lyd
07.02.13,10:52
Dobrý deň,
prosím o radu, ako zaúčtovať faktúru za telefón s mínusovou hodnotou. Tento problém tu už bol riešený, ale len v podvojnom účtovníctve a ja účtujem v jednoduchom účtovníctve v Alfe.
V máji minulého roku som zaplatila v hotovosti zálohu 10 eur Telefonice, čo som zaevidovala ako výdaj v hotovosti VPD a v peňažnom denníku ako réžia. Vo faktúrach to Telefonica viedla niekoľko mesiacov ako zálohy mínus 10 eur.
V decembri mi prišla faktúra s kolonkou uplatnenie záloh plus 10 eur, ktoré odrátali od sumy za telefon v danom mesiaci, čo boli 3 eurá (centy pre prehľadnosť tu neuvádzam). Takže mi vyšla celková suma na úhradu -7 eur. Faktúru som zaevidovala do záväzkov ako mínus 7eur (Nemalo byť evidovaná len plus 3 eurá? v takom prípade akým dokladom doložiť uhradu?).
V peňažnom denníku som interným dokladom (uzávierkové operácie - musí byť uzávierková?) výdajom s mínusovým znamienkom 3 eura zaevidovala v stĺpci réžia ako vrátenie časti zálohy.
Prosím vás je to tak správne? Nemala som to účtovať ako dobropis, aj keď sa tak faktúra nenazýva?
BUTTON.
08.02.13,16:42
A z akého dôvodu si zaplatila zálohu 10 eur?
Ako uzávierkové doklady sa evidujú
- daňové odpisy majetku
- výpočet kurzových rozdielov
- vzájomný zápočet faktúr
lyd
10.02.13,06:23
Bola to požadovaná zábezpeka pri prevode fakturovania tel. služby zo súkromnej na firemnú.
Takže to dám ako neúzavierkový ID. Inak je to dúfam správne. Ďakujem za odpoveď.
BUTTON.
10.02.13,07:32
takže v decembri Vám odrátali z 10 eur 3 eurá?
BUTTON.
10.02.13,14:19
máj - DF - EZ 10eur
úhrada DF - Pokladnica výdavok - uhrádzaný dok. 10 eur VNZD - iný
EP 10eur
dec - ID - výdavok -3eurá VNZD iný
ID - výdavok +3eurá VOZD ostatné
Pokladnica výdavok - uhrádz. doklad 3eurá - prev. réžia
lyd
11.02.13,21:04
Ďakujem za pomoc. Len v máji som evidovala v EZ faktúru za pretelefonované minúty 15 eur a tých 10 eur v nej bolo len uvedených ako zaplatené zálohy -(mínus) 10 eur. Lebo zálohu 10eur som platila tiež v máji (ale pred tou faktúrou) na predajni v hovosti. Takže mám
máj Výdaj pokladnica 10eur -VOZD - réžia --- opravím na VNZD - iný v PD
výdavkový doklad pokladnica 10 eur zábezpeka plus doklad o ich zaplatení
máj DF - EZ 15 eur
úhrada DF BÚ - 15 eur réžia
mám dať do EZ ešte tú istú DF 10eur? a úhrada vyššie uvedený VPD so skorším dátumom?
december
ID opravím tak ako uvádzate
VPD 3 eurá - prev. réžia
To znamená, že teraz v januári mi prišla tiež mínusová faktúra, odrátali mi ďalších povedzme 5eur za telef. služby, takže ich preúčtujem ID dokladmi z VNZD iný na VOZD ostatné a vystavím VPD 5eur - prev. réžia. A takto budem pokračovať každý mesiac, kým tých 10eur nebude zúčtovaných. A zakaždým priložím kópiu dokladu o zaplatení v hotovosti 10eur z mája. Dobre komplikované. Tak mi treba, keď mám také nízke účty za telefón :-) Ešte raz srdečná vďaka.
lyd
12.02.13,06:14
Ešte k tej evidencii prosím.
Faktúry od mája do decembra vyzarali takto:
Celková suma faktúry od 1.5.do 31.5.2012 .......... 15eur (alebo iná suma v ďalších mesiacoch)
zaplatené zálohy .......................................... -10eur
Celková suma na úhradu .................................... 15eur (alebo iná suma v ďalších mesiacoch)
Tých -10eur som mala sklon neevidovať vôbec, alebo ako pohľadávku (čo sa zdá logické, ale neviem, čím by som to vydokladovala). Nie som si istá, či to môže byť záväzok, keď mám len doklad o zaplatení s dátumom pred vystavením faktúry. Mala by som ich vôbec evidovať?
V decembri a januári vyzerajú fa takto:
Celková suma faktúry od 1.12.do 31.12.2012 ........ 3eur (alebo iná suma v ďalších mesiacoch)
zaplatené zálohy ..............................................10eu r
Celková suma na úhradu .................................... -7eur (alebo iná suma v ďalších mesiacoch)
Evidujem v EZ len 3eur (v ďalších mesiacoch inú) a úhrada VPD - z pokladnice, kým celková suma nebude plusová. O.K.?
Ďakujem za odpoveď.
lyd
12.02.13,07:01
Malá oprava nepresnosti:
V decembri a januári vyzerajú fa takto:
Celková suma faktúry od 1.12.do 31.12.2012 ........ 3eur (alebo iná suma v ďalších mesiacoch)
Uplatnenie zaplatených záloh ............................ 10eur (znížená suma v ďalších mesiacoch)
Celková suma na úhradu .................................... -7eur (alebo iná suma v ďalších mesiacoch)
BUTTON.
12.02.13,11:50
Keď Vás v máji vyzvali o zábezpku 10 eur, najskôr by to malo byť v EZ, potom ste ju uhradili v hotovosti na VNZD ( lebo neviete, kedy nastane zdaňovacie obdobie), hneď ako ste ju zaplatili zaevidujete ako pohľadávku, došlú FA za účet 15 eur EZ, úhrada cez BU réžia, a potom to uplatňovanie zábezpeky, budete preúčtovavať cez ID z VNZD na VOZD na réžiu...až na nulu, čím bude aj Vaša pohľadávka vyplatená.
Ak Vás vyzvali o zálohu, tak by ste mali mať voči nim záväzok, následne ste ho zaplatili, záväzok Vám zanikol a vznikla pohľadávka.
A bude to dobre, v decembri z pohľadávky cez ID preúčtujete tie 3 eurá z VNZD na VOZD réžia Vám sa poníži pohľadávka o 3eurá a Telefonice záväzok voči Vám o 3eurá. A znova keď si uplatnia tú zábezpeku, tak to budete preúčtovavať cez ID až na nulu. Potom Vám zanikne pohľadávka voči Telefonice a im zanikne záväzok voči Vám.
nnanii
14.02.13,09:23
Zdravím, chcela by som sa spýtať, ako mám zaúčtovať takúto vec...účtujeme v JÚ...
Ide o to, že 31.12.2012 sme poslali zálohu na tovar jednej firme na SR, ona ho prijala 2.1.2013 a na základe toho nám vystavila faktúru na poskytnutú zálohu...je tam vyčíslený ZD aj DPH,

potom prišla faktúra na tovar ktorý sme od nich kupovali, kde bola odpočítaná suma z poskytnutej zálohy, táto faktúra však bola vystavená bez dph...

nakoniec prišla faktúra na vrátenú zálohu, čiže dobropis, ktorý je vystavený so ZD aj DPH ale mínusom.

Chcem sa spýtať či postupujem správne, zaúčtovala som to takto...
faktúru na poskytnutú zálohu som zaúčtovala do závazkov...s tým že si odpočítam DPH
faktúru na tovar som zaúčtovala do závazkov ale na sumu nula...iba do úhrad som dala fakturovanú sumu spolu s jej úhradou
a faktúru alebo dobropis som zaúčtovala do závazkov ale mínusom, a taktiež mi to prejde do odpočítania DPH ale mínusom....

Nakoniec v daň.priznaní k DPH sa mi ten dobropis ukáže na riadku 28 (čiže oprava základu dane - suma s +)

Uvažujem správne, je to v poriadku?
Vopred ďakujem za akúkoľvek radu:)
nnanii
14.02.13,11:43
pomôže niekto??? :)
BUTTON.
14.02.13,12:09
Ak sa nič nezmenilo, poskytnuté preddavky na budúce dodávky tovaru, výrobkov, služieb majú charakter pohľadávky. Podľa zákona o dani z príjmov platí rovnaké pravidlo ako pri prijatých preddavkoch - poskytnuté alebo prijaté preddavky sú súčasťou ZD z príjmov v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k ich zaplateniu alebo prijatiu.
Poskytnutý preddavok sa zaúčtuje v knihe pohľadávok ako prírastok a v PD ako výdaj v hotovosti alebo z BU a súčasne ako VOZD.
Preddavková FA neobsahuje DPH, túto účtujeme iba na základe riadneho daňového dokladu, ktorým je prijatá alebo vystavená FA.
DPH v evidencii PD zaúčtujeme v okamihu prijatia, alebo poskytnutia preddavku a pri úhrade zostávajúcej časti FA.
Poskytnutý preddavok - KP - pohľadávka voči dodávateľovi, KZ - úhrada predd. FA, PD - výdavok, výdavok za tovar, DPH - nedaňový výdavok,
DF - KZ - záväzok voči dodávateľovi, EV DPH, EV DPH - odpočítanie dane + párovanie preddavkovej FA
Došlý dobropis - KZ - zníženie záväzku voči dodávateľovi, EV DPH, EV DPH - oprava odpočítanej dane
Pri účtovaní dobropisov (ťarchopisov) je potrebné pozrieť na §25 a §53 zákona 222/2004 Z.z. o DPH, ktorý hovorí o oprave základu dane a o oprave odpočítanej dane. Ak ide o opravu ZD a opravu odpočítanej dane podľa uved. paragrafov, DPH je potrebné smerovať do osobitných riadkov DP k DPH.
nnanii
14.02.13,12:29
ďakujem...:)
Lucy
28.02.13,08:08
Ešte k tej Telefonice. Klient zaplatil zábezpeku 20,- v hotovosti v roku 2012, obdržal doklad z EPR, kde zábezpeka je plnenie oslobodené od DPH.
Telefonica uvádza z zábezpeke nasledovné:

Inicializačná zábezpeka je vratná záloha vo výške 10 €, ktorú hradí každý zákazník, ktorý chce využívať naše služby s platbou na faktúru. Bude postupne uvoľnená vo faktúrach po uhradení 5 faktúr.

"uvoľnovanie" zálohy - zábezpeky bude v roku 2013.

Podľa toho, čo sa tu uvádza. tak zaplatenie zábezpeky v JU zaúčtujem ako VNZD. kedže je to plnenie oslobodené, dph neriešim. zároveň zaevidujem v KP pohľadávku voči O2, ktorá bude k 31.12. neuhradená.

V roku 2013,keď dôjdu fa za telefónne služby, zaevidujem záväzok v KZ, nárok na odpočet DPH. a postupne budem "započítavať" zo sumy 20,- podľa výšky faktúr a znižovať záväzok. v KP sa bude znižovať pohľadávka cez PNZD a v KZ záväzok ako VOZD.
Lucy
28.02.13,08:13
Button, prečítala som si tvoje odpovede v tejto téme a prosím Ťa o usmernenie, podľa čoho mám rozlišovať ako uvádzaš, že poskytnutý alebo prijatý preddavok je súčasťou ZD z príjmov v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k jeho zaplateniu alebo prijatiu.

A zároveň zaplatenú zábezpeku - vratnú zálohu je treba účtovať ako VNZD.

Ďakujem pekne