Tibika
07.02.13,22:41
Práca pre zahraničnú firmu, ja budem na SR - platím si dane a odvody sám?
Ahojte, situácia bude asi takáto: črtá sa mi možnosť robiť pre zahraničnú firmu, ktorá na slovensku nemá pobočku, ani registrovaná nie je ani nič... Práca bude mať charakter služieb v oblasti IT - dokumentácie, konzultácie, komunikácia s kilentami (budem v podstate robiť na slovensku so slovenskými klientami, ale pre zahraničnú firmu).
Nepredpokladám, že sa firma registruje na slovensku ako zamestnávateľ, ani ako platiteľ čohokoľvek..
Je môj predpoklad správny, ak si myslím že:
- sa prihlásim ako samoplatca odvodov do SP a ZP a čojaviemkde ešte treba,
- budem podávať daňové priznanie, kde priznám celkový príjem zo zahraničia (suma,čo mi príde na SK účet),
- budem spokojne spávať, že mám z pohľadu legislatívy SR všetko v poriadku ...
?

Prípadne si založím živnosť popri TPP pre zahraničnú firmu a budem takisto platit vsetko podla povinnosti SZCO + priznam prijem zo zahranicia a zdanim ho ...

Pekne prosím o vyjadrenie, lebo som tu prechádzal rôzne témy, kde sa ľudia pýtali na podobné zahraničné súvislosti a nedostali odpovede. Teraz neviem, či sú to také triviálne veci, že to nestálo za reakciu, alebo v tom ani veľa poraďákov nemá jasno. :D

ďakujem
KEJKA
07.02.13,21:55
najskôr si ujasni, v akom vzťahu budeš k tej zahr.firme? Môžeš byť aj jej zamestnancom s výkonom práce na Slovensku.
Môžeš mať aj živnosť - to už závisí od dohody medzi tebou a tou firmou.
Tibika
07.02.13,22:50
Vlastne máš pravdu - ja by som mohol v rámci živnosti fakturovať tej firme, však? Teda ak sa tak dohodneme...

Ale povedzme, že sa len štandardne zamestnám a miesto výkonu bude SR - v tom prípade platí, čo som písal? Budem všetko priznávať a platiť sám a bude to OK?
Dakujem
Tibika
12.02.13,15:34
Mozem este poprosit o dalsie vyjadrenie?
Ono je to sice dobry postreh, ale velmi neodpoveda na povodnu otazku - ak budem zamestanec a firma za mna nebude nic odvadzat, ani platit, len mi posielat peniaze na ucet, tak budem podavat danove priznanie ako FO + sa prihlasim ako samoplatca odvodov? a bude vsetko OK?

dakujem