime si i názor na zmenu odpisov iba k 1.1.) nájdeme v komentári KPMG Slovensko spol. s r. o. ku Vzorovej účtovnej závierke k 31.12.2012, kde uvádzajú:

"V praxi sa často stretávame s otázkou, či je alebo nie je možné zmeniť metódu odpisovania a odpisovú sadzbu aj v priebehu účtovného obdobia, alebo či sa smie zmeniť vždy len k začiatku účtovného obdobia (povedzme k 1.1.).
Napríklad, účtovná jednotka v prvom polroku účtovného obdobia využíva dlhodobý hmotný majetok na jednu smenu, a v druhom polroku prešla na trojsmennú prevádzku a teda využíva ho na tri smeny. Predpokladá, že trojsmennú prevádzku udrží aj naďalej.

V prvom polroku ho odpisovala lineárnou metódou, vychádzajúc z doby používania (doby odpisovania) povedzme 10 rokov, a teda ročná odpisová sadzba bola 10 % (za pol roka je to 5 %). Je evidentné, že pri trojsmennej prevádzke tento majetok nevydrží 10 rokov, ale menej. A teda že by mala byť doba používania (doba odpisovania) skrátená na menej než 10 rokov, čo by pri zachovaní lineárnej metódy odpisovania znamenalo zvýšenie ročnej odpisovej sadzby na viac ako 10 %.

Stretávame sa s rôznymi názormi na takúto situáciu:
- účtovná jednotka nesmie v priebehu účtovného obdobia meniť metódu odpisovania ani odpisovú sadzbu, a preto musí počkať a zmeniť ich až k 1.1. nasledujúceho účtovného obdobia,
- účtovná jednotka ich smie meniť, ale v tomto prípade by to musela urobiť spätne k 1.1.

Nestotožňujeme sa ani s jedným z týchto názorov. Naopak, podľa nášho názoru je účtovná jednotka povinná reagovať na zmenené podmienky používania tohto majetku a jeho opotrebenia a už k 1.7. zmeniť metódu odpisovania (z lineárnej na povedzme degresívnu, čím sa v prvých rokoch zvýšia ročné odpisy a postupne budú klesať) alebo sadzbu odpisovania (z 10 % ročne na viac) alebo obidvoje. Veď prioritnou a základnou účtovnou zásadou nadradenou všetkým ostatným zásadám je pravdivý a verný obraz (§ 7 zákona o účtovníctve). Pri odpisovaní sú dôležité dva základné prvky:
- predpokladaná doba používania, a z nej potom vychádza doba odpisovania,
- predpokladaný spôsob opotrebenia, a z neho potom vychádza metóda odpisovania a odpisová sadzba (%)."

... predpokladám, že v každá firma má svoje osobitosti využívania DHM, takže univerzálny recept na to neexistuje; súhlasím ale i s názorom, že prehodnotenie stačí urobiť iba u tých položiek DHM, ktoré majú rozhodujúci vplyv na chod a ekonomický dopad firmy...