amie
02.03.06,16:35
Zdravim,

chcela by som sa spytat z pohladu zamestnanca, musim si vybrat 0,5h prestavku?
Donedavna to u nas vo firme bolo tak, ze pokial som si ju nevybrala, presunula sa do nadcasu. Odteraz, sa bude odratavat bez ohladu na to, ci obedujem alebo pracujem :mee:

V zakone som nasla, ze zamestnavatel je povinny ju poskytnut, ale nie, ze zamestnanec si ju musi vybrat.

Ako to vlastne je? :confused:
karol.za
02.03.06,21:18
:)
ahoj amie
máš pravdu zamestnáveteľ je povinný ...
zamestnávateľ,aby dodržal literu zákona /zakonníka práce/ má povinnosť poskytnúť prestávku v práci
Pracovná doba=odpracovaný čas +prestávka v práci
prestávka v práci sa nezapočítava do odpracovaného času

Ak by zamestnávateľ to dával ako prácu nadčas porušoval by Zákonník prace ,a nemohol by písomne dokladovať,že poskytuje prestávku v práci ako mu to ukladá príslušný § ZP

s pozdravom karol
:):):):):)
alušik
03.03.06,06:54
Ale vidite problem aj v pripade, ze ja tu prestavku ako zamestnanec nechcem a chcem odist radsej z prace o pol hodinu skor? Cize mam odpracovanych 8 hod. ale bez prestavky? V zakone je napisane, ze zamestnavatel je povinny poskytnut... ale nic o tom, ze zamestnanec si tu prestavku neurobi.:confused:
Chobot
03.03.06,07:26
Ale vidite problem aj v pripade, ze ja tu prestavku ako zamestnanec nechcem a chcem odist radsej z prace o pol hodinu skor? Cize mam odpracovanych 8 hod. ale bez prestavky? V zakone je napisane, ze zamestnavatel je povinny poskytnut... ale nic o tom, ze zamestnanec si tu prestavku neurobi.:confused:

U nás sme toto tiež riešili. Problém je v tom, že keby prišla kontrola, ako dokáže zamestnávateľ, že zamestnanec si tú prestávku dobrovoľne nevybral? Nedajbože by sa stal pracovný úraz a zamestnanec by nemal prestávku práci, to by boli fukoty....

Ak zamestnanec povie, že ju nemal možnosť kedy čerpať, tak má problém zamestnávateľ. Ani písomné vyhlásenie, že nechce čerpať prestávky nepomôže, pretože zamestnanec sa podľa ZP nemôže vopred vzdať niečoho, na čo má podľa ZP právo.

Preto u nás tú polhodinovú prestávku si musí vykázať každý. Ako ju využije je už na jeho rozhodnutí, ale zaevidovaná musí byť.

Na druhej strane, skutočne tí, ktorí nechcú čerpať tú prestávku, mi chcú tvrdiť, že v kuse pracujú 8 hodín? Nemajú vôbec potrebu si chvíľu odpočinúť, Ani len 10 minút, tri - štyri krát denne? Vôbec nechodia na toaletu? Počas tých 8 hodín sa nestravujú?

Ak vôbec nepotrebujú prestávku a neustále pracujú, tak potom sú buď čudní alebo sú to humanioidi.
alušik
03.03.06,07:48
No tak ja som asi čudná!!! Mám totiž tento stav - nenazývam ho zatiaľ problémom - sama v práci. Na obedy naozaj nechodím, celý deň vôbec nejem. Až doma... mimotemy Koledujem si o žalúdočné vredy...
Na WC potrebujem ísť možno rovnako často ako ktokoľvek iný, ktorý čerpá prestávku v práci naozaj aj na ten obed a tiež si odskočí na WC!!!
Ide mi o to, že chcem stíhať autobus domov, ktorý mi ide tak, že keby som robila ako mám dohodnutý pracovný čas, tak ho nestihnem len kvôli 15 minútam. A zostávať každý deň len kvôli tomu, že ďalší spoj mi ide až o hodinu - tú hodinu v robote naviac je mi zbytočné-nikto mi to nezaplatí!!! Tak som teraz radšej tie prestávky vôbec nečerpala a odchádzam domov o to skôr. Lenže keď tu začala táto téma, nedalo mi to - nespýtať sa. Minimálne, keď môžem na papieri vykázať, že som prišla o pol hodiny skôr, a napísať tam radšej tú polhodinovú prestávku, však?...;)
vladan
03.03.06,08:50
Minimálne, keď môžem na papieri vykázať, že som prišla o pol hodiny skôr, a napísať tam radšej tú polhodinovú prestávku, však?...;)

a čo tak využiť § 88 Zákonníka práce - pružný pracovný čas?
Ingrid G.
03.03.06,08:55
"Ide mi o to, že chcem stíhať autobus domov, ktorý mi ide tak, že keby som robila ako mám dohodnutý pracovný čas, tak ho nestihnem len kvôli 15 minútam. A zostávať každý deň len kvôli tomu, že ďalší spoj mi ide až o hodinu - tú hodinu v robote naviac je mi zbytočné-nikto mi to nezaplatí!!!"


Mám podobný problém s dochodzkou ako Ty. Tiež denne cestujem do práce a späť autobusmi, ktoré idú 1x za hodinu alebo aj za 1,5 hod. (pracujem na okraji mesta kam nezachádza každý spoj). Riešila som to s vedením zavedením pružnej pracovnej doby. Odchádzam z práce na skorší autobus (o 10 min. pred skončením pracovnej doby) a jeden deň v týždni si to nadpracovávam.
Netvrdím, s takto upraveným pracovným časom súhlasí každý zamestnávateľ, ale myslím si, že by to až taký problém nebol.
Ingrid G.
03.03.06,08:56
Kým som písala svoj príspevok, Vlaďa ma predbehla.
alušik
03.03.06,11:53
Ďakujem. Veď aj ja som písala, že zatiaľ problém nemám...;) Ale čo nie je, môže byť. Za jeden mesiac som dochádzku písala bez prestávok, tak aby ktosi kedysi k tomu nemal pripomienky.;):)
sklenkova
03.03.06,12:04
no u nás sú prestávky určené a ak si ju v danom čase nemôžete vybrať -je to bežné-máte smolu. Dokonca sa stali prípady,že cez prac prestávku sa zamestnanec išiel najesť (vysunuté pracovisko) a na zladovatelom chodníku si zlomil kotník a neuznali mu pracovný úraz (ide o vodičov MHD)
Kysel
03.03.06,12:18
Podľa mňa obedňajšia prestávka sa nemôže vybrať ani na začiatku ani na konci pracovnej zmeny, takže tie skoršie odchody akože namiesto obedňajšej prestávky určite neobstoja.
Tweety
03.03.06,12:23
Podľa mňa obedňajšia prestávka sa nemôže vybrať ani na začiatku ani na konci pracovnej zmeny, takže tie skoršie odchody akože namiesto obedňajšej prestávky určite neobstoja.
Súhlasím s uvedeným. Pojednáva o tom ZP v §91.:cool:
andrea123
22.08.06,10:37
Vidím tu troška podobnú tému, tak pripojím svoj príspevok...rada by som sa spýtala, či zamestnanec, ktorý pracuje 12 hodín, nemá okrem pol hodinovej prestávky nárok na viac prestávky, či nemá nárok na nejaký ešte stravný lístok, alebo jeho časť...a ešte, či je možné prestávku zamestnancovi určit...teda napríklad že druhu prestávku si musí vyčerpať v čase od 17-19 hodiny...dakujem
andrea123
23.08.06,04:23
Prosím poradte dakto, je to súrne...alebo nejaky link...nemožem najst v Zákonníku paragraf
Olgica
23.08.06,04:35
Prosím poradte dakto, je to súrne...alebo nejaky link...nemožem najst v Zákonníku paragraf

§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
kacicka1891
23.08.06,04:51
ahoj
Podľa zákona máš nárok na prestávku a zamestnávateľ je povinný ti ju zabezpečiť! Ale záleží na zamestnancovi, či si ju vyberie alebo nie.
Do nadčasu nevybraná prestávka sa v žiadnom prípade nezapočítava.
Inač záleží na tom, kde pracuješ. Keď na pásovej výrobe tak tú prestávku máš či chceš alebo nie, lebo tam sa ps vypne a stojí. Ale keď robíš niekde inde tak záleží na tom ako máš stavanú zmluvu. Pretože nevyužitá prestávka ti čisto teoreticky môže byť vyplatená, ale po dohode s majiteľom. Pochybujem, ktorý šéf ti preplatí prestávku ako nadčas!!!
andrea123
23.08.06,04:56
Olgica dakujem...tento paragraf som našla...ale ako je to s prestávkou, ked pracuju 12 hodinovky? lebo mam dojem, že tam okrem tej polhodiny maju narok ešte na dalšich 15 minut ....a stravny listok nie, alebo jeho čast??? dakujem
dana9
23.08.06,05:18
Olgica dakujem...tento paragraf som našla...ale ako je to s prestávkou, ked pracuju 12 hodinovky? lebo mam dojem, že tam okrem tej polhodiny maju narok ešte na dalšich 15 minut ....a stravny listok nie, alebo jeho čast??? dakujem

Ahoj,

podľa § 152 ods. 2 ZP Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla. Takže aj stravný lístok bude iba dobrovoľný, nie je to povinnosť ZĽ, podľa môjho názoru.

O tej prestávke sa mi tiež niečo zdá, ale nemôžem to nikde nájsť.:(
dana:)
sta
14.11.06,16:02
Ahojte, tiež by ma zaujímala odpoveď na otázku, či pri 12 hodinových smenách má pracovník nárok na 0,5 hodinovú prestávku, alebo až na hodinovú?:o
Danila
14.11.06,16:47
Ahojte, tiež by ma zaujímala odpoveď na otázku, či pri 12 hodinových smenách má pracovník nárok na 0,5 hodinovú prestávku, alebo až na hodinovú?:oPrestávka na jedenie a odpočinok sa poskytuje po šiestich hodinách práce v trvaní 30 minút. Platí to aj pri 12 hodinovej smene.
sta
14.11.06,17:12
ďakujem :) takže podľa ZP majú nárok na polhodinovú prestávku. A môžem sa ešte spýtať? Skutočne odpracovaný čas pri 12 hod. smene je 11,5 alebo 12 hodín? Možno dávam hlúpe otázky, ale doteraz som sa s prácou na smeny nestretla a "trochu" sa v tom motám :o
Aljok
14.11.06,17:48
V práci si 12 hodín, z toho 11,5 hod.odpracuješ (máš zaplatené) a 0,5 hod. máš prestávku.
Danila
14.11.06,19:42
ďakujem :) takže podľa ZP majú nárok na polhodinovú prestávku. A môžem sa ešte spýtať? Skutočne odpracovaný čas pri 12 hod. smene je 11,5 alebo 12 hodín? Možno dávam hlúpe otázky, ale doteraz som sa s prácou na smeny nestretla a "trochu" sa v tom motám :oSkutočne odpracovaný čas je 12 hodín. Zamestnanec je v práci l2 hodín a tridsať minút. Tie sa nezapočítávajú do odpracovaného času.
sta
15.11.06,05:58
ďakujem :)
RadoDar
28.04.16,22:25
Ja som sa dnes v praci dozvedel, ze nam pocitaju, ze mame prestavku min. 30 minut, bez ohladu na to aka je skutocne dlha a ci ju vobec vyuzijeme.
Tzn. ze ked pridem do prace o 8:00, naranajkujem sa popri praci o 8:30, potom si obcas nieco zahryznem, hladny zacnem byt okolo 15h, ale to uz v pohode vydrzim na 16:00 odchod domov, kde sa dobre najem, tak mam odpracovanych len 7,5h..
Rovnako tak v dnoch, ked realne na obed idem, zriedkavo mi trva obed viac ako 20-25 minut. Pocita sa mi vsak 30 minut.
Reci o tom, ci idem medzitym na zachod alebo si pokecam s kolegom ako bolo vcera na chirurgii, nemaju vahu - lebo taketo praktiky maju aj ludia, ktori na prestavku realne idu. Bezne si browsuju na internete, pol hodinky sa bavia pri kave o stavbe domu a podobne...

To ze zamestnavatel ma povinnost poskytnut mi prestavku, este nijako nezavazuje mna, tu prestavku cerpat!!! To predsa nemoze byt v sulade so zakonom! Nikto predsa nemoze byt nuteny uplatnovat si svoje pravo, ked nema narok, a ked si ho neuplatni, tak povazovat pravo za uplatnene!!!