sibo.sibo
06.02.13,14:10
Od mesiaca február 2013 chcem obnoviť živnosť ktorú mám pozastavenú od 1.1.2010 a od 1.2.2010 som zamestnaný až do súčastnosti. Živnosť budem vykonávať popri zamestnaní.
1) Chcel by som Vás poprosiť o informáciu či budem mať povinnosťplatiť predavky na socialne poistenie ako SZČO v roku 2013 v prípade že si obnovím pozastavenú živnosť v mesiaci február 2013?
2) Výška preddavkov sa počíta na zákalde príjmu SZČO z predchádzajúceho roka v mojom prípade roka 2012 (to by bola nulová)alebo z posledného príjmu ktorý som mal ako SZČO čo v mojom pripade rok 2009?
ĎAKUJEM
Jana Motyčková
06.02.13,13:37
1. nie
2. preddavky do ZP na rok 2013 sa počítajú zo základu dane r.2011, čiže v tomto prípade to bude 0.
tibor1000
12.02.13,08:06
chcem sa prosim opytat-ked zamestnanec na trvaly pracovny pomer zacne popri zamestnani podnikat na zivnost,nie je povinny prvy rok platit ziadne odvody? ani zdravotne? odvody mu budu vypocitane na zaklade danov.priznania za rok 2013,teda az od 1.4.2014,rozumiem tomu spravne? a socialne odvody bude platit az pri zarobku nad urcitu sumu,myslim okolo 2000 e za rok 2013? dakujem pekne vopred
tibor1000
12.02.13,12:46
chcem sa prosim opytat-ked zamestnanec na trvaly pracovny pomer zacne popri zamestnani podnikat na zivnost,nie je povinny prvy rok platit ziadne odvody? ani zdravotne? odvody mu budu vypocitane na zaklade danov.priznania za rok 2013,teda az od 1.4.2014,rozumiem tomu spravne? a socialne odvody bude platit az pri zarobku nad urcitu sumu,myslim okolo 2000 e za rok 2013? dakujem pekne vopred
posúvam prosím
dakujem
JAJA11
12.02.13,12:57
chcem sa prosim opytat-ked zamestnanec na trvaly pracovny pomer zacne popri zamestnani podnikat na zivnost,nie je povinny prvy rok platit ziadne odvody? ani zdravotne? odvody mu budu vypocitane na zaklade danov.priznania za rok 2013,teda az od 1.4.2014,rozumiem tomu spravne? a socialne odvody bude platit az pri zarobku nad urcitu sumu,myslim okolo 2000 e za rok 2013? dakujem pekne vopred

do SP bude platiť odvody ak zarobí viac ako cca 4078 EUR v r. 2013, a povinnosť platiť odvody začne 1.7.2014
do ZP, pokiaľ je zamestnaný začne platiť až z daňového základu z r. 2013 a povinnosť platiť preddavky mu vznikne až od 1.1.2015... Pri ročnom zúčtovaní bude musieť z dosiahnutých príjmov odvod do ZP zaplatiť už za rok 2013....
tibor1000
12.02.13,13:10
do SP bude platiť odvody ak zarobí viac ako cca 4078 EUR v r. 2013, a povinnosť platiť odvody začne 1.7.2014
do ZP, pokiaľ je zamestnaný začne platiť až z daňového základu z r. 2013 a povinnosť platiť preddavky mu vznikne až od 1.1.2015... Pri ročnom zúčtovaní bude musieť z dosiahnutých príjmov odvod do ZP zaplatiť už za rok 2013....
dakujem ti za radu,pekny den
mondes
13.02.13,08:52
Ahojte, prosím Vás od 1.1.2013 je výpočet odvodov do ZP rovnaký, ako do SP, však? V "Drakovi" v úvode som to našla, tak si to chcem overiť. Ďakujem.
A ešte som tam našla toto:

Hneď na úvod však treba upozorniť, že pre mnohé SZČO sa zmení výška preddavku na rok 2013 oproti údajom, ktoré vyplývajú z vykonaných ročných zúčtovaní poistného na zdravotné poistenie za rok 2011. SZČO si preto musia dať pozor, a výšku preddavkov si určiť "nanovo" - nespoliehať sa na údaje, ktoré im zaslali zdravotné poisťovne na základe ročných zúčtovaní.

Známemu minulý rok vyšla daň z príjmu cca 100 Eur a vraj na základe toho platí od 1.1.2013 ZP nie minimum, ale cca. 58,20 Eur. Môže to tak byť? Alebo na základe vyššie uvedeného by si to mal ísť overiť do ZP? Ďakujem.
mondes
13.02.13,10:12
Ahojte, prosím Vás od 1.1.2013 je výpočet odvodov do ZP rovnaký, ako do SP, však? V "Drakovi" v úvode som to našla, tak si to chcem overiť. Ďakujem.
A ešte som tam našla toto:

Hneď na úvod však treba upozorniť, že pre mnohé SZČO sa zmení výška preddavku na rok 2013 oproti údajom, ktoré vyplývajú z vykonaných ročných zúčtovaní poistného na zdravotné poistenie za rok 2011. SZČO si preto musia dať pozor, a výšku preddavkov si určiť "nanovo" - nespoliehať sa na údaje, ktoré im zaslali zdravotné poisťovne na základe ročných zúčtovaní.

Známemu minulý rok vyšla daň z príjmu cca 100 Eur a vraj na základe toho platí od 1.1.2013 ZP nie minimum, ale cca. 58,20 Eur. Môže to tak byť? Alebo na základe vyššie uvedeného by si to mal ísť overiť do ZP? Ďakujem.

Posúvam.
Andyke
13.02.13,11:04
ZP: od 1.1.2013
§ 13
Vymeriavací základ

(2) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273636) dosiahnutého v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,486.
§16
(2) Preddavok na poistné je povinný vypočítať, platiť a odvádzať, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) samostatne zárobkovo činná osoba vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273861)] z podielu pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273636) dosiahnutého v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov od 1. januára do 31. decembra, a koeficientu 1,486,
(3) Pomernou časťou základu dane podľa odseku 2 písm. b) sa rozumie časť základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu,20) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274948)ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, pripadajúca na jeden kalendárny mesiac prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti v rozhodujúcom období. Na kalendárny mesiac, v ktorého priebehu sa začala vykonávať samostatná zárobková činnosť po prvom dni v tomto mesiaci, sa neprihliada.

§ 38b
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2013

(1) Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby vypočítaný v ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011 sa na rok 2013 nepoužije.
(2) Na určenie výšky preddavkov na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby sa na rok 2013 a na rok 2014 nepoužije § 16 ods. 2 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274058) a ods. 3 prvá veta (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274078).
(3) Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby sa na rok 2013 určí vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273861)] z podielu pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273636) dosiahnutého v roku 2011, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,9.
(4) Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby sa na rok 2014 určí vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273861)] z podielu pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273636) dosiahnutého v roku 2012, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,6.
(5) Pomerná časť základu dane podľa odsekov 3 a 4 je časť základu dane podľa odsekov 3 a 4 pripadajúca na jeden kalendárny mesiac prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti v rozhodujúcom období.
(6) Na určenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby zo základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273636) dosiahnutého vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti v roku 2013 a 2014 sa nepoužije § 13 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273898).


Odvody do SP od1.7.2013:
§138
2)Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,486.Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.Takto určený vymeriavací základ sa použije od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý mala povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka.

§ 293cj
(1)Na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby sa do 30. júna 2013 alebo do 30. septembra 2013, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2012, použije§ 138 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6111320) v znení účinnom do 31. decembra 2012.

(2)Na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby sa za obdobie od 1. januára 2013 do 30. júna 2015 nepoužije § 138 ods. 2 a 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6111320) v znení účinnom od 1. januára 2013.

(3)Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je

a) od 1. júla 2013 alebo od 1. októbra 2013, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2012, podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2012, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity a poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,9

- - -
Veľmi stručne:

ZP od 1.1.2013
Preddavok na zdravotné poistné SZČO sa na rok 2013 určí vo výškeurčenej sadzbou poistného 14 % resp. 7 % (osoba zdravotne postihnutá) z podielu pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti dosiahnutého v roku 2011, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie,povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,9.


SP do 30.6.2013(resp. do30.9.2013) - výpočet VZ ešte po starom, ale platí nový minim. aj max. VZ od 1.1.2013

SP od 1.7.2013 :
Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO sa bude pre rok 2013 na účely sociálneho poistenia počítať ako podiel pomernej časti základu dane z príjmov FO dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,9.
jia
15.02.13,16:41
Ahojte,
chcela by som poprosit o radu a pomoc. V marci cestujem do Anglicka za pracou (nemam este nic dohodnute). Ako je to so socialnym poistenim kedze budem dobrovolne nezamestnana? Aka je moja povinnost, resp. ak nebudem platit, co nastane? Vzniknu mi nejake nedoplatky, alebo mi zanika nejaky narok? Bola som 15 rokov bez prestavky zamestanana v SR, teraz som na urade prace od januara. Navrat planujem o 1-2 roky spat na SR.
Za radu dakujem.
Mila123
15.02.13,16:44
Ahojte,
chcela by som poprosit o radu a pomoc. V marci cestujem do Anglicka za pracou (nemam este nic dohodnute). Ako je to so socialnym poistenim kedze budem dobrovolne nezamestnana? Aka je moja povinnost, resp. ak nebudem platit, co nastane? Vzniknu mi nejake nedoplatky, alebo mi zanika nejaky narok? Bola som 15 rokov bez prestavky zamestanana v SR, teraz som na urade prace od januara. Navrat planujem o 1-2 roky spat na SR.
Za radu dakujem.
veď ani teraz si neplatíš do SP nič.....tak na čo riešiť?
ZP ti teraz platí štát, keď budeš zamestnaná, odhlás sa z poistenia.....
veronikasad
15.02.13,17:24
Ahojte,
chcela by som poprosit o radu a pomoc. V marci cestujem do Anglicka za pracou (nemam este nic dohodnute). Ako je to so socialnym poistenim kedze budem dobrovolne nezamestnana? Aka je moja povinnost, resp. ak nebudem platit, co nastane? Vzniknu mi nejake nedoplatky, alebo mi zanika nejaky narok? Bola som 15 rokov bez prestavky zamestanana v SR, teraz som na urade prace od januara. Navrat planujem o 1-2 roky spat na SR.
Za radu dakujem.
Nepýtaš sa náhodou na zdravotné poistenie ?
jia
16.02.13,12:52
Nie na socialnesom myslela, neviem presne ako to funguje, mozno sa pytam totalnu blbost ale nemam s tym a ani moje okolie skusenosti. Myslela som nieco take ze kvoli dochodku, alebo v inej podobnej socialnej zalezitosti to nebude potom problem ak si nebudem platit socialne.