michal365
06.02.13,18:21
Ahoj, chcel by som prevádzkovať firmu, ktorá bude zasielať balíky pre viacero ďalších firiem s kamennými predajňami/eshopmi. Zásielky by sa zasielali poštou alebo kuriérom. Firma by zasielala balíky vo svojom mene a peniaze z dobierok by príjmala na svoj účet. Súhrnne by potom peniaze každý mesiac vyplácala obchodom. A fakturovala si peniaze za túto službu na základe zmluvy.
Moja otázka znie: je potrebné si vybaviť predmet podnikania :zasielateľstvo alebo budú postačovať poskytovanie služieb? Pýtam sa preto, aby náhodou úrady nerobili problémy s tým, že na účet zbieram peniaze a pritom som vlastne nič nepredal. Ďakujem pekne za rady.
sroservis
08.02.13,19:31
ak vas obchod nepoveri zabezpecenim predaja tovaru, ale iba jeho doslanim a inkasom platby, velmi dokladne by som na vasom mieste preverila, ci nespadnete do rezimu zakona o platobnych sluzbach.
pekny den
michal365
08.02.13,19:38
Firma bude zabezpečovať výhradne zasielanie tovaru - zber balíkov + doručenie na poštu a odoslanie. Následne príjem prostriedkov z dobierok a súhrnné zasielanie firmám, ktoré tovar predali.
Dáša_
08.02.13,20:01
ty si fakt predstavuješ, že pošleš pre firmu balík na dobirku a firma sa uspokojí s tým, že ty jej peniaze pošleš raz za mesiac? Mám skúsenosť s dpd, že peniaze mám na účte za 6 dní od odovzdania balíka kurierovi. Naviac, na účet mi prídu položkovo, čo je super pre účtovníctvo a párovanie platieb. Žiadne súhrnné platby a dodatočné informácie o tom, ktorého balíka sa týkajú.

Naviac, kto bude uvedený ako odosielateľ balíka? Zaujíma ma to z toho pohľadu, ako sa bude účtovať poštovné? Ak bude ako odosielateľ firma, ktorej patrí tovar, ty si dáš do účtovníctva jej poštovné?
michal365
08.02.13,20:31
Peniaze napríklad raz za mesiac + zoznam zásielok. S dobou 1 mesiac firmy, pre ktoré by som posielal, súhlasia. Ako odosielatel balíka by bola uvedená moja firma. Ja by som zaplatil aj poštovné ale zarátal by som to do faktúry za služby. Podobným systémom (až na tie súhrnné platby) funguje aj stránka Pošta bez hraníc, ktorá zasiela balíky medzi SR, ČR a inými. Mňa zaujíma, či je možné takúto činnosť zastrešiť pod poskytovanie služieb.
Dáša_
08.02.13,20:47
treba hlavne dopredu vyriešiť také veci ako neprevzaté balíky. Potom tovar vrátený do 7 dní. Reklamácie. Alebo komunikáciu s koncovým zákazníkom, keď chce číslo podacieho lístka. Objednáš si tovar a komunikuješ s niekym. A potom zrazu chceš podacie číslo zásielky a musíš komunikovať s niekym iným.
stratené balíky, poškodené balíky...

Ale uznávam, že sa pýtaš na niečo iné. Toto sú len také drobnosti, čo ma napadli. To vieš, keď 6 rokov posielaš balíky denno-denne, tak čosi zažiješ :)
pkunst
10.02.13,13:50
Peniaze napríklad raz za mesiac + zoznam zásielok. S dobou 1 mesiac firmy, pre ktoré by som posielal, súhlasia. Ako odosielatel balíka by bola uvedená moja firma. Ja by som zaplatil aj poštovné ale zarátal by som to do faktúry za služby. Podobným systémom (až na tie súhrnné platby) funguje aj stránka Pošta bez hraníc, ktorá zasiela balíky medzi SR, ČR a inými. Mňa zaujíma, či je možné takúto činnosť zastrešiť pod poskytovanie služieb.

To co chcete robit je podla môjho názoru zasielateľstvo, k tomu je potrebná koncesia, riadi sa to poštovym zákonom.