JH3
07.02.13,11:55
Som externý účtovník a preberám klientove podvojné účtovníctvo (s.r.o.) od nového roku 2013 za podmienok, že predchádzajúca účtovníčka ukončí rok 2012, vrátane DP a všetkých finančných výkazov. Keďže ide o veľmi nekvalitnú spoluprácu s predchádzajúcou účtovníčkou, spisujem svoje požiadavky, čo by mi mala odovzdať.
Mohli by ste mi prosím poradiť, na čo nezabudnúť? Predchádzajúca účtovníčka mi núka položkovitý rozpis zostatkov saldokontných účtov, súvahu, výkaz ZaS, poznámky a daňové priznanie. To je všetko. Preberám však aj majetok, ceniny, má v priebehu odpisy, budem robiť aj mzdovú agendu... Môžete mi prosím poradiť? Už z toho chaosu, ktorý predchádzajúca účtovníčka umelo vyrába strácam nervy..
PS - pre vysvetlenie - nikoho neznevažujem a vysoko si vážim každého účtovníka, ale keď som z finančných výkazov za predchádzajúce obdobie urobila analýzu, veruže začínam rozumieť, prečo je tá spolupráca taká nekvalitná a prečo sa neviem dostať k hlavnej knihe, zostatkom..
a_je_to
07.02.13,15:28
Predchádzajúca účtovníčka ti nemusí dať a nemala by ti dať absolútne nič. Všetko by mala dať konateľovi s.r.o. podľa odovzdávacieho protokolu a on by ti mal dať všetko, čo mu dala účtovníčka. Môžeš sa zúčastniť preberania, ako nový poradca konateľa. Preberanie má dve fázy. Prvá - aby si mohla ihneď nabehnúť na nové obdobie, kým ona dokončí staré. Druhá - úplný archív účtovníctva minulých období. Nemusí byť chyba hneď v účtovníčke, môže byť aj v konateľovi, ktorý jej ešte neodovzdal čo potrebuje, alebo jej niečo dlhuje za práce. Každopádne by som pre plynulý nábeh vystačil s konečnými stavmi a ich položkovým rozpisom, úplnými mzdovými listami a výpočtom priemernej hodinovej mzdy a zostatku dovoleniek za každého zamestnanca pre nový štvrťrok. Súvahu, VZS, DP môžeš v prvej fáze odložiť na potom. Jednak je ti zatiaľ nanič a jednak, aby si nemyslela, že ti odovzdala veľa, ak ti nedala to, čo som odporučil pre nábeh. Teda položkový rozpis zostatku každého jedného analytického účtu hlavnej knihy, ktorý sa dá rozpísať, nielen saldokontných .... aj účet 343, 428, 429, atď. Ak niečo nenájdeš, čo potrebuješ, tak to pýtaj.
JH3
07.02.13,16:53
Áno, pýtam sa, mám spísaný súpis stavov, ktoré potrebujem pre začatie účtovania preberanej firmy. Napriek tomu nie som najmúdrejšia, takže sa spýtam skúsenejších.
Možno som v tej neštandardnej situácii zabudla na niečo - práve týmto príspevkom tu sa snažím minimalizovať riziko.
Mám taký dojem, že táto stránka je o "porade" - poradiť si. Ja teraz preberám firmu v takomto stave prvýkrát.
Napriek tomu ďakujem za odpoveď.
JH3
07.02.13,16:56
Ďakujem za radu - zatiaľ sa ani konateľovi, ani mne nedarí dostať nič... dopracovala som sa iba k účtovným výkazom za rok 2011.
Mila123
07.02.13,17:00
Áno, pýtam sa, mám spísaný súpis stavov, ktoré potrebujem pre začatie účtovania preberanej firmy. Napriek tomu nie som najmúdrejšia, takže sa spýtam skúsenejších.
Možno som v tej neštandardnej situácii zabudla na niečo - práve týmto príspevkom tu sa snažím minimalizovať riziko.
Mám taký dojem, že táto stránka je o "porade" - poradiť si. Ja teraz preberám firmu v takomto stave prvýkrát.
Napriek tomu ďakujem za odpoveď.
môžem sa opýtať komu si ty už poradila tu na Porade?
JH3
07.02.13,17:06
môžem sa opýtať komu si ty už poradila tu na Porade?

Dovolila som si sem prísť po radu od skúsenejších. Očakávala som, že kto chce, poradí... Niekto sem príde po radu a iný poradí - tak je myslené "poradiť si".
Monika Kováčová
07.02.13,17:08
môžem sa opýtať komu si ty už poradila tu na Porade?

Toto nominujem na otázku roka! BINGO
Tweety
07.02.13,17:11
môžem sa opýtať komu si ty už poradila tu na Porade?
Keby bola jediná, ale takých, čo len chcú rady a ďalej už nič, je veľmi veľa. Ako hovoria rusnaci, teperka taký svit.;)
Monika Kováčová
07.02.13,17:11
Dovolila som si sem prísť po radu od skúsenejších. Očakávala som, že kto chce, poradí... Niekto sem príde po radu a iný poradí - tak je myslené "poradiť si".
Porada prestáva byť poradou momentom nasávania informácií a následným nepredávaním informácií ďalej.
Skrátka : áno, poraďte mi, potrebujem pomoc, ale ak potrebuje pomoc niekto iný, dajte mi pokoj - neviem. Takto to tu už dosť dlho funguje.
Tweety
07.02.13,17:13
Porada prestáva byť poradou momentom nasávania informácií a následným nepredávaním informácií ďalej.
Skrátka : áno, poraďte mi, potrebujem pomoc, ale ak potrebuje pomoc niekto iný, dajte mi pokoj - neviem. Takto to tu už dosť dlho funguje.
Veď si povedia, poradenstvo je drahé, a tú sú ochotní, nech teda radia. Tak im treba. :mad:
JH3
07.02.13,17:14
Keby bola jediná, ale takých, čo len chcú rady a ďalej už nič, je veľmi veľa. Ako hovoria rusnaci, teperka taký svit.;)

Pokiaľ budete chcieť poradiť v analýzach alebo vo vývoji ekonomického informačného systému, rada tiež poslúžim radou. Tu a teraz vystupujem ako ten človek, čosi radu pýta v oblasti účtovníctva.
Monika Kováčová
07.02.13,17:16
výborne, takto sa mi páčiš JH3, nezabudnem na to. :)
JH3
07.02.13,17:19
výborne, takto sa mi páčiš JH3, nezabudnem na to. :)
Ja mám tiež oblasť, v ktorej som určite hodná pozície poradcu. Pár mesiacov to tu sledujem a teraz čerstvo som sa zapojila - tak ma nechajte aspoň sa prejaviť. Ďakujem ;-)
Mila123
07.02.13,17:21
Pokiaľ budete chcieť poradiť v analýzach alebo vo vývoji ekonomického informačného systému, rada tiež poslúžim radou. Tu a teraz vystupujem ako ten človek, čosi radu pýta v oblasti účtovníctva.
preberáme tento rok jedno účtovníctvo sro a viem o tom, kým urobí stará účtovníčka DP bude to dosť dlho trvať....
preto som sa dohodla, že mi dala podklady na mzdy, tie sme jej už za 01/2013 urobili, a čakáme na závierky, spol. nie je platiteľom DPH.....
Mila123
07.02.13,17:23
Dovolila som si sem prísť po radu od skúsenejších. Očakávala som, že kto chce, poradí... Niekto sem príde po radu a iný poradí - tak je myslené "poradiť si".
a ešte dodávam, ja poradím ak viem, dokonca mám trpezlivosť odpisujem na SS....
ale ak som včera mala problém, resp. potrebujem nájsť riešenie, našla sa iba jedna, kt. mi odpísala......
Monika Kováčová
07.02.13,17:24
no odo mňa keby teraz niekto žiadal zostavy, tak ho pošlem veľmi rýchlo do zadnice... jednoducho ak nemám niečo dokončené, je absurdné očakávať čokoľvek okrem miezd a snáď výkazu DPH...
JH3
07.02.13,17:27
no odo mňa keby teraz niekto žiadal zostavy, tak ho pošlem veľmi rýchlo do zadnice... jednoducho ak nemám niečo dokončené, je absurdné očakávať čokoľvek okrem miezd a snáď výkazu DPH...
Chápem, ale sú údaje, s ktorými už nenudeš hýbať a tie by zase mne pomohli, aby som mohla začať spracovávať banku. Nemám žiadne pohľadávky, záväzky... načo si budem prirábať robotu dodatočne.
Mila123
07.02.13,17:28
Chápem, ale sú údaje, s ktorými už nenudeš hýbať a tie by zase mne pomohli, aby som mohla začať spracovávať banku. Nemám žiadne pohľadávky, záväzky... načo si budem prirábať robotu dodatočne.
neverím, že nemáte žiaden pohľadávky či záväzky......taká fi neexistuje.....
ako nehnevaj sa, ak odovzávame účto, tak iba kompletne......
JH3
07.02.13,17:30
neverím, že nemáte žiaden pohľadávky či záväzky......taká fi neexistuje.....
ako nehnevaj sa, ak odovzávame účto, tak iba kompletne......
Ja sa neviem dostať k zostatkom pohľadávok a záväzkov - tak som to myslela :)
Monika Kováčová
07.02.13,17:33
no šak dočkaj, budeš mať...
ale vážne, vži sa do situácie aj z opačnej strany, inventarizácia pohľadávok a záväzkov stále prebieha, účtovná závierka nie je hotová, a práve pri uzávierke čistím a mením súvahové účty viac ako výsledovkové...
No, veď keď to budeš robiť ty takto o rok, uvidíš sama...
Tweety
07.02.13,17:35
Ja sa neviem dostať k zostatkom pohľadávok a záväzkov - tak som to myslela :)
Veď ani nemôžeš, ak nie je ukončený rok 2012, podané DP, nemôžeš ani nič dostať. Veď počkaj, kompletné účtovníctvo sa nerobí len tak zo dňa na deň.
JH3
07.02.13,17:36
no šak dočkaj, budeš mať...
ale vážne, vži sa do situácie aj z opačnej strany, inventarizácia pohľadávok a záväzkov stále prebieha, účtovná závierka nie je hotová, a práve pri uzávierke čistím a mením súvahové účty viac ako výsledovkové...
No, veď keď to budeš robiť ty takto o rok, uvidíš sama...
Obe máte pravdu - moje "ponáhľanie sa" plynie z toho, že konateľ tlačí na to, aby mal nejaké údaje aj za prvý štvrťrok už odo mňa. Nič iné za tým nie je.
Tweety
07.02.13,17:37
Obe máte pravdu - moje "ponáhľanie sa" plynie z toho, že konateľ tlačí na to, aby mal nejaké údaje aj za prvý štvrťrok už odo mňa. Nič iné za tým nie je.
A nevieš mu to profesionálne vysvetliť? Veď je to jednoduché. Ak tomu účtovníctvu trocha rozumie, iste to aj pochopí.
Monika Kováčová
07.02.13,17:39
Obe máte pravdu - moje "ponáhľanie sa" plynie z toho, že konateľ tlačí na to, aby mal nejaké údaje aj za prvý štvrťrok už odo mňa. Nič iné za tým nie je.

tak všetky tri máme pravdu, a teraz ešte dobrá rada: Toto si moja nedaj... zachvíľu si z teba urobí štvanca v pozore, drž ho nakrátko hneď od začiatku - jak sa hovorí: odtát - potát a dost
Melnick
07.02.13,17:41
Ale, ale, baby Jagy, ako ste sa do nej pustili. Tu radíme niekomu štýlom, vyplňte mi celé DP a to sa predbiehame, ktorá skôr to urobí a tu cítim jednu serióznu začínajúcu účtovníčku a hneď dostala nakladačku. Ja, ak sa pozriem spätne na svoju registráciu , by som to vzdala po druhom ,alebo treťom príspevku :):D Dúfam, že JH3 tak neurobí:)
JH3
07.02.13,17:41
A nevieš mu to profesionálne vysvetliť? Veď je to jednoduché.

Aaaach, jaj..... profesionálne vysvetľujem už druhý mesiac. Sila argumentov končí pri prekročení prahu mierne odbornejších termínov. O podrobnostiach nechce ani počuť.
Monika Kováčová
07.02.13,17:44
Ale, ale, baby Jagy, ako ste sa do nej pustili. Tu radíme niekomu štýlom, vyplňte mi celé DP a to sa predbiehame, ktorá skôr to urobí a tu cítim jednu serióznu začínajúcu účtovníčku a hneď dostala nakladačku. Ja, ak sa pozriem spätne na svoju registráciu , by som to vzdala po druhom ,alebo treťom príspevku :):D Dúfam, že JH3 tak neurobí:)
Na Majka a móžeme my zato, že došla do rany??? A pozri aká statočná... sa len tak nedá, neboj. Dokonca sľúbila aj pomôcť - čo sa zas tak často nestáva - a slúži to ku cti.
JH3
07.02.13,17:44
Ale, ale, baby Jagy, ako ste sa do nej pustili. Tu radíme niekomu štýlom, vyplňte mi celé DP a to sa predbiehame, ktorá skôr to urobí a tu cítim jednu serióznu začínajúcu účtovníčku a hneď dostala nakladačku. Ja, ak sa pozriem spätne na svoju registráciu , by som to vzdala po 2 - 3 príspevku :):D Dúfam, že JH3 tak neurobí:)
Nie, neurobím. Vďaka za podporu.
Robím účtovníctvo od roku 2000, ale robila som s rozpočtovými organizáciami a nie s podnikateľmi. Myslela som si, že tu nájdem zázemie na výmenu názorov. Ale úprimne poviem, že takúto výmenu názorov som nečakala a ani neviem, čím som si to vyslúžila. Písala som slušne ... :(
Melnick
07.02.13,17:45
a ešte dodávam, ja poradím ak viem, dokonca mám trpezlivosť odpisujem na SS....
ale ak som včera mala problém, resp. potrebujem nájsť riešenie, našla sa iba jedna, kt. mi odpísala......

Mila123, tento problém poznám a veľmi dobre, ale nebude to aj tým, že veľa a podotýkam dobre, radíš a potom každý kto vidí, že v téme je Tvoje meno ako posledné , tak ignoruje tému, lebo si povie : Mila tam už určite poradila:D:D:D
Melnick
07.02.13,17:46
Dokonca veľmi slušne . :)
Melnick
07.02.13,17:49
Na Majka a móžeme my zato, že došla do rany??? A pozri aká statočná... sa len tak nedá, neboj. Dokonca sľúbila aj pomôcť - čo sa zas tak často nestáva - a slúži to ku cti.

Monika, však je dievča, zdá sa poriadne silné, takže nech víta medzi Poraďákmi. Takto nejako sme to skôr začínali pri nových členoch - uvítaním:).
Žeby staré dobré časy, už pominuli?:):):)
JH3
07.02.13,17:52
Monika, však je dievča, zdá sa poriadne silné, takže nech víta medzi Poraďákmi. Takto nejako sme to skôr začínali pri nových členoch - uvítaním:).
Žeby staré dobré časy, už pominuli?:):):)
Tak za toto patrí veľké ĎAKUJEM :)
Monika Kováčová
07.02.13,17:52
Monika, však je dievča, zdá sa poriadne silné, takže nech víta medzi Poraďákmi. Takto nejako sme to skôr začínali pri nových členoch - uvítaním:).
Žeby staré dobré časy, už pominuli?:):):)
Dávno veru pominuli, úmerne zvyšujúcemu sa počtu dopytu a znižujúcemu počtu ponuky
Melnick
07.02.13,17:54
Ale takáto zostava sa už dávno nestretla, žeby sme mali už veget ?????
Tweety
07.02.13,18:12
Aaaach, jaj..... profesionálne vysvetľujem už druhý mesiac. Sila argumentov končí pri prekročení prahu mierne odbornejších termínov. O podrobnostiach nechce ani počuť.
Niekde je to aj tak. Nič iné Ti asi neostane, len byť erudovaná a vo svojich požiadavkách nepopustiť. ALe niekedy je aj to málo a obráti sa to proti človeku. Len aby si nepovedali aha, akási múdra, ide nám rozkazovať, to nemôžeme pripustiť. Veď my sme tí, čo tu môžu a smú....
Tweety
07.02.13,18:14
veru to poznám,
Melnick
07.02.13,18:14
Jéééj ,teraz to vyzerá, že si sama sebe ďakujem. :D:D