mumiška
02.03.06,17:43
Začinam pracovať vo valutovej pokladni,
viem že existujú tri možnosti práce s ňou:
vážený aritmetický priemer
FIFO METODA
kurz NBS
Ja som sa rozhodla pracovať s kurzom NBS.
Môžemi niekto vysvetliť prácu týmto spôsobom?
Nákup valút prepočítavam kurzom banky u ktorej bol nakúpený a kurzom banky prepočitavam aj spätný predaj banke? Ostatné finančné operácie budem v pokladni prepočítavať kurzom banky v deň učtovania t.z.
poskytnutý preddavok na služobnú cestu, účtovanie PHM - pokladničných dokladoch a kedy mi vznikne kurzový rozdiel na konci roka ?

Mám v tom chaos , kto si tým má skusenosti a má trpezlivosť mi to
lopatisticky na príkladoch vysvetliť , ozvite sa mi.

Mumiška
renča1
02.03.06,16:57
tak ako si napísala , tak aj budeš teda účtovať, zapracuj si to do smernice ktorý spôsob si zvolíš a podľa toho sa musíš držať celého zdaň.obdobie. Túto metodu nemôžeš meniť. Kurzový rozdiel na konci roka ti vznikne , ak v priebehu roka účtuješ vo valut.pokladne , napr:
- ku koncu roka vykážeš vo valut.pokladni stav 500 CZK zostatok v sKK bude 10000,00
tento stav v czk 500 vynásobiš kurzom k 31.12. napr.1,25 = 625,00 SK. Kurzový rozdiel - strata vznikne v sume 9 375,00 ( 10000-625)., ktorý naúčtuješ do peňaž.denníka cez ID - prevádz.réžia. V PÚ 563/211.:)
Valika
11.03.06,13:35
Prosím o radu, účtujem v MRP PU vo valutovej pokladni v r.05 metodou FIFO.Vznikne mi kurzový rozdiel vo valut.pokladni k 31.12.05 ak v priebehu roka bol len príjem napr. 50,-EUR v kurze komerč.banky 39,99 Sk/EUR, výdaj tiež 50,-EUR v kurze 39,99 Sk/EUR, zostatok je 0 EUR? Neviem či treba k 31.12.05 ešte účtovať kurzový rozdiel. Ak áno ako ? Ďakujem za rýchlu radu.
Tweety
11.03.06,14:31
Prosím o radu, účtujem v MRP PU vo valutovej pokladni v r.05 metodou FIFO.Vznikne mi kurzový rozdiel vo valut.pokladni k 31.12.05 ak v priebehu roka bol len príjem napr. 50,-EUR v kurze komerč.banky 39,99 Sk/EUR, výdaj tiež 50,-EUR v kurze 39,99 Sk/EUR, zostatok je 0 EUR? Neviem či treba k 31.12.05 ešte účtovať kurzový rozdiel. Ak áno ako ? Ďakujem za rýchlu radu.
Ak na účte v pokladni máš 0 EUR nemáš už čo prepočítavať.
Valika
11.03.06,14:47
Dakujem veľmi pekne. Aj mne to nešlo do hlavy.Vznikol by mi kurz.rozdiel keby som použila pri výdaji valut napr. kurz NBS? Vtedy by som musela zaúčtovať ten kurz.rozdiel, ked by som mala 0,- EUR ale v SK by tam asi nula nebola???
Tweety
11.03.06,14:55
Dakujem veľmi pekne. Aj mne to nešlo do hlavy.Vznikol by mi kurz.rozdiel keby som použila pri výdaji valut napr. kurz NBS? Vtedy by som musela zaúčtovať ten kurz.rozdiel, ked by som mala 0,- EUR ale v SK by tam asi nula nebola???
Vtedy áno. Ak máš 0 v ZM, musí byť aj v SK 0. Ak máš 10 EUR , musíš mať aj v Sk k 31.12.05 prepočtom ZM podľa kurzu k 31.12.05.:cool:
Valika
11.03.06,15:10
Vdaka konečne v tom mám jasno.
Mikolajova
02.11.06,12:12
Chcela by som sa opýtať skúsenejších, ak mám úhradu zahraničnej faktúry cez valutovú pokladňu aký kurz použijem, kurz nákupu Eur, alebo kurz NBS?
Ester plus
02.11.06,12:33
Chcela by som sa opýtať skúsenejších, ak mám úhradu zahraničnej faktúry cez valutovú pokladňu aký kurz použijem, kurz nákupu Eur, alebo kurz NBS?

Kurzom NBS.
Milan Benka
02.11.06,12:45
Chcela by som sa opýtať skúsenejších, ak mám úhradu zahraničnej faktúry cez valutovú pokladňu aký kurz použijem, kurz nákupu Eur, alebo kurz NBS?

Zákon o účtovníctve
§ 24

(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

(3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

(4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

(5) Ustanovenie tohto zákona o oceňovaní majetku a záväzkov sa použije primerane aj na oceňovanie iných aktív a iných pasív.



Podľa mňa úhrada fa cez valutovú pokladňu sa nepovažuje za nákup, ani za predaj cudzej meny, a preto by som tam použil kurz NBS.
Mikolajova
21.11.06,09:00
Vzniká aj nejaký kurzový rozdiel vo valutovej pokladni?
Kirk
21.11.06,09:13
Vzniká aj nejaký kurzový rozdiel vo valutovej pokladni?

K 31.12. Ti vznikne kurzový rozdiel= Hodnota v CM x kurz k 31.12.06 mínus hodnota v Sk (pre danú valutu). Ten zaúčtuješ k 31.12.06.