shanebrede
07.02.13,14:20
Zdravim moja otazka je jednoducha,mozem si zalozit zivnost popri zamestnani,ak som bol raz suden trestany pred 7 rokmi za uverovy podvod.zivnost by sa tykala merchandisingu.dakujem za radu.
blavaciko
07.02.13,19:37
Zákon č. 455/1991 o živnostenskom podnikaní


§ 6
Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti


(1) Všeobecnými podmienkami prevádzkovania živnosti fyzickými osobami sú:
a) dosiahnutie veku 18 rokov,
b) spôsobilosť na právne úkony,
c) bezúhonnosť,
ak tento zákon neustanovuje inak.


(2) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne
odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený. 24e)


(3) U slovenskej právnickej osoby musí všeobecné podmienky podľa odseku 1 spĺňať
fyzická osoba alebo osoby, ktoré sú jej štatutárnym orgánom.

bol si trestany, alebo odsúdeny? Ak odsúdený, máš už trest vymazaný z registra?
V skratke, ak trest za úverový podvod nájdeš vo svojom výpise z registra trestov, živnosť si nezaložíš.
shanebrede
07.02.13,19:44
bol som pravoplatne odsudeny v roku 2006 za uverovy podvod na 11 mesiacov,dostal som trestny rozkaz vo vazbe,kde som si odsedel tri mesiace.neviem tresty sa mazu z registrov,to som nevedel,a ak hej po akej dobe,?inak dakujem za odpoved.
shanebrede
07.02.13,20:07
este dodam ze chcem podnikat v uplne inej oblasti,ako som bol odsudeny.
blavaciko
08.02.13,06:03
este dodam ze chcem podnikat v uplne inej oblasti,ako som bol odsudeny.
to je uplne nepodstatne, dolezite je ze to bol cin proti majetku, takze bezuhonny nie si.

Podla zakona 200/2005 - trestny zakon, mozes poziadat sud o zahladenie trestu, v takom pripade tvoj trest nebude uvedevy vo vypise z registra trestov, bude sa na teba hladiet ako na neodsudeneho


Zahladenie odsúdenia

§ 92
(1) Súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej

a) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov,
b) päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok,
c) tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

(2) Ak ide o odsúdenie na tresty uvedené v § 32 písm. b) až k), k zahladeniu dochádza ich vykonaním.

(3) Ak odsúdený preukázal po výkone alebo odpustení trestu alebo premlčaní jeho výkonu svojím vzorným správaním, že sa napravil, môže súd zahladiť odsúdenie na žiadosť odsúdeného i pred uplynutím doby uvedenej v odseku 1.

(4) Doba uvedená v odseku 1 sa v prípade, že sa u podmienečne prepusteného a podmienečne prepusteného s dohľadom má za to, že trest bol vykonaný dňom, keď odsúdený bol podmienečne prepustený, spravuje dĺžkou skutočného výkonu trestu. Ak bol trest zmiernený rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky, spravuje sa dĺžkou trestu takto zmierneného.

(5) Odsúdenie sa zahladzuje, ak to nariadi prezident Slovenskej republiky na základe svojho práva zahládzať odsúdenie formou milosti alebo amnestie.

V odpise z registra trestov ale zaznam ostane, ten sa vsak pouziva len vo velmi vynimocnych pripadoch
shanebrede
08.02.13,20:00
takze prakticky pri zivnosti ak som spravne pochopil co hej,tak sa vyzaduje vypis z registra trestov,tam ak mam ten zaznam, mozem poziadat sud o zahladenie,takze prakticky by som mohol vykonavat zivnost.vediem normalny zivot uz 7 rokov,tak snad.ten trest sa asi nemaze nikdy automaticky,vzdy je treba on poziadat?.dakujem za odpoved,pomohla mi.pekny vecer.
blavaciko
09.02.13,20:22
takze prakticky pri zivnosti ak som spravne pochopil co hej,tak sa vyzaduje vypis z registra trestov,tam ak mam ten zaznam, mozem poziadat sud o zahladenie,takze prakticky by som mohol vykonavat zivnost.vediem normalny zivot uz 7 rokov,tak snad.ten trest sa asi nemaze nikdy automaticky,vzdy je treba on poziadat?.dakujem za odpoved,pomohla mi.pekny vecer.

ak je v niektorom zakone napisane ze "sud moze...", znamena to ze sud tak nemusi urobit a ak tak urobi, tak len na niekoho podnet...

takze ano, je nutne o zahladenie trestu poziadat, po jeho zahladeni mozete ohlasit zivnost