Boricko
07.02.13,14:55
Dobrý deň

Mám taký problém, že na Skype sa mi strašne pomaly odosielajú a prmajú súbory a neviem čím to je. Stáva sa mi to len pri niektorých kontaktoch na Skype. Rýchlosťou internetu to určite nebude tým som si na 100% istý.

Pri posielaní súboru sa mi vedľa neho zobrazí akoby slimák a keď zastavím kurzorom myši na ňom tak sa mi ukáže text : „Máte nepriame pripojenie. Odosielanie bude preto pomalé.“
Screen: http://img266.imageshack.us/img266/424/skypec.jpg

Viete niekto čím to môže byť? Alebo sa s tým nedá nič robiť?

Za pomoc vopred ďakujem.
Vlado40
07.02.13,14:30
Ten dotyčný komu posielaš ma tiež rýchly internet ?Nebrzdí to náhodou on ,svojím ínternetom?
misoft
07.02.13,14:45
Pri posielaní súboru sa mi vedľa neho zobrazí akoby slimák a keď zastavím kurzorom myši na ňom tak sa mi ukáže text : „Máte nepriame pripojenie. Odosielanie bude preto pomalé.“
No jednoducho to značí, že spojenie nie je len cez servery SKYPE systémom p2p - teda priamo počítač na počítač, ale že u toho to ešte obchádza cez nejaký iný server - a mám tušáka, že cez nejaký proxy server - tie sú vždy pomalšie.
Boricko
07.02.13,17:40
Ten dotyčný komu posielaš ma tiež rýchly internet ?Nebrzdí to náhodou on ,svojím ínternetom?
Nie, myslím že toto sú dostatočne rýchle internety na posielanie súborov (upload/download)
Ja: 2.01Mbps/20.33Mbps
On: 20.05Mbps/40.10Mbps


No jednoducho to značí, že spojenie nie je len cez servery SKYPE systémom p2p - teda priamo počítač na počítač, ale že u toho to ešte obchádza cez nejaký iný server - a mám tušáka, že cez nejaký proxy server - tie sú vždy pomalšie.

A prosím ťa dá sa s tým niečo robiť? Niečo v nastaveniach alebo podobne?
knoflikar
07.02.13,20:36
Tak ako pise misoft - komunikacia v ramci siete skype nefunguje systemom pc-pc, ale ide cez x dalsich clankov. A podla prislovia "retaz je taka silna aky silny je jej najslabsi clanok" vyzera aj ta rychlost. Robit sa s tym neda nic, odporucam na posielanie suborov pouzivat inu sluzbu.
bodliak
07.02.13,21:55
1. Nestačí, ak máš ty aj on rýchle pripojenie, všetky ohnivká reťaze musia byť pevné. Nie sú. Ideš nepriamo, ideš cez ďalší počítač, ktorý vám robí v tomto prenose sprostredkovateľa.
2. Skype nie je primárne na posielanie súborov. Dokáže to, na jednorázovky to stačí, ale balíky fotiek z dovolenky by som tým nedistribuoval.
3. Nie, v nastaveniach s tým nič nespravíš.
kopretinka
07.02.13,22:05
neviem,čo posielaš,ale ak fotky,tak ich zmenši.ja som minule posielala nezmenšené,a ukazovalo mi,že prenos bude trvať hodinu :eek::D tak som ich zmenšila na 900x600 a šlo to ihneď.
misoft
07.02.13,22:19
Aby sa to vyjasnilo.
Skype je založené na systéme super uzlov (serverov), ktoré sa prepájajú najkratšou cestou. Zároveň PC 1 a PC 2 pri spojení hovorom/videom sa pripájajú priamo na niektorý zo serverov - preto je to p2p - peer-to-peer. Tu sa používa vysoká dátova priepustnosť (preto pre video je potrebný rýchly internet). Doplnkové "služby" (chat, zasielanie súborov), však už nevyužívajú p2p (zasielajú a prijímajú sa pakety súborov), teda idú "klasickou" cestou - PC - server- server........server- PC a teda pomalšie. Priemerná rýchlosť je (ak nie je vysoká záťaž siete) max. 250kbps - teda niekoľko desiatok kb obrázok to scucne, ale fotku vo vysokom rozlíšení o veľkosti napr 2MB - tak to sa načakáš.
mecky
08.02.13,08:24
ono to je este trochu inak: pri p2p prebieha komunikacia priamo medzi dvoma pc, skypu je jedno co posiela, ci zvuk video alebo subor
problem nastane ak je pc schovany za firewallom alebo natom, vtedy nieje ina moznost len presmerovat spojenie cez serve (supernode) skypu, tam potom spadne rychlost
teoreticky by mohlo pomoct, presmerovat na routri port a v nastaveniach skypu ho zvolit na komunikaciu
prakticky odkedy skype prebral microsoft tak prebehli nejake upravy na protokole a ani boh nevie co sa s komunikaciou deje
bodliak
08.02.13,10:18
Ono je to ešte trochu inak,
Skype úspešne využíval trik na nadviazanie priameho spojenia aj keď boli oba konce za NATom,
k zmenám došlo potom, ako skype musel (?) umožniť odpočúvanie a sledovanie "bezpečnostným" zložkám istých režimov.
mecky
08.02.13,10:30
priame spojenie za natom nenadviazes, aj tak to muselo ist cez tretiu stranu, volakedy to boli priamo uzivatelia, ktory mali rychlejsi net a priamo routovatelnu IP, technicky ale odpocuvaniu nik nebranilo ani takto, skype nebol nikdy otvoreny protokol
rozdiel je len ze teraz si tie supernody mrkvosoft stiahol priamo k sebe, ma len na to pripadne odpocuvanie lahsie prisposobenu infrastrukturu :)
Boricko
08.02.13,12:06
Takže ak tomu dobre chápem nedá sa s tým v podstate nič robiť.

Len ma hnevá to, že s osobou, ktorou najviac komunikujem cez Skype,posielam si súbory, fotky tak to ide veľmi pomaly a keď mi raz za čas pošle kamarát nejakú fotku cez 3-4 MB tak to mám prijaté do 10 sekúnd.

Ale aj tak ďakujem všetkým za pomoc. :)
kezeso
08.02.13,12:14
Fotografie zmenši cez nejaký JPEG resampler, ja používam napr http://software.macek.cc/resampler.php
misoft
08.02.13,14:25
Len ma hnevá to, že s osobou, ktorou najviac komunikujem cez Skype,posielam si súbory, fotky tak to ide veľmi pomaly a keď mi raz za čas pošle kamarát nejakú fotku cez 3-4 MB tak to mám prijaté do 10 sekúnd.
Jednoduchšie riešenie: uložiť foto niekde na cloudové úložisko (napr. uschovna) - jemu len poslať odkaz (adresu, link) a nech si to stiahne. Často je to rýchlejšie, ako priamo cez SKYPE.
Za ďalšie - upload (odosielanie) je väčšinou nižšie ako download (prijímanie) - preto keď ťaháš, je to rýchlejšie, ako keď odosielaš (toto by sa nemalo týkať, ak je symetrické pripojenie upload/download = rovnaké).
bodliak
08.02.13,14:44
priame spojenie za natom nenadviazes, aj tak to muselo ist cez tretiu stranu

Táto metóda používala vlastnosť UDP a ak NAT nerobil randomizáciu, po úvodnom nadviazaní cez sprostredkovateľa už ďalšia výmena dát išla priamo.
Áno, muselo byť splnených niekoľko podmienok, ale išlo to. Úspešne to využívalo aj hamachi.