šaňa
02.03.06,17:18
V januári som kupil jazdené auto, ktoré budem použivať vo firme. Cestná daň a ostatné - je mi jasno. Ale počul som, že je možné okrem iného ( benzin, opravy, a pod.) davať do nákladov ročne adekvotnú častku z kupnej cený MV. Poradí mi v tom nekdo?
mysimis
02.03.06,16:22
Nie je mi jasné z Tvojho príspevku či si auto kúpil na firmu a máš ho vložené do majetku.
renča1
02.03.06,16:34
V januári som kupil jazdené auto, ktoré budem použivať vo firme. Cestná daň a ostatné - je mi jasno. Ale počul som, že je možné okrem iného ( benzin, opravy, a pod.) davať do nákladov ročne adekvotnú častku z kupnej cený MV. Poradí mi v tom nekdo?

Asi máš na mysli odpis auto. Odpis auta si môžeš uplatniť iba vtedy, ak auto máš zaradené v majetku firmy a jeho hodnota je nad 30 tis.vtedy sa auto odpisuje. No auto musíš používať a evidovať k 31.12., aby ti vznikol nárok na odpis. Základnou a prvou podmienkou je mať auto zaradené v majetku firmy. Dúfam, že si myslel na toto , ak nie tak napíš obšírnejšie.
šaňa
03.03.06,18:51
ďakujem za reakcie. Áno, je to odpis. Auto som kupil ako súkromná osoba. Teď ho chcem zaradiť do majetku firmy. Jeho hodnota (kupná cena) je 200 tis. Čo ďalej?
Zita5
03.03.06,18:53
ďakujem za reakcie. Áno, je to odpis. Auto som kupil ako súkromná osoba. Teď ho chcem zaradiť do majetku firmy. Jeho hodnota (kupná cena) je 200 tis. Čo ďalej?


Zaradíš ho do 1.odpisovej skupiny a budeš ho odpisovať 4 roky .Čiže 200000 Sk Ti nepôjde naraz do nákladov , ale postupne vo výške odpisov .
džana
03.03.06,19:02
v majetku môže byť zaradené odo dňa prepisu na dopr. inšpektoráte, ano ? jeden živnostník ma presviedčal, že
nie je potrebný prepis, že ked v techničáku má napísané Jožko Haluška a živnosť tiež na Jožko Haluška,
tak je to jedno....
A ešte dotaz , je výhodnejšie mať auto v majetku, alebo robiť cesťáky ?
Zita5
03.03.06,19:06
v majetku môže byť zaradené odo dňa prepisu na dopr. inšpektoráte, ano ? jeden živnostník ma presviedčal, že
nie je potrebný prepis, že ked v techničáku má napísané Jožko Haluška a živnosť tiež na Jožko Haluška,
tak je to jedno....
A ešte dotaz , je výhodnejšie mať auto v majetku, alebo robiť cesťáky ?

Firemné auto má vo VT zapísané IČO,DIČ .Ak ho máš v majektu , tak pokiaľ ho nepoužívaš na súkromné účely , možeš uplatňovať 100% výdaje v súvislosti s užívaním firemného MV, za predpokladu , že je uhradená aj daň z MV.
džana
03.03.06,19:12
ale čo je výhodnejšie ? aj z hladiska účtovania ?
s čím je viac roboty ? Lebo na cesťákoch sa môže narátať niekedy viac, ako keby som uplatnila skutočné výdavky na údržbu
Zita5
03.03.06,19:13
ale čo je výhodnejšie ? aj z hladiska účtovania ?
s čím je viac roboty ? Lebo na cesťákoch sa môže narátať niekedy viac, ako keby som uplatnila skutočné výdavky na údržbu

Podľa môjho názoru firemné .:)
šaňa
03.03.06,19:16
Keď som prepisoval auto na seba v januári a mam v TP moje meno "šaňa" možem ho ešte zaradiť do majetku firmy s názvom taktiež "šaňa" bez ďalších prepisovaček? Do teraz toto auto ešte nepoužil som na firemné účely.
Manual
03.03.06,19:20
ale čo je výhodnejšie ? aj z hladiska účtovania ?
s čím je viac roboty ? Lebo na cesťákoch sa môže narátať niekedy viac, ako keby som uplatnila skutočné výdavky na údržbu
Ja by som ho nechal súkromné, pretože na kilometrovnom ročne nie je problém spraviť 100000,- a za 4 roky má 400 a myslím že jednoduchšie je to aj v účte so súkromným:)
Zita5
03.03.06,19:23
Ja by som ho nechal súkromné, pretože na kilometrovnom ročne nie je problém spraviť 100000,- a za 4 roky má 400 a myslím že jednoduchšie je to aj v účte so súkromným:)

Janko , ja som napísala firemné , ale môžem súhlasiť aj sTebou , pretože sám podnikateľ vie , že akú činnosť vykonáva , v akej miere a to sa všetko odvíja od toho .
džana
03.03.06,19:27
máte asi obaja pravdu, záleží od auta a činnosti...
dakujem
Manual
03.03.06,19:29
Janko , ja som napísala firemné , ale môžem súhlasiť aj sTebou , pretože sám podnikateľ vie , že akú činnosť vykonáva , v akej miere a to sa všetko odvíja od toho .
V r. 2005 som robil KJ SZČO čo preukazateľne nakrútil na kilometrovnom 218000,- takže je to o tom, aké cesty bude robiť a ako si to vie "zariadiť", však to poznáš...:)
džana
03.03.06,19:31
Keď som prepisoval auto na seba v januári a mam v TP moje meno "šaňa" možem ho ešte zaradiť do majetku firmy s názvom taktiež "šaňa" bez ďalších prepisovaček? Do teraz toto auto ešte nepoužil som na firemné účely
V techničáku musí byť IČO, takže ak ho chceš zaradiť do firmy, prepis musí byť
Zita5
03.03.06,19:32
máte asi obaja pravdu, záleží od auta a činnosti...
dakujem

Správne si to pochopila , to treba posúdiť z hľadiska činnosti , isto ak je to napr. samostatná SZČO - vodoinštalatér , to som treskla ...... tomu snáď by pomohlo súkromné .