mil84
07.02.13,21:41
Ahojte, mam par otazok ohladne mojho brata. Situacia je taka, ze je dlzny vyse 4000 eur Slovenskej sporitelni, ktora postupila vymahanie dlhu nejakej advokatskej kancelarii (myslim ze Adv. kanc. Holasek v Bratislave). Brat dlhodobo (roky!) ignoroval vyzvy z banky, aj sudne vyzvy - az ked mu pohrozili exekuciou, zacal pred tristvrte rokom pozicku konecne splacat. Posledny vyse pol rok platil poctivo mesacne 150 eur, avsak opatovne prisiel o zamestnanie a posledne 2 mesiace splatku nezaplatil. Advokatska kancelaria, ktora vymaha dlh uz asi nadobro stratila trpezlivost a dali mu utlimatum - bud zaplati do buduceho tyzdna celu dlznu sumu, alebo ho daju na exekuciu. A teraz by som sa rad spytal na nasledovne veci :)

1) zda sa mi divne, ze dlhe mesiace a roky ked nekomunikoval ho na exekuciu nedali, a teraz ked uz konecne platil vyse pol roka, ho po 2 mesacnom vypadku na exekuciu chcu dat a odmietaju akceptovat cokolvek ine nez vyplatenie celej (alebo podstatnej) casti dlznej sumy. Aky je vztah medzi SLSP a danou Advokatskou kancelariou? Ak dobre chapem, ta adv. kanc. je len prostrednik na vymahanie dlhu, ktory nasledne oslovi exekutora. Rad by som pomohol bratovi, ale zial nemozem zaplatit celu sumu, max par splatok. Kazdopadne, treba sa dohodnut so SLSP ci adv. kancelariou? Som z toho dako mimo kto ma ake kompetencie...

2) ak by predsa len doslo k exekucii - brat ma TP u rodicov, ti ho samozrejme idu cim skor odhlasit - bude exekutor pravo siahnut na ich majetok, ak tam brat mal doteraz TP (ale uz nebude)?

3) ako som uz spominal, ja ani rodicia nemame tolko penazi, aby sme zanho dlh zaplatili. Existuju nejake oficialne moznosti na refinancovanie (zobrat novu pozicku a splatit staru)? Samozrejme nebankove subjekty ma vobec nezaujimaju...

Vdaka
misoft
07.02.13,22:41
1) SLSP - postúpila pohľadávku inému subjektu - s tým sa treba baviť. SLSP to totiž už má naspäť (tie 4000€)
2) TP má len "evidenčný" charakter - ale exekútor môže ísť po "majetku oprávneného" - rodičia by potom museli dokazovať vlastníctvo svojho vlastného majetku, aby sa vylúčilo z exekúcie. Pokiaľ však tam nebude mať TP - asi ani neprídu.
3) Banka mu už nedá - zaiste je už v registri dlžníkov. Nebankovka je síce rýchla, ale je to "samovražda". Ostáva buď jeho aktívna spolupráca a umenie presvedčiť, alebo zapojiť do toho celú širokú rodinu, nahrabať sumu a vytiahnuť ho z tých sračiek, ktoré si sám narobil. Možno ho to zachráni, ale na druhej strane bude mať na krku opäť X veriteľov - a bude tam, kde predtým.
denial
08.02.13,00:29
moze to zajst az tak daleko (teraz neviem najst zdroj), ze exekutor pride do cudzieho bytu (kde sa zdrziava dlznik) a zacne zabavovat veci, ktore mu nepatria. skutocny majitel sa potom o ne musi sudit s exekutorom a ak nema doklad, ze vec je jeho, tak moze mat smolu a ak aj ma, sudny poplatok a dalsie s tym spojene si bude musiet uhradit majitel sam a naspat ich (tie poplatky) nedostane.

takze ten tvoj pan brat moze sposobit pekne problemy svojim ignorovanim dalsim ludom.

nechapem co si myslel, ze na neho nikdy nepridu?
ak by bol nejaka s.r.o.cka, tak mozno.
mil84
08.02.13,05:37
o mojom bratovi je skoda sa bavit...Za vsetko spomeniem len, ze som sa dokonca dozvedel, ze povodne si pozical iba 1000. 4000 je to s urokmi a penale...A aj keby to splacal, uroky mu stale nabiuehaju, cize je v absolutnych srackach lebo to skor nez za 3-4 roky nesplati a preplati povodnu sumu hadam aj 6x...To je skutocne utrpenie, mat takychto pribuznych.

Cize ak dobre chapem, pokial rodicia odhlasia TP, a exekutor pride na miesto TP (asi ho maju niekde evidovane aj vo vlastnych zaznamoch) staci povedat ze tu uz nebyva a odkazat ich kade lahsie? A ked tam nema v danom momente TP, exekutor nemoze nic?
buchač
08.02.13,06:14
moze to zajst az tak daleko (teraz neviem najst zdroj), ze exekutor pride do cudzieho bytu (kde sa zdrziava dlznik) a zacne zabavovat veci, ktore mu nepatria. skutocny majitel sa potom o ne musi sudit s exekutorom a ak nema doklad, ze vec je jeho, tak moze mat smolu a ak aj ma, sudny poplatok a dalsie s tym spojene si bude musiet uhradit majitel sam a naspat ich (tie poplatky) nedostane.

takze ten tvoj pan brat moze sposobit pekne problemy svojim ignorovanim dalsim ludom.

nechapem co si myslel, ze na neho nikdy nepridu?
ak by bol nejaka s.r.o.cka, tak mozno.
Zákon č. 233/1995 o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti

o mojom bratovi je skoda sa bavit...Za vsetko spomeniem len, ze som sa dokonca dozvedel, ze povodne si pozical iba 1000. 4000 je to s urokmi a penale...A aj keby to splacal, uroky mu stale nabiuehaju, cize je v absolutnych srackach lebo to skor nez za 3-4 roky nesplati a preplati povodnu sumu hadam aj 6x...To je skutocne utrpenie, mat takychto pribuznych.

Cize ak dobre chapem, pokial rodicia odhlasia TP, a exekutor pride na miesto TP (asi ho maju niekde evidovane aj vo vlastnych zaznamoch) staci povedat ze tu uz nebyva a odkazat ich kade lahsie? A ked tam nema v danom momente TP, exekutor nemoze nic?

Viď niečo viac http://www.porada.sk/t209193-exekucia-a-zrusenie-trvaleho-pobytu.html#post2242959
mil84
08.02.13,06:45
link je na hlavnu stranku, resp. nechapem co si tym myslel...
erik555
08.02.13,06:54
o mojom bratovi je skoda sa bavit...Za vsetko spomeniem len, ze som sa dokonca dozvedel, ze povodne si pozical iba 1000. 4000 je to s urokmi a penale...A aj keby to splacal, uroky mu stale nabiuehaju, cize je v absolutnych srackach lebo to skor nez za 3-4 roky nesplati a preplati povodnu sumu hadam aj 6x...To je skutocne utrpenie, mat takychto pribuznych.

Takyto by mali skor prejst, ako vstupia do zivota dospelych, skoleniami co su to financie, ako s nimi narabat atd.!!! Dnes hadam na strednych skolach uz nieco take je, nieco ako "financna gramotnost". Lebo takyto asi ani nevedia, co je 1+1 a tak sa spravaju nezodpovedne voci sebe a v konecnom dosledku aj k svojim rodinam. Ale je mi aj to jasne, ze niektorym ludom to je prd platne.
A co take si brat za 1000,-€ v tom case kupil, investoval???
buchač
08.02.13,07:21
link je na hlavnu stranku, resp. nechapem co si tym myslel...
...opravené ....chybička se vloudila :rolleyes:

Dám ešte raz aj tu ... http://www.porada.sk/t209193-exekucia-a-zrusenie-trvaleho-pobytu.html#post2242959
expeeert
08.02.13,07:22
Takyto by mali skor prejst, ako vstupia do zivota dospelych, skoleniami co su to financie, ako s nimi narabat atd.!!! Dnes hadam na strednych skolach uz nieco take je, nieco ako "financna gramotnost". Lebo takyto asi ani nevedia, co je 1+1 a tak sa spravaju nezodpovedne voci sebe a v konecnom dosledku aj k svojim rodinam. Ale je mi aj to jasne, ze niektorym ludom to je prd platne.
A co take si brat za 1000,-€ v tom case kupil, investoval???

Skôr by mali vo všeobecnosti zakázať všetky tie úžernícke organizácie a spotrebné úvery kompletne - resp. obmedziť tie úžernícke podmienky. Za komančov bolo toto normálne trestné a teraz si stačí založiť "spoločnosť na poskytovanie pôžičiek" a akýkoľvek úžerník môže legálne fungovať.
A takýmto spoločnostiam sa podľa všetkého dobre darí, súdiac podľa počtu reklám...
Starí rodičia aj bez finančnej gramotnosti vedeli - prikrývaj sa iba takou perinou na akú máš... Dnešná doba je ale taká že musia mať všetci všetko a hneď, žije sa naplno bez domýšlania dôsledkov.
mil84
08.02.13,07:24
prosim ta, mne o takych debiloch nehovor. A este to ignoruje, nikomu nic nepovie, az teraz ked hrozi exekucia. Ja by som takychto ludi strielal, ved on aj tak nema ziadny zmysel zivota...Z 1000 eur bude mat za par rokov par desatisic a defacto skoncil nadobro. Mna uz ani nezaujima ako mu pomoct, som zmiereny s tym, ze sa to neda. Zaujima ma, ako pomoct nasim rodicom, ktori s tym nic nemaju...

Oficialne mi povedal, ze tych 1000 eur si zobral preto, lebo mu na praci v zahranici nevyplatili mzdu, a musel sa nejako vratit domov a vobec prezit. Aka je pravda netusim, mozno je to pravda...Ak hej, je to iba dalsi z nespocetnych dokazov jeho hluposti :(
draik
08.02.13,09:07
Skôr by mali vo všeobecnosti zakázať všetky tie úžernícke organizácie a spotrebné úvery kompletne - resp. obmedziť tie úžernícke podmienky. Za komančov bolo toto normálne trestné a teraz si stačí založiť "spoločnosť na poskytovanie pôžičiek" a akýkoľvek úžerník môže legálne fungovať.
A takýmto spoločnostiam sa podľa všetkého dobre darí, súdiac podľa počtu reklám...
Starí rodičia aj bez finančnej gramotnosti vedeli - prikrývaj sa iba takou perinou na akú máš... Dnešná doba je ale taká že musia mať všetci všetko a hneď, žije sa naplno bez domýšlania dôsledkov.

Problém nie je v tých, čo niečo ponúkajú, ale v tých, čo si myslia, že pôžička na spotrebné veci vyrieši ich problémy. Zákaz ako taký je nezmysel, viedol by k čiernemu trhu. Potrebné je zlepšiť finančnú gramotnosť ľudí.
expeeert
08.02.13,10:34
Problém nie je v tých, čo niečo ponúkajú, ale v tých, čo si myslia, že pôžička na spotrebné veci vyrieši ich problémy. Zákaz ako taký je nezmysel, viedol by k čiernemu trhu. Potrebné je zlepšiť finančnú gramotnosť ľudí.

Väčšinu to proste nenaučíš. Nemusel by byť absolútny zákaz, ale uzákoniť taký stav aby proste pre pár požičaných korún sa neprichádzalo o strechu nad hlavou. A zákon kontrolovať nie až vtedy, keby sa niekto sťažoval, že mu berú dom, ale pri každej jednej spoločnosti, ktorá by musela mať schválené podmienky úverov predtým, než to pustia na trh.
Lebo stav aký tu momentálne nastal je štátom povolené úžerníctvo. Stačí si pozrieť pár reklám, kde je RPMN aj niekoľko tisíc %!
A ako som písal, podľa počtu reklám v tom musí lietať pekná kopa ľudí. Aj tu na porade vidno, koľko ľudí sa má problémy s exekúciou v dôsledku pôžičiek, čo len tak nedávno nebývalo tak časté...
mil84
08.02.13,10:42
on ma ale pozicku normalne z banky (SLSP), akurat uz par rokov, a kedze rocny urok je tam daco medzi 20-25% tak sa to nazbieralo. Okrem ineho, vraj ho aj po sudoch vlacili, cize su tam zrejme aj sudne trovy. Preto tych 4000 z "iba" 1000. Keby si pozical od nebankovky, po tolkych rokoch uz by asi dakde v priekope lezal...

Kazdopadne dik za rady, v podstate som od toho nic ani necakal, tema sa asi moze aj uzavriet./
expeeert
08.02.13,11:09
Tu sa ani nedá iné poradiť, len nech komunikuje s nimi čo najviac a skúša sa dohodnúť.

Mám známeho ktorý bol ešte podarenejší ako tvoj brat a má na krku niekoľko takýchto dlhov. Tiež sa hral na mŕtveho chrobáka, kým neprišla prvá exekúcia a sa to celé neprevalilo. Rodina sa mu snaží pomôcť, len to ide teraz dosť ťažko, keďže len samotné úroky a pokuty za omeškané splátky rastú rýchlejšie ako dokáže splácať. A to si napožičiaval a pouzatváral také blbosti ako leasing na auto, ktoré stojí v garáži, lebo nemá ani na benzín a poistky, rôzne paušály a televízne programy, poistky a podobne - proste úplné sprostosti, ktoré nepotrebuje nutne k životu - pre mňa nepochopiteľné zmýšľanie...
buchač
08.02.13,11:17
mimotemy



Starí rodičia aj bez finančnej gramotnosti vedeli - prikrývaj sa iba takou perinou na akú máš... Dnešná doba je ale taká že musia mať všetci všetko a hneď, žije sa naplno bez domýšlania dôsledkov.


A to si napožičiaval a pouzatváral také blbosti ako leasing na auto, ktoré stojí v garáži, lebo nemá ani na benzín a poistky, rôzne paušály a televízne programy, poistky a podobne - proste úplné sprostosti, ktoré nepotrebuje nutne k životu - pre mňa nepochopiteľné zmýšľanie...

Presne , ako si už bol spomenul ...plne súhlasím ...
draik
08.02.13,14:04
Väčšinu to proste nenaučíš. Nemusel by byť absolútny zákaz, ale uzákoniť taký stav aby proste pre pár požičaných korún sa neprichádzalo o strechu nad hlavou. A zákon kontrolovať nie až vtedy, keby sa niekto sťažoval, že mu berú dom, ale pri každej jednej spoločnosti, ktorá by musela mať schválené podmienky úverov predtým, než to pustia na trh.
Lebo stav aký tu momentálne nastal je štátom povolené úžerníctvo. Stačí si pozrieť pár reklám, kde je RPMN aj niekoľko tisíc %!
A ako som písal, podľa počtu reklám v tom musí lietať pekná kopa ľudí. Aj tu na porade vidno, koľko ľudí sa má problémy s exekúciou v dôsledku pôžičiek, čo len tak nedávno nebývalo tak časté...

S tým stanovením podmienok si snáď robíte srandu - centrálne stanovenie cien bolo tak v komunizme, teraz je na ľuďoch, či danú ponuku využijú alebo nie. Lenže sa dostaneme k tomu, že ľudia často nerozmýšľajú a naskočia na reklamu. V ochrane klientov nebankoviek sa spravil kus práce, ochrana je väčšia ako v prípade "obyčajných" spotrebiteľských zmlúv. Nevidím dôvod, prečo by mal štát ešte viac chrániť niekoho, kto si sám dobrovoľne požičia od nebankoviek za podmienok, ktoré pozná. Nikto tých ľudí predsa nenútil si pôžičku brať. Lenže ono je jednoduché si v okamihu vylepšiť finančnú situáciu nevýhodnou pôžičkou, horšie už je splácanie - vtedy sa začnú dlžníci ozývať, že na vine sú nebankovky (ktoré si samozrejme meno pokazili aj samé). Na vine sú si však spravidla tí, ktorí si požičali, lebo potrebovali na dovolenku, televízor, mobil a podobne bez toho, aby na to v skutočnosti mali, ale nakupovali na dlh preto, aby sa mohli ukázať, že na to majú. Preto je úplne jedno, či RPMN bude 10-20 alebo 30%, kopa ľudí len vidí okamžitú hotovosť na nákupy.
misoft
08.02.13,14:39
No skúsil by exekôtor vojsť do cudzieho bytu - mal by na krku obvinenie z neoprávneného vstupu, obmedzovania osobnej slobody a pod.